Papa Francisc, criticat dur dupa ce a afirmat ca e normal ca un tata sa-si bata copilul, daca ii respecta demnitatea

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 februarie 2015, 16:57 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Captura Youtube.com
Papa Francisc este criticat intens, in special in Germania si in Marea Britanie, dupa o declaratie in care afirma ca un tata ii poate da o palma la fund copilului sau pentru a-l pedepsi, scrie AFP.

"Un tata bun stie sa astepte si sa ierte dar si sa indrepte cu fermitate. El nu este nici slab, nici lax, nici sentimental", a spus Papa, in cadrul audientei generale de miercuri dedicate rolului tatalui in familie.

Iesind, asa cum procedeaza deseori, din textul pregatit, Papa a adaugat: "Odata, intr-o reuniune, am auzit in tata declarand: 'Trebuie cateodata sa-mi lovesc putin copiii. Dar niciodata peste fata pentru a nu-i umili'. Asta, este frumos, este un sentiment de demnitate. Trebuie sa pedepseasca, dar o face de o maniera dreapta".

Aproape nesesizata in Italia, remarca a starnit critici aspre in nordul Europei.

"Nu exista nicio lovitura data copiilor care sa fie demna. Trebuie sa fie clar. Orice violenta impotriva copiilor este total inacceptabila", a replicat ministrul german al Familiei Manuela Schwesig (SPD, centru-stanga) in cotidianul Die Welt.

Asociatia Ajutor german pentru copii a cerut Papei sa-si corecteze cat mai repede eroarea: "Acest Papa este deosebit de uman dar orice om se poate insela. Afirmand ca e normal sa lovesti (un copil) daca acest lucru se face cu demnitate este total eronat".

Peter Saunders, fondatorul unei asociatii britanice anti-pedofilie si membru al noii comisii Vatican pentru protectia copiilor a declarat pentru Daily Telegraph ca aceasta declaratie este "foarte nedorita".

"Sunt surprins ca a facut-o, desi gafeaza uneori", a adaugat Saunders, care se afla vineri la Roma pentru prima reuniune plenara a comisiei.

Papa Francisc are o conceptie destul de traditionala asupra familiei si educatiei, in care se amesteca tandretea cu fermitatea. Ataca in mod regulat tatii dictatori, dar si pe cei care se comporta ca si prieteni ai copiilor lor.

In ianuarie, Papa, discutand despre limitele libertatii de expresie in contextul atentatelor de la Charlie Hebdo, a afirmat ca este normal sa lovesti o persoana care iti jigneste mama.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9523 vizualizari

  • -15 (29 voturi)    
    Trist. (Vineri, 6 februarie 2015, 16:54)

    cititoare [utilizator]

    Sint dezamagita de acest papa!
    • +18 (28 voturi)    
      oau, ce dezamgita esti (Vineri, 6 februarie 2015, 17:37)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Ei uite ca eu unul i-am dat o palma copilului meu la fund. Cind spun palma ma refer mai mult ca sigur la ceea ce si papa s-a referit, adica la o palma, nu un pumn, nu o varga. Nu s-a invinetit, nu l-a durut cine stie ce (pentru ca nu dau tare), insa pur si simplu asta a venit dupa ce am epuizat toate celelalte variante, fara succes. Stiu, veti veni sa imi dati lectii de pedagogie, insa va asigur ca (,) copilul nu a ramas traumatizat si ca nu apelez decit f. rar la asa ceva. Mergeti in tarile scandinave, unde se vad consecintele a 30 de ani de politici prea blinde fata de disciplina, sunt deja probleme cu noile generatii.
      • +7 (17 voturi)    
        Corect (Vineri, 6 februarie 2015, 18:28)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Prea multa "blandetze" si "intzelegere" duce la nenorociri. Problemele astea exista mai ales in tarile astea civilizate, unde se traieste foarte "bine", sa zicem asa, inclusiv Germania, etc. Incepand cu varsta de 10-12 ani, deja nu te mai poti intelege DELOC cu noua generatie. Sunt efectiv de nestapanit. Din pacate, habar n-am cum ar arata o solutie la chestiile astea.
        • +1 (13 voturi)    
          Solutia exista, dar e obositoare pentru parinti (Vineri, 6 februarie 2015, 19:26)

          HaraldHarfagre [anonim] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Solutia este sa-i explici de fiecare data in ce consta greseala si sa fii ferm atunci cand aplici sanctiuni. Dar aceste sanctiuni trebuie sa se refere la activitati de divertisment (o seara fara televizor sau fara jucaria preferata, de exemplu).

