Prietenia dintre Rusia si Grecia, o noua etapa: Lavrov il lauda pe omologul elen pentru intelegerea de care da dovada si promite ca ia in calcul un ajutor financiar

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 16:07 Actualitate | Internaţional

Relatia apropiata dintre guvernul grec condus de Alexis Tsipras si Rusia lui Vladimir Putin a primit astazi o noua confirmare: intr-o conferinta de presa la Moscova, ministrul rus de Externe Serghei Lavrov l-a laudat pe omologul sau elen pentru ca "intelege" ca sanctiunile impuse de UE sunt contraproductive.

Lavrov a mai spus la conferinta comuna cu Nikos Kotzias ca Rusia va lua serios in calcul o cerere de ajutor financiar venita din Grecia, transmite Reuters. Reamintim ca Atena e in centrul unei negocieri dure cu creditorii internationali dupa ce guvernul Tsipras a anuntat ca refuza sa mai implementeze programul de reforme convenit de guvernele anterioare.

De notat ca tot miercuri premierul chinez Li Keqiang i-a telefonat lui Alexis Tsipras pentru a-l felicita pentru victoria la alegerile din 25 ianuarie si pentru a-l invita in China, potrivit unor surse din guvernul de la Atena, citate de AFP.

"Li Keqiang i-a spus lui Alexis Tsipras ca va lucra pentru aprofundarea si extinderea relatiilor istorice dintre cele doua tari". In acest cadru, "a discutat ca o delegatie greaca sa se deplaseze in China pentru a pregati vizita" lui Alexis Tsipras, a adaugat sursa guvernamentala, fara a preciza vreo data.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3571 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    echipa penibililor! (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:21)

    rov [utilizator]

    Grecia imprumuta bani si rrusia teritorii, totul pentru umanitate...
    • +7 (9 voturi)    
      Rusia e ca si cancerul (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:01)

      viorel florea [anonim] i-a raspuns lui rov

      Il scoti din Ucraina, apare in Ungaria si Grecia. Nu ar putea sa apara in vreo tara cu oameni normali ?
      • 0 (2 voturi)    
        oameni Anormali (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui viorel florea

        cred ca ai vrut sa tastezi..cancerul sa ajunga la oameni anormali...coreea de nord de exemplu
      • +1 (3 voturi)    
        oamenii normali sunt cumpătați (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:55)

        visio [anonim] i-a raspuns lui viorel florea

        nu fac din nemți un model, însă au produse de calitate foarte bună, au marketing foarte bun, au bani să cumpere făbricuțe la bani puțini. Ok, de fabrici se ocupă prietenii lor evreii din austria!
  • +16 (18 voturi)    
    am auzit aplauzele lui Mazeta (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:42)

    un domn [utilizator]

    a devenit horny Mazeta cand a citit acest post
  • +1 (3 voturi)    
    mai...mai...ce iubire seculara se infiripa (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:53)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    parca-l vad pe celovecul Tsipras, batand pas de defilare in p. rosie........gata, grecii, ttreb. sa invete defilarile, umar langa umar, cot langa cot, privirea intoarsa spre dreapta,pardon stanga, sa-l soarba din ochi pe marele putin.
  • +4 (6 voturi)    
    Cum o sa trimita rublele? Cu marfarul? (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:10)

    Wanheda [utilizator]

    sau cu submarinele prin Bosfor? Daca-i prada piratii pe drum? Ca hartia igienica e la mare cautare in zona.
  • -1 (1 vot)    
    Ca o relatie intima intre (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:31)

    OmulNou [utilizator]

    un urs si un scorpion.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa dea Rusia (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:34)

    adrian88000 [utilizator]

    cat mai mult si cat mai repede. Un ajutor nesperat pentru falimentarea urgenta a Rusiei !
    Hai Tipras, cere urgent bani de la Putin !
  • +2 (2 voturi)    
    Pai ar putea sa ceara (Joi, 12 februarie 2015, 0:12)

    mr_mojo [utilizator]

    Grecii ajutor.
    Sunt pricepuți la a nu mai da nimic inapoi.
    In felul asta ar pune si ei umărul la sancțiuni...
  • +1 (1 vot)    
    Cind vrei sa ataci cauti punctul slab ! (Joi, 12 februarie 2015, 9:14)

    andreesanu [utilizator]

    Grecia poate fi calciul lui Ahile pentru UE !!!
    Ca un atac colateral al Rusiei la UE este aceasta apropiere a Rusiei de Grecia si alt punct este infiintarea de baze militare ruse in Cipru !!!.
    Au mai fost asemenea tirguri intre Rusia si Anglia cind la Ialta in 1943 Chiurchill ne-a facut cadou pe noi romanii si Romania rusilor la compensatie cu Grecia.
    Cind nu inveti istoria sau nu tii cont de ea risti sa se repete.
    Presiunea rusilor pe mai multe fronturi nu-i facuta fara sens,ei vor sa li se recunoasca Crimeea si zona ocupata din Ucraina de sud or o eventuala federalizare a Ucrainei in tratatele cu UE (Holande + Merkel).
    Porosenko e apa de ploaie si se pare deja convins sa cedeze rusilor ce-au luat deja numai sa fie pace.
    Odata cedata Rusiei sud estul si Crimea se vor ridica si altii ,viitorul Ucrainei este tot mai tulbure.