Vladimir Putin, mega-conferinta de presa anuala: Situatia economica nefavorabila poate continua inca doi ani / Occidentul se comporta ca un imperiu care isi dicteaza vointa vasalilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 18 decembrie 2014, 11:36 Actualitate | Internaţional

Putin la conferinta de presa
Foto: kremlin.ru
Vladimir Putin le-a promis joi rusilor o iesire din severa criza economica pe care o traverseaza tara in maxim doi ani si a acuzat Occidentul ca se comporta ca un "imperiu" care dicteaza "vasalilor" sai in ce directie sa mearga, scrie AFP.

"In scenariul cel mai defavorabil pentru conjunctura internationala, situata ar putea dura doi ani, dar ea s-ar putea corecta inainte", a declarat Putin, in traditionala conferinta de presa de final de an.

Acesta nu si-a schimbat tonul in ceea ce priveste Ucraina unde, a acuzat el, autoritatile din Kiev deruleaza o "operatiune de pedepsire" impotriva rebelilor din est.

Rubla isi reia scaderea
 

Foarte asteptata de rusi, care se confrunta cu o depreciere sensibila a puterii de cumparare, discursul lui Putin intervine intr-un climat tensionat, dupa un debut catastrofal de saptamana pentru rubla, care s-a devalorizat cu 9,5% luni si cu 7% marti.

Semn ca pietele nu au fost linistite de discursul presedintelui, rubla, care se aprecia la inceputul sedintei de tranzactionare, a reinceput sa se devalorizeze. In jurul orei 08,10 GMT, un dolar valora 61,39 ruble iar un euro 76,07 ruble.

Vladimir Putin se afla intr-o situatie paradoxala, la un an de la inceputul crizei ucrainene. Anexarea Crimeii l-a facut mai popular ca niciodata, cu o cota de incredere peste 80%, si de neevitat pe scena internationala.

Dar Rusia este izolata de sanctiuni, care au slabit rubla, si zguduita de scaderea vertiginoasa a cursului petrolului, principala sursa de venituri a statului. Iar criza actuala, prin amploare si durata, este cea mai delicata cu care se confrunta seful statului, dupa ajungerea la putere, in 1999.

Ajutor pentru banci

Vladimir Putin a acuzat "factori externi" si in primul rand caderea pretului petrolului, dar a recunoscut ca Rusia are partea sa de responsabilitate, deoarece nu a profitat suficiente in anii trecuti pentru a-si diversifica economia, foarte dependenta de cursul hidrocarburilor.

Intr-un interviu publicat joi, ministrul Economiei, Alexei Uilukaiev, s-a aratat mai sever: "Intr-un fel, ne-am pregatit chiar noi aceasta criza. Criza structurala este in parte rezultatul unei economii care nu a fost reformata".

Dar, in fata acestei crize, "vom utiliza masurile pe care le-am utilizat cu succes in 2008", a spus Putin, care nu a anuntat insa nimic concret, asigurand doar ca nu se vor adopta masuri interventioniste.


Cele mai importante declaratii ale lui Putin:
  • Situatia nefavorabila poate continua inca doi ani, dar s-a putea imbunatati repede
  • E nevoie ca autoritatile sa aiba grija de pretul alimentelor
  • Masurile pentru asigurarea stabilitatii financiare trebuie luate mai repede
  • Banca Centrala nu e singura responsabila de situatia actuala
  • Pozitia Rusiei fata de Ucraina ar trebui sa-i faca pe partenerii externi sa inteleaga ca ar trebui sa stopeze ridicarea unui zid
  • Guvernul va trebui sa ia mai multe masuri pentru a rezolva situatia economica
  • Daca Ucraina vrea pace, trebuie sa-si respecte toate regiunile. Kievul a gresit cind a folosit armele in Est
  • Situatia economica din Rusia e in mod clar cauzata de factori externi, mai cu seama pretul petrolului. Cred ca Banca centrala si guvernul iau masurile corecte

  • Daca situatia se va inrautati, va trebui sa ne schimbam planurile. Va trebui sa taiem anumite cheltuieli. Dar revenirea economiei este inevitabila. Cresterea economiei globale va continua, si economia noastra isi va reveni
  • Sper ca dobanda-cheie a Bancii Centrale nu va ramane la actualul nivel in toata acesta perioada
  • Despre NATO: Nu ne-au spus ei dupa caderea zidului Berlinului ca NATO nu se va extinde spre est? Dar s-a intamplat imediat

Context:

Reamintim ca Rusia se afla in cea mai grea situatie economica de cand Vladimir Putin a venit la putere. Rubla s-a prabusit in fata euro si dolarului, capital in valoare de peste 100 miliarde de dolari a plecat deja din tara, bancile si companiile de stat - mai cu seama din sectorul energetic si de armament - sunt supuse unui embargo drastic din partea Occidentului, in urma anexarii ilegale a Crimeei si a intretinerii conflictului din estul Ucrainei. Peste toate s-a suprapus scaderea cu aproape 50% a pretului petrolului, care are un impact decisiv asupra bugetului de stat.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

