Rusii se refugiaza in umor negru in fata devalorizarii brutale a rublei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2014, 22:06 Actualitate | Internaţional

"Ce ati dori sa schimbati in trecutul dvs? Rublele mele!" In fata caderii dramatice a monedei nationale, care s-a depreciat marti cu 20% fata de euro, rusii se refugiaza in umorul negru, scrie AFP.

Pe strazi si pe retelele sociale, se multiplica remarcile amare: "La a 12-a bataie a orologiului de la Kremlin, rubla se va transforma intr-un dovleac", avertizeaza internatutul @Fake_MIRF.

"Am iesit doar pentru o tigara si iata ca rubla a pierdut 4 puncte", se plange @userpig pe twitter. "Lasa-te de fumat!", i se raspunde.

Dupa mai multe crize financiare in care mai multi rusi si-au pierdut toate economiile, cetatenii se refugiaza in umorul negru dupa ce rubla a pierdut aproape 60% din valoara sa fata de dolar, de la inceputul anului.

"Economia SUA e in scadere, dar dolarul e stabil. Economia UE e in scadere, dar euro e stabil. Economia Rusiei e stabila, dar rubla e in cadere", nota sarcastic un alt utilizator de twitter.

"Biroul de schimb afiseaza din greseala rata de schimb a euro in Fahrenheit in loc de Celsius", se amuza un internaut, in conditiile in care casele valutare au inceput sa cumpere noi tablouri electronice de afisaj, pentru a putea prezenta cursul de un euro la 100 de ruble.

Un rus ii marturiseste prietenei sale ca nu are ca avere decat o suta de euro: "Super ! In cinci ani vei fi milionar", ii raspunde aceasta, zambind larg.

"Rubla scade si numarul glumelor creste", concluzioneaza un internaut.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9882 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    cind nu vor mai avea bani de paine sau vodka (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:21)

    mnicku [utilizator]

    dupa caz , glumele o sa dispara.

    Acum vind valuta dupa care intra in rezervele de aur (sper sa nu ne vinda tezaurul), cccp-ul mai rezista pina la Anul Nou insa dupa va fi jale daca nu se retrag din Ucraina si Crimea .
    • -4 (12 voturi)    
      nu e atat de grav pe cat pare (Miercuri, 17 decembrie 2014, 1:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Rusia nu vinde gaze si petrol pe ruble, le vinde pe euro si dolari. Rusii nu cumpara paine si vodka pe euro sau dolari, le cumpara tot pe ruble.. Dezechilibrul asta ii afecteaza doar pe cei care au economii in ruble si au nevoie sa cumpere ceva in valuta. Practic, il ajuta pe Putin sa isi tina cetatenii captivi.. Exporturile ii imbogatesc pe cativa privilegiati, importurile se reduc drastic si creste cererea pe productia interna.
      Cu granite inchise poti sa pui orice curs vrei.. Romania cum a facut pana in '89?
      • +7 (7 voturi)    
        mda (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:19)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        da..dar avand in vedere ca rusii importa foarte multe produse pe dolari si euro... eu zic ca o sa-i cam doara la buzunar cand vor cumpara bmw-uri si mancare din UE cu milioane de ruble devalorizate...

        petrol nu vor sa mai vanda in dolari, au semnat niste acte cu, chinezii.

        practic asta e forma de razboi... inainte scoteai barbatii pe front.. azi faci atacuri speculative la monezi nationale

        pretul scazut la petrol ce crezi ca este ? ca doar n-a scazut consumul si nici productia nu a crescut super mult

        SUA+UE lovesc in rusia si in islamistii aia din ISIS cu pret scazut la petrol... adica nu mai are valoare, daca va ajunge petrolul sub 40 dolari, si va ramane asa macar 3-4 ani.. Rusia va fi in faliment cronic, la fel si islamistii.. doar daca se apuca de vandut nisip :-)

        rusia nu exporta decat arme si petrol+gaze, din altceva nu face bani.. minereuri de fier si neferoase nu prea mai au valoare.. acum se cauta metale nobile extrem de rare (pt electronice) si la asta chinezii si australienii au destul.
      • +5 (5 voturi)    
        Le dorim o fericire identica (Miercuri, 17 decembrie 2014, 8:42)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cu ceea ce am avut noi inainte de 1989. Exporturile aduceau bani cu care Putin finanta armata si mentinea un nivel de trai acceptabil. Catastrofa e uriasa si disperarea guvernului rus se vede din dublarea intr-o zi a dabanzii.
      • +1 (3 voturi)    
        de ce ai primit minusuri?! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:44)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ca doar nu este parere pro sau contra, ci ai spus doar FAPTE!
        Sigur ca da, la fel ca la noi pina in Decembrie 1989, cursul este stabilit de Stat! NU aveai voie sa detii valuta, deci nu cinta daca dolarul este 20 de lei sau o suta!
        O rubla mica avantajeaza exporturile URSS, iar importurile vor fi reduse la minim posibil, ca la noi in anii 80. Se ve dezvolta mult productia interna, paine si vodca se face si la ei, poate va apare si un iPhone sovietic!
        Si la fel ca in orice regime totalitar, nemultumirile populatiei pot fi cintrolate - pana la un punct!
        • +4 (6 voturi)    
          Cu paiinea e o problema ca importa graul (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:50)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          ...asa ca sufar tare pt Putin. Plang zilnic cand citesc despre prabusirea rublei.
          :)
          • -6 (10 voturi)    
            cia factbook.. (Miercuri, 17 decembrie 2014, 11:26)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

            rusii nu importa materii prime, ci exporta. importa produse finite si au deja embargo de la EU/US, deci nu ii doare atat de tare pe cat credeti voi.
            sa ne bucuram de necazurile vecinilor de la rasarit? de ce? cat timp rusii sunt impinsi din nou catre totalitarism si conducerea de la Kremlin reinventeaza razboiul rece, Romania are doar de pierdut.
            • +6 (8 voturi)    
              Exporta in principal petrol si metale (Miercuri, 17 decembrie 2014, 12:43)

              Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Importa masinarii si PAPICA...multa!
              Mai cititi si voi sau nu va dau voie la Vocea Rusiei?
            • +4 (4 voturi)    
              mda (Miercuri, 17 decembrie 2014, 14:52)

              SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              exporta NUMAI materii prime, care nu au valoarea unui material finit..

              degeaba exporta milioane de tone de fier, daca importa milioane de masini nemtesti

              degeaba exporta cartofi, daca importa chips-uri si cartofi preparati la punga...

              in aceiasi situatie suntem si noi... exportam lemn la metru cub, si importam mobilier, exportam cuartz si alte minerale, si importam farfurii si sigurante electrice care au cuartz in componenta...

              nu ai cum sa inaintezi cand exporti cu 1 rubla, dar faci import de ceva care valoreaza 3 ruble...
        • +5 (5 voturi)    
          a primit minusuri pentru ca habar n-are (Miercuri, 17 decembrie 2014, 22:31)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          ...rusii folosesc dolarii la greu!
          Ai fi surprins daca ai vedea cat este de important dolarul pentru populatia de rand.
          Ca sa-ti faci o idee: in Transnistria, toate facturile se pot plati in dolari americani, oficial. Sau in ruble transnistrene, Nu in ruble rusesti, nici euro, nici lei moldovenesti. Ci in dolari americani. Oare de ce... ? ;-)
  • +9 (11 voturi)    
    rușii (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:27)

    ws [utilizator]

    rușii știu de ce râd. mâine va fi mai rău.

    obama va semnat un nou pachet de sancțiuni împotriva "benzinăriei conduse de mafioți".

    ia și râzi, vladimire!

    ws
  • +10 (10 voturi)    
    rad ei, rad (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:27)

    clint [utilizator]

    dar la alegeri tot cu Putin voteaza.
    • +5 (5 voturi)    
      Spalati pe creier ca USListi nostrii (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:51)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui clint

      ...
  • +10 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:27)

    Xorciser [utilizator]

    Care e diferenta intre un euro si o rubla?

    Un euro.
  • +6 (6 voturi)    
    A ajuns o rubla sa valoreze (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:43)

    Wanheda [utilizator]

    mai mult decat varsta lui Phutin.
  • +11 (11 voturi)    
    E ok (Marţi, 16 decembrie 2014, 22:54)

    batmanss [utilizator]

    Il dați jos pe Vladimir ori va obisnuiti sa mancati umor pe pâine la micul dejun.
  • +6 (6 voturi)    
    Rubla a ajuns la 5,2 lei... (Marţi, 16 decembrie 2014, 23:15)

    Lucky1 [utilizator]

    ...si inca nu cred ca s-a terminat calvarul rusilor. Ba din contra, daca frica pune stapinire pe oameni si panica se instaleaza, lucrurile chiar vor scapa de sub control.

    Cred ca Putin se simte acum ca un animal incoltit, si un animal in aceasta stare poate fi in stare de orice. Deja am citit comentarii pe site-uri in limba engleza unde un anume "Woolf" ameninta ca Rusia, cu forta ei militara superioara, va putea riposta la sanctiunile occidentului.

    Personal, cred ca suntem aproape de ultimul stadiu al rezistentei rusesti la asaltul sanctiunilor. Putin poate sa-si fi pierdut mintile dar nu cred ca toti generalii rusi si ceilalti politicieni si le-au pierdut. Poate ca, in fine, vor renunta la Putin...
    • +1 (1 vot)    
      şi, hmm, (Miercuri, 17 decembrie 2014, 1:54)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      cine e marele "Woolf", care ameninţă?
    • +1 (3 voturi)    
      multumesc de optimism! (Miercuri, 17 decembrie 2014, 9:48)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Tocmai vroiam sa spun ca, daca "occidentul nu loveste cu bata", isn schimb Federtia are bate mari si tari, si conventionale, si nucleare!
      Iar un om disperat sau dement precum Putin, nu va ezita sa le foloseascs - nu mai are nimic de pierdut!

      Insa Lucky1 mi-a atras atentia ca tzarul Putin o fi dictator, dar nu actioneaza chiar de unul singur, poate ca generalii si ceilalti politicieni vor fi mai realisti ...
      • +6 (6 voturi)    
        Si ce, ai impresia ca aruncand cu bombe isi .... (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:53)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        ...imbunatateste cursul rublei?
  • +6 (6 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 17 decembrie 2014, 1:27)

    popescu_dtru [utilizator]

    sunt depăşiţi. noi avem umorul ăsta de 25 de ani.
  • +5 (5 voturi)    
    cum zice romanul: (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:08)

    manon [utilizator]

    Pestele se impute d ela cap dar se curata de la coada...Putin face prostii si poporul trage ponoasele...
    • +6 (6 voturi)    
      Ca Iliescu si gasca lui (Miercuri, 17 decembrie 2014, 10:54)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui manon

      :((