AUDIO Cherif Kouachi si Amedy Coulibaly au discutat telefonic vineri cu ziaristii de la BFMTV. Kouachi a spus ca este finantat de imamul Anwar al Awlaki iar Coulibaly s-a revendicat de la Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:37 Actualitate | Internaţional

Doi dintre teroristii care au fost ucisi vineri de fortele speciale franceze au discutat telefonic, in cursul diminetii, cu postul de televiziune BFMTV, care nu a difuzat informatia pana la finalul crizei ostaticilor. Cei doi au revendicat actiunile teroriste iar unul dintre ei a afirmat ca acestea au fost sincronizate.

Unul dintre ucigasii de la Charlie Hebdo, Cherif Kouachi, contactat telefonic vineri dimineata de BFMTV, afirma ca este finantat de catre imamul Anwar al Awlaki si care are o misiune din partea "Al Qaida din Yemen". "Suntem aparatorii profetului", a spus el. Potrivit AFP, imamul american de origine yemenita Anwar Al-Awlaki a fost ucis de o racheta lansata de o drona americana in 2011.

Chérif Kouachi afirma, in acest interviu, ca ziaristii de la Charlie Hebdo pe care i-a ucis miercuri nu erau civili, ci "tinte". Acesta a sustinut ca nu vrea sa omoare femei si copii, asa cum procedeaza occidentalii in Irak si in Afghanistan.



Amedy Coulibaly, teroristul de la Porte de Vincennes, a sunat la BFMTV in jurul orei 15,00, in timpul luarii de ostatici. Acesta a afirmat ca s-a "sincronizat" cu ucigasii de la Charlie: "Ei, Charlie Hebdo, eu politistii", a spus Amedy Coulibaly. Amedy Coulibaly a mai declarat pentru BFMTV ca apartine gruparii Statul Islamic.

Coulibaly si-a explicat gestul de a ataca un magazin evreiesc prin faptul ca vrea sa apere musulmanii oprimati, in special cei din Palestina. Astfel, a decis sa atace "Hyper Cacher" deoarece viza "evrei".




La inceputul diminetii, fratii Kouachi, autorii atacului de la redactia Charlie Hebdo, s-au ascuns intr-o tipografie din Dammartin-en-Goele in Seine-et-Marne.

Cateva ore mai tarziu,  Amedy Coulibaly a luat mai multi ostatici intr-un magazin evreiesc din Porte de Vincennes, la iesirea din Paris.










21664 vizualizari
  • -13 (41 voturi)    
    manipulare! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:44)

    kitto [utilizator]

    ce frumos! deci inainte sa moare s-au confesat..

    sunt naivi cei ce cred aceasta informatie..
    manipularea serviciilor secrete.
    • +2 (20 voturi)    
      avem un creier: sa-l folosim. (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:23)

      Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Da ma, arabetii aia 2 de la Charlie Hebdo (nu conteaza ca s-au nascut in Franta erau din parinti algerieni - pt. carcotasi) erau agenti CIA; trimisi acolo sa faca haos si sa justifice razboiul contra terorismului. Iar negroteiul cu ostaticii de la magazinul evreiesc care a cerut politiei sa-i elibereze pe cei 2 arabeti inconjurati la tipografie, era un al 3-lea agent CIA, care negocia pt. colegii lui cu trupele antitero franceze. Operatiunea a fost coordonata de la Langley.
      Sa nu uit: evident, americanii nu au ajuns pe Luna.
      Vai de capul vostru de conspirationistii lui peste.
      • +4 (14 voturi)    
        Taci ma, (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 3:09)

        graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Ce FaciFoca

        ca stie kitto asta ca de fapt tot ce-ai vazut tu prezentat ca reportaj din Franta in ultimele zile a fost filmat la Hollywood acu' 2 luni. Sursa e sigura - i-a zis un prieten care stie pe cineva cu o cunostinta care l-a auzit pe Alex Jones declarand ceva de genul asta pentru Infowars, ce vrei mai clar decat asta?
        • +2 (4 voturi)    
          Personaje fictive in imprejurari imaginare (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 10:40)

          Argon [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

          Fratii Cherif si Said Kouachi, Amedy Coulibaly, Hayat Boumeddiene si care o mai aparea sunt personaje fictive concepute de serviciile secrete franceze pentru a fi omorite, capturate, etc. imaginar si a arata ca politia actioneaza eficient. Se spera descurajarea unor noi atacuri.

          Singura certitudine este moartea pe 7 Ian. 2015, in urma unui atac, a unor caricaturisti evrei de la publicatia Charlie Hebdo ce ataca islamul si pe Mahomed.

