Rusia a amplasat in Crimeea sisteme de rachete sol-aer S-300PMU: Un scut deplin functional, capabil sa ofere securitate Flotei din Marea Neagra, a fost creat in peninsula

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:04 Actualitate | Internaţional

Fortele militare ruse din Crimeea au fost dotate cu sistemele de rachete sol-aer S-300PMU, a declarat miercuri o sursa militara pentru agentia RIA Novosti.

"Cu aparitia complexelor S-300PMU, poate fi spus cu incredere ca un scut deplin functional a fost creat in peninsula si e capabil sa ofere securitate Flotei din Marea Neagra (pentru amenintarile) din aer", a spus aceasta sursa.

Sistemele S300-PMU Favorit, denumite SA-10f de departamentul american de Stat si Grumble de catre NATO au ajuns in Crimeea in noiembrie. Numarul lor si aria de amplasare nu au fost specificate.

Sistemul de rachete are o raza de actiune de 200 kilometri si foloseste un radar de supraveghere Big Bird. RIA Novosti scrie ca familia de sisteme S-300 este considerata a fi unul dintre cele mai bune sisteme antiracheta din lume.



La sfarsitul lunii noiembrie, comandantul sef al NATO, generalul american Philip Breedlove, se declara "foarte ingrijorat" de amplasarea de rachete rusesti in Crimeea, afirmand ca acestea reprezinta o amenintare "pentru intreaga Mare Neagra".

"Suntem foarte ingrijorati de militarizarea Crimeii", a declarat generalul Breedlove, citat de AFP, intr-o conferinta sustina la Kiev.

"Echipamentele sunt in curs de instalare in Crimeea (...), rachetele de croaziera si rachetele antiaeriene sunt capabile de a avea la indemana toata Marea Neagra", a continuat acesta.

Acesta a precizat ca se teme de instalarea in peninsula a unor arme nucleare si ca "supravegheaza" dezvoltarile pe marginea acestui subiect. 

In ultimele saptamani, Rusia si-a intarit prezenta militara in Crimeea. Ea a decis sa redeschida o statie de alerta antiracheta si sa aloce peste 1,75 miliarde de euro pana in 2020 pentru dezvoltarea flotei sale de la Marea Neagra.

Aviatia militara rusa a amplasat 14 avioane de vanatoare in Crimeea, unde dispune de o baza militara aeriana renovata, a anuntat miercuri agentia rusa de presa TASS. Zece avioane de vanatoare Su-27 si patru Su-30 M2 au fost trimise din regiunea Krasnodar (sud) in Crimeea, unde vor forma in final o escadrila de 30 de avioane, potrivit sursei citate.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6117 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Hmm !!!! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:25)

    sipu [utilizator]

    Cat de curand rusi or sa manance RACHETE , bolsevici astia nu au invatat nimic . Nici in 20 ani nu o sa recupereze ce au pierdut ei acum .
    • +7 (11 voturi)    
      :) (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:53)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Si stii ce-i misto? Ca mujicii folosesc monitoare DELL. Pai cum, va dedulciti la produsele capitalismului decadent? :))
    • +2 (2 voturi)    
      tot dupa logica rusilor, (Joi, 4 decembrie 2014, 8:33)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      statele est europene, membre nato trebuie sa se simta amenintate de sistemul lor de rachete (care desi scrie ca are raza de actiune la 200 km, noi trebuie sa ne incapatanam sa zicem ca ne simtit amenintati de ele, desi suntem la 2000 km distanta!)

      asta-i rusu'... te arata cu degetul ca introduci o sticla de bere la cinema pe furis, dar el intra cu galetile de tuica prin spate...
  • +19 (29 voturi)    
    Rusilor, (Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:26)

    BobMuller [utilizator]

    nu va invadeaza nimeni, voi invadati pe altii.
    • -18 (26 voturi)    
      Mai uitat-te la harta (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:30)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Mai uita-te la harta lumii in 1990 si compar-o cu cea de-acum. Apoi spune-mi daca intr-adevar nu-i invadeaza nimeni.
      • +13 (19 voturi)    
        glumesti (Miercuri, 3 decembrie 2014, 23:10)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Vezi ca a aparut Russia Today Romania, unde toti pupincuristii lui putin si ai rusiei pot sa isi exprime recunostinta vesnica.
        E stupid ca unora le lipsesc acele vremuri.
      • +11 (11 voturi)    
        Plangi dupa CCCP? (Joi, 4 decembrie 2014, 0:42)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Despre ce vorbim tovarase?
      • +7 (7 voturi)    
        Mai verifica hartile ceva mai vechi (Joi, 4 decembrie 2014, 9:11)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        Ca sa vezi ca Rusia a ocupat samavolnic teritorii din Finlanda, Polonia, Slovacia, Romania si tarile baltice. Rusia a invadat si zone extinse din Asia. Care este logica de a considera 1990 an de referinta?
        • -2 (2 voturi)    
          Trezeste-te (Joi, 4 decembrie 2014, 19:55)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          1990-1991

          Caderea URSS si nasterea monstrului sacru care inghite tot, in lipsa una contra ponderi. Monstrul se cheama SUA.