          Bătaia îi neagă dreptul la existență, psihologic vorbind, de asta e inacceptabilă. Dar ca să impui o seară fără televizor sau fără calculator, trebuie să ai și tu suficientă autodisciplină încât să poți să stai și tu fără ele o seară. Ceea ce la români e mai greu.
          • 0 (6 voturi)    
            tre sa mai zic odata (Vineri, 6 februarie 2015, 19:37)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui HaraldHarfagre

            io nu sunt pentru BATAIE. Bataia ESTE inacceptabila. O palma la dos, nu este BATAIE. Si da, in ceea ce priveste disciplina, e foarte adevarat ca daca tu ca parinte nu esti disciplinat, NU AI CUM sa impui copilului ceva. Copilul nu invata absolut nimica daca tu nu esti disciplinat, si incercarea de a-l disciplina in conditiile in care TU nu esti disciplinat va fi interpretata de catre copil pe buna dreptate ca fiind nedereapta.
            • -2 (4 voturi)    
              masa musculara vs. masa cenusie (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:55)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              Tu daca mi-ai da mie o palma la dos, te-as privi altfel, as avea o alta viziune despre tine ca om. Te-as vedea un lenes, care apeleaza la cea mai comoda varianta de rezolvare a problemei pe moment. Palma. Probabil ca la fel ai vedea si tu cu ochii mintii mature.
              Masculinule Gicutza_007, pentru mine esti ciudat ca dai valoare raportului fortei fizice intre tine si un copil.
        • +3 (5 voturi)    
          in istoria omenirii, copii erau omorati. (Vineri, 6 februarie 2015, 22:15)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Daca te duci suficient de mult in istorie, vei vedea ca in educatia copilului erau incluse lucruri care astazi ti se par de neacceptat. De exemplu in Vechiul Testament, daca copilul raspundea parintelui trebuia omorat.
          De ar fi sa ceri opinia unuia de acum 2500 de ani, legat de palma la fund, te-ar privi ciudat.
          Asa cum probabil ii privesti tu ciudat pe cei care nu-si bat copii in Europa lui 2015.
        • +3 (7 voturi)    
          in istoria omenirii copii erau omorati (Vineri, 6 februarie 2015, 22:21)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Daca te duci suficient de mult in istorie, vei vedea ca in educatia copilului erau incluse lucruri care astazi ti se par de neacceptat. De exemplu in Vechiul Testament, daca copilul raspundea parintelui trebuia omorat.
          De ar fi sa ceri opinia unuia de acum 2500 de ani, legat de palma la fund, te-ar privi ciudat.
          Asa cum probabil ii privesti tu ciudat pe cei care nu-si bat copii in Europa lui 2015.
      • -2 (8 voturi)    
        parintii isi bat copii pentru ca fizicul le permit (Vineri, 6 februarie 2015, 19:46)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Ce probleme sunt in tarile scandinave?
        Razboiul din Iraq a produs milioane de refugiati. Ghici care din statele crestine i-au primit pe bietii oameni? Niciunul. In schimb, Suedia unde crestinismul e ca si inexistent, a dat dovada de tolerana si intelegere.
        Copiii Suediei care probabil nu au fost corectati fizic in ultimii 30 de ani, au reusit sa vada dincolo de preconceptii, sa aiba o altfel de viziune, o alta intelegere a compasiunii.

        De ce sunt batuti copii crestinilor romani cu palma la fund? Pentru ca parintii lor pot, ca le permite fizicul. Daca mintea le-ar fi mai puternica, ar gasi alte metode de educatie. Recompensa, incurajare, incredere...
        • +1 (1 vot)    
          o intrebare (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:47)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

          Tu ai iesit macar odata din Romania? Ai vazut cu ochii tai civilizatia occidentala, sau numa iti dai asa cu parerea? Cine scrie aici despre strainatate, stie clar ce spune.
          • 0 (2 voturi)    
            am calatorit putin in strainatate (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:48)

            kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

            Mai multe stiu de pe internet despre strainatate si este foarte posibil ca unele idei pe care le promovez sa nu fie adevarate.
            Pe de alta parte sunt absolut convins ca ceea ce zici tu despre adevarul spus de alti comentatori, este fals. Nu ai niciun temei cand zici asta. Doar daca toti comentatorii sunt aceeasi persoana, si anume tu, si esti intradevar foarte documentat despre ce si cum cu strainatatea. Si, si atunci, eu tot o sa am retineri in a crede pe cineva care zice ca detine adevarul absolut.
            • +1 (1 vot)    
              e, uite, (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 16:00)

              Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

              ce spui aici mi se pare echiliobrat si echidistant. Adevarul absolut exista, asta nu neaga nimeni, dar este cel mai greu lucru de aflat.
    • -6 (16 voturi)    
      Si eu la fel (Vineri, 6 februarie 2015, 17:48)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Daca stau sa ma gandesc bine, cred ca sunt dezamgit de toti papii.
  • -18 (24 voturi)    
    E papa catolic! (Vineri, 6 februarie 2015, 17:03)

    OmulNou [utilizator]

