Stanga germana critica dur planul SUA de a inarma armata ucraineana

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2015, 13:55 Actualitate | Internaţional

Trupele rusesti participa la luptele din Ucraina, sub privirile neputincioase ale Occidentului
Foto: Captura YouTube
​Tensiuni in Marea Coalitie de guvernare de la Berlin: socialdemocratii (SPD) se arata alarmati de informatiile aparute noaptea trecuta, conform carora administratia americana ia in calcul varianta inarmarii fortelor guvernamentale de la Kiev. Livrari de arme americane catre Ucraina ar insemna o escaladare a conflictului, a declarat purtatorul de cuvant al SPD pe probleme externe, Niels Annen.  

Social-democratii germani sunt convinsi ca solutia militara nu este cea potrivita in conflictul cu separatistii din estul Ucrainei, care sunt finantati si sustinuti militar de Federatia Rusa. Niels Annen a amintit ca guvernul pro-occidental de la Kiev a incercat deja o ofensiva de proportii si a esuat cu acest plan. „Negocierile sunt un proces greoi, dar singurul corect”, a adaugat purtatorul de cuvant al SPD. 

Cotidianul american New York Times a relatat ca secretarul de stat John Kerry si seful statului major, generalul Martin Dempsey, ar fi dispusi sa discute despre livrari de arme catre Ucraina. Chiar si Susan Rice, consilierul prezidential pe probleme de securitate, ar fi dispusa sa isi reconsidere pozitita, desi s-a opus vehement acestui scenariu pana acum. Astazi este aspteptat ca un raport independent sa recomande Casei Albe livrari de arme automate, drone de spionaj si rachete antitanc in valoare de 3 miliarde de dolari pentru Kiev.  

Intre timp, liderul republicii autoproclamate Donetk Alexander Saharcenko, a anuntat mobilizare generala in teritoriul pe care il controleaza si inarmarea a 100.000 de luptatori noi pentru apararea liniei frontului din estul Ucrainei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6785 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Discursul e bun, adresantul trebuie modificat (Luni, 2 februarie 2015, 14:07)

    cato [utilizator]

    Discursurile cu " solutia militara nu este cea potrivita" trebuie tinute invadatorilor, nu celor invadati.
    • +13 (21 voturi)    
      diplomatic vad ca nu tine (Luni, 2 februarie 2015, 14:31)

      rares [anonim] i-a raspuns lui cato

      o sa stam cu canalul diplomatic pana cand o sa invadeze toate tarile europei? Nu cred ca-si doreste nimeni razboi, dar oare e corect sa-i lasi sa-si faca de cap numai pt a amana un pic momentul invaziei?
      Rusii nu se vor opri, a declarat dughin ca vor uniune eurasiatica cu austria, ungaria, romania, si nu cred ca se vor opri. Sanctiunile economice sunt floare la ureche.
      • -9 (23 voturi)    
        care pe care (Luni, 2 februarie 2015, 15:15)

        nico [anonim] i-a raspuns lui rares

        cred ca s-a depasit complet limita rationalului cu idei de genul: Rusia va invada Europa, se va extinde pana in America de Sud, vor sa ne tina ca pe sclavi, invadeaza estul Ucrainei (vezi harta, cate localitati sunt pur rusesti acolo), etc. Realitatea care este de fapt: neoconsii (a se citi bildebergi, Wall Street, sau ce vreti asemanator, adica SPECULANTII lumii astea) din State fac razboaie peste tot (40% din PIB-ul SUA este dat de industria razboiului), se imbogatesc si s-au lovit de rusi, care nu vor sa le dea pe gratis bogatiile din Siberia si ce este aferent lor inspre polul nord (cum a facut betivanul Eltin) si atunci dai razboi: dar nu direct, ci pune-i pe uvraineni sa se bata intre ei. Ce vina au romanii din Bucovina sa se duca sa moara in Donetsk, sa-mi spuna mie cineva ? La asta s-au raliat si urmasii celui de-al 3-lea reich (care sunt in finante si marile firme din Europa), pt a-si lua revansa de la Stalingrad. Cine sufera: noi toti. economia europeana se comprima, avalansa de refugiati creste, vor veni milioane de ucraineni sa-i scoata din paine pe romani, polonezi la muncile de prin Vest, etc.
        • +7 (13 voturi)    
          poate ai dreptate (Luni, 2 februarie 2015, 16:16)

