Un oficial din MAE rus cere Uniunii Europene sa renunte la sanctiunile impotriva Rusiei, promitand ca Moscova va proceda similar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:57 Actualitate | Internaţional

Adjunctul ministrului de externe rus, Aleksei Meskov, a cerut Uniunii Europene sa ridice sanctiunile impotriva Rusiei din cauza conflictului ucrainean, promitand sa renunte la contramasurile adoptate, informeaza sambata agentia rusa Interfax, potrivit Agerpres.

"Nu asteptam nimic de la partenerii nostri europeni. Singurul lucru pe care il asteptam de la ei este sa paraseasca drumul lipsit de sens al spiralei sanctiunilor si sa paseasca pe calea ridicarii sanctiunilor si a renuntarii la liste negre. Asta ne-ar permite sa renuntam la listele noastre" de sanctiuni, a declarat Meskov.























3343 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    La 66 $/baril vor suspendarea! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:13)

    vorax [anonim]

    S-au trezit? Nu, nici vorba! Cand va cere Putin suspendarea inaintarii in Ucraina si retragerea trupelor, eventual si abandonarea mini-republicilor din estul Ucrainei, poate va ridica ceva din sactiuni UE. Pana atunci, vreo 30-40 miliarde $ paguba ptr rusi cu siguranta.
  • +14 (14 voturi)    
    sanctiunile...... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:20)

    translativus [utilizator]

    ......impotriva regimului Putin incep sa irite rau persoanele de pe "lista neagra" care acum, in prag de sarbatori, nu mai pot merge impreuna cu amantele la shoping prin Londra sau Paris iar acestea, fiind singurele, ar putea fi ispitite de cine stie ce marlani, sa faca cine stie ce nebunii.

    Lasand gluma, se pare ca "listele negre" au un efect mult mai mare asupra gastii de la Kremlin, de cat celelalte sanctiuni care, in principal, il loveste doar pe mujicul de rand.

    Nu prea stiu ce "sanctiuni" a impus kremlinul pentru UE pentru ca nu au niciun efect.
    Despre adevarata problema, invadarea ukrainei, MAE rus nu zice nici pas.
  • +15 (15 voturi)    
    SUNT TERMINATI (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:39)

    andrey23 [utilizator]

    Sanctiunile sunt un fleac pe langa problemele Rusiei acum. La cat de mult a scazut cotatia petrolului (baza exporturilor) va intra intr-un FALIMENT fara precedent. Rubla se devalorizeaza continuu si investitorii fug pe capete.
  • +13 (13 voturi)    
    Sanctiuni (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:46)

    DrPepper [utilizator]

    Banuiesc ca incep sa doara.. mai ales ca pretul petrolului este in scadere...
    Eu sper ca sanctiunile sa sporeasca si sa realizeze cam ce au facut in Ucraina.
  • +15 (15 voturi)    
    Retardați sau băuți? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:52)

    CititorulComentator [utilizator]

    Că nu-mi dau seama cu cizmele astea...
  • +17 (17 voturi)    
    ahahahahahaha (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:56)

    thatchme [utilizator]

    rusia se face ca nu stie cine le-a dat banii. ei cred ca au avut ei bani. aveau atunci cand nu ocupau alte state.
  • +18 (18 voturi)    
    genius (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:05)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    1.Invadez o tara vecina,anexez o peninsula.
    2.Ca raspuns la sanctiunile internationale flexez un gluteus maximus in oglinda si propun renuntarea la sanctiuni.
    3.Indiferent de rezultat raman si cu peninsula si cu aura de victima.
    ...plus niste ceasuri si ceva paltoane din'45
  • +16 (16 voturi)    
    Singuri! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:24)

    obvious [utilizator]

    Si cu agresiunea asupra Ucrainei cum ramane?
  • +21 (21 voturi)    
    Durere! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:29)

    VeCinu21 [utilizator]

    Se pare ca ii doare din ce in ce mai tare pe rusi. Si asta ma bucura, sa ii vad cum cer " Indurare" muhahahaha !
  • +12 (16 voturi)    
    Rusia trebuie desfiintata... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:07)

    cartofil [utilizator]

    Numai asa poate avea omenirea liniste. Este un moment favorabil, China poate sa cultive legume pe stepele rusesti ca sa-si hranesca populatia.
  • +12 (12 voturi)    
    politica maicii rosia (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:22)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    nu s-a modificat fata de vecinii sai
  • +11 (11 voturi)    
    Atitudine de proverb (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:49)

    NicolaeA [utilizator]

    Luati ursul de pe mine ca altfel, il omor !
  • +10 (10 voturi)    
    ei chiar cred ca sant o putere mondiala! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:05)

    mucenic [utilizator]

