NATO va construi 6 noi centre de comanda in Romania, Polonia, Bulgaria si tarile baltice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:39 Actualitate | Internaţional


NATO va construi in perioada urmatoare 6 noi centre de comanda in Polonia, Romania, Bulgaria, Lituania, Letonia si Estonia, pentru a se coordona mai eficient ca raspuns la actiunile Rusiei in Ucraina, a anuntat secretarul general al Aliantei, Jens Stoltenberg, potrivit ABCNews. Ministrii Apararii din cele 28 de state membre NATO vor discuta detaliile exacte la reuniunea programata pe 5 februarie.

Stoltenberg a precizat ca tarile care vor furniza trupele pentru noile centre vor fi cunoscute saptamana viitoare. In noile centre vor fi planificate si organizate exercitii militare si va fi intarit controlul actiunilor NATO.

Jens Stoltenberg a atras de asemenea atentia ca, in timp ce Rusia isi consolideaza prezenta militara, tarile europene membre ale NATO si-au redus bugetele pentru aparare anul trecut.

Un oficial NATO a declarat ca este de asteptat ca in fiecare nou centru de comanda sa lucreze in jur de 40-50 de oameni, impartirea urmand sa se faca in mod egal intre soldati din tara-gazda si ceilalti aliati din cadrul NATO.

Fortele NATO au efectuat in jur de 200 de exercitii militare in 2014 iar Stoltenberg a promis ca acestea vor continua pentru a contracara prezenta crecuta de avioane de razboi rusesti in Europa. NATO a interceptat peste 400 de avioane rusesti anul trecut.

Tarile membre NATO au adoptat pe 5 septembrie 2014 un plan care prevede consolidarea apararii colective si crearea unei forte de reactie rapida. In contextul crizei ucrainene, NATO a adoptat o serie de masuri pentru garantarea securitatii aliatilor est-europeni. Alianta a intensificat patrulele aeriene deasupra tarilor baltice, consolidand prezenta in Marea Baltica si in Marea Mediterana.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3807 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Incercuire (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:50)

    Soljenitin [utilizator]

    Trupe si armament trebuie amplasate nu doar in Europa, ci si in tarile partenere ale NATO din Asia si situate in apropierea rusiei (Mongolia, Japonia, Coreea de Sud). Monstruozitatea comunista trebuie tinuta militar cat mai din scurt si sufocata economic, poate asa scapa omenirea de cancerul sovietic.
    • -1 (9 voturi)    
      Ce spui tu (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:43)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ce spui tu tocmai s-a intamplat si se intampla de vreo 30 de ani incoace, de unde si reactia Rusiei cand a fost depasita linia rosie, in cazul Ucrainei.

      Mai scoate si tu capul afara. Traiesti in gulag?!
      • +3 (3 voturi)    
        Inca nu se intampla (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:41)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Inca nu s-a intamplat incercuirea militara, insa sper ca este pe cale sa se intample. Toata munca diplomatica depusa in ultimii 25 de ani a fost batjocorita de catre rusi, tot ce a insemnat "Detente" s-a dus pe apa sambetei facand loc nostalgiilor uresesiste ale lui putin, ori asta nu poate ramane fara un raspuns adecvat din partea lumii civilizate. Iubitul tau putin uita ca este inconjurat de forte militare dotate nuclear si mai uita ca India si China au afaceri de multe miliarde de dolari cu UE si SUA, nu cu rusia. Cel putin China, cea cu a carei apropiere se bate nea putin in piept, se uita pe de-o parte la banii ce vin dinspre UE si SUA si se mai uita, pe de alta parte, la vastele teritorii nepopulate ale rusiei.

        Intrebarea pentru putin in conditiile date este una simpla: Do you feel lucky, punk?
  • +7 (13 voturi)    
    daca NATO nu-i ajuta pe ucrainieni (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:50)

    rov [utilizator]

    totul e in zadar...
    • +6 (8 voturi)    
      numai o cota parte...... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 19:28)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui rov

      trebuie ajutata, cealalta zona rusofona....treb. abandonata si atat, alfel mor oameni degeaba si cheltuesti fara sens.
    • -2 (6 voturi)    
      Dar rusii? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:45)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Dar rusii din Est, aia nu trebuie ajutati? Sau aia trebuie bombardati nestingherit de armata lui Porosenko, macelariti ca animalele?!

