Merkel: Nu este sigur ca discutiile de pace avute cu Vladimir Putin vor functiona. Trimiterea de arme in Ucraina nu ar ajuta/ Hollande: Daca nu gasim un acord de pace durabil, stim ce urmeaza - razboi

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:39 Actualitate | Internaţional

Merkel, Putin si Hollande, discutii la Kremlin
Foto: Agerpres/Xinhua
Cancelarul german Angela Merkel a declarat sambata ca nu este clar daca initiativa de pace privind Ucraian, propusa impreuna cu presedintele francez Francois Hollande si discutata cu presedintele rus Vladimir Putin vineri, va functiona, transmite Reuters. La randul sau, Hollande a declarat ca aceasta initiativa este una dintre ultimele incercari de a obtine pacea, in caz contrar urmand un scenariu care "poarta numele razboi", transmite Reuters.

"Dupa discutiile avute ieri la Moscova pe care eu si presedintele francez le-am avut, nu este sigur ca vor functiona", a spus Merkel la Conferinta de Securitate de la Munchen, la care participa si presedintele ucrainean Petro Poroshenko si ministrul de externe rus, Serghei Lavrov.

"Insa este in opinia mea si a presedintelui francez ca trebuie incercat. Datoram asta oamenilor afectati in Ucraina, cel putin", a spus ea.

De asemenea, ea a afirmat ca trimiterea de arme in Ucraina nu ar ajuta. "Inteleg dezbaterea, insa cred ca si trimiterea de si mai multe arme in Ucraina nu ar duce la progresul de care are nevoie Ucraina. Ma indoiesc", a spus ea.

La randul sau, Hollande, care nu participa la conferinta din Munchen, a declarat ca aceasta initiativa este printre ultimele eforturi de a aduce pacea in estul Ucrainei.

"Cred ca este una dintre ultimele ocazii, de aceea am luat aceasta initiativa", a spus Hollande. "Daca nu reusim sa gasim nu doar un compromis ci un acord de pace durabil, stim foarte bine ce fel de scenariu va fi. Are un nume, se cheama razboi", a spus Hollande reporterilor in orasul Tulle din centrul Frantei.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
18501 vizualizari
  • -42 (60 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:47)

    Mazeta [utilizator]

    Din titlu se vede că redactorului îi pare cumva rău că există perspectiva de a se face pace în Ucraina.
    • +5 (11 voturi)    
      pace a fost si in '38 (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cand lui Hitler i s-a dat regiunea sudeta(cu argumente asemanatoare) . A fost pace 1 an de zile dupa care se stie ce a urmat.
    • +7 (23 voturi)    
      baga-ti mintile in cap (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:34)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai omule tu chiar nu ai pic de bun simt? Nu poti scapa nici macar o singura ocazie sa nu-ti demonstrezi josnicia? In clipa asta in Ucraina mor oameni nevinovati pentru ca niste imbecili plini de vanitate vor sa isi arate muschii si sa-si imparta lumea. Oamenii astia doi fac eforturi disperate pentru a opri escaladarea razboiului la nivel global, iar pe tine te preocupa cum suna un cuvant sau o propozitie. Creierul tau minuscul nu poate intelege gravitatea situatiei in care ne-a bagat nebunul ala de dictator? ///
      • -1 (5 voturi)    
        "eforturi disperate" (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:29)

        lucus [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        hai c-a fost bună asta :))
        Stai chill, nu-i diferență mare între tine și felul în care l-ai descris pe Mazeta.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Duminică, 8 februarie 2015, 0:03)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        Lipsa de bun simt: in loc sa ne returneze Basarabia, rusii il trimit pe mazeta sa spameze pe forum.
      • +1 (3 voturi)    
        du-te ba si lupta tu daca esti viteaz (Duminică, 8 februarie 2015, 3:10)

        paraipan [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        .
    • +5 (13 voturi)    
      da (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:39)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt multi luptatori din astia de computer care vor razbel. au viziuni mondiale, stiu cand e cazul sa se bombardeze, le sunt la indemana toate chestiile astea
    • -2 (4 voturi)    
      Statul islamic - finantat de putin (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De credeti ca rezista acest stat fantoma de atata de timp?? De credeti ca are o comportare atat de brutala ??? Statul islamic reprezinta o operatiune speciala a rusilor. Sanctiunile trebuie continuate asupra acestor salbatici, nu se vor linisti decat atunci cand vor ajunge sa mananace scoarta. Crimele, tradarile, ticalosiile sunt specialitatea rusilor de 300 de ani. Si ar cam trebui ca omenirea sa termine cu aceste animale, acum cand trimitem omul in cosmos si facem operatii la microscop.
      • +1 (3 voturi)    
        Atentie la sanctiuni (Duminică, 8 februarie 2015, 8:01)

