Militarii americani intra in Ucraina: Armata SUA va antrena soldati ucraineni in luna martie chiar in Ucraina

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 15:11 Actualitate | Internaţional

Ben Hodges
Foto: eur.army.mi
Comandatul trupelor SUA din Europa, Ben Hodges, a declarat miercuri ca armata SUA ii va antrena pe militarii ucraineni angajati in luptele cu separatistii rusi din estul tarii, transmite Reuters.

Antrenamentele vor incepe in luna martie, un batalion de soldati americani urmand sa antreneze trei batalioane de soldati ucraineni. Potrivit AP, antrenamentele vor avea loc intr-un centru din orasul ucrainean Lvov, a spus Hodges in timpul unei vizite la baza NATO din Szczecin (nord-vestul Poloniei).

"Ii vom antrena in domeniul securitatii, medical, operatiunilor intr-un mediu in care rusii distrug comunicatiile si cum sa se protejeze de rusi si de artileria rebelilor", a spus Hodges.

Oficialul american a facut aceste declaratii in ziua in care este asteptata o reuniune a liderilor rus, ucrainean, german si francez la Minsk pentru negocierea unui nou acord de pace.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8702 vizualizari

  • -20 (30 voturi)    
    hmm (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:14)

    Mazeta [utilizator]

    În Ucraina, americanii antrenează trupele guvernamentale. În Siria, americanii antrenează trupele anti-guvernamentale. Păi să se hotărască, zic.

    http://www.reuters.com/article/2015/01/16/us-syria-crisis-usa-idUSKBN0KP0FO20150116
    • -17 (27 voturi)    
      asta (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:38)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asta se intampla cand presedintele sua e un musulman membru nedeclarat isis.
      • 0 (2 voturi)    
        Va continua. (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:33)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

        Rusia nu renunta la Ucraina. Va fi o miza "all in". Cei care au studiat putin trecutul Ucrainei de dupa WWII vor intelege de ce Rusia tine cu dintii de Ucraina. Nu au nevoie de toata Ucraina, dar cat mai mult din ea.

        Nimic din regiune nu-i intereseaza mai mult, iar conflictul va ramane localizat la Ucraina, oricat de multa manipulare si propaganda s-ar desfasura in regiune.
    • 0 (4 voturi)    
      depinde de interes (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:46)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Interesul tau este ca Rusia sa ocupe Ucraina?
  • -29 (41 voturi)    
    adica (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:14)

    dum_i [utilizator]

    Adica face ce fac si rusii. Care e diferenta acum?

    Este. Rusii isi apara provinciile majoritar rusesti. Ceilalti le vor incorporate mai departe in statul artificial ucrainean.
    • +19 (25 voturi)    
      sincer acum.... (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:45)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      tie nu iti e rusine sa sustii asemenea aberatii?
      rusii isi apara provinciile de pe teritoriu ucrainian.
      sincer ... ce e in neregula cu tine?
      • -19 (23 voturi)    
        nu (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:47)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        nu imi e.
        • +10 (18 voturi)    
          deci... (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:07)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

          obraz nu ai si nici ratiune nu iti trebuie.
          ce te face sa sustii cauza rusa in detrimentul tarii in a carei limba scrii acum?
          e la moda sa fii anti occident, dar comentezi pe internet de pe un apple, nu e asa?
          e frumos sa poti sa iti exprimi libera punctul de vedere? ai fost in est sa vezi frumusetea lumii pe care o sustii?
          argumente logice ai ? convingeri am vazut...
        • +8 (18 voturi)    
          Altul deconspirat (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:04)

          deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

          In mujicistan cu tine
    • +2 (8 voturi)    
      poate primesti niste artificii Grad (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:23)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      verifica ce insemna DUM in germana...........


      Baiatu cu problema, asa ti-as trimite niste rachete Grad din ultimul transport facut de rusi in Ucraina.........
  • +23 (27 voturi)    
    deci e clar ca razboiul va continua! (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:20)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    asta e de fapt "stirea" relevanta despre rezultatele "negocierilor" de azi de la Minsk.
  • +24 (34 voturi)    
    pai daca antreneaza 3 batalioane (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:24)

    rov [utilizator]