          Poti intelege?
  • +12 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:40)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai normal ca bolsevicstan va amplasa si armament strategic acolo, oricine ar face-o. De acolo poate ameninta nuclear intreaga Europa + o buna parte din Asia. De aia au si anexat Crimeea, pentru amplasamentul geografic de o deosebita importanta strategica.

    Nu e bai, ca rusului tot nu i-a intrat in creierii aia scaldati in vodca de pufoaica o treaba: razboiul economic este de 100 de ori mai usturator decat ala militar! Ori, mujicstan este in plin proces de mutilare a economiei!
    • +11 (11 voturi)    
      uiți că izolarea tâmpește omul (Miercuri, 3 decembrie 2014, 21:33)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dacă media din Rusia este pro-Putin, și acesta spune în fiecare zi că Occidentul vrea să invadeze Rusia, și dacă internetul este controlat de Servicii, evident că populația va crede ce aude zi de zi; într-un final, adevărul va părea un banc tot așa cum Romînia a avut 45% votanți pro-Ponta; toți ăștia sunt privitori de Latrine și crede-mă te rog că au creierul spălat!
      • -1 (1 vot)    
        Nu e nevoie (Joi, 4 decembrie 2014, 19:56)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Nu e nevoie sa te uiti la "media" din Rusia, e nevoie sa te uiti cum arata harta lumii in 1990 si cum arata azi. Unde era NATO atunci si unde e acum. Unde aveau baze SUA atunci si unde au acum. Si mai ales: ce tari a invadat SUA de atunci si pana acum?!

        Chiar asa amnezici sunteti?! Treziti-va romani!
        • +1 (1 vot)    
          mai zuzule (Vineri, 5 decembrie 2014, 11:35)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Ce treaba are harta anilor '90?! De ce sa nu ne luam, atunci, dupa harta anilor 1250? Sau, si mai bine, de la 3442 i.Ch? Nu mai fuma papiroska!
  • +8 (18 voturi)    
    Bagati sanctiuni si o sa le treaca in final... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 19:43)

    Excelsior [utilizator]

    ...poate se desteapta si ei ca si noi...sau poate ajung precum Corea de Nord.
  • +7 (9 voturi)    
    epacat, asta inseamna cortina de fier (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:33)

    thatchme [utilizator]

    razboi rece inca o data. Putin trebuie sa plece.
  • +2 (2 voturi)    
    Ia uite (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Rachetâi...
  • -2 (14 voturi)    
    Istoria (Miercuri, 3 decembrie 2014, 20:47)

    Ambalezu [utilizator]

    ne invata cate ceva. In anii 1938-40, datorita invadarii Chinei dar si altor motive, SUA a impus Japoniei o serie de sanctiuni economice care au condus la razboi. Japonia a atacat din disperare. Nu vrem ca si rusii sa faca asta. E drept ca rusii nu au cultura si motivatia japonezilor, sunt in schimb foarte impredictibili. Eu nu ma bucur prea tare de sanctiuni dar pe de alta parte nici nu li se poate permite orice. Politica e treaba grea baieti, mai ales la nivelul asta. Sa speram ce e mai bine.
    • +8 (10 voturi)    
      @Ambalezu (Joi, 4 decembrie 2014, 0:01)

      AdamWeishaupt [anonim] i-a raspuns lui Ambalezu

      Hai ca ai fost tare amuzant: deci japonezii au atacat Pearl Harbour in fatidica zi de 7 dec 1941 din cauza sanctiunilor americane, nu din cauza ambitiilor imperiale si a pactului tripartit Berlin-Roma-Tokyo.
    • +4 (4 voturi)    
      Adica se le sufli in fund la mujici? (Joi, 4 decembrie 2014, 0:45)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ambalezu

