Erdogan: Femeile nu pot fi tratate egal cu barbatii, este impotriva naturii umane. Rolul femeilor este maternitatea

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2014, 16:32 Actualitate | Internaţional

Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat luni ca femeile nu pot fi in mod natural egale cu barbatii si a criticat vehement feministele, acuzandu-le ca se opun maternitatii, relateaza AFP.

"Religia noastra (Islam) a definit un loc pentru femei (in societate): maternitatea", a afirmat Erdogan, vorbind in fata unui auditoriu format in mare parte de femei, reunit pentru un summit despre justitie si femei.

"Unele persoane pot intelege asta, unele nu. Nu poti explica asta feministelor pentru ca ele nu accepta ideea de maternitate", a mai spus presedintele conservator.

Erdogan a afirmat ca barbatii si femeile nu pot fi tratati egal "pentru ca acest lucru este impotriva naturii umane".

"Caracterul lor, obiceiurile lor si fizicul lor sunt diferite, nu poti pune pe picior de egalitate o femeie care isi alapteaza copilul si un barbat", a insistat Erdogan.

"Nu poti cere unei femei sa faca toate tipurile de munca pe care le face un barbat, cum a fost cazul in regimurile comuniste. Nu le poti cere sa iasa si sa munceasca pamantul, este impotriva naturii lor delicate", mai spune Erdogan.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

23371 vizualizari

  • +16 (38 voturi)    
    clar... (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    si cum singuru rol al feleilor e sa faca copii atunci practic nu ar trebui sa mai existe nici o infractiune legata de sex pentru ca exceptant homosexualitatea, toate duc la plozi corect?!
    adica singura infractiune ar fi ca atunci cand violezi o tipa sa porti prezervativ....

    ce sa mai zici... din pacate cam asta spune biblia si a noastra si aia musulmana... si este periculor ca astfel de oameni sa aiba atata putere si atata influenta...
    • +10 (28 voturi)    
      Nu prea... (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:52)

      BradCristina [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Vor in UE turcaletii cu mentalitatea asta?
      In ce priveste comparatia Coranului cu Biblia nu prea spune biblia noastra acelasi lucru. Daca o citesti o sa vezi ca femeia nu este redusa in Biblie la masina de facut copii. Citeste un singur capitol Proverbe 31 si o sa ai o mostra de cum era vazuta femeia.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu chiar (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:04)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui BradCristina

        Este și reacția celor care au fost ținuți la ușa UE vreo 50 de ani.
        • +9 (9 voturi)    
          Nu au vrut sa intre (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:38)

          sec_o [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          Nu au fost in stare in 50 de ani sa isi adapteze legile cat sa se 'pupe' cat de cat cu legile europene. Tot ce stiu e sa se planga ca nu ii vrea UE. Acum cica nu mai vor ei ca deh, strugurii sunt acrii.
          Ar fi fost o miscare economica inteligenta, sa ii integreze UE-ul, dar din pacate aspectele sociale nu permit, dupa cum se vede si in declaratia presedintelui, la ani lumina de valorile europene.
          Cat despre 'natura delicata' a babutei de 75 ani care bea si munceste cot la cot cu mosul ei, ce sa mai zic...
      • -7 (11 voturi)    
        "Nu poti cere unei femei sa faca toate tipurile de (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:09)

        Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui BradCristina

        munca pe care le face un barbat, cum a fost cazul in regimurile comuniste. Nu le poti cere sa iasa si sa munceasca pamantul, este impotriva naturii lor delicate", mai spune Erdogan.

        adevarul ca vazand femei taximetriste sau sudorite parca ii dau dreptate
        • +7 (7 voturi)    
          Daca (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:10)

          Alor [utilizator] i-a raspuns lui Genghiz-Han

          in acest aspect comunistii au gresit uneori, asta nu inseamna ca turcii au dreptate atunci cand spun ca rolul femeii este numai sa nasca copii.
        • +3 (3 voturi)    
          Ba le poti trimite (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:58)

          Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Genghiz-Han

          la camp in timp ce barbatul sta de dimineata pana seara la cafenea.
          Functie de cantitatea de raki ingurgitata, poti sa le mai tragi o bataie sora cu moartea, iar in cazul in care face greseala sa se apere, o poti baga la inchisoare, ca a indraznit sa ridice mana impotriva mascului.
          Articolul in engleza:
          http://www.hurriyetdailynews.com/turkish-president-erdogan-says-gender-equality-against-nature.aspx?pageID=238&nID=74726&NewsCatID=338
      • +4 (6 voturi)    
        Tipic (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:57)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui BradCristina

        Inca un asa zis crestin pupator de oase care nu a citit biblia!