    si le da ceva pusti mai bune, in trei luni ajung la moscba si-l urecheaza pe dictatorul pfitic...
    • +13 (19 voturi)    
      Normal! (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:26)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Nu vor fi antrenați să tragă cu praștia și nu cred-că militarii americani știu mai multe despre cum pot fi folosite mai eficient armele ucrainene care sunt de pe timpul lui pasvante,adică ce au furat rușii atunci când au pus în genunchi Germania lui Hitler.Poate Putin va înțelege că nu are capacitatea tehnologică și psihologică să se bată cu UE.Oricât ia montat Putin ,pe ruși împotriva occidentului,dacă tarile din UE își propun să le acorde rușilor azil stabilind niște contingent-ări pe diferite țări,funcție de preferințele rușilor,Rusia ajunge depopulată.Putin pretinde că-i înțelege pe rusi,dar a nenorocit generațiile tinere de ruși.Lumea merge înainte și rușii stau pe loc și rabdă de foame.
  • +4 (18 voturi)    
    Antrenamentele si dorinta de lupta. (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Problema reala cred eu, nu este lipsa antrenamentelor, a armelor. Problema este mai grava, si cred ca este refuzul populatiei de a lupta. Sa ne uitam la Ucraina, stat putred de corupt, cu oligarhi miliardari, condus de zeci de ani de cleptocrati, suna cunoscut? Imi trece prin fata ochilor o intamplare de acum un an, doi cand un fiu de judecator a rapit o fata de 18 ani si a violat-o apoi i-a dat foc ca sa stearga urmele. Fata a supravietuit a spus cine-i vinovatul, din cauza arsurilor i-au fost amputate mainile si picioarele apoi a murit. Beizadeaua a fost scoasa bazma curata. Deci sunt aproape ca in Romania! De ce m-as duce eu ucrainian sau roman sa lupt pentru fiul judecatorului corupt sau pentru Udrea sau Nastase cu rusii? Sa-mi apar ce? Un stat cu 70% sumaj in care abia vietuiesc? In care initiativa privata este stalcita de coruptie? In care nu este justitie, procesele dureaza cu zecii de ani? Cam asta este problema ca altfel s-ar fi putut prelua toate zonele separatiste cu o mobilizare generala si atac!
  • +4 (10 voturi)    
    Cam tarziu (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:40)

    OmulNou [utilizator]

    Acum va desteptati? Unde erati acum 6 luni?
  • -9 (21 voturi)    
    era clar (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:52)

    nicomar [utilizator]

    era clar ca ce vor neoconsii (a se citi speculantii Wall Street, Goldman Sachs, toti care vor deregularizarea lumii asteia, adica liber la furat) este continuarea razboiului cu orice pret. argumente gen Minsk, sau convorbiri telefonice sunt brasoave pt noi cei prosti. pt simplu fapt ca niste nenorociti de speculanti au produs cea mai mare criza fara ca nici unul sa fie impuscat (too big to jail) un singur gand am: banditii de acum de la Kiev sa fie toti dusi cu duba la Haga si bagati la ani grei (gen Milosevici), iar Bucovina sa rivina in spatiul spiritual (daca nu administrativ) romanesc. aversiunea fata de toti speculantii astia, la care s-a raliat si merkelita, ca asa se cuvine unei fiice de pastor, provine din faptul ca in loc sa se dezvolte si mai mult relatiile comerciale cu rusii, care insemnau intre 10 si 25% (pe diverse sectoare), s-au adus la 0, deci am saracit cu 10% !!
    • +4 (10 voturi)    
      care 10% ? (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:06)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      Pentru Germania, Federatia Rusa relatiile economice sunt slabe comparativ cu celelalte state din fostul bloc comunist si recent intrate in EU:

      https://www.destatis.de/EN/FactsFigures/NationalEconomyEnvironment/ForeignTrade/TradingPartners/Tables/OrderRankGermanyTradingPartners.pdf?__blob=publicationFile

      https://www.destatis.de/EN/FactsFigures/NationalEconomyEnvironment/ForeignTrade/ForeignTrade.html

      Cifrele trebuiesc raportate la suprafata tarii, resursele naturale si numarul de locuitori! In contextul acesta pana si Romania e mai bine cotata decat Federatia Rusa.
      • 0 (2 voturi)    
        ia vezi asta (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:23)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_largest_trading_partners_of_the_European_Union
        Rusia avea 9,5% cu EU in 2011
    • +3 (17 voturi)    
      ai (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      uitat judeo-nasonii, pardon, masonii, in rest asa zicea si pravda, scinteia, etc din anii 1950, prietenul tau mosul rosu iliescu mai traieste, intreaba-l pe el si-ti va confirma. Iar de relatii comerciale sau de alt gen cu rusii, sa ai parte tu si consatenii tai ideologici.
  • +10 (12 voturi)    
    A se citi (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:02)

    ChildoftheGrave [anonim]

    "Sa va fereasca sfantul pe voi, <<separatistilor>>, sa va atingeti chiar si din greseala de vreunul din soldatii nostri, sa avem motiv personal sa intram peste voi"
  • +12 (14 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:40)

    I [utilizator]

    vad ca s-au iritat postacii rusi pe aici :)