Tot mai multi analisti cer SUA sa inarmeze Ucraina impotriva rebelilor pro-rusi. Ce tehnica ar putea americanii sa le dea ucrainenilor

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2015, 17:00 Actualitate | Internaţional

Comentariul din The Guardian - Foto Tass
Foto: The Guardian
Tot mai multi analisti si experti internationali se exprima pentru o actiune directa a SUA de a oferi armament si tehnica militara guvernului de la Kiev pentru a lupta impotriva separatistilor din estul Ucrainei, sustinuti de Rusia. Intr-o analiza publicata in ziarul britanic The Guardian, istoricul  Timothy Garton Ash, profesor de studii europene la Oxford, acuza regimul Vladimir Putin de propaganda agresiva si mincioasa prin care manipuleaza atat populatia din Rusia, cat si minoritatile rusesti din Ucraina si Tarile Baltice. Analistul britanic invoca necesitatea ca SUA si statele vest-europene, mai ales Marea Britanie si Germania, sa trimita armament letal guvernului ucrainean si sa foloseasca mass-media proprii pentru a contracara propaganda Moscovei.

In articolul sau titrat "Putin trebuie oprit. Si uneori doar armele pot opri armele", Timothy Garton Ash avertizeaza ca deja numarul oamenilor care au murit in conflictul din estul Ucrainei depaseste 5.000, iar 500.000 de persoane au fost dislocate din zonele afecatate de conflict. "Deci, provocarea este de a scurta aceasta perioada si a opri haosul. Pentru a face acest lucru Ucraina are nevoie de arme defensive moderne, cu care sa contracareze armele ofensive moderne ale Rusiei", spune comentatorul The Guardian.

La initiativa senatorului republican John McCain, Congresul SUA a adoptat un "Act de Sustinere a Libertatii Ucrainei", prin care America ar urma sa aloce fonduri pentru furnizarea de echipamente militare guvernului de la Kiev, arata The Guardian.

Presedintele democrat Barack Obama mai trebuie sa decida momentul si consisenta acestor ajutoare.

Potrivit unui raport efectuat de un grup de experti americani - printre care Ivo Daalder, fost ambasador al SUA la NATO, si Strobe Talbott, un expert veteran in probelmatica ruseasca - identifica echipamentul necesar Ucrainei: radarele contra-baterie, pentru a localiza a localiza rachetele cu raza lunga de actiune, vehicule aeriene fara pilot (UAV), aparatura electronica pentru contracararea UAV-urilor rusesti, capabilitati de comunicatii sigure, vehicule blindate Humvee si echipamente de sprijin medical.

In context, Ash arata ca nu este cazul ca Vestul sa se teama ca, daca ofera Ucrainei armament, va devei tinta propagandei rusesti, pentru ca - sustine comentatorul britanic - deja insusi Putin se palnge ca armata Ucrainei "nu este o aramata, este o legiune straina, in acest caz, legiunea straina a NATO".

Analistul britanic nu scapa ocazia sa critice, insa, planul Inaltului Reprezentant pentru Politica Externa al UE, italianca Federica Mogherini, in relatia cu Rusia, plan pe care il catalogheaza drept "sah teribil de nerealist".

"Preocupata de Grecia si de eurozona, Europa lasa o noua Bosnie sa se produca chiar in curtea sa. Trezeste-te, Europa! Daca am invatat ceva din propria noastra istorie, Putin trebuie oprit", mai spune profesorul Timothy Garton Ash in The Guardian.


Citeste mai multe despre   






















12397 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    astept cu amuzament (Luni, 2 februarie 2015, 16:59)

    un oarecare [utilizator]

    postari de postaci pro-rusi ca sa imi explice cat rau fac americanii daca se opun invadarii ucrainei ...
    • +1 (3 voturi)    
      ukraina e noua iugoslavie (Marţi, 3 februarie 2015, 0:22)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      iar sudul ukrainei e noul kosovo. din pacate a trebuit sa se ajunga aici.
  • -23 (31 voturi)    
    Devine din ce in ce mai evident ca... (Luni, 2 februarie 2015, 17:25)

    newlook [utilizator]

    Devine din ce in ce mai evident ca ukrainenii nu vor castiga razboiul asta, dar il vor plati.

    Proverb modern:
    "O Ukraina mititica e buna la Romanika !"
  • +19 (23 voturi)    
    Perfect adevarat! (Luni, 2 februarie 2015, 17:39)

    MichiuStefan [anonim]

    Perfect adevarat!Fara un sprijin militar defensiv si echipament adecvat,cu toata determinarea ucrainienilor in aparare tarii, vom asista la colapsul acestei tari,scopul nedeclarat al Kremlinului.Sanctiunile nu pot fi decisive, Rusia e prea mare, labartita pe doua continente iar europenii prea lacomi sa le respecte.In toata istoria lor, rusii nu au repectat decat forta!
    • +1 (3 voturi)    
      Armele ar aduce un mare avantaj Rusiei (Luni, 2 februarie 2015, 20:45)

      muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      intr-adevar... altfel cum ar justifica familiilor zecile , (sau sutele?) de morti din trupele sale care "nu au fost niciodata in Ucraina" ?

