Iordania a executat doi jihadisti, dupa ce un pilot al sau a fost ars de viu, intr-o cusca, de gruparea extremista Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 6:12 Actualitate | Internaţional

Iordania a executat miercuri in zori doi jihadisti irakieni, printre care si prizoniera relamata de gruparea terorista Statul Islamic, ca represalii dupa executarea unui pilot iordanian de catre SI, ars de viu intr-o cusca, anunta AFP.

Sajida Al-Rishawi, condamnata la moarte pentru participarea la atentatele din 2005, la Amman, si Ziad Karbouli, un responsabil al-Qaeda, au ost executati la ora locala 04,00 (02,00 GMT), a declarat purtatorul de cuvant al guvernului, Mohammad Momani.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9600 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    Nenormalitatea (Miercuri, 4 februarie 2015, 8:54)

    muciflenduri [utilizator]

    Nu e mare diferenta intre niste dementi care ard de viu un om si un guvern care se 'razbuna', executand drept raspuns alti 2 indivizi ce nu au legatura cu crima.
    Ce fel de raspuns e asta? Isi imagineaza cineva ca ISIS va fi deranjat? Toata actiunea nu face decat sa confirme ca Iordania e un stat salbatic, condus de salbatici cu reflexe criminale.
    • +12 (12 voturi)    
      nu pare chiar asa (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:44)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Nu pare chiar asa, cei doi erau deja condamnati la moarte. Ce au facut probabil e sa le stabileasca un termen de executie mai rapid ca un semnal pentru ISIS. Toata treaba e evident o mizerie de ambele parti, dar probabil ca legal a fost in regula conform legilor din tara.
      • -8 (10 voturi)    
        Ba chiar asa e (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:12)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Sa ne imaginam situatia. Ai 2 condamnati la moarte, care urmeaza sa fie executati ulterior.
        Niste salbatici omoara un iordanian, iar cineva spune 'Aaa, astia fac faze din astea? Ia sa-i omoram noi maine, pe aia 2, sa le aratam cine e seful'
        Ma mir ca n-au violat-o pe femeie inainte, ca sa se 'razbune' mai tare.
        • -7 (9 voturi)    
          Condamnata irakianca din Iordania e fictiva! (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:57)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Iordania nu a executat nici o condamnata la moarte irakianca. Imi aduc aminte episodul cu aceasta Sajida Al-Rishawi care ar fi participat la niste atentate in 2005. Iordanienii s-au bilbiit mult in legatura cu identitatea ei si pina la urma au scos-o ca fiind din Irak. Impresia generala, chiar pe CNN, era de neincredere. Cel mai probabil este un personaj fictiv ca si Ben Laden.
          • +1 (1 vot)    
            Zicea chiar si CNN eh? (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:32)

            Close [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Dar la Antena ce zicea prietene? Cand era ebola in floare daca ascultai CNN ai fi crezut ca suntem toti ca si morti. Nah surpriza, suntem vii si bine mersi.
            La fel fac cu fiecare stire pe care o deformeaza, o umfla cu pompa si apoi ti-o servesc de 60 de ori pe zi pana ai impresia ca ai descoperit adevarul suprem.
      • +1 (1 vot)    
        executie iordania (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:35)

        pentru nu pare chiar asa [anonim] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Criminala este justitia care condamna o persoana ce a omorat 60 de oameni nevinovati intr-un atac terrorist sau SI care omoara tot ce este neislamic? O sa vrei sa mergi in concediu cu familia in tara sau afara; iti va fi confortabil sa te gandesti ca niste nenorociti nespalati si inculti pot sa te omoare, fara ca tu sa ai alta vina decat ca te afli in acel moment in acel loc?
  • -13 (15 voturi)    
    nici-o deosebire (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:18)

    villa [utilizator]

    prin aceasta actiune, Iordania nu se mai deosebeste prin nimic vs IS, criminali de rand
    • +11 (11 voturi)    
      Poate asa o fi.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:19)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Sa inteleg ca daca ar fi prinsi salbaticii aia, ai lupta pentru drepturile lor? Ceva , tratament conform drepturile omului?
      Eu personal, nu i-as considera parte a speciei umane si tratati precum animale feroce si foarte periculoase.
      Si aia care lupta pentru drepturile lor, sa fie trimisi la stagiatura citeva luni in tinuturile ocupate.
      • -4 (6 voturi)    
        nu omori.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:48)

        villa [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        alti oameni doar pentru ca ai tai au fost ucisi
        oamenii, oricat de criminali ar fi, au niste drepturi esentiale
        • 0 (0 voturi)    
          dar acele victime nevinovate (Miercuri, 4 februarie 2015, 20:28)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui villa

          nu au avut drepturi ?
          fata de cei din isis si primatele sunt mai evoluate.
    • +12 (12 voturi)    
      Aia din Iordania au avut un proces legal (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:30)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui villa