    La ce va asteptati?
    • -2 (10 voturi)    
      poti extinde (Vineri, 6 februarie 2015, 17:50)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Poti spune ca e papa crestin. La ce te poti astepta?
      Pana la urma bataia e rupta din raiul crestin, nu?
    • +3 (7 voturi)    
      ??? (Vineri, 6 februarie 2015, 18:04)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      te rog explica ca nu te-nteleg!
      Ce zici este doar dovada de prejudecata.
      • -1 (11 voturi)    
        Nu-i prejudecata. (Vineri, 6 februarie 2015, 18:37)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        Precum bine vedem in multe alte comentarii, cine scrie chestii de-astea considera ca e "cool" sa fii impotriva Bisericii, care "nu mai e la moda". Pareri periculoase, zic io.
        • +2 (4 voturi)    
          pareri de imprumut (Vineri, 6 februarie 2015, 19:58)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          zic si io :)
          • +3 (3 voturi)    
            ma straduiesc (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:50)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            sa nu imprumut nimic si sa judec singur una-alta. Parerea mea, e fix cum zic, a mea.
    • +12 (18 voturi)    
      n'ai citit din amintirile lui creanga (Vineri, 6 februarie 2015, 18:36)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      cand popa facea scoala cu nuielusa in mana.

      pe vremea cand eram io la scoala primara, o linie sau nuielusa la palma era o pedeapsa usoara.
      daca mergeam la tata sa'i spun, primeam una la fund. ca, zicea el, nu ai luat'o degeaba....

      toti cei ce l'au criticat pe papa, n'au luat palma la fund, la vremea potrivita.
      sunt din cei ce nu se ridica, in tramvai, sa dea locul unei famei in varsta.
      • +4 (10 voturi)    
        exact (Vineri, 6 februarie 2015, 19:20)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Si io mi-am luat de la taica-meu multe corectii. Si acuma ii multumesc, ca asa am ajuns si io om la locul meu. Tot mai multi vad, fac IMENSA greseala de a uita radacinile din care ne tragem. Toti isi uita strabunii, iar asta SE PLATESTE. Se cheama TRADARE.
        • -3 (5 voturi)    
          si tu ti-ai tradat strabunii (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:13)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Gicutza_007, si tu ai uitat radacinile din care ne tragem. Sau, iti omori copilul ca ti-a raspuns neobrazat?
          • +2 (2 voturi)    
            cand aberezi (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 13:36)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

            nu mai avem motiv sa discutam.
            • 0 (2 voturi)    
              adevarul este mai complet (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 15:08)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              Daca tu alegi sa te rezumi doar la ultimii 200 de ani din istoria omenirii, foarte bine, ramai in contextul ultimilor 200 de ani. Stramosii nostrii, accepti sau nu, au aparut mult mai devreme.
              Adevarul este mai complet daca am lua in considerare toata istoria umanitatii. Am avea o cunoastere mai profunda supra fenomenului. Am vedea de unde venim defapt.
              Nu poti nega ce era acu 2500-3000 de ani. Asa erau oamenii atunci, asa isi educau copii, si nu e minciuna sau aberatie.
              • +1 (1 vot)    
                daca te referi (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 16:02)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                la trecutul atat de indepartat, da, sunt de acord cu tine. Aleg deocamdata sa ma rezum la ultimii sa zicem 200 de ani, cum scrii tu mai sus.
          • +1 (1 vot)    
            :) (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:16)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

            Imi vine acu o intrebare, la care ai putea eventual chiar raspunde sincer:
            Parintii tai te-au altoit cand aveai varsta corespunzatoare?
            Sunt asa un pic curios daca o sa-mi raspunzi la treaba asta nenea kax. :-)
            • 0 (0 voturi)    
              poveste adevarata (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 17:04)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              Cand eram in clasa a 9 a, a venit un coleg la mine acasa, sa fumam, si am fumat. Pe neasteptate a aparut taica-miu. S-a infuriat foarte tare, si fara sa puna vreo intrebare, a luat scrumiera de sticla masiva, si mi-a spart-o de cap, umpland toata camera de sange. N-am invatat sa nu mai fumez, chiar acu trag dintr-o tigara, dupa 25 de ani. Dealungul copilariei si adolescentei mele, am avut frica de tata, ca ma punea la punct fara sa imi explice altfel decat ca asa zice el. Ma feream de el cand venea treaz acasa, cand venea beat, era de treaba. Cu mine a fost mai bland, pe sora-mea a traumatizat-o mult mai tare, care a plecat timpuriu de acasa, s-a maritat pe ascuns si a nimerit in bratele unuia care a continuat sa o bata. Are 50 de ani acum, si o duce greu, e in Italia si sterge la cur pe bani putini italieni batrani, se ascunde, are frica in ea, de orice.
              • 0 (0 voturi)    
                imi pare (Duminică, 8 februarie 2015, 1:22)

                Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

                rau ca ai avut asemenea experiente. Si taica-meu a fost de asemenea foarte dur cu mine, dar acum, cand am trecut deja prin toate punctele prin care a trecut el, pot sa-l inteleg. Da, violenta in familie poate distruge vieti, asta mi-e foarte clar. Pacat ca se intampla in atatea familii.
      • -1 (7 voturi)    
        Tin sa te contrazic. (Vineri, 6 februarie 2015, 19:40)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Eu am luat destule palme in copilaria mea de la tatal meu si din cauza asta am ajuns o persoana timida si neincrezatoare. Iar cu tatal meu bineinteles ca nu mai vorbesc pentru ca am amintiri urite despre el.
        • +2 (4 voturi)    
          copii (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 9:36)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          aveti ?!
          o palma la fund, cu motiv, nu este bataie.
          e corectie. atrage numai atentia la greseala faptuita.
      • -1 (3 voturi)    
        am citit Vechiul Testament (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:09)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        si am vazut acolo care erau metodele de educatie a copiilor. Daca copilul era neobrazat si raspundea parintelui, trebuia omorat.
        De la V.T. pana la vremea lui Creanga, a trecut ceva timp peste mintea oamenilor. De la vremea lui Creanga pana azi, la fel. Pana sa ne dam seama complet ca nu muschiul este unealta, o sa mai treaca ceva, nu mult. Semnele sunt clare in statele emancipate la cap.
  • +10 (26 voturi)    
    Da ma. (Vineri, 6 februarie 2015, 17:07)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    O palma la fund nu e nici o violenta, da-o-ncolo. cateodata copiii nu te asculta absolut deloc, si mai trebuie si cate una din asta. Si, da, copiii nu au cum sa gandeasca matur, si deci parerea parintelui nu-i deloc tot aia cu parerea copilului. Exagereaza si astia cu Europa lor. Bine ca tolereaza vestul unele chestii care sunt cu adevarat porcarii, si asta in numele libertatii.
    • +4 (10 voturi)    
      Lasa-i gicuta (Vineri, 6 februarie 2015, 17:46)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      Lasa-i gicuta in pace cu deuntologia lor. doar stii ca aia care nu au copii stiu totdeuna mai bine cum trebe sa-i cresti ;)
      • +7 (13 voturi)    
        Apai (Vineri, 6 februarie 2015, 18:22)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui gicu

        chiar voiam sa scriu ca cele mai destepte si mai "umaniste" comentarii le scriu tinerii care NU AU (INCA!) copiii. Vine si vremea lor... :-)
      • +3 (5 voturi)    
        Corect! (Vineri, 6 februarie 2015, 20:48)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui gicu

        A aparut aceasta gaselnita din psihologia copilului exact in statele in care dispar copiii (vezi natalitatea, mai putin de 1 copil / familie!). Proabil fiind putini, copiii lor sunt si mai pretiosi!
        Subsemnatul, am destui ani si imi aduc aminte de cele 3 palme pe care le-am primit de la tata, raposatul. Si stiu ca a procedat corect.
        E, totusi, straniu cu cita tenacitate se renunta la unele metode de educatie aplicate pe parcursul a sute de generatii; cum se extrapoleaza "traumatizarea" unor copii snopiti in bataie de niste parinti nemernici asupra si a acelor copii la care o palma are doar un rol de atentionare.
        • -1 (3 voturi)    
          Mintea adultului trebuie sa fie mai puternica... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:21)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          Nu este nimic straniu ca oamenii incet incet incep sa rezolve lucrurile pe cale diplomatica, apeland tot mai rar la agresiuni fizice. Este ceva ce oamenii pretuiesc tot mai tare. Este ceva ce duce la bunastare.
          Palmele la fund date copilului, nu fac altceva decat sa dezvolte o frica de agresiune fizica, mai mult decat o intelegere a greselii.
          • +1 (5 voturi)    
            numai (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:02)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

            mintea? Dar cu sufletul cum ramane? Toate emotiile sunt sufletesti, si in nici un caz mentale. Daca-ti cresti copilul numai cu teoremele lu' Pitagora, ai incurcat-o.
            • +1 (1 vot)    
              da (Luni, 9 februarie 2015, 9:28)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

