Nicolas Maduro: SUA au declansat un razboi al petrolului pentru a distruge Rusia

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 decembrie 2014, 14:48 Actualitate | Internaţional

Nicolas Maduro
Foto: Agerpres/Xinhua
SUA incearca sa distruga economiile Rusiei si Venezuelei prin intermediul unui "razboi al petrolului", a declarat presedintele venezuelean Nicolas Maduro, potrivit canalului tv Globovision, citat marti de Ria Novosti, transmite Agerpres.

Acest razboi este destinat, in opinia sa, sa elimine si Organizatia Tarilor Exportatoare de Petrol (OPEC).

"Astazi suntem martori ai unui razboi al petrolului al carui obiectiv este de a distruge Rusia, facand-o sa cada ca putere mondiala", a afirmat Maduro, adaugand ca presedintele american Barack Obama chiar a recunoscut aceasta intr-un recent interviu radiofonic.

Dar scaderea pretului petrolului afecteaza, de asemenea, Venezuela. "Ele (SUA) vizeaza recolonizarea tarii noastre, distrugerea suveranitatii noastre, a revolutiei noastre printr-un colaps economic", a afirmat Nicolas Maduro, indicand ca, in luna septembrie, pretul petrolului venezuelean era de 95 de dolari pe baril, iar la sfarsitul lunii decembrie a scazut la 48 dolari pe baril, inregistrand astfel o reducere cu aproape 50%.

"Rusia si Venezuela nu au nicio dorinta sa capituleze, vom continua lupta noastra si ei (americanii) nu vor reusi sa ne infranga", a mai spus el.

Liderul de la Caracas a acuzat anterior SUA ca utilizeaza metoda fracturarii hidraulice pentru exploatarea gazelor de sist in scopul de a afecta pozitia Rusiei si in vederea diminuarii in continuare a pretului la petrol, conform Ria Novosti. SUA produc circa 9,5 milioane de barili de petrol pe zi prin fracturare hidraulica si au reusit astfel "sa inunde piata cu petrol", a afirmat liderul venezuelean.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7362 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    ... (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:02)

    radu_b24 [utilizator]

    bravolor,americanilor, au investit in inovatie si acum se vad roadele. Rusia, Venezuela voi cand scoateti ceva nou, o tehnologie ceva ca sa faceti concurenta americanilor? doar ca in comunism nu se investeste in inovatie, doar se fura tehnologii :))
    • +2 (4 voturi)    
      exact... (Miercuri, 31 decembrie 2014, 13:18)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui radu_b24

      De ce nu sunt in stare sa produca la un pret apropiat de cel al americanilor? Tari mai sarace, salarii mai mici, resurse bogate... stiti povestea, toate conditiile pentru a fi mai competitivi decat tarile "dezvoltate".

      Cine i-a pus sa creeze o economie dependenta de un singur domeniu? Sau sa nu investeasca in cercetare, in domenii alternative din profiturile frumusele facute in ultimii 5-6 ani?

      Incompetenta si coruptia. Mizerabili si patetici.
  • +23 (27 voturi)    
    Întrebare pentru senor presidente Maduro (Marţi, 30 decembrie 2014, 15:39)

    Tescovin [utilizator]

    Cum se face totuși că SUA au la dispoziție această puternică pârghie de influență asupra unor economii ca Rusia și Venezuela ? Nu cumva pentru că aceste economii, slab tehnologizate și rupte de contextul comercial mondial, s-au complăcut atâta vreme în dulcea dependență de prețurile la hidrocarburi ? Era bine când barilul era 130 de para, nu ? Atunci când unii se plângeau că Chavez și Putin ruinează economiile dezvoltate cu prețul la petrol, los camarades mai bine ar fi investit o parte din ăia 130 de para în retehnologizarea și diversificarea economiilor lor naționale, în loc să-i pitească prin buzunare oligarhice și prin conturi off-shore. Saludos și do svidania!
    • -4 (10 voturi)    
      mai citeste inca (Marţi, 30 decembrie 2014, 17:48)

      Ar3s [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      o data articolul. Se doreste spargerea OPEC, ruperea acordurilor privind exportul petrolului, dealtfel un monopol ce practica un pret exagerat. Acest lucru afecteaza buzunarul tuturor, doar ca, unii au economiile mai bine puse la punct. Nu depind doar de petrol. Doar nu crezi ca Arabia Saudita este afectata mai putin decat Venezuela. Cu adevarat, se urmareste reorganizarea rutelor energetice, a sferelor de influenta. Din acest punct de vedere, in acest moment, Venezuela sta cel mai rau.
      • +9 (13 voturi)    
        Anihilarea Rusiei pt totdeauna (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:58)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

