Moscova face apel la un dialog "de la egal la egal" intre Rusia si SUA

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:17 Actualitate | Internaţional

Rusia si Statele Unite ale Americii (SUA) ar putea sa-si amelioreze relatiile daca Washingtonul este dispus sa dialogheze cu Moscova "de la egal la egal", a declarat sambata Ministerul rus de Externe.

"Consideram ca este posibil de a stabili relatii bilaterale daca Washingtonul se arata dispus sa poarte un dialog bazat pe principiile egalitatii si respectului reciproc", a indicat MAE rus intr-un raport intitulat "Evenimente majore ale politicii externe ruse in 2014", transmite Agerpres citand RIA Novosti.

Ministerul a reamintit ca relatiile dintre Rusia si SUA s-au deteriorat din initiativa Washingtonului, care actioneaza pentru adoptarea de sanctiuni impotriva Moscovei.

"Administratia Obama a dorit reducerea cooperarii bilaterale, a adoptat sanctiuni impotriva unor persoane si organisme rusesti", noteaza ministerul.

In acelasi timp, cele doua tari n-au renuntat la cooperarea in dosarele internationale cheie, inclusiv "situatia din Ucraina, criza siriana, conflictele din Orientul Mijlociu si Africa de Nord", a precizat MAE rus





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5119 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    nasol de bietul urs .... sta in pozitia ghiocel (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:21)

    mnicku [utilizator]

    ar trebui mers pina la capat; retragerea din teritoriile ocupate, restituirea tezaurelor confiscate.... etc
    • +7 (9 voturi)    
      sigur, după ce pleacă Putin (Duminică, 28 decembrie 2014, 9:24)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Atunci se poate vorbi de dialog cu Rusia.
  • +24 (26 voturi)    
    atat timp cat... (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 22:59)

    Lucky1 [utilizator]

    nu-ti vezi si recunosti gresala nu poti fi acceptat la discutii de la egal la egal.
    Rusia continua cu politica sa impiedicata de judecati kaghebiste dorind sa aiba din plecare un avantaj: acela in care ocuparea Crimeii si estului Ucrainei este o situatie de fapt. Ramane sa vedem daca Americanii inchid ochii la ceeace de fapt a produs conflictul in care se gaseste Rusia cu Alianta Nord Atlantica si UE.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 28 decembrie 2014, 4:31)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      E o smecherie aici. Au anexat Crimeea, apoi au intrat in estul Ucrainei. Ei vor sa negocieze de pe pozitii de egalitate, ceea ce in capul lor inseamna sa lase in pace (deocamdata) estul Ucrainei.
  • +23 (25 voturi)    
    pare foarte cunoscuta (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:00)

    victor L [utilizator]

    formularea: "principiile egalitatii si respectului reciproc" :P
    Urmeaza "neamesteul in trebile interne".
    • +3 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 27 decembrie 2014, 23:58)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      suvieranitatea si idependenta, neamestecu in treburli interne...
  • +6 (8 voturi)    
    Laudabila initiativa (Duminică, 28 decembrie 2014, 0:06)

    ipolitic [utilizator]

    Problema e ca SUA sunt un pic mai egali decât rusii.
    Un raport al BIS din Sept.2013 preluat de Reuters indica un volum mondial de tranzacții zilnice de cca.5.3 mii de miliarde, din care 87% in US dollar. Din păcate, procentul de tranzacții în ruble nu este specificata.
  • +6 (10 voturi)    
    Asta-i spiritul bolsevic (Duminică, 28 decembrie 2014, 2:53)

    Wanheda [utilizator]

    si nu numai. Tarii rusii au avut doar politici de cotropire, bolshevicii politici de colhoz in care betivul satului a fost facut EGAL cu chiaburul iar tractoristii seralisti au fost facuti activisti sau mai rau...profesori de logica.
    • +4 (4 voturi)    
      nu stiu (Duminică, 28 decembrie 2014, 13:18)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      de ce ai luat minus,de fapt ai spus adevarul. tzarii rusi erau banditi k toti imperatorii,fie ei traianus constantinus justinianus sau gingis han. in schimb cu bolshevicii vorbim de un imperialism de tip nou,care a fost pus pe nenorocit popoare pe generatii; promovand cretinii au incercat si reusit uimitor de repede CREAREA OMULUI NOU care este diferit de homo al veacurilor precedente cand regele si biserica insemnau ceva.
      astazi omul nou voteaza pt ca a primit malai pt mamaliga de saptamana viitoare sau pt ca partiduli-a adus o dansatoare din buric sa cante la show ul din fatza primariei.
      ce diferenta intre acesti mutanti si moldovenii care strigau lui ion voda la 1574 ca mai bine mor cu el in lupta[ca i-a intrebat: platiti birul sau mergem la razboi]decat sa plateasca bir turcilor
  • +4 (6 voturi)    
    ei, na? (Duminică, 28 decembrie 2014, 4:28)

