Criza din Ucraina: Negocierile de la Moscova s-au incheiat. Planul de pace va fi prezentat duminica

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 23:41 Actualitate | Internaţional

Cancelarul german Angela Merkel, presedintele francez Francois Hollande si cel rus Vladimir Putin au incheiat o intrevedere tete-a-tete, desfasurata fara consilieri si in spatele usilor inchise. Kremlinul a comunicat ca discutiile au fost „constructive”. Un plan de pace va fi elaborat zilele urmatoare si prezentat tuturor partilor duminica.


Cei trei lideri au convenit sa organizeze, duminica, o conferinta telefonica. Pana atunci, diplomatii vor lucra la textul unui nou acord de pace, menit sa puna capat varsarii de sange din estul Ucrainei. Merkel si Hollande sosisera la Moscova cu un plan propriu, ce se baza pe acordul de la Minsk.


Observatorii politici si militari apreciaza ca o solutie de pace nu va fi posibila fara concesii acordate separatistilor prorusi din regiunile Donetk si Lugansk. Ramane de vazut daca se va gasi o solutie acceptabila si pentru presedintele ucrainean Petro Poroshenko.


In cercuri diplomatice germane se vehiculeaza ideea ca SUA au incredere in tactica de negociere a Germaniei si ca acesta este motivul pentru care livrarile de arme au fost inghetate la nivel de declaratie, deocamdata. Daca planul de pace esueaza insa duminica, atunci Washingtonul ar putea actiona. Iar Consiliul European, probabil, va lua in discutie noi sanctiuni impotriva Federatiei Ruse.


In textul ce se pregateste pentru duminica, afirma surse diplomatice de la Berlin, citate de FAZ, este mentionata si posibilitatea dislocarii de Casti Albastre ale ONU pentru supravegherea pacii din estul Ucrainei. 



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

15793 vizualizari

  • +29 (33 voturi)    
    si Mos Craciun ce a zis? (Vineri, 6 februarie 2015, 23:41)

    Reshape [utilizator]

    Am mai mare incredere in Mos Craciun decit in Putin. Sau in Merkel si Hollande.
    Casti albastre vor fi in estul Ucrainei numai daca isi pune Putin separatistii sa si le vopseasca.
      #showComment#showComment#showComment
  • +21 (23 voturi)    
    De fapt (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:10)

    ipolitic [utilizator]

    negocierile au fost intre doamna Merkel si Putin. Hollande a fost prezent la cererea expresa a lui Putin, fiind ușor speriat la gândul ca întâlnirea intre patru ochi
    cu Merkel se poate transforma în întâlnire intre doi ochi.
  • +18 (20 voturi)    
    number 2 (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:45)

    Eugen_ [utilizator]

    S-a decis inca o Transnistrie, asta s-a decis.
  • +8 (12 voturi)    
    Numai sa nu accepte neadearea... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 0:51)

    Lucky1 [utilizator]

    ....la NATO a Ucrainei. In rest toate sunt recuperabile putin mai tarziu cu conditia ca Ucraina sa devina membru NATO.
    Acceptarea de catre Merkel Hollande si implicit SUA a acestui deziderat rusesc, va echivala practic cu un act de tradare al Ucrainei.
      #showComment
  • +2 (14 voturi)    
    Singurul plan viabil (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 1:17)

    Nyk1 [utilizator]

    Divizarea în două bucăți. Una intră în UE și NATO, cealaltă în UEA.

    Totuși, încă nu au murit suficienți ucrainieni pentru ca această soluție să fie pusă în aplicare.
      #showComment#showComment
  • +10 (16 voturi)    
    Nu va fi nici un plan de pace (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 2:57)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Rusii sunt niste salbatici,,,de asta li se zice muscali... asa cum ne-au luat Basarabia, asa iau si Donetsk.... barbosi veniti din paduri...
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    dA (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 6:39)

    Babilou [utilizator]

    Nu-stiu daca realizati momentul istoric: Germania mediaza razboiul civil din Rusia.....
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt ucrainenii mai buni???? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 7:47)

    aniod [utilizator]

    Rusii, da, salbatici, de acord.
    Noi, romanii, in frunte cu MAE de ce nu suntem mai activi in apararea romanilor din Ucraina?
    de ce stau romani cu actele depuse pt cetatenie de trei ani de zile, in timp ce legea [revede rezolvarea cazurilor in sase luni?
    Va fi plan de pace, dar ca de obicei, NU va fi respectat.
  • -1 (5 voturi)    
    Nu va imbatati cu apa rece (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 9:52)

    Lili [anonim]

    Rusii au mereu niste planuri de ocupatie a noi si noi teritorii.Balaurul rosu va inghiti mereu teritorii si,pe cat se va mari,tot mai flamand va fi.
  • +3 (7 voturi)    
    tradare (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 9:54)

    hmm [anonim]

    Ori Putin isi bate joc de Merkel si Hollande ori Putin a obtinut ce a vrut, iar Merkel si Hollande a tradat Ucraina.

