Seful miscarii Hezbollah, Hassan Nasrallah: Jihadistii au afectat mai mult decat orice caricatura insultatoare imaginea profetului

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 17:40 Actualitate | Internaţional

Liderul miscarii siite libaneze Hezbollah a afirmat vineri ca jihadistii care fac ravagii in lume afecteaza mai mult imaginea islamului decat caricaturile care rad de Mahomed, fara a condamna insa masacrul de la redactia Charlie Hebdo, scrie AFP.

"In acest moment, este mai necesar ca niciodata sa vorbim de profet din cauza comportamentului unor grupari teroriste care se revendica din islam", a spus Hassan Nasrallah, al carui parti siit luptta impotriva miscarilor jihadiste sunite din Siria, alaturi de trupele regimului Bashar al-Assad.

"Prin actele lor josnice, violente si inumane, aceste grupuri au adus atingere profetului si musulmanilor mai mult decat au facut-o dusmanii lor (...), mai mult decat cartile, filmele si caricaturile care au insultat profetul", a spus seful Hezbollah, intr-un discurs televizat.

"Sunt cele mai grave acte din istorie care au adus atingere profetului", a sustinut Hassan Nasrallah.

El a facut referire in special la celebrul roman controversat al lui Salman Rushdie, "Versetele satanice", la videoclipul "Inocenta musulmanilor", care a provocat violente manifestari in lumea musulmana in 2012 si la caricaturile profetului Mahomed publicate de un cotidian danez in 2005.

Hassan Nasrallah nu a mentionat si nici nu a condamnat atacul terorist de la Charlie Hebdo.

Nasrallah a facut insa referire la Franta, afirmand ca dupa atrocitatile comise de jihadisti in Siria, in Irak, in Liban, in Pakistan, in Afghanistan si Yemen, "flagelul a atins astazi statele care au exportat (acesti extremisti) spre tarile noastre".

Numerosi membri ai gruparilor jihadiste din Siria si din Irak sunt occidentali, in special francezi, americani si britanici.










11972 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    e... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 17:53)

    liviu_ [utilizator]

    forte multi arabi sunt de acord... da nu pot spune asta la tv
    • +4 (4 voturi)    
      Ba nu (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:35)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Arabii si musulmanii in general, n-au nici cea mai vaga intentie, si nici interesul, si nici puterea sa intre in conflict cu civilizatia crestina.

      Toate tarile musulmane s-au ameliorat cultural in ultimele decenii. Toate, fara exagerare. Directia de evolutie culturala este clara. Iar oamenii trecuti de 40 de ani, cei care au vizitat si cunosc realitatile, inteleg bine directia. De asta sint disperati teroristii de pretutindeni. De asta viseaza califate si jihaduri, santajeaza, ameninta si ucid. Pentru ca lumea se indeparteaza rapid de fundamentalism.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 17:55)

    dragos234 [utilizator]

    Hezbollah a luptat alaturi de Basar al Assad impotriva Statului Islamic. Incep sa se limpezeasca apele si la ei.
    • -2 (8 voturi)    
      pai... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      parca americanii ii sustineau pe aia care voiau sa-l dea jos pe Basar...
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:33)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Aia sustinuti de americani sunt izolati undeva in nordul Siriei. Statul Islamic lupta cam impotriva tuturor: Basar, kurzi, sauditi, Irak, Iran etc. Turcia e impotriva SI dar nu ii ajuta pe kurzi in niciun fel. Iranul e pe mana cu Hezbollah si Basar. Sauditii au sprijinit revolta impotriva lui Basar dar nu ii au la inima pe jihadistii din SI. E o mare increngatura acolo in care nimeni nu joaca pe fata.
        • +1 (1 vot)    
          eh... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 0:44)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

          Stiu ghiveciul de acolo. Insa mai stiu si ca pe unii i-a mancat in cur sa redeseneze o zona instabila. Ca putem discuta si de tarile "democratizate" recent, gen Irak si Libia. Alea "suverane", cotropite in dispretul dreptului international. Nu ca saddam sau ghadafi ar fi fost ingerasi in vreun fel, dar pacatul lor capital a fost ca au vrut sa schimbe moneda de tranzactionare a petrolului: unul in eur si celalalt in aur.
          Cum se mai jucau si francezii prin Mali, ca resursele sunt interesante...
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate. interesele dicteaza (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 9:55)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        cine da drumul la robinetul cu petrol e bun si e clar ca fundamentalistii vor cel putin un pret corect pe petrol. pretul corect nu eeste o optiune pentru americani iar fundamentalistii mai sunt si tampiti, e drept.
  • -4 (8 voturi)    
    Dece parte est Madam Clinton? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:35)

    mucenic [utilizator]

    Madam Clinton a vrut sa-l dea jos pe Assad si sa lase statul Islamic sa se desvolte liber. Asa a facut si Jimmy Carter cand l-a dat jos pe Sah. Si vrea sa fie presedinte al SUA! Poat o sa iasa ceva bun din toate prostiile acestor neocomunisti diletanti
    • +1 (3 voturi)    
      Bine ca nu doare... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:34)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      ...prietenii stiu de ce...
  • +3 (7 voturi)    
    o mica invidie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:36)

    stefan2008 [utilizator]

    Singura lor parere de rau e ca le-au luat altii fatza.
    • +3 (7 voturi)    
      te-ai prins (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:49)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      cam asa este. ii critica doar pentru ca sunt suniti. sunitii murdaresc numele profeturlui, siiti (hezbollah este organizatie siita) sunt cei cu adevarata credinta. numai cand ucid ei este corect si conform Coranului.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-l credeti! (Duminică, 11 ianuarie 2015, 7:47)

    John M. [utilizator]

    E la fel de fanatic. Face doar "lip service" sa fie socotit un lider emancipat cu care Vestul se poate intelege. Wrong! Nu te intoarce niciodata cu spatele la un arab care te-a declarat "frate pe viata".