Vladimir Putin: Nimeni nu va reusi "sa intimideze sau sa izoleze" Rusia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 18:21 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus Vladimir Putin a declarat, sambata, ca nicio tara nu va reusi sa "intimideze, sa domine sau sa izoleze" Rusia, asigurand ca este pregatit sa "treaca prin unele dificultati" pentru a garanta suveranitatea tarii, afectata de sanctiuni din cauza crizei ucrainene. "In mod evident, nimeni nu va reusi sa ne intimideze, sa domine sau sa izoleze Rusia. Nimeni nu a reusit vreodata acest lucru si nimeni nu va reusi", a afirmat Putin intr-un discurs sustinut cu ocazia Zilei angajatilor agentiilor de securitate, potrivit Mediafax.

Amintind ca tentative similare impotriva Rusiei au fost facute de mai multe ori de-a lungul istoriei, Vladimir Putin a adaugat ca tara ar trebui "sa fie pregatita sa treaca prin unele dificultati si sa ofere un raspuns adecvat tuturor amenintarilor la adresa suveranitatii, stabilitatii si unitatii societatii".

Occidentalii au impus vineri noi sanctiuni impotriva Moscovei, Statele Unite interzicand toate schimburile comerciale cu Crimeea, anexata de Rusia in primavara, in timp ce Canada a interzis intrarea pe teritoriul sau a 20 de oficiali politici rusi si separatisti ucraineni, vizand sectoarele petrolului si gazelor.

"Rusia plateste scump pozitia sa independenta si sustinerea pentru compatriotii din Crimeea, Sevastopol, si uneori parca doar pentru simplul fapt ca existam", a declarat presedintele rus.

Anexarea Crimeei si conflictul dintre fortele ucrainene si rebelii prorusi in estul Ucrainei au provocat cea mai grava deterioriare a relatiilor dintre Moscova si Occident de la sfarsitul Razboiului Rece.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

6098 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    Imposibil? (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 18:36)

    ovidiu. [utilizator]

    Parca mongolii i-au intimidat, dominat si probabil izolat. Pentu 200 de ani cam.
    • +3 (7 voturi)    
      nici mongolii..... (Duminică, 21 decembrie 2014, 9:18)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      .....nu au reusit sa faca ce fac dusmanii actuali care nu sunt din exteriorul ci din interiorul rusiei iar pentru a-i cunoaste, Putin nu trebuie decat sa se priveasca in oglinda.

      Intr-o tara cu un teritoriu imens si cu bogatii naturale enorme, poporul traieste in saracie in timp ce narcisistul conducator se viseaza stapanul lumii.

      Probabil ca odata cu adancirea crizei economice, se va trezi si rusul de rand si va vedea cine ii este adevaratul dusman.
      • 0 (0 voturi)    
        Iphone (Luni, 22 decembrie 2014, 13:40)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        O sa ajunga sa se faca contrabanda cu Iphone si computere. Cand o sa le taie accesul si la tehnologie ii pune pe butuci, pai sa nu aiba bastanul Iphone?
        Sa vezi atunci tragedie nationala, poate vb. si cu google eventual cu iphone si le blocheaza functionarea sistemelor de operare android si ios in Rusia, sa vezi atunci belea, sau sa le taie accesul la fb, Putin nici nu-si da seama ce i se pregateste.
    • +5 (11 voturi)    
      Vladimir Vladimirovici, ai vrut sa spui (Duminică, 21 decembrie 2014, 10:21)

      artifice [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      In mod evident, nimeni nu va reusi sa ne intimideze, sa domine sau sa izoleze Rusia mai bine decat o fac eu insumi .

      Nimeni nu a reusit vreodata acest lucru pina acum si nimeni nu va reusi acest lucru mai bine decat o fac eu acum.