              Nu se stie daca emotiile sunt sufletesti, unii zic ca ar fi mentale, ca apartin de creier si ca sunt generate de el.
              Sa nu faci rau la nimeni, nu inseamna teorema lui Pitagora, sa il inveti sa nu fure nu este teorema, sa il inveti sa nu faca altcuiva ceea ce lui nu-i place.... nu are nici o legatura cu vreo divinitate sau cu matematica. Este o regula umana.
    • +9 (11 voturi)    
      o vorba (Vineri, 6 februarie 2015, 17:46)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      Un prieten cu mai multa experienta mi-a spus asa: copilului trebuie sa-i fii pana la 5 ani sluga, intre 6 si 13 stapan iar apoi prieten. Anii mentionati nu sunt batuti in cuie (pot fi ajustati in functie de dinamica dezvoltarii copilului), insa etapele da.
      Ma tot gandesc la treaba asta.
      Sunt mult prea multi parintii care nu se inteleg cu copiii lor in adolescenta, incercand atunci sa fie stapani cand ei de fapt au nevoie de prieteni.
      • +2 (2 voturi)    
        vorba asta e tare de tot....:) (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 10:43)

        gogu_milogu [anonim] i-a raspuns lui lambda

        cine stie cunoaste.....
      • +1 (1 vot)    
        in spatele acestor afirmatii (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:12)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        gasesc o mare intelepciune. Super!
    • +1 (9 voturi)    
      Lipsa de cooperare nu justifica palma la fund. (Vineri, 6 februarie 2015, 17:47)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      In ce fel palma regleaza unele lucruri, iar vorba buna/coerenta/intelegatoare/consecventa nu?
      Tot timpul este unul care stie mai bine cum trebuie facut, si teoretiv, Gicutza_007, si tu ai fi eligibila pentru a primi palma la fund, chiar daca esti matur.
      Palma la fund o accepti in conditiile in care cel caruia o aplici, refuza sa coopereze. Si tu faci la fel, foarte probabil ca nu cooperezi nici tu tot timpul, chiar daca esti matur.
      Eu consider ca exista alte modalitati mai corecte, mai educative si cu rezultate mai bune decat corectia fizica.
      • +6 (8 voturi)    
        vechiul meu (Vineri, 6 februarie 2015, 18:15)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        prieten, kax. Asa e, palma la fund data propriilor copiii se da atunci cand ei nu coopereaza SUB NICI O FORMA. Nu interpreta acuma ca eu dau copiilor palme la fund inainte de a repeta de vreo 50-
        • 0 (6 voturi)    
          palma la fund nu se da niciodata (Vineri, 6 februarie 2015, 20:40)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Palma la fund nu se da niciodata. Tu dai palma la fund pentru ca iti permite fizicul, altfel nu imi explic de ce cand copilul devine mai mare si mai puternic, accea palma nu mai vine, cu toate ca nivelul de "ascultare" se inrautateste.
          Palma la fund, eu o vad ca venind din frustarea ca mintea nu gaseste variante. O vad ca o pornire animalica.
          • 0 (2 voturi)    
            tu ai copil....mai baietica..... (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 19:37)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui kax

            indrugi asa de multe ineptii......parca-i fi dracu' gol.
            • +1 (1 vot)    
              Da, am copil. (Luni, 9 februarie 2015, 9:52)

              kax [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

              Si tu si eu avem libertatea sa indrugam ineptii.
              Nu e bine?
      • +3 (7 voturi)    
        sht... (Vineri, 6 februarie 2015, 18:20)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        mi s-a dus comentariul prea devreme, habar n-am de ce. Deci:
        Nu dam nici o palma la nici un fund inainte de a explica de 50-60 de ori ca tre' sa vina sa manance, sa mearga la somn, bla. Iaca, de data asta iti zic asa: poate ca te pricepi mai bine ca mine, nu m-ar mira deloc. E bun?
      • +4 (4 voturi)    
        A! Inca ceva. (Vineri, 6 februarie 2015, 18:41)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Sunt nevoit sa ma "deconspir". Gicutza vine de la MASCULINUL GICA, kax. "..., si tu ai fi eligibila pentru a primi ..." bla, contine un "a" in plus. Adica, mai pe scurt sunt barbat. Si straight.
        • 0 (0 voturi)    
          n-are relevanta orientarea sexuala (Luni, 9 februarie 2015, 10:07)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Si eu sunt barbat :)
    • +7 (15 voturi)    
      vest (Vineri, 6 februarie 2015, 17:50)

      BogdanGavriel [anonim] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      O alta idee interesanta este numarul ridicat de sinucideri in randul tinerilor, mai ales in tarile nordice, unde a fost implementat modul de gandire ca toti copiii sunt speciali, iar cand ajung la maturitate se dau cu capul de pragul vietii deoarece nu sunt asa de speciali pe cat credeau.
      • +7 (9 voturi)    
        Exact asa (Vineri, 6 februarie 2015, 18:14)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel

        gandesc si vad si eu. Copiii NU AU CUM sa gandeasca corect de la inceput. Daca ii ridici in slavi, zicandu-le intr-una "esti cel mai bun", "toti gresim, nu-i nimica", etc, te-ai ales cu o dandana. Pentru ca de obicei, da, in adolescenta, nu te mai intelegi deloc cu ei, pentru ca ei considera ca au intotdeauna dreptate. Chestia e ca SI ASA, adolescenta e o perioada in care oricum omu' refuza orice sfat. Daca n-ai avut grija sa le arati de mici ca nu orice se poate si se tolereaza, sunt sanse mult mai mari ca totul sa fie bun si echilibrat.
      • 0 (4 voturi)    
        poate fi de la lipsa soarelui (Vineri, 6 februarie 2015, 21:02)