          Componentii comandoului de executie ramin neidentificati iar toate evenimentele si personajele ce au aparut in mass media sunt simple intoxicari informationale, ridicol regizate pe scenariul american "Suntem atacati de organizatiile (fantoma) Statul Islamic si Al Qaeda", in realitate niste caraghioslicuri inventate de SUA pentru a justifica repede diverse lucruri, de la invazii militare impotriva unor state musulmane pina la atacuri tip Charlie Hebdo.
    • -1 (13 voturi)    
      de acord.. (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:56)

      mindbug [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Asta pare servita ca un deznodamant si ca sa inchidem gura....
    • +6 (12 voturi)    
      totul pare o gluma (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:04)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Un terorist in direct la tv. Zici ca esti la capatos...
    • 0 (10 voturi)    
      Versetele din Coran in care se face referire (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:23)

      Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      la lupta sunt urmatoarele si din cate vad nu spun decat ca este permisa lupta de autoaparare:

      [2:190]
      Luptați pe calea lui Allah împotriva acelora care se luptã cu voi, dar nu începeți voi lupta, cãci Allah nu-i iubește pe cei care încep lupte!

      [2:191]
      Omorâți-i unde-i prindeți și alungați-i de acolo de unde v-au alun- gat! Iar schisma e mai rea decât omorul. Dar nu luptați împotriva lor aproape de Moscheea Al-Haram , doar dacã ei se luptã cu voi în ea. Iar dacã luptã împotriva voastrã, omorâti-i, cãci aceasta este
      rãsplata celor fãrã de credinþã!

      [2:192]
      Dacã, însã, ei contenesc, atunci Allah este Iertãtor, Îndurãtor[Ghafur, Rahim].

      [2:193]
      Luptați-vã cu ei pânã ce nu va mai fi necredințã și credința va fi numai în Allah! Dar dacã ei contenesc, atunci nu mai existã vrãjmãșie, decât împotriva celor nelegiuiți.

      [2:194]
      Luna cea sfântã pentru luna cea sfântã și în toate lucrurile sfinte se aplicã talionul. Așadar, celui care v-a atacat rãspundeți-i întocmai așa cum v-a atacat el! Și fiți cu fricã de Allah! si sã stiti cã
      Allah este cu cei care se tem de El!

      [2:195]
      Dãruiți pe calea lui Allah! Și nu vã aruncați cu propriile voastre mâini [pradã] pieirii! Și faceți bine, cãci Allah îi iubește pe binefãcãtori!


      Eu vad ca zice de legea talionului si sanu inceapa ei lupta.Si in Biblie sunt multe versete despre razboi poate chiar mai feroce decat in Coran dar totusi religia impune binefacere si lupta poate fi dusa doar pt aparare
    • +7 (11 voturi)    
      s-au confesat inainte sa 'moare' (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:43)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui kitto

      Pentru ca prostia doare. Si pentru ca actiunea lor se vrea un mesaj. La fel ca si aia care taie capetele ziaristilor, d-aia s-au filmat, sa afle lumea despre ei.

      Ce bine te-oi simti tu compatimindu-i pe 'naivi'. N-ai probe sau argumente, da' nici nu-ti trebuie.
  • +6 (18 voturi)    
    chapeau! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:49)

    jderu [utilizator]

    O dovadă de mare profesionalism din partea jurnaliștilor de la BFM! Felicitări lor cât și polițiștilor, jandarmilor,GIGN,GIPN, RAID, BRI, Pompieri si SAMU!
    Vive la France!
    • +1 (7 voturi)    
      Au murit (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:07)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui jderu

      20 de oameni si sunt raniti multi altii, cu toate ca autoritatile franceze aveau informatii.

      Felicitari, zici?

      Si vezi ca ai uitat sa ii feliciti pe cei de la RER, SNCF, RATP si altii
    • +4 (8 voturi)    
      Anwar Al Awlaki este mort din 30 Sep. 2011 !!! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:36)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui jderu

      Cherif Kouachi nu putea sa fie "finantat de imamul Anwar al Awlaki" deoarece acesta a murit pe 30 Sep. 2011 intr-un atac cu avion fara pilot lansat de SUA, cel putin asta este varianta pe care o sustin americanii.

      "Anwar al-Awlaki (April 21, 1971 – September 30, 2011) was the first United States citizen to be killed in a United States drone strike."
      Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Anwar_al-Awlaki

      Citat Hotnews: "Cherif Kouachi si Amedy Coulibaly au discutat telefonic cu ziaristii de la BFMTV, vineri dimineata. Kouachi a spus ca este finantat de imamul Anwar al Awlaki iar Coulibaly s-a revendicat de la Statul Islamic "
    • 0 (12 voturi)    
      Apartin de doua organizatii care nu exista?! (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:21)

      Argon [utilizator] i-a raspuns lui jderu

      Statul Islamic si Al Qaeda nu exista. Kouachi si Coulibaly nu isi puteau declara apartenenta la aceste doua entitati.