13798 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    doi ani adica MAX DOUA LUNI (Joi, 18 decembrie 2014, 11:39)

    un domn [utilizator]

    Miliardarii rush care au pierdut banutzii pe mana lui putinelu volodea...ar trebui sa faca un "ceare" sa plateasca o echipa Spetnatz sau Black Ops sa isi limiteze pierderile viitoare...volodea este OUT of Grid !
    • +13 (15 voturi)    
      " s-a putea imbunatati repede" (Joi, 18 decembrie 2014, 12:23)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Da, s-ar putea imbunatati repede daca dispare Gazputin... CU cat mai repede cu atat mai bine. Sper.
    • +13 (15 voturi)    
      Vad ca toata lumea e de vina (Joi, 18 decembrie 2014, 13:31)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doar el batausul kgbist, nu!
  • +18 (18 voturi)    
    Dezamagitor (Joi, 18 decembrie 2014, 11:45)

    MPopa [utilizator]

    Propaganda ieftina. "De vina sunt ailalti si in plus cativa birocrati de-ai nostri, care au inceput sa tipareasca gresit etichetele cu preturi la alimente."
    Sa speram ca macar in particular Putin isi adminte erorile, altfel Rusia va intra intr-o criza din care nu mai iese inca 10 ani.
    • +11 (59 voturi)    
      Stai linistit... (Joi, 18 decembrie 2014, 13:03)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Banca Centrala a Rusiei are rezerve de peste 400 de miliarde de dolari, iar pretul petrolului nu poate sa ramana pentru mult timp la nivelul actual.

      Intervalul prognozat de presedintele Putin este unul foarte rezonabil.

      Cei care vor pierde pe termen lung din chestia asta sunt tot "americansky"...China si Rusia deja pun la cale un plan de a elimina monopolul dolarului, ca sa nu mai poata fi folosit ca o modalitate de a pune pumnul in gura celor care nu respecta cuvantul lui Samy.
      • +10 (12 voturi)    
        Stai linistit (Joi, 18 decembrie 2014, 14:01)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Stai linistit ca Putin incepe sa simta foamea si iarna inca nu a inceput. Pana prin luna Mai e timp destul.In Rusia iarna e lunga si geroasa. Asa ca noi stam bine nu stiu ca vor sta rusii pana in primavera.
      • +8 (8 voturi)    
        Asta este (Joi, 18 decembrie 2014, 15:52)

        Centurion [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        ca si cum ai crede in Mos Craciun. Piata mondiala valutara consta doar in proportie de ceva peste 15% din ruble (devalorizate intre timp !) si yanul chinez. Eliminarea dolarului -aceasta bazaconie, mult vehiculata de somnanbulii antiamericani imi aminteste de bancul in care elefantul si puricele se plimbau pe un pd de lemn care scartaia teribil. Puricele catre elefant : "Auzi cum scartaie podul sub greutatea NOASTRA ?"
      • +2 (2 voturi)    
        Americanski is bine mersi (Joi, 18 decembrie 2014, 23:33)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Petrol ieftin, gaze ieftine, economia duduie. Phutin n-are decat sa-si vanda petrolul pe rimbimbini.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Vineri, 19 decembrie 2014, 12:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        delirezi trolule, china a cumparat obligatiuni guvernamentale americane de mii de miliarde de dolari, iar USA e cea mai mare piata de desfacere pentru produselel chinezesti, de chimerica sigur n-ai auzit. Stiu ca acum sinteri prost platiti si atunci aberati mai urit, dar asta e, va mai dura, pretul petrolului nu va creste prea curind, mai tovarasi.
  • +15 (15 voturi)    
    realitatea o fi alta (Joi, 18 decembrie 2014, 11:58)

    ValentinV [utilizator]

    Pana atunci insa se pare ca Putin e dispus sa plateasca pe seama poporului pretul (chiar daca e tot mai ridicat) pentru anexarea peninsulei Crimeea si pentru Donetsk, Lugansk, indiferent de sanctiuni se pare.
  • +25 (25 voturi)    
    ... (Joi, 18 decembrie 2014, 12:05)

    rerenenegate [utilizator]

    Ce tara e asta, care la ditamai teritoriu (pe care tot vor sa si-l mareasca) nu pot asigura niste alimente de baza la mujicii care-l populeaza?
  • +18 (18 voturi)    
    conditiile externe pe care Putin le-a provocat... (Joi, 18 decembrie 2014, 12:51)

    ..13 [utilizator]

    Putin uita cine a generat aceasta situatie pentru Rusia.