        kax [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel

        Eu cred ca are legatura cu faptul ca este putina lumina de la soare pe perioada iernii. Intunericul prelungit duce la depresie. Recent, Bucurestiul a fost lipsit de soare timp de o luna de zile. Ce bucurie a fost cand s-a ivit soarele dintre nori, incat au fost si articole de presa pe tema asta.
    • 0 (2 voturi)    
      palma la fund nu este gandire matura (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 12:14)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

      ...
  • -4 (12 voturi)    
    Lasa ca isi da singur o indulgenta pe gratis. (Vineri, 6 februarie 2015, 17:07)

    Alui [anonim]

    Sau contribuie la Catedrala Mantuirii Neamului cu un leu, si e scapat!
    • +2 (6 voturi)    
      Zeul megalomaniac nu se multumeste cu un leu. (Vineri, 6 februarie 2015, 17:58)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Nu cred ca scapa cu doar un leu, eu cred ca se aplica regula proportionalitatii.
      Vrei sa te inalti spiritual in Catedrala Faraonica a Mantuirii neamului romanesc, plateste gros.
      Zeul megalomaniac ii mână pe bieții săraci români să ia de la gura copiilor/ sa jertfeasca din viitorul tarii lor.
      • +1 (1 vot)    
        se vede (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:10)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        ca nu stii cum merg lucrurile in vest. In Romania, da, o mica parte din buget se duce automat la Biserica. In vest, daca te declari religios, o foarte mica parte din venitul tau sustine Biserica de care apartii, pe baza declaratiei tale ca esti credincios. Cine se declara ca nu apartine de o Biserica, nu plateste impozit care sa mearga la Biserica. Asta tot te chinui sa zici de vreo doua saptamani, ca ai vrea sa fie asa si-n Romania? Solutia asta sociala ti se pare convenabila? Ai fi liber sa te declari in mod legal ateu, si nu ai mai plati nici un impozit legat de Biserica. Huh?
  • +13 (17 voturi)    
    Acum sa vezi (Vineri, 6 februarie 2015, 17:30)

    MPopa [utilizator]

    Sa vedeti cata cernela virtuala va curge pe seama acestei declaratii. Eu sunt inca perplex sa constat cati parinti se simt foarte multumiti in forul lor propriu pentru ca "isi educa copiii fara violenta" cand de fapt nu si-i educa deloc, ii lasa pur si simplu in voia lor si numesc asta "incurajarea unui comportament lipsit de inhibitii".
    Sper sa fie clar ca nu gasesc nici o scuza violentei impotriva copiilor. Prin violenta inteleg o actiune care provoaca durere, nu disconfort.
    Si-acum sa sara apostolii non-violentei si ai spiritului progresist ... care probabil s-au refugiat cu tableta in baie, pentru ca in sufragerie odorasul tocmai darama mobila.
    • +6 (6 voturi)    
      Iaca, (Vineri, 6 februarie 2015, 18:34)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      sar io, dar in sprijinul ideii tale. Fara intelepciunea de a sti sa EDUCI cu adevarat, suntem pierduti. Sau mai precis, noile generatii sunt pierdute daca nu le stim educa. Asta a incercat sa zica Papa, eu am inteles mesajul. Dar, asa cum in multe randuri m-am exprimat si io pe-aci, cred ca e prea tarziu deja pentru noile generatii. Nimeni nu te mai ia in seama daca zici si cel mai mic lucru APARENT impotriva TOTALEI libertati. Cap au, minte ce le mai trebuie... E clar ca numai libertatea SINGURA e la fel de NOCIVA ca si privarea de libertate. Da' ma rog, capu' face, capu' trage.
    • +4 (4 voturi)    
      Sunt in acelasi asentiment. (Vineri, 6 februarie 2015, 21:48)

      stereo [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Foarte pertinent comentarul tau. Felicitari.
  • +8 (10 voturi)    
    isterizare stangista (Vineri, 6 februarie 2015, 17:59)

    TeodorGligor [anonim]