      Al Qaeda, Statul Islamic, Anwar al Awlaki (pretins omorit de o drona americana), Ben Laden ("lichidat" intr-o operatiune cu caracter circaresc) sunt entitati care nu au existat niciodata fiind concepute doar pentru a justifica diverse interventii militare americane.

      Cherif Kouachi si Amedy Coulibaly nu puteau asadar pretinde asocierea lor la Al Qaeda si Statul Islamic. Daca ni se spune ca au facut-o inseamna ca nici ei nu sunt reali.

      Autorii atacului de la Charlie Hebdo ramin necunoscuti. Politia franceza a inventat niste tapi ispasitori, persoane fictive pe care le-a omorit imaginar declarind astfel cazul rezolvat.

      Citat Hotnews: "Cherif Kouachi si Amedy Coulibaly au discutat telefonic cu ziaristii de la BFMTV, vineri dimineata. Kouachi a spus ca este finantat de imamul Anwar al Awlaki iar Coulibaly s-a revendicat de la Statul Islamic "
      • +1 (13 voturi)    
        Asadar (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 3:00)

        graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        o alta conspiratie. Americanii se pregatesc sa invadeze Franta, sau cum?
        Mai iei si tu pastilele alea sau astepti asistenta?
      • +1 (3 voturi)    
        Hell (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 8:51)

        Hell [utilizator] i-a raspuns lui Argon

        Inca mai ai o sansa, important este sa mergi cat mai repede la doctor......
  • 0 (10 voturi)    
    hum (Vineri, 9 ianuarie 2015, 22:51)

    mindbug [utilizator]

    De cand am vazut stirea asta am inceput sa ma indoiesc de tot killing spree-ul de astazi. Incepe sa mi se para ca se doreste calmarea agitatiei in timp ce se insceneaza moartea presupusilor teroristi Kouachi. Toata convorbirea asta telefonica a decurs atat de firesc de parca ar fi fost o emisiune de dedicatii. Si ca sa vezi, au asteptat pana i-au expulzat ca sa o publice...
  • 0 (0 voturi)    
    Anti-cipismul exagerat este tot un soi de fanatism (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 8:08)

    Emanuel_2013 [utilizator]

    Ce parere aveti despre aceste argumente :

    https://adevaruldoaresielibereaza.wordpress.com/

    care ne duc la concluzia ca generatia cipurilor de acuma pot fi acceptate, inclusiv cele rfid ?
  • +2 (2 voturi)    
    ce s-a intamplat ? (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 8:34)

    TRABI [utilizator]

    Si ce daca era finantat de imamul Anwar ?
    Pe noi , romanii , ne intereseaza daca ne vor mai plati pentru ce muncim teroristii care conduc tara si societatile comerciale . Pai ce , astea-s salarii ?
    Pentru a-si cere drepturile pentru exploatarea muncii lor nu demonstreaza concetatenii nostri , insa demonstreaza pentru Charlie Hebdo si Anwar al Awlaki
    Oare cand ne-o veni mintea la cap ?
  • -1 (3 voturi)    
    Fermitate, Duritate, ACTIUNE!!! (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 8:41)

    Blue_James [utilizator]

    In Romania ar trebui mai mult NATZIONALISM!!!O singura limba-ROMANA, mult mai ajutata Biserica Ortodoxa, musulmanii si restul aciuitzilor pe aici, sa se supun in integralitate legilor statului roman, moscheele supravegheate si daramate!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Gresit. (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 19:54)

      rgz [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Sigur, si sa revina inchizitia, nu?!
      Din cauza celor ca tine e lumea atat de scindata si plina de ura.
      Ce tot puneti atata accent pe traditii, natii si religii?! In afara de razboaie, au adus ceva bun?!
      Planeta asta este ca o tara in care e razboi civil. Vezi unde sunt tarile care au trecut prin razboaie civile, nu? Normal ca umanitate ramane pe loc, suntem prea importanti si egoisti ca sa putem fi o planeta, si nu mai multe tari.
      Pace, unitate, bunatate... Unde sunt astea?!
  • +3 (3 voturi)    
    Scenariu de 2 banuti (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 10:49)

    grimin [utilizator]