      ..daca s-ar mai trage de ceva timp, poate ar apare ceva semnale cu familii ingrijorate ca nu li se mai intorc copiii/ tatii din antrenamente prelungite ...internetul e mare
    • -4 (8 voturi)    
      Respectat? (Luni, 2 februarie 2015, 20:52)

      echidistantul [anonim] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Cine si cand a reusit sa puna Rusia cu botul pe labe?
      • +1 (5 voturi)    
        germania (Luni, 2 februarie 2015, 22:50)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

        in 1917, cind au pregatit revolutia. fireste, nu stiau ce va urma. de aceea, singura solutie este ca si Rusia sa fie civilizata si democrata si prospera.
      • +1 (3 voturi)    
        in razboiul Crimeii, pe la 1850 (Luni, 2 februarie 2015, 22:53)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

        rusia a fost invinsa, de catre o alianta franco-engleza-turca.
    • -1 (1 vot)    
      Rusia, (Marţi, 3 februarie 2015, 14:48)

      Belbek [anonim] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Au respectat forta si atuci cand au eliberat Romania in al doilea razboi mondial.Tot ce se intampla in Ukraina este provocat de SUA cu ajutorul vestului.Nu fiti ipocriti ca doar stiti ca a fost lovitura de stat cand a fost inlaturat(fugarit)din tara Ianukovici,iar guvernul actual este ilegitim fiind votat de mai putin de 20% din populatia Ukrainei.oriti razboi?Razboi pt.SUA asa cum luptam in Avganistan,pentru interesele cui mor romani(denumiti eroi atacand populatia altui stat) si pt.ce cheltuim banii pe care nu-iavem.Platim biruri pentru libertatea obtinuta,mai mare decat plateam pt.eliberare Uniunii Sovietice.Chiar asa de prosti santem ca ne facem ca nu intelegem?
  • -16 (22 voturi)    
    Batalia nu e pentru ucraina ci pentru EURASIA (Luni, 2 februarie 2015, 17:47)

    artistul [anonim]

    Eurasia ar insemna o superputere (75% din populatia lumii si peste 65% din Produsul Global) iar pentru rusi este tot ceea ce ii intereseaza. SUA nu concepe sa-si piarda suprematia in fata EURASIEI si asa incearca sa impiedice formarea ei. De controlat Eurasia pentru SUA este imposibil atata timp cat exista Rusia ... si uite asa pentru noi nu e bine deloc.

    Rau e cu Rusia lider pe acest supracontinent, rau e in batalia pentru formarea lui.

    In loc sa ne gandim ca suntem cu totii oameni si sa ne formam un tel comun, noi ne luptam pentru suprematie
    • +5 (7 voturi)    
      Pai rusii vor sa aiba vaca de muls (Luni, 2 februarie 2015, 21:54)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui artistul

      Adica ei vor sa domine cum au mai dominat, prin carat de tezaure, grane, uraniu, etc etc. Uita-te la cine detin finantele mondiale...aia domina...pana si pe rusi ii domina.
    • 0 (0 voturi)    
      Rusii inteleg prin Eurasia (Marţi, 3 februarie 2015, 17:39)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui artistul

      de fapt doar Rusia, ca nici fostele republici sovietice acum state independente nu intentioneaza o asociere. Si ce este Rusia azi ? O tara cu o populatie de cam 40% din cea a USA, din care 40 de milioane sunt musulmani pe zi ce trece tot mai radicali si anti-rusi, iar rusul obisnuit o da cu Vodka, si la 50 de ani e terminat fizic si social. Life Expectancy a scazut enorm, economia Rusiei este la pamant iar sanctiunile si pretul petrolului fac restul.... ce 65% din produsl global nene ??? Visezi probabil.
  • -9 (19 voturi)    
    Ar face razboi (Luni, 2 februarie 2015, 18:01)

    echidistantul [anonim]

    Ar face razboi cu orice pret, ca doar el sta si se uita la TV. Urat, domn profesor, foarte urat.
  • -15 (23 voturi)    
    nerealist pentru Eu (Luni, 2 februarie 2015, 18:06)

    traiang [utilizator]