        CJ. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Trebuie avut grija si cu sanctiunile pentru ca cel mai mult vor lovi in omul de rand din rusia, iar un om caruia ii e foame si ii e greu va fi mai usor de manipulat, mai usor de convins de catre Putin si ai lui sa lupte impotriva "dusmanilor" din exterior. (Doar uitati-va ce succes are manipularea A3 si nu uitati ca de la rusi au invatat cum se face).
    • +1 (1 vot)    
      da' nu e vina lui saracu (Duminică, 8 februarie 2015, 3:09)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai toti sunt asa, baieti tineri, nu-i duce capu sa inteleaga ce inseamna o rafinarie bombardata si kilometri de cozi la benzina ori niste poduri distruse, ori vreo parte din tara lor luata cu japca, ori vreo ruda tanara care nu se mai intoarce din armata. Cum ne-a durut in /// de Serbia, asa o sa-i doara si pe altii de noi.
  • +32 (44 voturi)    
    E grav. (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:51)

    mitg [utilizator]

    Dacă până și Merkel a ajuns să-și exprime dubiile, e grav.

    Ne rugăm să nu ajungă rușii la granițele țării noastre. Trebuie prevenit acest lucru cu orice cost.

    Cât despre ucrainieni, să nu uităm că ei nu au fost un popor prietenos cu noi sau cu vorbitorii de Limba Română din Ucraina.
    • +6 (24 voturi)    
      Nici rușii nu au fost prietenoși cu noi. (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:10)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pentru-ce se întâmplă acum în Ucraina nu trebuie să stăm cu cuțitul pregătit să-l împlântăm în spatele Ucrainei.Între Rusia și Ucraina merită sprijinită Ucraina și după aceia discutat ce vrea populația de origine română din Ucraina.Pană acum nu am auzit despre românii din Ucraina că vor cu România-ar trebui să vrea cu Moldova.Ei au o problemă cu naționalismul ucrainean,dar nici cel românesc nu-i mai breaz,moldovenii fiind desconsiderați de puterea de la București.
      • +10 (18 voturi)    
        De ce... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:02)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        ...trebuie sa sprijinim Ucraina? Pentru ca ocupa Bucovina? Poate ar trebui sa platim si niste bani, sa le dam niste gaze, sa le multumim ca au avut "grija" de romanii de acolo.
        Observ ca sunteti multi din astia, care mor de grija rutenilor.
        Ucraina este o anomalie, un bullshit sovietic. Nu as avea nici o emotie daca ar disparea.
        • +1 (5 voturi)    
          Hmm (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:04)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui freejack

          Daca vrei cu rusii la frontiera, atunci ii vei avea de la Bucovina pana la Delta Dunarii - asa, ca joc de glezne, fara nicio emotie - si daca o pun la cale si cu Orban, incepand la vest de Banat.
      • +10 (16 voturi)    
        Bine, bine, populația română de acolo ... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:48)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        ... dar măgăriile lor cu canalul Bâstroe, cu insula șerpilor, cu joaca de-a scufundatul bărcilor, nimic?

        Cu poliția lor de frontieră care chiar încurajează importul ilegal de bunuri (a.k.a țigări netimbrate etc), cu astea nu zicem nimic?

        Brusc ne facem că uităm și cum fură ucrainienii pământ de la Republica Moldova?

        Noi (și UE-28/NATO) și ucrainienii avem un scop comun: toți cerem încetarea IMEDIATĂ a acțiunilor agresive întreprinse de Federația Rusă.

