Majoritatea germanilor vrea ca Merkel sa mai candideze pentru un al patrulea mandat

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 7 decembrie 2014, 15:56 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: AGERPRES
Majoritatea germanilor ar vrea ca Angela Merkel sa candideze pentru un al patrulea mandat de cancelar, iar trei din patru cetateni germani cred ca va ramane in functie dupa anul 2017, cand se incheie actualul mandat, se arata intr-un sondaj, potrivit Reuters.

Anul trecut, mai multi comentatori din Germania speculau ca Merkel, in varsta de 60 de ani, s-ar putea retrage din functie la mijlocul celui de-al treilea mandat pentru a ii oferi timp unui eventual succesor sa isi consolideze pozitia inainte de votul federal.

Insa Merkel se bucura, dupa un an din al treilea mandat, de o popularitate la care alti lideri nu pot decat sa viseze, in timp ce cea care i-ar urma ca lider al conservatorilor Crestin Democrati (CDU), Ursula von der Leyen, nu a avut un inceput  prea grozav ca ministru al Apararii.

Astfel, sondajul Emnid pentru editia de duminica a ziarului Bild arata ca 56% din germani ar vrea ca Merkel sa mai candideze o data, in timp ce 37% prefera ca aceasta sa se retraga. De asemenea, 74% cred ca Merkel isi doreste un al patrulea mandat.

Un alt sondaj arata ca doar 39% dintre germani o sustin pe von der Leyen, criticata dupa ce a facut promisiuni ambitioase privind sprijinul acordat de Germania regiunilor in criza, intr-o perioada cand dotarile armatei germane sunt intr-o stare foarte proasta.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3626 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    go Merkel! (Duminică, 7 decembrie 2014, 16:11)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai decat rusofilii ceilalti, mai bine Merkel!
    • +3 (9 voturi)    
      go Merkel? (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:42)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      buna prietena de-a lui Vladi ,amandoi au aceeasi scoala. Putin la KGB ,Merkel la MfS / Stasi). Deci..
  • -3 (15 voturi)    
    asta e: (Duminică, 7 decembrie 2014, 16:27)

    victor L [utilizator]

    nu v-a reusit un imperiu de 1.000 de ani cu un barbat, acum vreti sa incercati cu o femeie, macar o viata :P
    Glumesc, evident.
    • +1 (5 voturi)    
      ... "daca taceai " ... (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:26)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ..... ( stii urmarea ) .
  • +7 (11 voturi)    
    Hmm.. (Duminică, 7 decembrie 2014, 17:29)

    Daenerys [utilizator]

    Este treaba lor cum isi organizeaza sistemul, care se pare ca functioneaza bine in continuare si care este in mod cert mai bun decat o perpetua instabilitate politica, dar totusi mereu mi s-a parut un pic bizar dpdv al principiilor democratice cum conducatorul de facto al tarii poate sa aiba puzderia asta de mandate.
    La noi cel putin ar trebui sa aiba si primarii mandate limitate, dupa umila mea parere de cetatean al Constantei strivit sub cizma lui Mazare de atata amar de vreme, pentru ca electoratul lui inert si ignorant e ca un zid. In fond, daca un primar, ipotetic vorbind, ar castiga toata viata numai cu 50.1%, nu este corect sa li se dea si celorlalti 49.9% o sansa sa fie reprezentati, chiar daca ei, la modul cel mai strict, sunt in minoritate?
    • +2 (2 voturi)    
      Merkel NU e Presedinte (Luni, 8 decembrie 2014, 9:41)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Daenerys

      Presedintele Germaniei, ca si in Romania, are mandate limitate, Primul Ministru (la ei Cancelar) NU.
  • -6 (8 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 7 decembrie 2014, 18:04)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Doamne fereshte si apara... Ce, nu s-o gasi un alt kraut, care sa conduca destinele faterlandului fara a se pupa pe gura cu hahoalele?
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Luni, 8 decembrie 2014, 1:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      vezi sa nu apara iar un schroder, care chiar face mai mult decit se ''pupa cu hahoalele'', asa ca inca e bine cu madam merkel, nea hoisane, se poate si mai rau.
  • +6 (10 voturi)    
    Interesant, cit de mult o apreciaza nemtii (Duminică, 7 decembrie 2014, 19:58)

    bizonul_nou [utilizator]

    Interesant cit de mult o apreciaza nemtii pe Frau Merkel; noroc ca acolo n-au existat niste latrine_TV, conduse de un felix, care au reusit sa minjeasca pe oricine si-au dorit ei a fi minjit.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar (Luni, 8 decembrie 2014, 9:35)

    Centurion [utilizator]

    ce-ati spune domnilor antecomentatori de o candidatura a lui Friedrich Merz ? Ha ? Cu un ministru de Finante Hans-Olaf Henkel.