    A zis Papa ceva "common sense" dar in dezacord cu ideologia stangii-culturale si s-a declansat isteria.
    • +8 (8 voturi)    
      Bine punctat (Vineri, 6 februarie 2015, 18:36)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Pare a fi o moda sa fie contestat tot ceea ce pana mai ieri tinea de bunul simt. Probabil societatea a evoluat in asa masura incat simte nevoia sa treaca la un nivel superior. Sau poate e doar iluzia unor oameni care muncesc prea putin si au mult timp liber, dar nu si suficienta responsabilitate.
      • +5 (7 voturi)    
        Randul meu (Vineri, 6 februarie 2015, 19:26)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

        sa scriu: bine punctat. Si stii ceva? Iaca ma bucur ca scriu si oameni ca tine si alti cativa de pe-aci. Unde e mai nene echilibrul ala sfatos si bun? Unde mai e linistea noastra de demult? Totul e de o agitatie si de o lipsa de gandire, ceva de speriat. Nu stiu unde o s-ajungem daca o tinem tot asa.cat despre evolutie, cred ca esti sigur, cum sunt si io sigur, ca avem de-a face cu o evolutie in sens negativ din pacate. Da' sper ca se poate inca recupera ce s-a pierdut, si-om face ca intr-o buna zi sa fie iar bine, pace si liniste. Si mai cred ca oamenii care toata viata au crezut ca mancarea se face in magazin, si nu pe camp, nu au cum sa gandeasca corect.
        • +3 (3 voturi)    
          Si apropo de mancare (Vineri, 6 februarie 2015, 19:31)

          Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Noi astia care am facut practica agricola cred ca ne-a prins bine. :-)
        • +5 (5 voturi)    
          Ati pus degetul pe rana (Vineri, 6 februarie 2015, 19:39)

          MPopa [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Eram baietan (asta inseamna adolescent in termeni contemporani) cand m-a luat bunica-mea intr-o zi la carat mranita in gradina, cu roaba. La sfarsitul zilei am mancat niste cartofi fierti cu sare si o felie de paine, ca asta avea bunica-mea de mancare. A fost prima oara cand am avut constiinta faptului ca intre munca si mancare exista o legatura directa. Cred ca s-ar face mare economie, atat de palme cat si de discursuri stimulative, daca am reusi sa-i invatam pe copiii nostri valoarea muncii.
  • 0 (8 voturi)    
    mai intai trrbuie sa-l altoiesti (Vineri, 6 februarie 2015, 19:07)

    rrr [anonim]

    .... si dupa aia sa ii explici.
    Sa vezi ce atent o sa fie copilul
  • +8 (14 voturi)    
    aoleu, stai ca nu e bine (Vineri, 6 februarie 2015, 19:12)

    rrr [anonim]

    Copilul o sa fie atat de umilit, traumatizat, socat, marcat pe viata de palma la fund incat se va transforma intr-o bruta, intr-un monstru, intr-un sociopat.
    Nu, oameni buni, copiii au nevoie de dragoste, de atentie, de muuult timp petrecut cu ei.
    Degeaba ii crestem fara nici o palma, daca ii crestem cu tableta si cu televizorul ca cei mai buni prieteni.
    • -1 (5 voturi)    
      super (Vineri, 6 februarie 2015, 19:38)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui rrr

      :-)
  • +3 (5 voturi)    
    Mmm (Vineri, 6 februarie 2015, 22:57)

    batmanss [utilizator]

    Majoritatea sunteți ortodoxcsi banuiesc , atunci ar trebui sa fiti de acord cu ce spune biblia cu privire la disciplinarea copilului :
    Prov.29:15 "Nuiaua şi certarea dau înţelepciunea, dar copilul lăsat de capul lui face ruşine mamei sale"
    Prov.13:24 "Cine cruţă nuiaua, urăşte pe fiul său, dar cine-l iubeşte, îl pedepseşte îndată"

    Prov.19:18 "Pedepseşte-ţi fiul, căci tot mai este nădejde, dar nu dori să-l omori"
    Acum nu tin neaparat sa-i iau apărarea Papei , dar cel putin din perspectiva biblica , crestina , are dreptate. Nu încurajez bătaia , chiar nu sunt de acord cu ea , poate ar trebui introduse in învățământ , metode de educare a copiilor care sa le aplice pe cand vor fii părinți.
    Nu sunt ortodox , nu aparțin niciunei religii desi cred intr-o forma de inteligenta superioară omului. Consider creștinismul moderat un stil sanatos de viata pe langa o buna forma de manipulare a maselor , necesară societății actuale. Respect toate opiniile cu privire la religie cât timp nu se recurge la violenta si jigniri.
    • -1 (3 voturi)    
      Ortodocsi (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 1:24)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Daca vrei minusuri, citeaza din Biblie.
      • +2 (4 voturi)    
        Ortodocsi , scuze (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 6:08)

        batmanss [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        pai filtrul oricărui crestin e Biblia , ateii, crestinii deopotrivă n-au decât să-mi dea minusuri , nu ma supăr, doar judecam lucrurile din perspectiva bibliei care e " Constitutia" Papei. Prin urmare , nu ma mira poziția lui cu privire la educatia copiilor.
      • +3 (3 voturi)    
        mai bine (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:54)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        minusuri decat ignoranta intunecata si fara de speranta. Daca nu esti credincios, nu inseamna ca trebuie neaparat sa prigonesti Biblia si credinta crestina, ar trebui sa-ti fie egal, nu sa urasti.
  • +5 (5 voturi)    
    nu zice nimeni sa-ti invinetesti copilul, dar (Vineri, 6 februarie 2015, 23:42)