    Reshape [utilizator]

    Pai pozitii de egalitate inseamna dincolo de Crimeea.
    Rusii astia au dat Crimeea Ucrainei, la inceput, ca sa-i coopteze in URSS. Dup-aia, le-au lasat-o ca sa primeasca armele nucleare.
    Cind Putin a dorit sa refaca URSS sub alt nume, au incercat sa corupa Ucraina, inclusiv prin atragerea fostului presedinte Iushcenko. Dar Ucraina a tinut-o pe a ei, ca vrea in NATO si UE, asa ca si-au luat Crimeea inapoi si, ca sa negocieze de pe pozitii de forta, au intrat si in est.
  • +3 (5 voturi)    
    Rusia in deriva! (Duminică, 28 decembrie 2014, 10:23)

    PetcuSergiu [anonim]

    Din articolul de mai sus, intelegem ca Rusia este interesata intr-o reconciliere cu un puternic jucator politic militar si economic, peste capetele celor ce suporta consecintele actiunilor sale, in contextul in care-si declara public si schimbarea doctrinei militare!
    Faptul in sine ma determina sa cred ca "nu stie stanga ce face dreapta!", conectate la acelasi organism.
    Nu stiu, poate e doar o impresie si-atunci intrebarea legitima care se pune, ar putea fi: "Cand au mintit?", iar raspunsul pronbabil ar fi ca doar in chestiunea concilierii, pentru a castiga timp necesar consolidarii noii doctrinei militare, care nu se poate faca fara bani!
    • +5 (5 voturi)    
      ursul (Duminică, 28 decembrie 2014, 13:21)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui PetcuSergiu

      a ramas fara mancare,pretul la petrol s-a dus la vale si gagiul face foame,asa ca in viclenia lui vrea sa stea de vorba cu aqvila de la washington. mda. evident iese din discutie sa dea drumul crimeii din laba,ca asta ar insemna semn de slabiciune,ceea ce ursul prezent k si aceia din trecut,nu va face decat odata cu capul. dementul ar fi in stare sa dea si o nuke numai sa arate ca are mandrie si cu el nu te pui.
  • +10 (14 voturi)    
    Ntz :-) (Duminică, 28 decembrie 2014, 11:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Un razboi rece s-a incheiat, scorul este 1-0 pentru SUA in defavoarea ciolovecilor. Cererea de catre mujicstan de a fi tratata in mod egal cu SUA este nula si neavenita, bolsevicii au pierdut si trebuie sa isi asume pozitia. Mai departe, figurile si fitzele anticapitaliste vor avea credibilitate atunci cand rusii vor renunta la bluejeans, iphone, internet, samd. Pana atunci nu sunt decat o natie de cizme murdare de noroi bolsevic.
  • +5 (5 voturi)    
    bietii rusi... (Duminică, 28 decembrie 2014, 13:09)

    kripton [utilizator]

    par a trai intr-o lume de fantasme.... pib-ul rusiei este o fractie minora din pib-ul sua, cheltuielile pt armata sunt mari in raport cu cele ale francezilor englezilor nemtilor [luati separat nu impreuna!] dar modeste,f modeste in raport cu bugetul pentagonului... si daca ursul nu vrea dialog de la egal la egal cu romanistan de exemplu,cum poate avea pretentia sa fie bagat in seama de godzilla de peste ocean?? eterna nesimtire ruseasca.........
  • +3 (3 voturi)    
    iIn ce versiune a realitatii... (Duminică, 28 decembrie 2014, 22:01)

    mullard [utilizator]

    ...este Rusia egala cu SUA? Ca PIB sunt la undeva la 10%, dezvoltarea economica este in alt secol, iar in politica externa sunt atat de tari ca nu sunt in stare decat sa isi arate muschii cu state minore gen Georgia, Belarus, Moldova sau Ucraina. Aventura lor dezastruoasa cu Ucraina nu face decat sa confirme insignifianta Rusiei in politica externa. Nu au stofa de jucator global, riscul major in ceea ce ii priveste venind din partea unor tari pana mai ieri secundare, precum China si India. Rusia nu are alta sansa decat sa se alinieze si sa faca parte din economia globala ca simplu jucator, poate cel mult consultant. Dar nu ca strateg.
  • +2 (2 voturi)    
    Elefantul si soarecele traversau on pod (Luni, 29 decembrie 2014, 21:30)

    John M. [utilizator]

    Soarecele ii zice pachidermului, "Auzi, maestre, ce tropaim?!"