Barack Obama afirma ca sanctiunile internationale impotriva Rusiei incep sa isi produca efectele

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 decembrie 2014, 21:45 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a afirmat, intr-un interviu difuzat luni, ca strategia sanctiunilor adoptata impotriva Rusiei isi arata roadele si ca imaginea buna de care se bucura Vladimir Putin incepe sa se erodeze, scrie AFP.

"Amintiti-va, acum trei sau patru luni, toate lumea la Washington era convinsa ca presedintele Putin era un geniu, ca ne-a coplesit pe toti si ca prin forta hartuirii si a strategiei a reusit sa creasca puterea Rusiei", a spus Obama, intr-un interviu acordat postului american de radio NPR, difuzat luni si inregistrat in 18 decembrie.

"Am spus la acel moment ca nu dorim razboi cu Rusia, dar ca putem aplica o presiune constanta inpreuna cu partenerii nostri europeni (...) si ca, in timp, acest lucru va deveni o eroare strategica a Rusiei", a continuat acesta.

"Si acum, stiti, am impresia ca cel putin in afara Rusiei unii cred ca ce a facut Putin nu a fost atat de destept", a aratat Barack Obama.

"O parte a judecatii noastre a fost ca singurul lucru care le mentine economia pe linia de plutire era cursul petrolului" si ca declansarea sanctiunilor "va face economia rusa suficient de vulnerabila pentru ca  in cazul unor perturbari ale pretului petrolului (...) vor avea dificultati enorme".

Rusia urmeaza sa intre in curand in recesiune, dupa o scadere a produsului intern brut (PIB) in noiembrie, in contextul prabusirii cotatiei petrolului. Rubla a pierdut peste o treime din valoarea sa de la inceputul anului.

Dupa anexarea Crimeii de catre Rusia, Uniunea Europeana si Statele Unite au aplicat de o maniera coordonata mai multe nivele sanctiuni impotriva Rusiei, in special economice si financiare.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3491 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    ca să vezi (Luni, 29 decembrie 2014, 22:04)

    Mazeta [utilizator]

    Prețul petrolului a scăzut taman când americanii au decis să impună sancțiuni Rusiei. Ce coincidență întâmplătoare!
    • +12 (14 voturi)    
      nu e nici o coincidenta (Luni, 29 decembrie 2014, 23:40)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Americanii au crescut productia lor de petrol si au facut intelegeri cu alte tari mari producatoare de petrol. Scaderea pretului la petrol afecteaza Rusia, Iranul si Statul Islamic.
      E razboi economic si Obama afirma clar ca sanctiunile isi fac efectul. E mai bun un razboi economic decat unul real in care mor oameni.
      Sper ca Putin sa zboare de la putere cat mai curand.
      • -12 (14 voturi)    
        stai așa (Luni, 29 decembrie 2014, 23:48)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

        Cum? Americanii manipulează prețurile pentru a-și atinge obiectivele? Păi nu ei erau cu piața liberă?
        • +9 (9 voturi)    
          Hai nu amesteca (Marţi, 30 decembrie 2014, 1:30)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Lasa manipularea ieftina, economia de piata nu e intre state, ci in interiorul statelor care vor sa prospere, care vor sa implementeze un sistem cat de cat corect, ca nimic nu e perfect, nu sa lase o mana de nulitati sa acapareze discretionar resursele unei tari.

          Intre state pot exista tratate bilaterale pe diverse domenii, se pot forma "bisericute" in functie de interesele unui grup de state samd. In rest, se da la gioale.
          Deci hai sa nu fim smecheri degeaba, ok?

          Rusii sa isi vada de lungul nasului pana una alta, ca nu sunt ei singuri pe planeta asta... ei si nord coreenii sunt deocamdata singurii care tot ameninta cu razboiul nuclear, niste smintiti. Idem cei care le apara idioteniile.

          PS: de ce nu fug statele spre Rusia, ci spre UE/SUA? De ce toti care au fost sub influenta Rusiei nici nu mai vor sa auda de tara asta? De ce nu emigreaza romanii si alte natii spre Rusia, N. Coreea, China samd?
          Or fi toti manipulati, asa-i?

          Cand o sa mi se raspunda argumentat la intrebarea asta o sa imi retrag cuvintele legat de rusi si de sustinatorii lor.

          PS2: Deoarece dupa parerea mea cultura nu are granite, respect aportul consistent al Rusiei. In rest, nu exporta nimic bun.
        • +7 (7 voturi)    
          Iti sta mintea tie in loc (Marţi, 30 decembrie 2014, 3:36)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Ti-a raspuns nano2k mai jos, cea mai libera piata e la ei. Si manipularea pretului petrolului nu e direct de la ei....doar indirect deoarece produc mai mult si importa mai putin. Sauditii se pare ca-s capul rautatilor doar ca ei au target Iranul si Isis. Gand la gand cu bucurie, Phutin a cazut in veceul care nu i-a fost lui sapat de fapt.
          Si toata lumea se bucura de asta.
        • -2 (2 voturi)    
          Lasă... (Marţi, 30 decembrie 2014, 14:18)

          cretu.emanuel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Lasă spălații pe creier...o să umple ei linia 1 împotriva rușilor protejînd bazele militare, mall-urile, rafinăriile si platformele petroliere americane de la noi din țară.
    • +10 (10 voturi)    
      Ce coincidenta (Luni, 29 decembrie 2014, 23:52)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "Ce coincidenta intamplatoare" ca mazeta ii vede pe rusi zei si pe americani liliputani.
      • +6 (6 voturi)    
        mazeta asta fie n-a fost in SUA... (Marţi, 30 decembrie 2014, 0:38)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        ...niciodata, fie minte de ingheata apele.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Marţi, 30 decembrie 2014, 10:46)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Oarecum Obama a dat de inteles ca ei au umblat la pretul petrolului :).
      Tind sa cred ca noi, generatia noasra, avem norocul sa ne fi nascut in niste timpuri in care razboaiele nu se mai desfasoara cu arme si violent ci cu speculatii bursiere/economice, pe cale electronica etc.
      Defapt cred ca toata aceasta "evolutie" consta in cresterea educatiei deoarece oamenii de rand nu mai pot fi manipulati atat de usor cum erau manipulati cu 50-100 ani in urma (luati ca si exemplu foarte bun "revolta" de la votul recent din Romania). Ura fata de cei care manipuleaza a fost suficient de mare incat sa schimbe niste rezultate considerate sigure.