The Guardian: Tarile foste comuniste, in prima linie a razboiului mediatic dus de Rusia impotriva Occidentului. Grupul rus Sputnik ar urma sa isi deschida birouri la Bucuresti si Chisinau

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:16 Actualitate | Internaţional


Reteaua Sputnik News
Foto: Grafic The Guardian
Planul Kremlinului pentru o expansiune globala a mass-mediei de stat rusesti a fost primit cu suspiciune, mai ales in statele foste membre URSS, scrie The Guardian. Publicatia britanica informeaza ca grupul media rus international Sputnik News, lansat de Kremlin in noiembrie 2014, intentioneaza sa isi deschida birouri, printre altele, la Bucuresti si Chisinau. Cand prezentatorul TV rus Dmitri Kiseliov, cunoscut pentru discursul sau inflamator, a anuntat lansarea noului site si post radio, reunite sub brandul Sputnik News, a subliniat ca acestea vor continua traditia propagandei sovietice, in incercarea de a contracara ceea ce el a numit pozitiile pro-americane agresive ale mediei Occidentale.

Prezentata ca un inlocuitor al serviciului de radiodifuziune international al Guvernului rus, Vocea Rusiei, platforma Sputnik News difera de predecesorul sau in primul rand prin marime. Continutul noii platforme media va fi produs in 130 de orase din 34 de tari din intreaga lume, a anuntat Kiseliov. Sputnik News va avea birouri, printre altele, in Bucuresti, Chisinau, Kiev, Minsk si Belgrad. Reteaua de radio Sputnik va opera in 30 de limbi straine din anul 2015 si va transmite peste 800 de ore de continut pe zi.

Fiecare birou Sputnik News va avea intre 30 si 80 de angajati, iar in biroul din capitala ucraineana Kiev ar urma sa lucreze o echipa de 100 de persoane.

Potrivit The Guardian, Sputnik News va avea centre regionale in capitale importante, precum Beijing, Washington si Cairo.

Site-ul oficial al Sputnik News informeaza, de asemenea, ca grupul multimedia de stiri are in plan sa produca din 2015 continut in 30 de limbi, intre care se numara si limba romana.

Site-ul Radio Vocea Rusiei nu a mai fost actualizat din data de 24 decembrie 2014. Pe versiunea in limba engleza a site-ului, cititorii sunt informati ca, "in urma fuziunii dintre The Voice of Russia cu RIA Novosti, in cadrul holdingului media Rossiya Segodnya, site-ul acesta nu va mai fi actualizat. Echipa noastra se muta pe site-ul RIA Novosti, unde veti putea in continuare sa cititi stirile si editorialele noastre si sa ascultati emisiunile difuzate de Radio VR".

"Cea mai mare parte din continut (continutul Sputnik News - n.red.) (...) va fi pregatit local, de catre jurnalisti locali, tinand cont de dicutiile locale si cerintele audientei locale", a mai aratat Kiseliov in noiembrie, cand a anuntat schimbarile.

Pe fondul tensiunilor in crestere dintre Rusia si Occident, ajunse la un nivel nemaivazut de la sfarsitul Razboiului rece, planurile pentru Sputnik News sunt doar o componenta a strategiei media in continua schimbare a Kremlinului destinata spatiului international.

Moscova a marit considerabil bugetul pe 2015 pentru mass media destinata spatiului international, acordand 400 de milioane de dolari canalului TV Russia Today (RT) si 170 milioane dolari agentiei de stat Rossiya Segodnya, care include Sputnik News si care este condusa Kiseliov.

Confruntata cu strategia Moscovei, Uniunea Europeana a propus sa contracareze expansiunea media rusa prin lansarea unei televiziuni in limba rusa, care sa reprezinte o sursa alternativa de informatii fata de presa controlata de Kremlin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7692 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    Nu (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa stea in bolsevicstan si sa isi miroasa singuri vomele propagandiste. Nu sunt bineveniti in Romania si nici in vreo alta tara.
    • +1 (11 voturi)    
      dar... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:54)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      mai bine un embargou general si terminat joaca asta aiurea.

      vreti sa dati gaze contra mancare.

      nu ... bye, stati si mancati gaze.
      • +3 (9 voturi)    
        celovecii oricum au gaze in cap (Marţi, 6 ianuarie 2015, 18:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        si in stomac...e..in gena lor ))))
  • +16 (26 voturi)    
    hehe..Ion cristoiu (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:23)

    un domn [utilizator]

    CTP si ramele din latrina 3 vor fi colectivul redactional..show time ))))
    • +6 (10 voturi)    
      Pe asta cu CTP (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:34)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      n-am inteles-o. Argumenteaza.
      • 0 (10 voturi)    
        ti am dat + pentru curiozitate (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:48)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        CTP si defunctul Tinu sunt continuatorii prin gazeta Adevarul din 1990...1995 ? sau mai mult ? al politicii deshantate fesene aka p$d la comanda sovietica...q.e.d..CTP poate scrie editorial in limba rusa (ca spirit...) dar si gandi in acel Spirit !!!
        • +1 (1 vot)    
          ... ai uitat pe unul ... (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 7:42)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ... cu mult mai activ care zilele astea isi sarbatoreste onomastica ... .
  • +18 (24 voturi)    
    dupa fapta ar trebui si .. (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:33)