    Imi face o deosebita placere sa ii aduc aminte ca situatia in Rusia s-a degradat exponential dupa masurile care au fost luate de USA, UE si alte organizatii internationale dupa ce Rusia s-a implicat in generarea si sustinerea unei agresiuni asupra Ucrainei.

    A intrecut cu totul masura dupa ce a avut loc si incedentul aviatic in care au murit copiii.

    Asa ca PUTIN este pe deplin RESPONSABIL DE SITUATIA Creata!

    Mult succes mai departe...

    Just to remember...
  • +13 (13 voturi)    
    Fraza cheie ... (Joi, 18 decembrie 2014, 12:54)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    "situatia s-ar putea imbunatati in 2 ani" De ce 2 si nu 1 sau 6? Are vreun motiv pentru care avanseaza cifra 2?
    • +17 (17 voturi)    
      motive ? (Joi, 18 decembrie 2014, 13:14)

      Dacii [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      a vazut cineva la Putin ceva declaratie bine argumentata ? e un fel de Ponta, da cu mai multa scoala Securista, mai batran, si cu mostenire o tara mare cu o armata mare. Doar mare.
      • +9 (9 voturi)    
        important (Joi, 18 decembrie 2014, 14:51)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Dacii

        mai important e că populația rusă chiar îi dă dreptate lui Putin, dar asta până la stomac. Când ăsta spune că vor mai trebui să sufere foamea îl vor da jos.
  • +10 (10 voturi)    
    Sigur ca da (Joi, 18 decembrie 2014, 14:12)

    coco04 [utilizator]

    Cu cat vor muri mai multi rusi de foame ,
    PIB/capita va creste iar increderea investitorilor straini va creste si ea!
  • +8 (8 voturi)    
    :)) (Joi, 18 decembrie 2014, 15:05)

    ToXRM [anonim]

    e atat de populist si fanatic incat a pus banca centrala sa imprumute cu dobanda preferentiala Rosneft si Gazprom, in conditiile in care BP (BRITISH !!! Petroleum) este actionar destul de mare la Rosneft (19.75%) Practic a dat banii din visterie Reginei :))
    asta crede ca doar petrolul si gazele vor tine cel mai mare teritoriu din Eur-Asia ? Pretul petrolului ar putea sta asa pana Rusia intra in default ca in '98, USA are productie proprie, si nu exporta, China import ala pretul pietei de la rusi si din alte parti (adica la pret mic), si ii convine, Europa la fel, sta bine cu benzina si motorina ieftina + gaz pt industrie (costuri mai mici pt productie si logistica) . Singurii care vor rupe vodka reciclata vor fi rusii ... Vorba unui analist de la Bloomberg: daca Rusia isi vedea de treaba ei, de la razboiul rece incoace se batea cot la cot cu China pt topul economiilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Putin sa vrut inafara lumii civilizate. (Joi, 18 decembrie 2014, 15:48)

    vali47 [utilizator]

    Putin a vrut o Rusie altfel decat lumea civilizata,pusa pe jaf si dictat si acum se plange ca nu-i confortabil.Are confortul pe care la vrut.
  • +2 (2 voturi)    
    rezerva valutara a Rusiei (Joi, 18 decembrie 2014, 17:00)

    realn [utilizator]

    Este de 400 miliarde? 400 miliarde de ce?
    De USD ...
    Pt cei mai scoliti, de ce sunt USD? Si nu EUR? Sau JPY? Sau GBP?
    • +2 (2 voturi)    
      Frumos! (Joi, 18 decembrie 2014, 20:15)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui realn

      Ai punctat-o bine. Cheers!
  • +4 (4 voturi)    
    You screwed up big time, tovarish Putin, (Joi, 18 decembrie 2014, 19:40)

    John M. [utilizator]

    You told your proud nation- probably the most destitute in the world today- that this crisis was going to take 2 years to recover from. You're dreaming...
    Well, you didn't get it, bozo. The entire world based on the almighty "free enterprise" system is against you right now and if you don't get your act together soon, your "Russian soul" people are going to eat "the holy Russian dirt" for breakfast, lunch, and dinner.
    You have no idea what you are up against. This is a world-wide crusade against the last dictatorship that threatens civilization as we want it.
    See you in hell !
  • +2 (2 voturi)    
    Pana una alta nu e'n stare sa-si hraneasca mujicii (Joi, 18 decembrie 2014, 23:37)

    Wanheda [utilizator]

    Si el se alinta ca un Fat Frumos.
  • +1 (1 vot)    
    Ha! (Vineri, 19 decembrie 2014, 11:48)

    Null [utilizator]

    Nu stiu ce va mai stresati de una alta... Omul le-a spus rusilor ca el e indragostit, nu? Ce importanta mai au geopolitica, preturile pe piata, alimentele populatiei, mortii din Ucraina si mortii chiar ai lor ingropati pe ascuns etc etc?

    Totul e irelevant, important e ca omul e indragostit! :)