​Articol actualizat

FOTO Primul numar Charlie Hebdo dupa atentate a aparut in Franta, intr-un tiraj de 3 milioane de exemplare. Parizienii stau la coada pentru a cumpara revista, chioscurile si-au epuizat stocurile, iar tirajul va fi marit la 5 milioane de exemplare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 9:27 Actualitate | Internaţional

Coada pentru noul numar Charlie Hebdo
Foto: Twitter/AFP
Supravietuitorii din echipa saptamanalului de satira Charlie Hebdo au publicat miercuri primul numar de dupa atentat, pe a carui prima pagina apare un Mahomed cu lacrimi in ochi, in urma atacurilor armate care au bulversat Franta, o tara care a intrat in "razboi impotriva terorismului", potrivit Mediafax. La o saptamana de la atacul armat comis la sediul sau miercurea trecuta - soldat cu 12 morti -, ziarul a anuntat un tiraj de trei milioane de exemplare, fata de 60.000 de obicei, cu versiuni in numeroase limbi straine (engleza, turca, spaniola, intre altele). Parizienii stau la coada pentru a cumpara Charlie Hebdo. Unele chioscuri deja si-au epuizat stocul.

Ora 11:24: Tirajul primului numar Charlie Hebdo de dupa atacul armat va creste de la 3 la 5 milioane de exemplare, pentru a face fata cererii exceptionale, a declarat distribuitorul pentru AFP.






Din Europa si pana in Australia, numeroase ziare din lume au reprodus fara sa astepte aceasta coperta a unui numar exceptional, pregatit in sediul cotidianului de stanga Liberation. Deasupra desenului cu Mahomed, pe fond verde, culoarea islamului, titlul "Totul este iertat" transeaza cu tonul adesea feroce al ziarului.

Insa portretul profetului - care tine o pancarta pe care scrie "Je suis Charlie" (Eu sunt Charlie), agitata de aproape patru milioane de manifestanti duminica, pe strazile Frantei - provoaca nemultumire in lumea musulmana.

Publicarea acestor desene "insultatoare la adresa Profetului" va "intensifica ura", a apreciat marti seara Al-Azhar, una dintre cele mai prestigioase insitutii ale islamului sunnit cu sediul in Egipt.

O parte a exemplarelor Charlie Hebdo urmeaza sa fie distribuita in Turcia impreuna cu cotidianul Cumhuriyet. In trecut, ministri din Guvernul islamo-conservator aflat la putere din 2002 au denuntat "provocarile" saptamanalului francez.

In Franta, principalele organizatii musulmane au indemnat comunitatea "sa-si pastreze calmul" si "sa respecte libertatea de opinie", iar cel mai mare ziar de satira francez, Le Canard Enchaine, a dezvaluit ca a primit amenintari la o zi dupa masacrul de la Charlie Hebdo.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8580 vizualizari
  • -20 (34 voturi)    
    ingrati (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:21)

    gopo111 [utilizator]

    pai in africa unul care se vrea terorist a omorit vreo citeva mii intr-o zi si nu mai sare nimeni de cur in sus, il lasa sa isi vada de genocidul lui, aici mor 17 oameni si lumea iese in strada gata de orice, ce inseamna manipularea cu ajutorul presei, uitati-va in lume citi oameni mor violent in urma razboiului si pe urma sa iesiti in strada pt toti nu pt 17 insi dintre care unii se pare ca au cautat-o cu luminarea
  • +25 (31 voturi)    
    Vive la France! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:25)

    mara111 [utilizator]

    Bravo nu pentru continutul exact al revistei pe care n-an vazut-o. Ci pentru simbolistica opozitiei de masa fata de sclavia "cumsecade", fata de ingenuncherea inspre barbaria pre-medievala, fata de acceptarea unui "dumnezeu" cretin, impus cu mitralierele.

    Dl. Andrei Plesu, care este de obicei un om inteligent si intelept, ar trebui sa-si ceara scuze pentru echivalarea morala a satirei iconoclaste cu barbaria islamo-nazista. Nu ii face cinste.