      Dupa aia ce o sa-i impiedice sa-si faca si nevoile in capul tau?
      La mujici trebuie sa le dai peste botic, si Mujicia nu mai e ca pe vremuri, capabila sa duca un razboi.
      Phutin e cam bolnac si fizic si mental...nu mai sta mult.
      • +1 (1 vot)    
        Bolnav? (Joi, 4 decembrie 2014, 9:26)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        As zice ca Putin e inca "in garantie". Doar ca are nostalgia epocii staliniste, cand toata Europa se temea ca navaleste Armata Rosie peste ei. Daca nu-l aranjeaza cam ca pe Ceausescu ar mai putea ramane in functie inca 10 de ani, daca nu chiar 20.
        Trist e ca multi inca il iau de bun.
    • +2 (4 voturi)    
      Habar nu ai de istorie (Joi, 4 decembrie 2014, 9:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ambalezu

      Japonia avea vaste teritorii deja ocupate nici vorba de disperare ci doar de dorinta si planul metodic al japoniei imperiale de a domina Asia. Se pare ca pe unii istoria ii invata tampenii. Ai dreptate cand spui ca e treaba grea asa ca mai bine nu mai posta ineptii
  • -8 (16 voturi)    
    Defensive (Miercuri, 3 decembrie 2014, 22:30)

    Taras Bulba [utilizator]

    Bateriile S-300 sunt baterii anti-aeriene, adica defensive.

    Ceva mai defensive ca alea de la Deveselu chiar :-)
    • +3 (5 voturi)    
      "Ceva mai defensiv" (Joi, 4 decembrie 2014, 9:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Bateriile aeriene nu sunt exclusiv defensive mai ales cand protejeaza armament ofesnsiv. La Deveselu sunt exclusiv defensive deoarece nu protejeaza o baza militara cu arme de atac. Cred ca poti sa reduci efortul de a mai posta tampenii pro-ruse, esti deja pe lista lor de potentiali agenti de influenta. Asteapta linistit sa te contacteze ei. PS defensiv nu are grade de comparatie decat pentru agramati
      • -2 (2 voturi)    
        Nu e nevoie sa ma contacteze (Joi, 4 decembrie 2014, 19:58)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Ne intalnim zilnic pe culoarele biroului nostru cochet din Vladivostok.

        E curios cum dublul standard se extinde la orice, de la politica referitoare la minoritati si pana la bateriile "defensive". Ale unora sunt, ale celorlalti (aia "rai") nu-s.

        Mi-e scarba.
    • +1 (1 vot)    
      defensive fata de ce? (Joi, 4 decembrie 2014, 15:12)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      cine vrea sa-i atace? Romania? Ungaria? Stai putin, Bulgaria! Nu, Grecia! Cel mai probabil tatarii...
      Gata, m-am prins! Vrea sa-i atace Insula Serpilor! Aia era...
  • +4 (8 voturi)    
    no news (Miercuri, 3 decembrie 2014, 23:16)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Well, tot e bine ca de-acuma nu vor mai trebui sa care lansatoare pina in Ucraina ca sa doboare avioane comerciale (see MH17)... oh wait, Crimeea e tot Ucraina de fapt... Nevermind.
  • +6 (6 voturi)    
    cand (Joi, 4 decembrie 2014, 4:22)

    vezi [utilizator]

    marinarul vorbea de pericolul ca Marea Neagra sa devina lac rusesc, multi l-au injurat.
    Se vede inca o data ce inseamna un lider politic adevarat, care are viziune.
    Din pacate multi vorbesc inainte de a gandi si injura ca asa e de bonne ton.
  • -1 (1 vot)    
    Americanii povestesc de scut ,rusii l-au facut (Joi, 4 decembrie 2014, 9:04)

    andreesanu [utilizator]

    Intre americani si rusi e o diferenta neta :
    De scutul de la Deveselul si de baze militare in Dobrogea tot auzim si nu vedem !!!.
    Rusii au pus laba pe Crimeea in timp ce NATO isi bea cafeaua,si au dus rachete in Crimeea in vechile silozuri
    care se pastrau in perfecta stare militarizind zona intr-o luna .
    UE +NATO au acceptat de drept si de fapt miscarea rusilor,s-a pus batista pe tambal ,ce daca s-a incalcat granitele recunoscute international la destramarea URSS.
    Sa nevedem de ale noastre ,aia mari fac circ de ochii lumii.
    • +2 (2 voturi)    
      scutul rusesc nu e antiracheta (Joi, 4 decembrie 2014, 10:51)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      deveselu va avea rachete care vor atinge tinte in miscare cu viteze 6-7 Mach, tinte de dimensiuni mici. ceea ce face scutul de la deveselu poate fi comparat astfel: sa nimeresti un glont tras de mujicstan cu un alt glont. asta e precizia necesara unui astfel de sistem Departe de orice capabilitati rusesti existente sau viitoare.
  • +2 (2 voturi)    
    aha, le-au adus (Joi, 4 decembrie 2014, 11:05)

    DrInOrice [utilizator]

    cu camioanele de ajutoare umanitare?