    Am citit pozitia Germaniei fata de acest conflict la vizita in Ungaria a lui Merkel si cel putin pentru noi Ro este mult mai realist O zona de liber schimb intre Eu si ce vrea Putin cu eurasia mi se pare mai realist decat inarmare a Ucrainei cu armament letal si un razboi extins la granitele noastre care poate lua orice forma ca sa numai spun de victime si destabilizare pentru toata Europa Americanii de data asta vad ca sunt foarte dispusi la un razboi care este departe de granitele lor dar nu le-a placut deloc Cuba care era in coasta lor !!!
    • +3 (5 voturi)    
      sigur ai inteles despre ce e vorba ? (Luni, 2 februarie 2015, 19:10)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Putin ne vrea SI PE NOI in uniunea aia euro asiatica ...
      • -3 (3 voturi)    
        totusi (Luni, 2 februarie 2015, 22:53)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Putin nu e singurul rus, iar cu alti rusi am putea incerca sa discutam si sa ne aparam interesele comune. E cam tirziu, dar totusi.
  • -9 (21 voturi)    
    oare aceeasi "experti" si au dat .. (Luni, 2 februarie 2015, 18:49)

    exilatul [utilizator]

    cu parerea si in cazul "arsenalului atomic" al lui sadam in irak....pai automat daca usa si ue vor da armament ucrainei , rusii vor intra ( la vedere fara a se mai ascunde ) cu trupe acolo...si sa te tii frate atunci ce bordel va fi!.
  • -6 (20 voturi)    
    ash (Luni, 2 februarie 2015, 18:57)

    jaz [utilizator]

    un patetic cu nume predestinat. europa poate ajuta la incheierea unui armistitiu si apoi la negocierea pacii. cu cat mai putini psihopati care sa impiedice negocierea pacii cu atat mai bine
  • +2 (4 voturi)    
    sau cand republicanii si democratii nu se inteleg (Luni, 2 februarie 2015, 19:11)

    muma_padurii [utilizator]

    in politica externa.

    (se cuvine ceva corectura in titlu - analistii sunt pro-republicani si sprijina initiativele John McCain in congresul american... deci un fel ghionturi date democratilor )

    articolul in original are cel putin o doza de ....incredibil - pe langa faptul ca are vreo 3 paragrafe super-elogioase la adresa BBC, articolul fiind in Guardian, autorul o impinge tare in fata pe Merckel ca fiind partenerul perfect pt McCain ...britanicii probabil sunt asteptati sa zica macar un "hear, hear" de pe bancile din spate ? :D ...a..sa mai zic ca sunt peste 1 500 de comentarii, din care probabil mai mult de jumatate de la troli rusi si pro-rusi... ?


    .. in loc de arme, ce-ar fi daca i-ar suspenda Rusiei dreptul de veto ?
  • -2 (12 voturi)    
    Ashes to asesh dust to dust! (Luni, 2 februarie 2015, 20:55)

    echidistantul [anonim]

    Dar de data asta cenusa va fi radioactiva. Si nici oceanul nu o sa fie un scut suficient de bun.
  • +3 (7 voturi)    
    Ne putind sa fie noul Ataturk, Putin va deveni ... (Luni, 2 februarie 2015, 21:34)

    arheopterix [utilizator]

    Sfatuit de consilieri ca Dugheana cu colegi ca Jirinovski , finantat de moguli supusi , votat de derutati limitati , Putin a ratat sansa ISTORICA de a fi un nou ATATURK . Asa cum stau lucrurile daca avea clarviziune Putin trebuia sa se concentreze pe modernizarea tarii pe aducerea ei la nivelul EU ,si nu sa tirasca tara intr-un razboi nedrept si costisitor.Pentru a fi drepti trebue s-o spunem - El a mai pacatuit de citeva ori si a crezut ca-i tine si de data asta . Ratarea rolului istoric antepomenit poate duce la altul ...oare RasPutin ...? vorba lui Turcescu ...Numai Dumnezeu stie !
  • 0 (8 voturi)    
    faina contra faina (Luni, 2 februarie 2015, 21:36)

    anonimicus [utilizator]

    E timpul ca niste convoaie sanatoase cu "ajutoare umanitare" sa intre si dinspre vest.
    • +2 (2 voturi)    
      Romania (Marţi, 3 februarie 2015, 7:26)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      E timpul ca Romanii sa-i apere pe romanii din Ucraina. NU mai trebuie lasati sa fie exterminati ca in 1940.
  • +5 (9 voturi)    
    da (Luni, 2 februarie 2015, 21:45)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    legiunea de troli sovietici amariti e prezenta, dar nu pentru mult timp, in curind micul putinel ramine fara fonduri. Dar ii va plati cu rruble fara valoare si unii dintre ei, in prostia lor tipica, vor accepta. Oare tovarasica mogherini, o fi si ea pe lista de subventii a lui putin, sau e doar o ''idioata utila'', cred ca a doua varianta e mult mai probabila. Oricum, o data ucraina inarmata, razboiul e posibil sa devina prea scump pentru putinel cel mititel.
    • +1 (3 voturi)    
      eh (Luni, 2 februarie 2015, 23:17)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Moherini o face din convingere, e super-utila. :))
  • +3 (7 voturi)    
    Inaintea americanilor is europenii (Luni, 2 februarie 2015, 21:56)