      Pilotul a fost asasinat. Mare diferenta!
  • +11 (13 voturi)    
    . (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:28)

    fg [anonim]

    Lasa bre ca si aia erau niste teroristi. Unul dintre ei ear o femeie care a "ratat" sa se arunce in aer. Oricum dorea sa moara asa ca i s-a indeplinit dorinta.
    In alta ordine de idei crede cineva ca IS poate fi oprit cu floricele sau ce? Singurul mod in care pot fi opriti salbaticii aia este fiind mai salbatic decat ei.PUNCT!
    • +9 (9 voturi)    
      2000 de ISIS era echitabil (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fg

      asa se trimit mesaje animalelor de ISIS
  • -8 (12 voturi)    
    iordania - alt stat terorist (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:51)

    talibanu de serviciu [anonim]

    de ce nu scrieti si ca iordania gazduieste cele mai importante tabere de antrenament pentru teroristi?!

    oare le-au inchis de cand i-au bagat americanii in marea coalitie anti-isil?! sau nu-i mai primesc decat pe aia care se duc sa lupte in siria.

    chestia asta n-o spun baietii destepti de la cnn, dar voi ati putea sa va mai inspirati si din NYT sau AP.
    • +6 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:22)

      ToXRM [anonim] i-a raspuns lui talibanu de serviciu

      AP, care apartine Lehman Brothers ? :)

      in alta ordine de idei, vorba unui domn de mai sus, pe descreieratii astia nu ii opresti cu floricele. daca pana si musulmanii de rand ii condamna pentru ce fac, sustinand ca nu despre asta e Islamul, ce mai e de facut ? Oricum sunt limitati, ei de 2000 de ani se omoara pentru ca unii au vrut sa fie urmas Abu Bakr si ceilaltil l-au ales pe altul. Si uite asa s-au facut suniti si siiti, iar de 2 milenii se omoara intre ei pe unde apuca. Mie imi pare mai mult a portret de tundra siberiana, cu lupta primatelor pt supravietuire...
      • -3 (3 voturi)    
        Doamna Tundra ce zicea? (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:51)

        El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui ToXRM

        e de acord cu portretu? sau e portret de grup cu Tundra si cu niste primate? ideea e ca Tundra si primatele se bat intre ele pentru supravietuire? sau ca in tundra e plin de primate care se bat intre ele? Asa de inteligent comentariul, ca m-ai bagat in ceata... clar, esti mult prea destept pentru lumea asta, nu ca limitatii aia de arabi care acum vreo 1200 de ani inventau tabelele de logaritmi si astronomia.
        • 0 (2 voturi)    
          Mai las-o cu astronomia (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:43)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

          Asta e din categoria dacii au inventat roata.

          Arabii n-au inventat nimic in afara de cretinismul mahomedan si metode ingenioase de tortura si ucidere.

          Daca intreaga [in]cultura araba ar disparea astazi din istorie, lumea nu ar pierde nimic, ar fi mai bogata, mai linistita, mai civilizata.

          Sa nu mai vorbim ca petrolul ar fi la liber si camilele ar zburda fericite prin nisip (-:
          • 0 (0 voturi)    
            Nu esti doar ignorant (Joi, 5 februarie 2015, 10:57)

            El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Skeptical

            (ca sa nu iti zic altfel), mai esti si mandru de ineptiile pe care le debitezi. Derapajele unei religii si nasterea unor organizatii extremiste (cu privire la ale caror cauze generatoare nimeni nu pare a vrea sa discute onest) nu neaga o intreaga cultura, prietene. E ca si cum ai fi spus, pe vremea inchizitiei, ca disparitia crestinismului nu ar fi un bai si ca, nu-i asa, contributia acestuia la cultura si civilizatia lumii e un vax.
            • 0 (0 voturi)    
              eu (Marţi, 10 februarie 2015, 11:24)

              ToXRM [anonim] i-a raspuns lui El Ciupacabra

              nu am condamnat toti musulmanii, daca cititi bine comentariul, si nu comentati doar la 3 cuvinte care vi se par denigratoare. asa va invata la scoala, sa cititi enuntul cu atentie. in alta ordine de idei, nu au inventat nicio tabela, aia au fost egiptenii, care aveau zeul Ra, si mayasii, experti in astronomie si horoscop, care credeau cu totul in altceva decat Mohamed. exista pe History cateva emisiuni educatie pe care le puteti urmari. In afara de hulirea evreilor de pe pamantul Sfant, razboaie religioase si atrocitati, eu nu prea stiu altceva din ce au facut astia. D-aia exista si cateva sute de mii de refugiati din Siria si de prin toate tarile macinate de razboiul lor "sfant", incat oamenii s-au saturat.