        Timotei 2:12 Nu voi permite femeii sa povatuiasca barbatul sau sa aiba autoritate asupra lui, ea sa fie pioasa si tacuta. Nu Adam a fost ispitit ci Eva, ea prin purtatul in pantec al copiilor sa se izbaveasca.
      • +5 (5 voturi)    
        meh (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:42)

        StefanDumitrache [anonim] i-a raspuns lui BradCristina

        Toate religiile mari au tratat femeile ca oameni de mana a doua, nu nega asta. Doar pentru ca intr-un verset din Proverbe un rege isi lauda curtezana nu inseamna ca a doua zi n-ar fi fost in stare s-o arunce-n cusca leilor pentru a-si alege una noua.
    • +12 (18 voturi)    
      Mda (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:56)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Totusi daca violezi babe nu prea ies copii.
      Deci asta ar trebui sa ramana infractiune.

      Nu e clar ce se intampla in cazul sexului cu capre, gaini sau rate...
      • +8 (8 voturi)    
        :) (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:38)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Din plusuri/minusuri imi dau seama ca gluma n-a fost inteleasa...

        Sau, ma rog, pot face si babele copii...
        Chiar si gainile!
    • +15 (17 voturi)    
      pai... (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:21)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Turcia se intoarce!...in secolul XVI, vreau sa zic...!
    • +3 (5 voturi)    
      greșești (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:26)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      în privința Bibliei. Noul Testament, parte a Biblie, reglementează aceste lucruri.

      Totuși trebuie privit altfel, trebuie să înțelegem ce vrea să spună:

      - dacă se referă la faptul că femeile vor avea mai puține drepturi ca bărbații, atunci da, e o mare prostie! și e și mai mare prostie s-o consideri doar mașină de făcut copii.Nu poți să te sui ca bou pe femeie...

      - dar dacă se referă la chestia pe care a și menționat-o, anume: nu poți pune o femeie să facă treaba unui bărbat. La țară de exemplu, nu pui o femeie să crape lemne, n-o pui să muncească la cîmp nici să învărtă betoane. Dacă ești în autobuz, îi cedezi locul, CĂ e femeie(lucruri pe care nu l-ai fi făcut într-un spirit de ”egalitate”), dacă ieși în oraș cu ea, nu plătește ea, ci tu (cu riscul de a spăla vase) tocmai pentru că tu ești BĂRBAT și ea e FEMEIE.
      Nu cred că s-a referit și la lucruri de acest gen. În fine, egalitatea înseamnă mult mai mult decît drepturi, e o temă mult mai vastă.
      • +5 (9 voturi)    
        e (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:44)

        sec_o [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

        Una e egalitatea si alta e educatia. Poate sa munceasca la camp si sa taie lemne si ea, dar evident ca daca barbatul sta degeaba la o tuica intre timp, e nesimtire crasa.
        Oricum astia sunt de o ipocrizie fantastica. Femeile la ei duc toata tara in spate si da, muncesc si ele la camp. Sub haina protectiei barbatii le fac mai mult rau decat bine.
    • -2 (6 voturi)    
      Esti un penibil (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:06)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      care nu ai citit nici macar o pagina din Biblie dar vrei sa dai lectii. poti citi in Biblie cum Dumnezeu ridica femeia de la nivelul de jos unde era tinuta si o face egala cu barbatul. Femeia are un rol diferit si se completeaza cu barbatul in mod armonios in cadrul institutiei numita ,,casatorie"
  • +11 (15 voturi)    
    ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:46)

    rerenenegate [utilizator]

    Ii propun lui Erdogan sa infiinteze multe bordeluri - acolo, teoretic, ar trebui sa fie destul de bune, si aduc si bani la buget. Si se mai strica si anti-conceptionalul si asa vor face si multi copii.
  • +39 (39 voturi)    
    :) (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:51)

    pathfinder [utilizator]

