Google da ultimatum companiilor Microsoft si Apple. Le va publica vulnerabilitatile daca nu le elimina in 90 de zile

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2015, 1:12 Actualitate | Internaţional

O echipa de programatori Google cerceteaza erorile de securitate software proprii si cele ale altor companii, oferind un termen de 90 de zile pentru remedierea acestora. Daca dupa acest termen nu vor disparea, Google le va face publice, informeaza Bloomberg.

Google sustine ca dezvoltatorii de software trebuie sa se miste rapid, deoarece infractorii cibernetici actioneaza cu viteza fulgerului atunci cand indentifica anumite erori.

Microsoft si Apple au refuzat sa comenteze pe tema acestui subiect sensibil, in timp ce alti membri ai industriei spun ca echipa Google uzurpa un rol care revine cel mai bine autoritatilor guvernamentale.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4391 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    asta nu e hacking (Joi, 12 februarie 2015, 2:14)

    Reader [anonim]

    poate gresesc, dar asta nu aduce a hacking? adica sa spun ca e o vulnerabilitate inseamna sa si testez ca in practica, ipoteza mea se confirma. ca sa imi testez ipoteza, inseamna ca m-am folosit de vulnerabilitatea respectiva, adica am patruns in sistemul respectiv. asta nu se numeste hacking?
    • +7 (15 voturi)    
      se numeste cracking (Joi, 12 februarie 2015, 3:08)

      l1v [anonim] i-a raspuns lui Reader

      ce fac oamenii astia se numeste cracking...e la fel ca hacking-ul, doar ca nu folosesc informatia in interes propriu, ci pentru a imbunatati un sistem/aplicatie
      • +4 (4 voturi)    
        Pe dos (Joi, 12 februarie 2015, 8:08)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui l1v

        Exact pe dos ați explicat. Hackerii sunt ăia buni, crackerii sunt ăia răi.
        Mai există și altă clasificare: white hat, black hat, gray hat.
      • +5 (5 voturi)    
        Eroare (Joi, 12 februarie 2015, 9:57)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui l1v

        Cracking inseamna a sparge o protectie un cod sursa; Hacking a patrunde intr-un sistem informatic. Crackingul inseamna lucru pe cod hackingul inginerie sociala, detectie vulnerabilitati. Ceea ce Google a facut e legal (daca nu au penetrat si accesat date) si se numeste Penetration Testing. Se poate face pe un sistem propriu cu sistem MS sau Apple instalat si e deplin legal.
        • 0 (0 voturi)    
          nu inteleg ... (Joi, 12 februarie 2015, 12:35)

          Reader [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          daca tu vii la mine la usa si incerci sa o deschizi e legal? se numeste penetration testing ... ? daca usa e descuiata ce faci? in momentul in care ai deschis usa, indiferent daca ai intrat sa nu in casa, nu se numeste infractiune?

          deci daca eu acum incerc sa gasesc vulnerabilitati pe site-ul hotnews folosindu-ma de "penetration testing" hotnews nu ma poate da in judecata pentru nimic, nu?
          • 0 (0 voturi)    
            Ba da, chiar s-a intamplat (Joi, 12 februarie 2015, 12:52)

            mcris [utilizator] i-a raspuns lui Reader

            A fost cineva in Japonia care a dezvaluit o lipsa de securitate, nu l-au bagat in seama, apoi el a incalcat-o personal si l-au arestat.
            • 0 (0 voturi)    
              pai oricum ai da-o, (Joi, 12 februarie 2015, 13:13)

              Reader [anonim] i-a raspuns lui mcris

              tot nu e bine.

              daca eu gasesc niste vulnerabilitati pe site-ul hotnews (scuze hotnews ca va tot dau exemplu), le dau un ultimatum de genul: daca in 90 de zile nu le rezolvati le fac publice.

              hotnews nu rezolva problemele, eu public problemele si apoi vii tu si, pe baza listei mele, le spargi site-ul. hotnews nu ma poate acuza si pe mine de <nu-stiu-ce-favorizare-a-infractorului-sau-cum-ii-spune>? adica, hotnews poate spune ca, daca nu eram eu care sa fac lista publica, tu e posibil sa nu fi descoperit acele vulnerabilitati, si, in consecinta nu le-ai fi spart site-ul. deci, e vina mea si suntem complici, right?
  • -2 (2 voturi)    
    BB (Joi, 12 februarie 2015, 9:02)

    michiduta [anonim]

    pai si dupa aceea cum o sa mai aiba acces SRI si NSA ?