    ValentinV [utilizator]

    Ce imi plac mie abordarilea astea. Adica la noi (in Rusia) impunem conditii si sanctiuni dure trusturilor media (inclusiv celor din afara Rusiei), adica sa se spuna doar ce multumeste Kremlinul, dar avem pretentia ca in Occident sa dam ce vrem pe post, numita si informatie "alternativa"...
    • -17 (35 voturi)    
      sau (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:00)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      La alții (în Rusia) cerem condiții pentru libertatea presei, dar la noi (în Occident) nu ne place când se aude și opinia altora.
      • +8 (14 voturi)    
        daca rusia nu ar fi cotropitoarea..... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:35)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        unor teritorii romanesti, te-as intelege, dar........stiii bine ca rusnacii intotdeauna ne-au ghilotinat teritoriul tarii si.......... multe altele...................
      • +9 (15 voturi)    
        Cand vine de la Moscova... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:43)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ... "opinia" nu este nimic altceva decat propaganda jegoasa. Nu, tavarisci, nu ne intereseaza "opinia" voastra!
      • +10 (16 voturi)    
        dinte pentru dinte (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:43)

        sachei [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        cind o lasa si putin presa libera in rusia atunci sa-i primim si noi
  • +25 (31 voturi)    
    Mai ales in Romania, Rusia e f.f. iubita! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 15:36)

    BEDE [utilizator]

    Dupa ce a fost in 1812, 1878, 1917 si 1940 si apoi comunismul adus de ei in 1945, romanii se asteapta numai la lucruri bune din Rusia. Iar invadarea Ucrainei si ambitiile lui Putin de a reface URSS-ul ii umplu pe romani de respect si de dragoste fata de Rusia.
    • 0 (0 voturi)    
      comunismul (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 10:25)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      a fost adus nu atat de rusi cat de "elita" semita kominternista, cea ai carei odrasle va invata astazi ce inseamna democratia si anticomunismul.. cum ar zice internautii, lol.
  • -2 (12 voturi)    
    N-au decat (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:40)

    muciflenduri [utilizator]

    Presa e libera, asa ca n-au decat sa-si vanda gogosile credulilor.
  • +9 (15 voturi)    
    BBC (Marţi, 6 ianuarie 2015, 16:48)

    Sani [utilizator]

    Daca BBC-ul ar mai fi emis in Romania pe parcursul ultimilor ani, poate numarul fraierilor USL-ama care au votat Ponta & Antonescu in alegerile din 2012 ar fi fost mai mic, iar ...
    .....Mazeta ar fi emigrat in Rusia!

    Eh, mintea romanului!
  • +9 (21 voturi)    
    Nashpa... (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:08)

    Pantera Roz [utilizator]

    Birou Sputnik News la Bucuresti ??? Ce miros de obiele de soldat rus prin Bucurestiul ala , va dati seama ... Dar unora le place mirosul . Intrati pe cotidianul . ro la articole despre Maica Rusie si Ucraina . Va veti cruci cati rusofili sunt in tara asta . Platiti sau doar convinsi . Asa ca fenomenul nu ar trebui tratat cu indiferenta . Mai ales ca si propaganda americana incepe sa nu mai placa .Din motive de multe ori intemeiate .
  • +6 (12 voturi)    
    Vin rusii! (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:09)

    emil bobu [utilizator]

    ...sa ne pacaleasca.
    • +4 (8 voturi)    
      La asa tara de pacalici (Marţi, 6 ianuarie 2015, 17:52)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      nici nu e greu ... :))
  • +3 (7 voturi)    
    Io zic (Marţi, 6 ianuarie 2015, 19:20)

    raudegura [utilizator]

    sa deschidem si noi in contrapartida o agentie la Moskau - una care sa se numeasca "Palinskaia " iar polonezii una care sa se numesca "Wiforrofkaia".
    Aceste agentii sa faca zilnic concursuri de cunostinte politico-degustative cu mari premii si excursii la cele mai renumite distilerii din cele 2 tari.
    Sa vedeti ce de cozi se vor face la intrari.!
    Da problema cu astia e ca ei in general nu prea mai gasesc iesirile si o sa fim nevoiti sa-i trimitem pe mare inapoi,daca se poate pe jos.
  • +1 (3 voturi)    
    Halal, bre efendi! (Miercuri, 7 ianuarie 2015, 9:26)

    LianBerthold [anonim]

    La Washington e ditamai centrul regional la Sateliţilor ăstora. Beware, Obama-Wan Kenobi!