    De la cei mai jos decit dl. Plesu, de la CTP pina la piosii (pionii) nostri ortodocsi, care pling de grija sentimentelor ranite ale spahiilor si ienicerilor, nu ma astept oricum la mare lucru.
    • -21 (21 voturi)    
      vorbeste gura fara minte (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:37)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui mara111

      cand vorbeste gura fara minte, e grav.
      Pai daca nu ai vazut numarul....de ce spui bravo???
      Cat priveste libertatea de exprimare si adversiunea fatza de barbarie, vezi ca Val prin 2009, si-a concediat un coleg pentru simplu motiv ca a facut o gluma legata de micul Sarkozy si afinitatea lui catre iudaism (asta dupa ce a fost pus de acelasi Val sa isi ceara scuze in public).
        #showComment() #showComment()
  • -22 (22 voturi)    
    Francezi inculți (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:33)

    Un cititor [utilizator]

    După mai mult de două secole de ateism, generația actuală de "cetățenii" , se apropie de modelul ideal al omului nou: comunist spălat pe creier, intolerant și plin de ură.
    • +8 (12 voturi)    
      wow... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:17)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      omule ateismul NU inseamn nici comunism , nici intolerant sau plin de ura (mai degraba opusul -> ateii nu au ars pe rug, nu au dat cu bombe sau AKuri etc), si spalati pe creier nici atat ... atei inseamna cerceteaza nu crede orbeste... cei ce cred orbeste au mult mai mari sanse sa fie spalati pe creier decat cei care sunt invatati sa gandeasca critic...
    • +5 (5 voturi)    
      Laic nu inseamna ateu (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:35)

      gicad [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      1906 a fost legea si a aparut ca urmare a situatiei create de procesul Dreyfus si vestita scrisoare a lui Zola. In Franta religia nu este de stat si o practice acasa. Nu se invata sau propovaduieste ateismul. Nu se discuta deloc de religie, se discuta despre toleranta si valorile republican.
      Iti recomand putina lectura si o introspective inainte de a lista adevaruri absolute fara nicio baza.

      O zi buna
  • -21 (21 voturi)    
    prostii (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 10:42)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Francezii nu mai stiu de bine! Dau banii pe niste fituici provocatoare, care absolut nu au nicio legatura cu libertatea presei etc.Terorismul nu pe calea religiilor trebuie combatuta, ci pe cale economica,culturala,stiintifica etc etc....Ne putem astepta la noi acte de terorism...cresterea cheltuielilor militare...etc etc
    • -11 (11 voturi)    
      Terorismul a amplificat interesul (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:09)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      pentru caricaturilor cu Mahomed. Atracția morții e mult mai puternică decât frica produsă de ea la nivel macro.
        #showComment() #showComment()
    • +8 (10 voturi)    
      si ce vrei sa faci ma?! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:18)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      sa le faci pe plac?!
      daca plecau capul si aia de la revolutia franceza sau.,.. mai autohton aia din 89 unde eram acum?!
  • +8 (10 voturi)    
    frumos... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:19)

    liviu_ [utilizator]

    cat despre musulmani... ori accepta cultura noastra ori sa isi inchida granitele si sa ramana in ignoranta lor.
    noi nu ne-am dus la ei sa le daramam moscheile si sa le spunem care e religia corecte si ce libertati au si ce nu...
    nu acceptam ca ei sa faca lucrul asta !
    • -9 (11 voturi)    
      libertate...doar pentru catei (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:24)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      liviu_, daca ignoranta ar ucide, societatea ar fi mai buna.

      tati, aia de-or impuscat sunt FRANCEZI 100%, nascuti, crescuti in Franta. Nu i-ai invadat algerienii, nigerienii pe Francezi ci din contra, francezii pe ei si i-au sustinut atata amar de vreme.
      Acum doar culeg roadele.

      Ce sa accepti tu?
        #showComment()