        Și atât.
      • +6 (6 voturi)    
        Care Dupa aceea? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:08)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        Romanii trebuie sprijiniti cu prioritate. Nu ne pasa de Ucraina sau de Rusia. Sunt frati slavi care se cearta intre ei.
        Daca atata ii duce capul.
        Niciodata ucrainenii nu au luat apararaea romanilor din Ucraina cand acestia au avut divergente cu Moscova.
        Daca nu ne aparam noi, nu o vor face altii, cu siguranta.
        Pentru romanii din Ucraina au venit in numar mare ordine de recrutare. Dupa aceea, NU va mai exista, caci sunt trimisi pe post de carne de tun.
      • +9 (9 voturi)    
        de ce? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 16:25)

        LoBo de Lu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        sa sprijinim Ucraina??
        Ucraina nu a avut niciodata intelegere pentru noi, din contra, a trebuit sa mergem la Haga pentru Insula Serpilor (culmea e ca atunci s-au folosit de ajutorul lui Putin).
        Tot Ucraina a fost cea ce a permit lasarea si "pastrarea trupelor rusesti in Trasnistria....ca alea nu s-au teleportat pe partea cealalta.
        Mai mult, Nu se pute problema recuperarii teritoriilor romanesti dar macar sa le recunoasca ca fiind romanesti si sa ii lase pe romanii ramasi sa isi vada de ale lor.
        Cat ucraina va arata tolerantza fata de ceilalti , atunci noi fi ceva mai ingaduitor...pana atunci sa se omoare intre ei ca prostii, pentru mine e egal: ucrainian = rus

        Cine are impresia ca ar fi vreo diferenta intre astia se inseala. Ucrainienii din tigani si nespalati nu ne-au scos niciodata. Ciuda lor e ca de ce Romania e membra UE si ei nu .
        • 0 (4 voturi)    
          Sasa (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:00)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui LoBo de Lu

          am impresia sau ii preferi pe rusi ca vecini ai nostri si nu pe ucrainieni?
          Iti dau un singur exemplu: nu exista natiune invecinata cu care sa nu avem mai mult de impartit decat ungurii. Si totusi, de cand suntem impreuna membrii UE si NATO regulamentul s-a schimbat si arbitrul nu mai e la Bucuresti sau Budapesta.
          Ai inteles ce vreau sa spun? O Ucraina sub influenta rusilor intotdeauna a fost ostila Romaniei, odata adusa in sfera regulilor europene va trebui sa joace in cadrul legilor si nu a parerilor emise de Putin dimineata la trezire.
        • +2 (6 voturi)    
          Cu rusii atunci? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:09)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui LoBo de Lu

          Ciuda rusilor e ca de ce Romania e membra UE si nu in Uniunea Euroasiatica.
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Duminică, 8 februarie 2015, 0:15)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui LoBo de Lu

          O fi egal, nu zic nu. Dar la momentul actual, confruntarea in Rep Moldova e intre romani si rusi, nu intre romani si ucrainieni.
          Asa ca intre doua rele, stiu ce am de ales.
    • -1 (9 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:43)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Presedintele si prim-ministrul Ucrainei vorbesc romana. Inclusiv in conferintele de presa.
      • +3 (5 voturi)    
        f. bine...sa-i integram in Romania. (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:47)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        si scapa de conflictul cu rusii.
      • +4 (6 voturi)    
        si la ce ajuta asta? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 18:56)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Poate sa vorbeasca si in chineza. Vrem fapte. Drepturi pentru romani. scoli, administratie si justitie in limba materna. Sa ia explemplul Romaniei in materie de drepturi pentru minoritati. In schimb seful "regionalei" de la Lvov spunea asta-vara, ca celor care nu le convine (era vorba de recrutare) poate sa plece din Ucraina. Si au plecat destui. Dar de ce nu pleaca ei de pe pamanturile romanesti?
    • -5 (31 voturi)    
      si tot ei (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:47)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ucrainienii au devenit complet neprietenosi cu vorbitorii de limba rusa din Ucraina. Poroshenko elimina rusa ca si limba oficiala, armata sa a facut niste gesturi nepermise prin sate, bombardând case, scoli, ceea ce a atras mânia si dorinta si mai mare de independenta a partii afectate. Punct de întoarcere la "înainte de maidan" nu prea mai este.
    • +3 (11 voturi)    
      Intr-adevar ucrainienii nu ne sunt chiar prieteni (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:55)

      clint [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Sa nu uitam ca imediat dupa 90 ne-au scufundat un vapor in delta, ca sa devieze navele pe la ei.