          rares [anonim] i-a raspuns lui nico

          dar eu te intreb: ce cauta armata rusa impreuna cu artileria grea in ucraina?
          Declaratiile lui dughin sunt oficiale, au fost zilele trecute pe hotnews. Lavrov sau nu mai stiu care a zis ca va survola Romania pe un topolev, samd. Sunt vorbele lor, nu ale biledbergilor sau mai stiu eu cine. Pana una alta tu cam faci speculatii.
          • -6 (8 voturi)    
            pt rares (Luni, 2 februarie 2015, 17:42)

            nico [anonim] i-a raspuns lui rares

            ai tu dovezi ca elemente din armata regulata a rusiei lucreaza in estul ucrainei ? oficial. speculatii cum zici sunt multe. si eu pot sa zic ca am citit de multe ori pe siteuri rusesti (in engleza) ca contractori si chiar trupe de comanda americane lucreaza de partea ucrainei (adica a banditilor de la kiev). ii numesc banditi pt tot ce fac contra minoritatilor, in primul rand cea romaneasca din Bucovina, unde am rude mai indepartate si mai stiu ceva. poate si tu stii ceva de Bastroe sau insula serpilor. in legatura cu ce stiri se dau pe hotnews sau alte canale romanesti, sunt traduceri (mai mult sau mai putin reusite) ale unor stiri de pe canale vestice, care TOATE sunt impartiale. chiar tu crezi ca separatistii aia omoara de dimineata pana seara oamenii de prin Donetsk asa de pomana ca sa-i mai traga vestul un rand de sanctiuni, sau se apara de cei din kiev ? nu vezi cum au reusit bildebergii, folosind vechea raca intre nationalistii ucraineni si rusi sa declanseze razboiul, ca sa aiba motiv de a pune cu botul pe labe pe rusi ? asta s-a intamplat in yugoslavia, care pana in momentul ala coexistau f. bine, asta se poate intampla si la noi intre unguri si noi romanii, oriunde exista diferente, se poate exploata
  • +13 (21 voturi)    
    deci (Luni, 2 februarie 2015, 14:29)

    alter_ego2013 [utilizator]

    "Social-democratii germani sunt convinsi ca solutia militara nu este cea potrivita in conflictul cu separatistii din estul Ucrainei, care sunt finantati si sustinuti militar de Federatia Rusa."
    Deci social-democratii germani nu vad o problema ca unii sunt sustinuti militar si financiar de Rusia si ca pregatesc o ofensiva de 100.000 de luptatori. Ucrainenii nu trebuie decat sa incaseze in continuare pierderi grele in randul civililor, militarii sa fie carne de tun ca pana acum, toate astea in timp ce UE si Germania se declara din ce in ce mai ingrijorate de situatia din Ucraina, dar nu inceteaza sa spere la o solutie pasnica.
    Candva in urmatorii 10 ani, cand nu va mai ramane nimic din Ucraina si se hotarasc teroristii separatisti sa negocieze...
  • +13 (19 voturi)    
    ... (Luni, 2 februarie 2015, 14:35)

    dragos234 [utilizator]

    "Solutia" ar fi eventual sa ii dam Ucraina pe tava lui Putin, nu?
  • +14 (22 voturi)    
    Stanga (Luni, 2 februarie 2015, 14:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Stanga, adica fostii comunisti care au tinut Germania si Berlinul divizate pana in 1989. Mda, siiiiiiigur este de urmat ideea lor.
    • -2 (4 voturi)    
      Numai usor nene,este vorba de SPD (Luni, 2 februarie 2015, 21:02)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      cel mai vechi partid parlamentar din Germania ,nu are nimic cu fost RDG de-a face . In mania ta anti-rusa nici nu mai citesti articolele ,doar dai din clanta. Citeste ,informeaza-te ,maturizeaza-te si posteaza ceva destept.
      • -1 (1 vot)    
        sigur..... (Luni, 2 februarie 2015, 23:09)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        tu puti de atata desteptaciune.......hai pleaca la munca nu mai trancani.
  • -4 (18 voturi)    
    3,000,000,000 usd (Luni, 2 februarie 2015, 14:47)