        Tot timpul a fost vorba de sfere de influenta si e bine ca li se da mujicilor peste botic.
        Prefer americanii in locul bolshevicilor.
  • +12 (14 voturi)    
    Nicolae venezueleanul (Marţi, 30 decembrie 2014, 17:00)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si energia verde a fost inventata tot din acest motiv. Pentru a distruge Venezuela si Rusia. In sfirsit a aflat si Nicolae venezueleanul marele adevar!
  • +12 (14 voturi)    
    Maduro si Putin vor sa santajeze pamantenii1 (Marţi, 30 decembrie 2014, 17:56)

    vali47 [utilizator]

    Ce i-as strange de gat pe astia ca Maduro si Putin care cred-ca,daca stau pe o gramada de kkt,pot santaja lumea,dictand pretul .Uite mai Maduro,tu mananci petrol si noi nu murim ca nu luam petrol de la tine.
  • +7 (9 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:09)

    fdaniel [utilizator]

    Sper sa dezvolte si energii alternative astfel incat si toata shleata de camilari carora le-a murit dinozauru' in curte sa se apuce sa lucreze ..
  • +6 (8 voturi)    
    Maduro-ponta (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:15)

    Vlad-I [utilizator]

    Regimul populist venezolan a stat la putere 15 ani risipind averea tarii, anul viitor este an electoral si ofera populatiei doar minciuni , pt. ca sunt gratis.

    Regimul a distrus industria tarii, a indatorat tara , venezuela este intre primele 3 tari cu cel mai mare risc de neplata al datoriei.
  • -9 (11 voturi)    
    dar si cand rezervele... (Marţi, 30 decembrie 2014, 18:15)

    nedumeritul [utilizator]

    dar si cand rezervele vor fi duse ce o sa mai rada Putin si Maduro (daca or mai trai). Sa-ti bati joc de rezervele mondiale numai dintr-o ambitie de femie neregulata e putin cam prea mult, iar celor implicati nu prea le face cinste, ca sa nu mai vorbim de nivelul de inteligenta....
    • +5 (9 voturi)    
      Nu o sa mai aiba nimeni nevoie de ele (Miercuri, 31 decembrie 2014, 1:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      cand o sa se termine; ia baga un search pe gugal...sa vezi alternativele. O sa fii uimit sa vezi ca alternativele is multe si americanii le au pe toate. Mujicii doar o sa le importe, cum importa si acum de la barabule pana la tehnologie de varf.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu esti sanatos, (Miercuri, 31 decembrie 2014, 11:07)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        cum crezi ca lumea asta o sa ramana fara energie alternativa? Ia gandeste cum se vor mai sui arabii pe B.K. la 800 metri cand se vor epuiza rezervele?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu ,nu este.. (Miercuri, 31 decembrie 2014, 14:40)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          dar crede ca le stie pe toate. Asa este la 18 ani ,fara slujba dar cu acces la net....O sa creasca si el. Speram...
        • 0 (2 voturi)    
          Tu gandesti? (Miercuri, 31 decembrie 2014, 17:23)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          Mai citeste odata ce am scris. La americani exista deja alternative la oil and gas. Energie eoliana si solara e din belsug si westul tarii e plic de centrale geotermale...doar ca momentan e prea scumpa. Cand s-or epuiza resursele de petrol si gaz...west society o sa fie pregatit...rusii lui Phutin o sa dea din buze, a paguba.
          • 0 (0 voturi)    
            Scuze (Joi, 1 ianuarie 2015, 0:55)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Ai dreptate....
    • +4 (6 voturi)    
      Ramai "nedumerit" toata viata (Miercuri, 31 decembrie 2014, 7:48)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      ca vad ca ti se potriveste. Nu-ti bate capul cu sursele de energie ale Americii.
  • +2 (4 voturi)    
    Singurul Maduro.... (Marţi, 30 decembrie 2014, 19:02)

    Lucky1 [utilizator]

    ...care-mi place este COHIBA MADURO.
    Ala venezuelan miroase a ranced...
  • +1 (1 vot)    
    Te obligă cineva să vinzi (Miercuri, 31 decembrie 2014, 14:18)

    hic sunt leones [utilizator]

    petrol cu 40 de euro, dom preşedinte?
    Stai cu el în conducte şi aşteaptă să primeşti 100.