    Wanheda [utilizator]

    care stiu doar sa stea in genunchi in fata lui Phutin. Daca nu erau americanii Stalin se oprea la Atlantic. Mai nou Phutin are ganduri similare si Angela il sustine, ca pe vremuri.
  • -2 (4 voturi)    
    violenta (Luni, 2 februarie 2015, 22:46)

    doru001 [utilizator]

    Cred ca actiunile violente ar trebui balansate de actiuni de cooperare si ajutor a comunitatilor afectate. Astfel, daca ii inarmezi pe ucraineni, ar trebui sa cauti si solutii de oprire a razboiului si ajutorare a localnicilor nu numai sa traiasca, dar sa-si si controleze politic orasele si regiunile. Violenta singura va esua.
  • +2 (2 voturi)    
    ce mai analisti? (Marţi, 3 februarie 2015, 7:40)

    freejack [utilizator]

    SUA va trimite doar armament. Si niste consilieri sa-i invete pe cativa ucrainieni cum sa lucreze cu armele alea mai moderne. Si dupa aceea? Cu tot armamentul ala modern american diferenta de pregatire intre militarii ucrainieni si cei rusi ramane foarte mare.

    SUA nu va trimite si puscasii marini la Donetsk si Lugansk. Deci nu va rezolva nimic.

    Atata timp cat ucrainienii au inceput sa refuze mobilizarea si sa fuga din tara (cca un milion din cei ce pot fi mobilizati se afla plecati in Rusia) nu vad un viitor luminos pentru guvernul de la Kiev.
    Pe mine ma intereseaza cand se dezintegreaza bullshitul asta sovietic numit Ucraina, pentru ca teritoriile romanesti, aflate sub ocupatie, sa se intoarca la Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Risul lumii (Marţi, 3 februarie 2015, 9:40)

    un cititor [anonim]

    Au ajuns analistii sa ceara arme si sa faca razboaie!
  • +1 (1 vot)    
    Riscurile inarmarii Ucrainei !!! (Marţi, 3 februarie 2015, 10:58)

    andreesanu [utilizator]

    Variante :armament SUA in miinile cui ???.
    In zona de conflict sunt voluntari,politie jandarmerie ,forte paramilitare si ceva trupe din armata ucraineana fata-n fata cu populatie prorusa ajutata de trupe speciale rusesti infiltrate.
    Populatia Ucrainei este un rezultat al amestecului de politici tariste si bolsevice cu deportari si relocari de populatii cu un procent mare de familii mixte !!!.
    In aceasta situatie nu-i exclusa nici tradarea nici non combatul nici migrarea in masa a unor trupe .
    Armamentul american pus la dispozitie poate ajunge usor in mana rusilor.
    Escaladarea unui conflict local la scara continentala este posibil !
    Ucraina pentru a mentine starea de asa zisa confruntare cu rusii cer mereu bani europeni gratis.
    Ucraina nu si-a mobilizat trupele ,Ucraina se face ca se apara pe frontul de est,acolo nu exista un comandament militar care sa coordoneze actiunile militare asa cum exista de partea rusofonilor !!!.
    Pozitia lui Merkel este logica,iar americanii pot merge spre un razboi gen Afganistan,Vietnam,Irak unde n-au demonstrat nimic .
    Pe romani nu-i avantajeaza nici rafuiala asta nici un razboi in care sunt aruncati in prima linie romani din zona Bucovinei sau din Buceag,ucrainienii sunt mesteri in a face din altii carne de tun.
    Rusia nu-i pasa citi oameni pierde,pentru rusi este un exercitiu de mentinere in stare de alerta trupele speciale.Rusii au in singe razboiul,in gena lor starea conflicuala este o stare de de normalitate.
  • +1 (1 vot)    
    o tara de prostovani (Marţi, 3 februarie 2015, 13:34)

    ionel [anonim]

    cata dreptate!
  • 0 (0 voturi)    
    Scenariul grecesc...pana la un punct (Marţi, 3 februarie 2015, 16:25)

    newlook [utilizator]

    Scenariul grecesc...pana la un punct.

    Grecia, o tara autosustenabila de 3000 de ani a ajuns in mai putin de 2 decenii in pragul falimentului - pe un scenariu asemanator cu asta. S-a creat diversiunea atacului - in cazul lor Iranul si alti cativa de prin zona aia. A venit, promt si desigur, total altruist "ajutorul american". Hehehe, tehnologie sa omori musca cu racheta....dar costa.

    Trebuie sa explic mai departe?

    Tinc-tancii astia de peste garla - regasiti pe statele de plata ale companiilor de armament -mai cauta si acum "armele lui Saddam" ....