    jaz [utilizator]

    in plus pentru contribuabilul american pe care nimeni nu-l intraba daca este de acord. democratia costa iar ukraina este oricum falimentara.
    • +6 (12 voturi)    
      contribuabilul (Luni, 2 februarie 2015, 15:12)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      Contribuabilul american a votat si la alegeri prezidentiale si si la cele pentru Congres. Oamenii care pot lua decizii precum aceasta de a contribui la sigurarea securitatii in Europa sunt aceia carora ia dat increderea sa il reprezinte.
      Asigurarea securitatii in Europa este unul din fundamentele politicii externe americane, de cand europenii s-au omorat intre ei in doua razboaie mondiale si au cerut ajutorul americanilor.

      Daca contribuabilul american nu este de acord cu politica externa a guvernului sau poate, printre altele, sa protesteze si sa puna presiune asupra acestuia sa schimbe acea politica, sa scrie parlamentarului lui si sa voteze altfel data viitoare.
      • -4 (8 voturi)    
        asigurarea securitati europei (Luni, 2 februarie 2015, 16:10)

        jaz [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        este treaba europei si nu a americii. asta daca europa vrea sa fie o entitate viabila.
        din pacate razboiul este ieftin pacea este scumpa si in coditiile astea, mihaig, ma surprinde ca sunt atatia amatori de razboi pe net.
    • -8 (12 voturi)    
      ce gluma buna (Luni, 2 februarie 2015, 15:20)

      alin [anonim] i-a raspuns lui jaz

      Bani vor fi dati pe datorie ucrainei iar pentru a da banii sua, la randul ei se va imprumuta. Si cine sunt cei mai mari finantatori ai sua? China, Rusia si arabi :)
      • +6 (6 voturi)    
        sursa? (Luni, 2 februarie 2015, 16:15)

        raos [utilizator] i-a raspuns lui alin

        imi spui si mie de unde te-ai informat?

        Cota din datoria publica a SUA detinuta de Rusia e total nesemnificativa. Intr-un top 10 e pe locul 9, loc care poate parea important daca nu te uiti la cifre intai. Singurele 2 care chiar conteaza sunt China si Japonia.

        Restul detinatorilor din top 10 atunati toti la un loc detin cam cat China sau Japonia separat.
    • +2 (2 voturi)    
      minciuni si propaganda sovietica (Luni, 2 februarie 2015, 19:14)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      Am fost intrebat si sint intrebat constant, la vot. Sint 100% de acord.
    • +2 (2 voturi)    
      JFK: (Luni, 2 februarie 2015, 19:58)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      "The price of freedom is high, but Americans have always been willing to pay it".
      1)Trei miliarde $ nu e o suma prea mare dintr-un PIB de 17,500 $ de miliarde. 2) UE e un fel de CAP politic: planuri mari, rezultate ioc, se rapoteaza productie record. (de unde si revoltele din Grecia, Spania si chiar Marea Britanie).
      3) Rusia trebuie pusa la punct de cineva si americanii sunt singurii in stare s-o faca si o vor face, believe you me.
  • +9 (15 voturi)    
    Stanga nu se dezminte (Luni, 2 februarie 2015, 14:58)

    minup [utilizator]

    vrea sa pupe undeva decat sa se impotriveasca invaziei. Social-democratii germani au facut-o mereu in relatia cu rusii. Dupa opinia mea nu cred ca se poate trimite armament fara consilieri/instructori.Instruirea ar fi o misiune,a doua misiune ar fi inventarierea armamentului care ar putea ajunge pe un covor fermecat la talibani, ISIS, Yemen sau alte locuri exotice. Vina dolarului care creste.
  • +9 (19 voturi)    
    Stânga germană, (Luni, 2 februarie 2015, 14:58)

    Ion.C.G.90 [anonim]