      Trezeste-te!
  • +19 (29 voturi)    
    Vitzavercea (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 18:39)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Bineinteles, ca in tot ce spune tzarul, e exact pe dos. Omenirea a platit si plateste scump pentru faptul ca exista rusii.
    • +2 (8 voturi)    
      Mai vedem... (Duminică, 21 decembrie 2014, 1:36)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

      " benzinaria " mafioata se umfla in pene.
  • +13 (21 voturi)    
    Rusia e deja izolata de 100 de ani Phutine (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 19:13)

    Wanheda [utilizator]

    Pai Canada are compatrioti de-ai tai destui, aia harnici si destepti....te tenteaza???
  • -9 (19 voturi)    
    esti sigur, nea Vlade? (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 19:35)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    E unu' la Biucuresti care....
  • +20 (26 voturi)    
    Nici nu trebuie (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 20:19)

    John M. [utilizator]

    ca cineva sa va intimideze si sa va izoleze pentru ca ati facut-o singuri deja.
    Daca ai putea, tovarase Putin, sa ne explici pe unde vei scoate camasa cand barilul va ajunge la 40 $ cand toate planurile tale economice se bazau pe o predictie de 115 $. Restul e vorbarie goala...
  • +18 (26 voturi)    
    Pentru ca muscalii oricand se pot dezlantui (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 20:26)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    si sa mai omoare sa mai siluasca sa mai infometeze sa mai deporteze niste oameni....exact cum au facut cu basarabenii....niste criminali salbatici sunt....oriunde a calcat talpa de rus este numai putoare de moarte si votka si viol

    Cei mai mari criminali dupa nazisti ei sunt!
    • +5 (7 voturi)    
      Viceversa (Duminică, 21 decembrie 2014, 1:33)

      valjean [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Comunismul a facut mult mai multe victime decit nazismul.
  • +16 (20 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 20:47)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Numai si prin faptul ca spui asta, si e un semn de slabiciune. Stai sa coboare barilul sub 50$ si sa vorbim atunci de intimidare sau de izolare, pe care, apropos, voi ati vrut-o. Berlusconi e deja in caca, tu urmezi. Ce, daca ti-ai luat o nepoata buna, si viata ta trebuie sa fie buna? Papasa, ghermanski na ulita!
  • +13 (17 voturi)    
    Nici (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 21:37)

    xolv [utilizator]

    Coreea de Nord nu e intimidata sau izolata.
    • +7 (9 voturi)    
      Doar moare de foame (Duminică, 21 decembrie 2014, 0:59)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Am inteles ca pretul scoartei de copac a scazut si el, ca urmare a supraproductiei din DPRK.
  • +9 (15 voturi)    
    uite cine vorbeste ! (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 22:55)

    arheopterix [utilizator]

    De cind a aparut, Rusia a purtat vreo 50 de razboaie dintre care numai 2 de aparare La cita minte au l-i s-a suit la cap , dar tot invatul are si dezvat
    • +1 (5 voturi)    
      un minus... (Duminică, 21 decembrie 2014, 10:11)

      villa [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      pentru gramatica :)
  • +4 (4 voturi)    
    Cam tot asa.... (Duminică, 21 decembrie 2014, 6:04)

    gica43 [utilizator]

    ...spunea si Hitler !!!
  • +4 (4 voturi)    
    rusia (Duminică, 21 decembrie 2014, 9:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    se izoleaza , ea insasi
  • +6 (8 voturi)    
    Poate!Nici Rusia nu mai intimideaza ca odinioara (Duminică, 21 decembrie 2014, 9:28)

    Plagarus [utilizator]