      Cel mai bun ajutor pentru ucrainieni e sa incheie ostilitatile iar Porosenko sa nu-i mai trimita cu japca pe bietii tineri la moarte sigura pentru o cauza care nu e a lor.
      • +3 (3 voturi)    
        rusii? (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:55)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Tot ce inseamna populatie rusa/rusofoba/rusofona ar trebui expulzata in rusia, iar asta sa se aplice nu doar in cazul Ucrainei. rusii au adus exclusiv necazuri si moarte pe unde au calcat, prezenta lor este nedorita si inoportuna.
        • +2 (2 voturi)    
          erata (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 9:47)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Am vrut sa zic "populatie rusa/rusofila/rusofona".
        • -1 (1 vot)    
          Atitudine nazista (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 22:23)

          echidistantul [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

          De ce sa expulzezi oameni pe criterii etnice?
          • +1 (1 vot)    
            Pentru (Duminică, 1 februarie 2015, 18:51)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

            Pentru a nu fi invadat de rusi pe aceleasi motive. Pam pam.
  • -6 (18 voturi)    
    Cartofii fierbinti... (Vineri, 30 ianuarie 2015, 17:59)

    echidistantul [anonim]

    Cartofii fierbinti o sa fie scosi cu mana periferiei UE. Dupa ce ca embargoul ne-a distrus ramuri ale economiei, acuma vor sa ne elimine si fizic. E simplu sa infigi stegulete pe harta cand te desparte un ocean de zona de conflict.
    • 0 (10 voturi)    
      echidistantule (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

      nu-i asa ca Moscova e mai aproape pentru tine decat Washingtonul? De ce nu propui direct intrarea in Uniunea vamala post-sovietica daca tot te crezi tratat ca un periferic de catre UE sau NATO. Acolo sigur vei fi tratat ca egal. Pana si un un cizmar si-a dat seama de asta candva.
      • -2 (6 voturi)    
        Daca tu traiesti in USA (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:46)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Te rugam sa nu-ti mai dai cu parerea despre acest conflict. Are dreptate OP-ul, "e simplu sa infigi stegulete pe harta cand te desparte un ocean de zona de conflict."
        • +1 (3 voturi)    
          Sau (Vineri, 30 ianuarie 2015, 22:57)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Ce-ar fi sa nu va mai dati voi, pupinputinii, cu parerea pe siteuri de oameni normali? Carelu' in mujicstan, dati din clanta acolo. Lumea evoluata nu mai pune botul la propaganda, este o lectie pe care nu ar fi rau sa o invatati.
          • 0 (2 voturi)    
            Hmmm... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 22:08)

            echidistantul [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

            Cine a pomenit de Putin in discutia asta? Era vorba doar de felul discriminatoriu in care e tratata periferia UE.
            Stirea completa este ca NATO o sa ne trimita cateva zeci de olandezi sau britanici sa ne asiste. Adica romanii o sa fie carne de tun livrata cu stampila olandeza sau britanica :)
            Inroleaza-te ca voluntar pentru a-ti "apara tara" la Stalingrad daca asta este la tine "normalitate". Eu o sa stau acasa in Romania mea si am sa ma amuz de suferintele tale si a altora care nu isi folosesc creierul. Nu este razboiul meu si nu am de gand sa sufar pentru ambitiile americane.
            • +1 (1 vot)    
              ... (Duminică, 1 februarie 2015, 12:24)

              Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

              "Eu o sa stau acasa in Romania mea si am sa ma amuz de suferintele tale si a altora care nu isi folosesc creierul."

              Sa faci asta (daca ai sa mai poti) si cand ai sa fii cu rusul la granita. Pana una alta ce trebuie facut este a se actiona impotriva rusiei ca sa nu aiba sansa de a ajunge in postura in care a fost la 28 iunie 1940.

              Ce zici, iti folosesti si tu un pic creierul?
  • -1 (3 voturi)    
    locuri de munca (Vineri, 30 ianuarie 2015, 21:02)

    nicoR [utilizator]

    asta se cheama creare de locuri de munca (bine platite) + pensii la cei care trec pe lumea cealalta, in urma unor intalniri cu adversarii.
  • 0 (0 voturi)    
    oh well... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 11:15)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Este anul 2015 si lumea civilizata inca se lupta cu bolsevismul made in uresese si cu fundamentalismul islamic... Dar se va trece cu bine si peste asta, e ceva in DNA-ul uman care ne face sa "Proclaim Liberty throughout all the land unto all the inhabitants thereof." :)