    Daca n-ar fi fost americanii sa le dea armament la Stalingrad, nimeni nu si-ar fi amintit azi de URSS. Acuma isi dau seama cu bombele lor atomice si minciuna nu pot cuceri lumea!
  • +8 (8 voturi)    
    Trist dar eficient (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:09)

    MPopa [utilizator]

    N-am crezut ca sanctiunile chiar vor avea efect. Dar combinate cu scaderea pretului petrolului (scadere favorizata probabil tot de americani) i-au terminat pe rusi. Fara produse din import, cu rubla devalorizata (sunt curios cati rusi au credite in valuta), cu bugetul gatuit (ceea ce inseamna dificultati cu salarii, pensii, investitii, asistenta medicala) popularitatea lui Putin se va prabusi.
    Imi pare rau pentru poporul rus, dar nu se poate sa te bucuri de prosperitate cu cizma pe gatul altora.
  • +6 (6 voturi)    
    Adica, similar ce?! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:14)

    John M. [utilizator]

    Da Crimeea inapoi Ucrainei?! Se retrage din Ucraina si-i lasa sa-si aleaga drumul?! Retrage armata 14 din Transnistria?! Ne da inapoi tezaurul?! Ii lasa pe moldoveni sa se uneasca cu tara?!
    Daca rasupunsul la astea este "da" atunci hai sa discutam. Putin si patriotismul n-o sa va tina mult de foame.
    Bagati-va bine in cap: cand Vestul a initiat sanctiunile, la acea conferinta erau 60 de state, nu numai 28 din UE+USA. Sa vedem-puteti manca rachete ?!
  • +5 (5 voturi)    
    părere (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:26)

    Arl [utilizator]

    Adică „Dă-te de pe mine că te bat!”
  • +6 (6 voturi)    
    ii cam doare (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 23:52)

    nescu [utilizator]

    pe rusi.

    Rubla s-a depreciat dramatic in noiembrie (aprox 12%), iar evolutia pretului la petrol ii afecteaza cel mai tare.
    Colac peste pupaza analistii anunta si pentru urmatoarea perioada o scadere a cotatiei petrolului, deci cursul nu se va opri aici.

    Problema nu e ca ii loveste tare pe liderii lor, dar si pe rusii de rand. Peste toate astea imaginati-va cum arata presa la ei... oare cate antene au care le picura zilnic "otrava" oamenilor de rand, despre situatia dezastruasa in care se afla ei din pricina UE si a americanilor.
    Sunt oare suficient de informati oamenii aia incat sa ceara in strada schimbarea liderilor, sau se vor prezenta la ordinele lu' tatuca, atunci cand acesta o va cere.
    Mizez pe faptul ca oricare din cele doua scenarii nu se poate realiza decat cu tinerii, iar acestia probabil nu sunt atat de indoctrinati... sper.

    Pe de alta parte mai exista posibilitatea ca tovarasu Putin sa fie indepartat de structurile din esalonul secund, cei care sunt de fapt vizati de sanctiunile UE.

    'Om trai si 'om vedea
    • 0 (0 voturi)    
      imi place... (Luni, 1 decembrie 2014, 18:27)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui nescu

      comentariul tau, dar se impune o rectificare: sunt convins, fara sa stiu concret totusi, ca in mass-media lor latrinista se arata nu "despre situatia dezastruasa in care se afla ei din pricina UE si a americanilor", ci despre situatia dezastruoasa in care se afla UE si SUA din pricina sanctiunilor rusesti.
      De unde si propunerea indecenta de renuntare reciproca la sanctiuni.
  • +3 (3 voturi)    
    Rusia incotro... (Duminică, 30 noiembrie 2014, 18:48)

    arheopterix [utilizator]

    Nu este cazul sa ne framintam .Presiunea demografica a Chinei la granita Siberiei va rezolva problema. In maximum 50 -60 ani China va anexa Siberia cu ajutorul unui partid etnic fara sa traga nici un cartus.
    Dupa pierderea (inevitabila ) a Siberiei , Rusia va fi o tara putin mai mare decit Polonia,fara resurse , fara industrie ,fara carisma, (cu proletari din toate tarile ... nu mai tine) Prietesugul cu China e ca al vacii cu macelarul Cit de timpit sa fii sa lucrezi la Kremlin si sa nu vezi aceste realitati .Putin e ca individul care sare de la etajul 70 ...se uita .. sunt la etajul 30 ...e inca bine ! Oare din cauza asta toti copii nomenclaturii ruse traiesc in Occidentul hulit...ma intreb.
  • +2 (2 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 30 noiembrie 2014, 22:03)

    KostasP [utilizator]

    Asta e la fel ca, "ia-l de pe mine ca-l omor".