    Bine ca nu exportam (din prostia noastra) mai nimic in Rusia , ca altfel eram toti cu " doctoratele" denuntzate/falite !
    Rusia nu are backup la exportul de materii prime, nu produce nimic altceva si nu are din ce sa-si cumpere nimic.
    Dobanzile de ref in UE si SUA 0%, in Rusia 17% !!!!
    Gazprom are acum 459.000 de angajați și intenționează să renunțe la 115.000 de "intimidati" !
    Cotatia barilului de petrol cu efect si asupra pretului gazelor pot intimida sever maica Rusia !
    Sauditii dispun de 900 miliarde $ rezerva si ar putea suporta mult timp un pret scazut al petrolui.
    Cu pretul la 30-40 $/baril, pur si simplu restul economiilor o sa defileze si Rusia o sa sucombe..
    Avand o economie cu grad sporit de risc (in plan exterior) din cauza faptului ca cca. 4/5-9/10 din incasarile ei valutare reprezinta intrari din vanzarea carburantilor si a materiilor prime.
    Comertul exterior Rusiei este devansat de cel a Olandei de 2 ori.!!!!!!!!!!!!
    Rezervele valutare se „topesc” rapid: acestea scad cu cate 2-4 mld.$. pe zi.
    In consecinta, la sfarsitul decadei a doua a lunii octombrie rezervele s-au diminuat pana la nivelul de cca. 485 mld.$. si s-au egalat cu marimea datoriilor externe ale tarii.
    Doar in primele trei saptamani ale lunii octombrie rezervele s-au micsorat cu peste 70 mld.$
    Rubla a atins cotaţii istorice, depăşind pragul de 100 de ruble pentru un euro şi de 80 de ruble pentru un dolar
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 21 decembrie 2014, 9:59)

    dragos234 [utilizator]

    Vin vremuri grele pt rusi.
  • +3 (5 voturi)    
    Una e liderul, alta e țara. (Duminică, 21 decembrie 2014, 11:07)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Trebuie găsită soluția pentru ca numai Putin să fie izolat.
  • +4 (4 voturi)    
    berbecutul (Duminică, 21 decembrie 2014, 11:25)

    Snitzelvienez [utilizator]

    V-a fi otravit de serviciile lui..
  • +4 (4 voturi)    
    Challenge? (Duminică, 21 decembrie 2014, 12:06)

    laurs [utilizator]

    Challenge accepted!
  • +1 (1 vot)    
    daca vrei cu adevarat, poti! (Duminică, 21 decembrie 2014, 15:11)

    revo [utilizator]

    Iata, matale, tatucule, ai reusit! Nu singur, este adevarat, mai ai niste loaze de asa-zisi consilieri si formatori pe langa tine + securitatea, dar cred ca meritul iti revine. Ai reusit sa izolezi si sa infometezi Rusia destul de binisor. Cred ca si Stalin e invidios pe tine aCUM.
  • +1 (1 vot)    
    Nici nu-i nevoie! (Duminică, 21 decembrie 2014, 19:13)

    vali47 [utilizator]

    Rusii se intimideaza si se izoleaza singuri.Daca nu au cu cine se certa,napustesc peste vreo-un vecin si pe urma au ocupatie.Putin ii tine pe rusi aproape mintindu-i cu pericolul extern,cand in realitate Putin in loc de prieteni isi face dusmani.
  • 0 (0 voturi)    
    Culmile absurdului (Luni, 22 decembrie 2014, 12:09)

    24alex24 [utilizator]

    Propaganda ruseasca cu tarul Putin au luat-o razna complet: "Rusia plateste scump (...) doar pentru simplul fapt ca existam".

    Domnule Putin, tu faci o tara intreaga sa plateasca scump pentru ca agresezi tari vecine cu aceleasi drepturi la suveranitate, existenta si inviolabilitate a granitelor nationale ca si ale Rusiei.

    Cum vine declaratia ta: "Kazahstanul e o tara inventata?". Cum se face ca Rusia invadeaza Ucraina pentru a-si salva suveranitatea si exitenta?

    Un golan cu muschi, o supradoza nesimtire si ceva alcool la bord isi ia la bataie din obisnuinta sotia si vecinii, iar cand vine politia sa-l aresteze urla: "A fost legitima aparare!".