    Vasile [anonim]

    Eu am primit o singura palma de la tata care din pacate nu mai e. A fost cea mai rupta din rai palma posibila. Cand am primit-o mi s-au inundat ochii de lacrimi, nu de durere, ci de rusine.
  • +4 (4 voturi)    
    câteva observații (Vineri, 6 februarie 2015, 23:54)

    Andrei Cosmovici [anonim]

    Subiectul merită atenție, dar să observăm:

    1. Autorul articolului nu dă link spre textul original, ca să înțelegem contextul, și să verificăm traducerea. Fac acest lucru mai jos:
    În engleză: http://www.news.va/en/news/general-audience-of-4-february-2015
    În franceză: http://www.news.va/fr/news/audience-generale-du-4-fevrier-2015
    În alte limbi, căutați pe google.

    2. Traducerea este incorectă. În textul englez și francez, spune clar: ”He has a sense of dignity”, și ”Il a le sens de la dignité”. Sensul este clar, se referă la tatăl pomenit în text, și înseamnă că el, tatăl, are un simț al demnității. Traducerea românească spune că ”(...) este un sentiment de demnitate”. Cine ”este”, când este vorba despre ”are”? Ar fi de aflat care este limba în care Papa redactează textul audiențelor de miercuri, și pornit de acolo.

    Mai departe, nici vorbă de ”Asta, este frumos”. În engleză și franceză scrie ”How beautiful!” și ”Comme c'est beau !”. Ca să nu mai spunem că între subiect și predicat nu se pune virgulă, cum a făcut traducătorul român. Dar oricum, traducerea corectă (adică: ”Ce frumos!”) ne aruncă - în opinia mea - într-o altă interpretare. Nu mai poate fi vorba de ”Ce frumos când bați un copil ca să-l educi”, cum a clamat presa care l-a criticat pe Papă, ci ”Ce frumos că tatăl respectiv are simțul demnității, știe să nu depășească măsura”.

    3. Totuși, Papei i-ar putea fi imputată lipsa de condamnare a violenței. Chiar și a unei pălmi date la fund. Poate că era mai bine să sesizeze ocazia, și să condamne orice fel de violență, nu doar cea fizică a palmei, ci și cea psihologică a cuvântului, a comportamentului.

    4. Cu atât mai mult cu cât poziția Papei este foarte înaltă, responsabilitatea presei care a preluat informația trebuia să fie la înălțime. Nu te poți juca cu răstălmăcirea, ești responsabil - ca presă - de ecoul pe care articolul tău în vâră în sufletul cititorilor.
    • +1 (1 vot)    
      Presa (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 9:35)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Cosmovici

      Nu mai e de mult presa cu demnitate...
  • -3 (3 voturi)    
    Papa violent (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 1:27)

    Setalcott [utilizator]

    Mai ce papa violent! Daca Benedict ar fi scapat afirmatii de genul asta s-ar mai fi zis "Acest Papa este deosebit de uman dar orice om se poate insela"? Mai degraba ca papa Nazi loveste din nou.
    • +2 (2 voturi)    
      anumite persoane (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 11:58)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      folosesc absolut orice ocazie pentru a critica Biserica si Crestinismul. Nu conteaza despre ce-i vorba in subiect, aceste persoane cand aud "Papa" sau "Biserica" incep sa critice incontinuu. Ciudat.
      • 0 (0 voturi)    
        Diferenta (Sâmbătă, 7 februarie 2015, 14:31)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        Acest papa (Francisc) a reusit sa intre in gratiile presei construindu-si o imagine de reformator prin lovituri de imagine. Deci in fond acesta simpatie din partea presei tot o critica la adresa bisericii este, ca o institutie aflata in mare nevoie de reformare.

        http://www.firstthings.com/blogs/mullarkey/2014/09/weddings-papal-and-not

        http://www.firstthings.com/blogs/mullarkey/2014/07/bergoglios-garden-1

        Benedict, in schimb, care prefera substanta in locul imaginii si modestia traditiei in fata avantului revolutionar s-a ales cu imaginea de conservator care tine biserica in evul mediu intunecat, aparator de pedofili, nazist si cate si mai cate.
  • +1 (1 vot)    
    copil (Duminică, 8 februarie 2015, 16:00)

    neluvale62 [anonim]

    sun copii si copii...dar disciplina e disciplina...poti sa tot explici copilului care e parsiv si simte slabiciunea.daca stie de disciplina...doar cu privirea si se abtine.daca nu iese un derbedeu cu tot cu explicatii....si atunci chiar vorbesti singur.