    Oricum Ucraina trebuie dezmembrata pentru ca are multe teritorii in componenta ei ce apartin altor tari.
  • +4 (4 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 10:51)

    Xorciser [utilizator]

    Ar trebui sa constientizam ca Uniunea Sovietica a avut un "escape plan" format in principal din regiuni problematice in tarile fostului bloc care trebuie mentinute sub control rusesc indiferent de ce se intampla: Crimeea, Transnistria, Kaliningrad, Osetia, Abhazia samd. In felul acesta se asigura ca isi pastreaza "imediata vecinatate" fie sub control sau in cel mai rau caz ca o zona gri. In orice caz nu sub influenta NATO sau occidentala.

    Putin nu e vreun mare strateg, doar ca urmeaza ascultator planurile facute de cei dinaintea lui.
  • +1 (5 voturi)    
    negocieri, diplomatie, acord? (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 10:51)

    demaGOGU [anonim]

    exista un singur mod de a influenta comportamentul lui Poutine: cizma pe grumaz!
  • +2 (4 voturi)    
    cadoul pentru Putin (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 10:54)

    adma [anonim]

    eu ma intreb ce i-au pus pe tava Merkel si Hollande lui Putin pentru ca s-a vazut ca sanctiunile nu il impresioneaza. sigur i-au oferit ceva in schimb, ceva ce i-a starnit interesul, daca s-a aratat multumit dupa o singura zi de discutii. sa vedem daca ne vand rusilor, ca binenteles moneda de tranzactie nu e in Germania sau Franta ci tot in est
  • +4 (6 voturi)    
    EU trage de timp sa salveze soldatii incercuiti (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:10)

    demaGOCU [utilizator]

    9000 de soldati ucrainieni sunt incercuiti la Debaltev si isi asteapta sentinta. Normal ca EU "vrea" pace!
  • +2 (4 voturi)    
    Pax russica! (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:24)

    MichiuStefan [anonim]

    Nu cred ca un Plan de pace elaborat la Moscova poate fi altceva decat praf in ochii Occidentului si compromisuri doar de partea ucrainiana."Negocierile" -insultatoare aceasta denumire la adresa bunului simt, sunt ca la carte, copia Muenchen 1938; macar Hitler n-a avut tupeul sa le convoace la Berlin.Dar, timpurile s-au schimbat-ce principii, ce drept international-prostia (Hollande) si-a dat mana cu interesul (Frau Merkel) si amandoua actioneaza spre gloria criminalului de la Kremlin
  • +1 (1 vot)    
    pasnici rau, (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 21:50)

    EDean [anonim]

    ortodocsii astia pravoslavnici etc., pasnici mai sunt! din cele postate pe aici e limpede ca si romanii sunt ortodocsi la fel de pasnici...Da, da, la naiba cu planul de pace ca asa si pe dincolo, glagoria valaha indeamna si azi, ca in al doilea mondial: tot inainte spre Est, nu?! Hm, intoarcerea din Est a fost fara fast sau mandrie, chestie de lipsa de motivatie, ok?
  • -2 (2 voturi)    
    2015 = RISC MAJOR PENTRU TARA (Duminică, 8 februarie 2015, 0:51)

    GheorgheSilvestrovici [anonim]

    Tintele lui Putin sunt inaintarea pana in Transnistria, gurile Dunarii ( si pentru petrolul din Marea Neagra) si eventual Basarabia,
    pentru a imparti Ucraina in doua , sau a o lua pe toata.

    Conciliatorii occidentali vor merge mereu pe cedare la orice pretentie a rusilor (vor vinde mereu blana ursului din padure) , pentru ca de la inceput au mers pe cedare in fata celui mai arogant - tupeist.


    Tatonarea conflictelor intre tari seamana mult cu psihologia mardeiasilor din gastile mahalalelor -
    cine trazneste primul, cine se umfla in pene mai tare,cine are gura mai mare, cine pozeaza in bozumflat- tafnos mai abitir, cine fitileste mai bine pentru a acapara aliati - asta- i Putin.

    Pana la sfarsitul anului 2015 vom fi din nou vecini cu Rusia lui Putin, ceea ce ii va intari paranoia lui si a rusilor si va baga frica in occidentali .

    Numai asta ne va lipsi acum, peste actuala situatie vulnerabila politica, un mare exod de moldoveni si ucraineni ingroziti de razboi, care se va refugia pe teritoriul romanesc si miscarile revansarde pentru Harghita -Covasna.

    Rusii nu vor risca un conflict direct cu NATO ? Oare cine pune mana in foc ?