    Cand voi vedea corpurile "ucisilor" teroristi la morga, apoi in bratele familiilor voi mai crede ceva.
    In rest este un film prost de la Hollywood in care apare toata armata Americana (aici franceza) cu tancuri si inarmati, armurati pana in dinti contra a 2-3 teroristi (da' bine aveau ostatici - ii dureau pe aia mari undeva de ostatici ) (aia de la Charlie Hebdo trebuiau facuti martiri, ghinionul lor.)
    In filmul GRATIS de bagat pe gat, erau unii jandarmi sau actorasi care au jucat cam prost: Unii erau inarmati pana in dinti, altora le lipseau castile si se leganau de pe un picior pe altul caci deh era brouillard afara, altii deabia urcau un delusor alunecand si picand (de coma cand am vazut asta).
    Totul incepe cu actul de identiate "pierdut " in fuga lor a celor 2 prosti teroristi. Si se termina cu confesarea care apare dupa "moarte" si citata de ... o tipa . sa-i cititi numele si va veti dea seama cine e ...de la BFM TV.
    A, stai apare si filmul in care il omoara pe terorist asta ca sa inchida gura omenirii necredincioase in Filme HOLLY-WOOD (ma intreb pe ce insula o sa-i dea marea dezlegare de la pacatul facut , dupa ce intr-o blindata i-au sters ketcupul".)
    A, sa nu imi ziceti ca erau pe jos in magazin oameni morti! Aia ori erau intr-adevar morti (caci de trebuia sa moara careva ca cei de sus sa existe, ori erau niste actori , ori poupeuri din dotarea filmului (lucru pe care l-as prefera, dar din pacate tot timpul niste nevinovati platesc locurile de sub fundul celor de sus.)
    A, mai sunt niste nereguli in scenariu: toata ziua de ieri pana la finalul FILMULUI in Franta nu s-a vorbit (in media lor) de nici un omor in magazinul Hypermarche din Paris chiar se sublinia ca nici un otages nu e mort, dar Reuters deja stia ca sunt 4 UCISI in magazin. Chiar ROmanii stiau mai bine ce este si va fi in FILMUL GRATIS.
    Mai cautam cine da stirea , cine o mentine si cine poate sa castige din toata povestea acestui FILM.
  • +1 (3 voturi)    
    Deja sunt prea multe coincidente ciudate... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 11:45)

    Gornistul [utilizator]

    ...in derularea actiunii fortelor de interventie franceze. Sa nu-mi spuna cineva ca daca s-ar fi dorit, "teroristul" din magazin nu ar fi putut fi capturat viu, bineanteles ranit , dar viu, pentru a fi anchetat ulterior dupa "reparatii". Orice actiune a unor trupe speciale are de la inceput un plan, dar se pare ca in aceasta situatie planul era sa nu scape nimeni viu. Nici cel de la magazin, nici cei doi de la tipografie. Cel putin la magazin, se vede clar cum la iesire, agentii se inghesuiau care sa-l ucida mai repede, cand ar fi putut sa-l imobilizeze prin ranire nevitala. A fost fie o lipsa totala de profesionalism, fie, repet, un plan ocult de a nu scapa nimeni viu.
    Iar pentru ce va urma in Franta (si nu numai !), vad ca deja se face apropiere, la o scara diferita, cu ce a urmat in State dupa 11 septembrie. Se vor schimba multe lucruri, se pare ca tot circul asta creat de fortele de interventie si, mai ales, de media din Franta, a avut acest scop, de a se schimba multe. Iar cel mai grav lucru este ca, treptat, se va induce prin media frica in populatie ca orice membru al comunitatii musulmane din Franta este un virtual terorist, ca femeile vor umbla pe strada cu un snur cu grenade sub burca iar in poseta cu un pistol, iar musulmanii vor tine sub haina un Kolesnikov rabatabil .
    Dintre minoritatile care traiesc in Franta, cei care nu vor dormi linistiti in continuare vor fi evreii. Vor trai cu aceasta noua frica de teroristi, pe de o parte iar, pe de alta parte, cu teama ca Marie Le Pen va castiga alegerile prezidentiale. Dar poate, daca creste in sondaje, va avea un accident de masina ...
    Se mai cunosc cazuri.
  • +1 (3 voturi)    
    Scenariu (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 17:39)

    tdr [utilizator]

    Nu este scenariu de 2 bani , este un scenariu de bani multi . BANC: INTREBARE : ce trebuie sa contina un roman, ca sa devina bestseller ?
    Raspunsul lui BULA :
    Religie , aristocratie , sex si suspans .
    Adica , ceva gen: Pastele ma-sii , zise contesa , iar am ramas gravida , cine o fi tatal ?
    - Pastele ma-sii ( religie )
    - Zise contesa (aristocratie )
    - Iar am ramas gravida (fara sex nu se poate ) -
    -Cine o fi tatal ? (suspans )
    - Pastele ma-sii (Misticism )
    - Zise contesa (aristocratie )
    - Iar am ramas gravida (fara sex nu se poate ) -
    -Cine o fi tatal ? (suspans )