      Sa nu uitam ce au facut, intr-adevar cu romanii si vorbitorii de limba romana de la ei.
      • +1 (7 voturi)    
        ......................... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:50)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui clint

        daca as putea ti-as da 1000 de plusuri.
    • +1 (7 voturi)    
      Linia rosie (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:50)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ucraina are rol de stat tampon in ambele sensuri. E timpul ca tarile NATO sa traga o linie de demarcatie in Ucraina. Daca Rusia si "separatistii" vor trece aceasta linie, atunci NATO va declara razboi Rusiei. Daca lucrul asta nu se va intampla, atunci in functie de "rezultatele de pe teren" noi vor trebuii "negociate" succesiv noi state tampon precum: Romania, Ungaria, Austria, Germania, Franta, Marea Britanie, Islanda...
    • +4 (6 voturi)    
      Prietenie (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:58)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Hm, parca nici rusii nu au fost tocmai prietenosi!
    • -2 (2 voturi)    
      dialog Putin Merkel Holland (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:51)

      mihai_arsenie [anonim] i-a raspuns lui mitg

      lasa-i sa vina Numai Bunul nostru Dumnezeu poate
      sa ne salveze de sub dominatia Rusiei
  • +2 (26 voturi)    
    Nu seamana orarecum (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:04)

    V. Veroiu [utilizator]

    Cu un acord Ribbentrop - Molotov?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu iese bine nici daca e pace (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:45)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Daca se face pace maine, Rusia nu va da inapoi Crimeea, urmeaza sa "atace" zacamintele de petrol si gaze din Marea Neagra, inclusiv ale Romaniei.

      Daca nu se face pace, SUA va incepe sa trimita arme Ucrainei, Rusia va continua sa trimita soldati in estul Ucrainei, macelul continua.
    • -1 (7 voturi)    
      NU (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:46)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      A fost principalul beneficiar al acelui acord. Acum poate e cazul sa dea inapoi ce a capatat.
    • +3 (9 voturi)    
      Mai degrabă... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:59)

      Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ... pare să semene cu „acordul” de la Munchen, care a mutilat Cehoslovacia interbelică (1938), dând Germaniei lui Hitler (cu consimțământul Franței și al Marii Britanii) regiunea sudetă, parte a Cehoslovaciei locuită majoritar de germani. Din păcate, istoria pare să se repete. În 1938, în martie, Hitler a ocupat Austria și apoi a făcut un „plebiscit”, printre tancurile germane, prin care austriecii (vreo 98-99%) au „arătat” cât sunt de „bucuroși” să devină parte a Germaniei. A urmat ocuparea regiunii sudete de la Cehoslovacia, în urma „acordului” de la Muchen, desființarea Cehoslovaciei (martie 1939), pactul Molotov-Ribbentrop (august 1939) și atacarea Poloniei de către Germania (1 septembrie - începutul celui de-al doilea război mondial) și URSS (21 septembrie)... Acum avem, deja, ocuparea și anexarea Crimeei (primăvara 2014), după un simulacru de „referendum” și acest acord de la Moscova (era să scriu „Munchen”), prin care se pare că regiunile separatiste din estul Ucrainei numai ucrainene nu vor mai fi... Rămâne de văzut când va fi „rasă” complet Ucraina de către Putler (că el, de fapt, asta urmărește!) și cine va fi acum „Polonia” (poate balticii, că asta zicea zilele trecute fostul șef al NATO)... Sper să n-am dreptate...
    • 0 (6 voturi)    
      problema? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:07)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      este perfect legitim ca doi subiecti de drept international sa incheie orice "acord" pe care il considera necesar
      • 0 (2 voturi)    
        bine Demagogule (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:08)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Pai atunci sa propunem americanilor sa ne atace, sa ne ocupe in 24 de ore si apoi sa semnam cu ei un acord prin care devenim protectorat american(cam ca __ Costa Rica) ti se pare ok?
        E perfect legitim?
    • -1 (5 voturi)    
      se pare ca am avut 25 ani de Concediu (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      post ceausescu...p$d si latrinele ne au dezbinta..idem beunu, raitaru teve....E NECESAR sa nu uitam ..ca Armata Rosie ne va casapi la pachet pe toti..de aceea e Bine sa ramanem Uniti..Odata si Odata ..Kremlinul va ajunge cenusha...nimic nu e forever
    • +5 (7 voturi)    
      ba da (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:48)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Asta zic si eu de 3-4 zile si imi tot iau voturi negative :)
    • +2 (6 voturi)    
      Nu chiar (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:53)

      Ark [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Din pacate mie mi se pare ca seamana mai mult cu acordul de la Munchen din 1938 cand Germaniei i s-a permis anexarea regiunii sudete din Cehoslovacia. Sa speram ca istoria nu se repeta.
    • +5 (7 voturi)    
      Mai degraba .... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:38)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ... cu pacile negociate de Neville Chamberlain!
  • +1 (13 voturi)    
    70 de ani de pace (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:11)

    UpNext [anonim]

    ...sunt deja prea multi.