    Este un fel de PSD al Germaniei. Păi așa măi băieței? vorba lui Cato, voi în loc să cereți Rusiei să stea în banca lor cu cei 17 milioane km patrati, și voi lăsați Rusia să calce in picioare pe Ukraina care nici macar milion n-are? mă îngrozesc să aflu că Rusia se aproprie de România...
  • +7 (11 voturi)    
    Ar fi bun (Luni, 2 februarie 2015, 14:59)

    Kleine [anonim]

    Ar fi bun un Hans Guderian :)
  • +4 (10 voturi)    
    vesnicul pacifism orientat al stangii (Luni, 2 februarie 2015, 15:11)

    AliKimiku [utilizator]

    Pentru ei nu agresorul e de vina ci cel care se apara fiindca "escaladeaza militar" conflictul.
    Deci eu rup gardul vecinului si incep sa-l mut cam la jumatea curtii lui, vecinul nu poate imprumuta o bata de la cumatrul lui fiindca ar escalada conflictul iar asta in timp ce politistul satului sta sprijinit de un par si se uita cum eu ii omor gainile aluia si ii fur proprietatea.
    • +3 (9 voturi)    
      pacifismul ... (Luni, 2 februarie 2015, 15:35)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ne omoara astia cu pacifismul lor (ad literam)
  • -3 (9 voturi)    
    se luptă ucraina cu oarece recalcitranți (Luni, 2 februarie 2015, 15:42)

    visio [anonim]

    eu nu văd ruși pe acolo; parcă vine un miros de vodcă însă e dela flori! Rusia nu are niciun amestec în toată treaba asta! Pe de altă parte nu înțeleg de ce ministrul apărării ukrainian mai este în funcție! La fel spun despre șeful Statului Major al armatei! Dacă nu sunt capabili să rezolve niște mărunți, ce vor face în cazul unui conflict major?!
    • +1 (3 voturi)    
      mirosul de votca (Luni, 2 februarie 2015, 18:50)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Vine numai de la rusi? Pai ucrainienii ce beau? Agheasma?
      Cat despre generalii ucrainieni...uita-te la Oprea al nostru si o sa pricepi. Nu are cine pe cine sa schimbe.
      • +2 (2 voturi)    
        Oprea are tot atatea stele (Luni, 2 februarie 2015, 20:15)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        cate a avut Patton. Ce te legi de el?! Pana la 4 a stiut omu' sa numere, ca si cei care i le-au dat...
  • +4 (4 voturi)    
    . (Luni, 2 februarie 2015, 16:00)

    Marius Muntean [utilizator]

    Conflictul a escaladat de mult mai draga ...
  • -6 (10 voturi)    
    Sa moara Romeo :) ! (Luni, 2 februarie 2015, 16:15)

    Oliver123 [utilizator]

    Normal, talibanii fascisti doresc escaladarea conflictului. Haosul este normal pentru ei.
    SUA au clar un interes strategic in slabirea Rusiei.In mare parte datorita faptului ca-i concureaza pe piata armamentului. Rusia a crescut exporturile de armament anul trecut cu 30%, iar anul trecut a fost primul cand SUA au scazut exporturile cu 2%.
    Daca pot slabi Rusia si in plus exporta arme catre Ucraina atunci clar acest conflict este 2xWin pentru ei. Sa-l intretina.

    Pentru noi, cei din estul Europei, dar si pentru cei din vest, cu cat se inchide mai repede acest conflict cu atat mai bine.

    Acum voi priviti doar dogmatic lucrurile : stanga - rau pur Dreapta - bun.
    • +2 (2 voturi)    
      Oliver, (Luni, 2 februarie 2015, 20:18)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Oliver123

      Tu precis esti asistentul lui Kissinger! Ce profund...Ce viziune...
  • +4 (4 voturi)    
    Postacii de serviciu Jaz , nico (Luni, 2 februarie 2015, 18:31)

    Ovidiiiiius [utilizator]

    Lipseste Mazeta , dar cred ca si-a schimbat numele decand cu alegerile sau sufera de depresie ca nu a castigat si-n Romania putinismul .
    In rest ce sa zic daca nu tai cancerul azi , tai tot pacientul maiene. Si cum sa nu , americanii sunt devina si in primul razboi mondial si in al doilea tot astia , noroc ca sunt rusii buni si vin sa va salveze :)