VIDEO Fiica patronului Korean Air, arestata dupa ce a intors din drum un avion. Motivul: Aperitivul prost servit

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 31 decembrie 2014, 8:28 Actualitate | Internaţional

Fiica patronului companiei aeriene Korean Air care a ordonat intoarcerea unui avion din cursa New York - Seul nemultumita de felul in care a fost servit aperitivul, a fost arestata marti seara. Incidentul petrecut in 5 decembrie a provocat un mare scandal in tara.

Cho Hyun-Ah, vicepresedinta executiva a Korean Air, este acuzata ca l-a debarcat pe seful de cabina al unui zbor New York-Seul in 5 decembrie si a obligat aparatul sa se intoarca la terminal pentru ca seful de cabina sa fie inlocuit. Concret, ea a facut scandal pentru ca la bord avionului i-au fost prost servite nuci Macadamia, in ambalaj din platic si nu intr-un bol, asa cum considera normal, scrie AFP.

Imagini ale canalului de televiziune YTN au aratat-o pe doamna Cho inainte de a fi condusa marti seara spre locul de detentie. Femeia, in varsta de 40 de ani, a spus "Imi pare rau!" cand parasea cladirea parchetului. 

Parchetul sud-coreean ceruse miercurea trecuta arestarea doamnei Cho, cerere aprobata de un tribunal din Seul marti seara, a anuntat si agentia Yonhap.

Mostenitoarea Korean Air a fost acuzata de incalcarea prevederilor codului aviatiei civile in materie de securitate, constrangere si ingerinta in exercitarea activitatii echipajului de cabina. 

Un oficial neidentificat de la KAL a fost si el arestat marti sub acuzatia ca a distrus probe din timpul incidentului. Cazul a declansat un scandal in Coreea de Sud unde comportamentul arogant al celor mai bogati este de multe ori denuntat.


Doamna Cho, unul dintre cei trei copii ai proprietarului KAL, numarul unu al conglomeratului Hanjin Group, si cadru de conducere al companiei aeriene, a demisionat si si-a cerut scuze in mod public dupa protestele in randul opiniei publice in urma incidentului.























Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

11091 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Don'soara a vrut show (Miercuri, 31 decembrie 2014, 10:59)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Si acum il are. Toata lumea e multumita.

    Daca s-a simtit ofensata de servirea nucilor si daca motivul era intemeiat, ii facea raport stewardului si acesta era demis. Dar sa intorci avionul din drum, cauzand pierderi care se numara in sute de euro pe minut?!? Da, nu e mult, dar de ce sa fie?

    Si imi aduc aminte bine ca erau si comentarii pozitive legate de reactia ei. Eu unul cred ca don'soara sta prost cu nervii daca nu si cu bunul simt.
    • +4 (8 voturi)    
      Pierderile (Miercuri, 31 decembrie 2014, 12:10)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

      nu se pun. Compania e a ei. E vorba de "deturnarea" avionului pe motiv ca "asa vrea ea" pentru ca "e compania mea si fac ce vreau cu ea."

      Iar asta nu se poate.
      • +3 (5 voturi)    
        Din cate inteleg eu (Miercuri, 31 decembrie 2014, 16:10)

        Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Si e posibil sa nu inteleg bine, dar incerc,...

        Korean Air Lines care opereaza Korean Air este listata pe bursa (http://www.bloomberg.com/quote/003490:KS) deci compania este a ei doar cu numele. Cu banii vin altii, anume actionarii. A lor este partial compania, deci pierderile companiei se resimt si in buzunarul lor.
        • +2 (2 voturi)    
          Exact, o lovitura de imagine (Miercuri, 31 decembrie 2014, 22:21)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

          iti da un kick in jos la bursa; iti scad actiunile si nici nu mai ai cumparatori noi sau or sa fie mai putini, adica finantare mai mica...probleme, concedieri, scaderi de salarii, mai putini pasageri...efectul bulgarelui de zapada.
          Pt necunoscatori, companiile listate la bursa nu-s de tip feudal gen mosia lui Jiji.
      • +2 (4 voturi)    
        e intradevar (Miercuri, 31 decembrie 2014, 20:37)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        compania ei si face ce vrea cu ea. dar clientii nu sunt ai ei ci oameni liberi. si daca le trage tzeapa zicand ca-i duce undeva su nu-i duce,se cheama escrocherie.
      • -1 (3 voturi)    
        e intradevar (Miercuri, 31 decembrie 2014, 20:37)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        compania ei si face ce vrea cu ea. dar clientii nu sunt ai ei ci oameni liberi. si daca le trage tzeapa zicand ca-i duce undeva su nu-i duce,se cheama escrocherie.
  • -2 (4 voturi)    
    Intr-adevar stirea e din 5 decembrie (Miercuri, 31 decembrie 2014, 17:16)

    mcris [utilizator]

    De ce e reluata acum? Poate trebuia pus un UPDATE?
    • +2 (2 voturi)    
      Stirea nu e reluata. (Joi, 1 ianuarie 2015, 3:57)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      Acum a fost arestata.
  • +3 (5 voturi)    
    invatatura de minte (Miercuri, 31 decembrie 2014, 18:21)

    Vlad-I [utilizator]

    La puscarie nucile se ofera in punga potrivit regulamentului.
  • +2 (2 voturi)    
    Surprize placute de noul an ... (Joi, 1 ianuarie 2015, 1:56)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Cand citeam stirea la vremea respectiva eram nu doar uimit dar si revolttat ca individa si-a permis magaria aceea. Ma intrebam insa cine ar fi normal sa o ia de urechi.

    Ei bine, am primit raspunsul, alaturi de speranta ca, pana la urma, astfel de indivizi primesc ceea ce merita!
  • +1 (1 vot)    
    Sa vad si la noi asa ceva (Joi, 1 ianuarie 2015, 8:57)

    democtrates [utilizator]

    Oare vom apuca sa vedem si la noi asa ceva.