    Si noi suntem prea multi. 7,7 miliarde de animale care si-au esuat umanitatea, clamand superioritate dar demonstrand zi de zi lacomie, infatuare, egoism, minciuna si ura, pe o planeta-mama care nu ne mai suporta.

    Programul NATO de organizare a pretextului ucrainean pentru a ataca Rusia a inceput din anii 2000, iar in 2005, cand Iushcenko a fost "ales" presedinte si, impreuna cu Timoshenko, au miscat Ucraina spre SUA. Rusii au reactionat si, la urmatoarele alegeri, Ianukovici a castigat democratic. Stim ce a urmat in nov. 2013.

    Pe scurt, acum, probabilitatea unui conflict regional este foarte mare, conflict care va implica integral Ucraina Transnistria, Moldova si partial Romania si Ungaria si periferic Rusia. Teatrul de razboi ar include Ucraina, Moldova, estul si nordvestul Romaniei. Daca vor fi utilizate doar arme conventionale, pierderile vor fi acceptabile (max. un milion decese), dar daca se escaladeaza nuclear, conflictul devinde global, cu pierderi fara precedent.

    Desigur, sper ca cele de mai sus sa ramana doar simple presupuneri, realitatea fiind un aranjament international acceptabil si o pace durabila!
  • +1 (7 voturi)    
    de mai, ......merkel si hollande, (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:08)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    eu de 1/2 an va spun sa puneti harta ucrainei pe masa si pe baza trecutului apropiat ( sec. 20-ww1 si www2) dar si pe baza doc. istorice mai vechi sau mai recente, sa desenati un teritoriu real pt . acesta ucraina ........: totodata treb. sa aveti in vedere si opinia statelor ( Romania,Polonia,Slovacia )ale caror teritorii au fost ciuntite de aceasta ucraina inventata de fostul urss.......NUMAI ASA SE POATE FACE O PACE DURABILA IN ZONA....ok.....m-at ineles, d-lor sefi de state.....treb. un pic de bunavointa, atat si lumea poate fi linistita si ....multumita.
    • 0 (6 voturi)    
      E bine ca sefii de state nu citesc HN (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:26)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      citind posturile tale n-ar mai avea chef de politica. Maturizeaza-te! La Putin i se rupe de restul lumii ,tu inca n-ai inteles? Iar zdrentele europene ii pupa poalele in favoarea unei paci care are sa fie foarte scumpa pentru toti.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce si cui spui tu.....cafea rece (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 23:33)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Trimit americanii arme sau trupe? Nu. Pai sa-si tina gura ,ca Samoila nu ia gaz de la rusi. Iar tu....mda.
  • +1 (13 voturi)    
    Razboi (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:20)

    Azoth [utilizator]

    Eu sunt complet de acord cu Merkel si Hollande. Trebuie gasita o solutie politica, fiindca razboiul se poate raspandi repede si nimeni intreg la cap nu vrea Al Treilea Razboi Mondial (cu bombe nucleare!). Americanii si sovieticii au evitat escalarea Razboiului Rece timp de 50 de ani, dar acum parca nimeni nu se mai gandeste suficient la consecinte...
  • +11 (15 voturi)    
    Un lucru este clar: (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 16:22)

    Spirt [utilizator]

    Pacea poate tine poate nu. Ucraina poate trebuie inarmata, poate nu, dar noi, este imperativ necesar sa ne inarmam, si sa fim gata de lupta.
    Condusi de cleptocrati ca Ghita, Udrea, Hrebenciuc, Tender, Bica, etc, etc, mi-e teama ca nu vom reusi sa stimulam economia privata care ar putea plati aceasta inarmare si nici motivatia! Nu se va duce nimeni la lupta pentru Ponta sau pentru Ghita sau pentru Udrea! Mai bine executat sau fugit in Italia! Mare atentie! Suntem in mare pericol! Daca nu o luam repede pe calea cea buna disparem ca natie!
    • +4 (4 voturi)    
      Ma uns la suflet... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:51)

      Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      ...comentariul dvs.
      Si eu ma gandeam in caz de conflict armat ce sa fac?
      Sa invat din nou pe cei tineri in 2-3 zile cum se trage cu arma,grenada, etc....
      Acest lucru trebuie facut ACUM.
      Merita cei care ne conduc, sa le apar vietile,proprietatile cand ei ne lasa cu fundul in geam in fata celor care ne spoliaza ZILNIC ?Sau cand tocmai ei fac asta ?
      Rusine tuturor celor care se erijeaza in conducatori de institutii,indiferent cum s-ar chema.
      Incep sa-i dau dreptate lui Putin.
      Suna halucinant,nu ?
  • +3 (7 voturi)    
    pace (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 22:10)

    garibaldi [utilizator]

    Nu ne intereseaza oferta americana de razboi vrem ca copii nostrii sa traiasca in pace.
    Am speranta ca Merkel va face pace ,stie ca daca va fi razboi va pierde jumatate de tara .rusia va lua germania democrata inapoi.
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 8 februarie 2015, 0:08)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui garibaldi

      Am trait in "pace" 50 de ani pana in '89, nu ne intereseaza oferta.
  • 0 (2 voturi)    
    2015 = RISC MAJOR PENTRU TARA (Duminică, 8 februarie 2015, 8:15)

    GheorgheSilvestrovici [anonim]

    Tintele lui Putin sunt inaintarea pana in Transnistria, gurile Dunarii ( si pentru petrolul din Marea Neagra) si eventual Basarabia,
    pentru a imparti Ucraina in doua , sau a o lua pe toata.

    Conciliatorii occidentali vor merge mereu pe cedare la orice pretentie a rusilor (vor vinde mereu blana ursului din padure) , pentru ca de la inceput au mers pe cedare in fata celui mai arogant - tupeist.


    Tatonarea conflictelor intre tari seamana mult cu psihologia mardeiasilor din gastile mahalalelor -
    cine trazneste primul, cine se umfla in pene mai tare,cine are gura mai mare, cine pozeaza in tafnos mai abitir, cine fitileste mai bine pentru a acapara aliati - asta- i Putin. Fortosenia paranoica, ipocrizia mironosita, bozumflarea razgaiatului si alintatului Putin = vina conciliatorilor occidentalilor. I-a dus cu zaharelul pentru a obtine prin concesii - timp, jaf armat din teritoriul Ucrainei.

    Pana la sfarsitul anului 2015 vom fi din nou vecini cu Rusia lui Putin, ceea ce ii va intari paranoia lui si a rusilor si va baga frica in occidentali .

    In 2015 expansiunea Rusiei spre vest va aduce risc major pentru securitatea tarii condusa de niste potentiali puscariasi, avand 3 miloane departe la munca in strainatate. Asta ne mai lipseau - un mare exod de moldoveni si ucraineni ingroziti de razboi, care se va refugia pe teritoriul romanesc si miscarile revansarde pentru Harghita -Covasna.

    Rusii nu vor risca un conflict direct cu NATO ? Oare cine pune mana in foc ?
  • +1 (1 vot)    
    Simpla apreciere..... (Duminică, 8 februarie 2015, 16:16)

    TRABI [utilizator]

    Da' ce credeti ca vom afla vreodata adevaratele discutii care au avut loc ? Hai sa fim seriosi .. acolo au loc negocieri de interese a marilor puteri...
    Nu trebuie sa stam cu gura cascata sa aflam ce se discuta in spatele usilor inchise .... Noi ar trebui sa scapam de terorismul instalat peste noi de catre de politicienii romani din 89 pana in prezent ....
    Cat despre a participa la o actiune armata impotriva rusiei sau altora , nici sa nu ne gandim .... razboiul nu-i ca la televizor .... oamenii simpli sunt doar " carne de tun " iar politicienii care ne-au condus si ne-au distrus tara vor trai tot in puf...
  • 0 (0 voturi)    
    E bine ce au facut Merkel si Hollande, (Luni, 9 februarie 2015, 7:54)

    John M. [utilizator]

    aceste doua figuri de vodevil, dar tot americanii, englezii, canadienii, si, de data asta, noi, romanii si polonezii, vom rezolva problema prin forta sau amenintarea cu ea.
    • +1 (1 vot)    
      asa da incredere in noi ...... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 7:25)

      TRABI [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Iauzi... !
      La atac fratilor ... ! Poate voteaza Vosganian sa mergem pe front .... Nu ?