    Pe asta nu-l doare mintea?
    Si .... turcii vor in UE?!?
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:47)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Mda, deci astia ne-au condus pe noi 500 de ani. Realizati cat de mult rau au putut sa produca.
  • +21 (23 voturi)    
    te doare mintea (Luni, 24 noiembrie 2014, 16:57)

    tenere [utilizator]

    erdogan vine si pare ca este inca in sec 15, nu-i spune nimeni ca nu asa se intra in Europa?
    • +9 (11 voturi)    
      Ete na! (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:53)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Parca ar fi Gabriela Vranceanu Firea Pandele a noastra, mamica nationala!

      Stai linistit, ca nimeni nu se da in vint sa bage aceasta Turcie in UE.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-l intereseaza pe Erdogan intratul (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 6:09)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      in Europa, deloc! S-a inscaunat sultan, crezi ca are chef sa cedeze din control si privilegii, de dragul turcilor? pai, in cazul asta, nu-si tragea din start atatea atribute de control si atatea privilegii. Destul il deranjeaza Obama, ca-i mai da peste degete si-l mai ia la rost, sa-l mai frece si nu' s cati europarlamentari, raportori si comisari UE si sa-l puna la punct, sa ajunga sa-l admonesteze toti pitifelnicii? Erdogan si guvernarea lui "sponsorizeaza" blat diverse femei reprezentative ca sa poarte basma d-aia pe cap si sa se imbrace in pinguine.
  • +5 (17 voturi)    
    Alianta (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:04)

    NicolaeA [utilizator]

    Cu Erdogan in Turcia si Putin in Rusia, pentru prima oara in istorie, aste doua tari vor deveni aliate !
    • +10 (10 voturi)    
      visezi (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:21)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Turcia e membra NATO
  • +1 (21 voturi)    
    Si eu sunt de acord!!! (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:06)

    IoanAlbescu [anonim]

    Femeile nu pot fi tratate egal cu barbatii pentru simplu motiv ca sunt superioare barbatilor!!!
    • +9 (13 voturi)    
      Well. (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:38)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui IoanAlbescu

      Te cred si asta doar pentru ca ai pus trei semnul exclamarii. Se pare ca si de asta sunt suprerioare, ca tipa mult.
  • +17 (21 voturi)    
    multi turci nu vor in ue (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:07)

    ala_ [utilizator]

    ci in IS!

    se stie f clar ca turcia are rolul cel mai important in povestea cu IS.
    Sunt multi din turcia care ii sustin pe extremistii psihopati, pt ca cica este reigie ce fac ei acolo, si religia nu se poate insela.
    Altii sunt doar impotriva kurzilor.
    Una peste alta, kurzii sunt singurii care fac ceva, Restul sunt cacati de frica sau de partea IS mai mult sau mai putin.
  • +25 (25 voturi)    
    ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:14)

    almaviva [utilizator]

    O mentalitate primitiva demna de Taliban. In prostia lui, Erdogan chiar ar fi mandru cu asa ceva.
  • +19 (19 voturi)    
    Pacat! (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:22)

    Alfabetix [utilizator]

    In anii 90 Turcia era o tara avansata tehnologic, economic, civilizata, progresista, declaratiile astea o intorc in evul mediu.
  • +22 (22 voturi)    
    Welcome to the Middle Age! (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:34)

    trem [utilizator]

    Tomai v-ati tras un glont in picior...asteptam in curand si glontul in alta parte!

    Domnu' Erdogan sper ca intr-o alta viata sa fiti femeie, sa mergeti 3 pasi in urma barbatului si sa vedem cum va place!
    • +17 (17 voturi)    
      depinde de situatie (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:56)

      was [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Sau la 30 de pasi inaintea barbatului daca drumul duce prin campuri minate.
  • +8 (8 voturi)    
    turcia nu se intoarce in evul mediu (Luni, 24 noiembrie 2014, 18:26)

    ala_ [utilizator]

    in evul mediu nu existau arme sofisticate ca azi...
    ne indreptam cu pasi repezi si siguri catre un viitor extrem de sumbru.
    Daca o cortina de fier a mentinut comunismul sub control, acelasi lucru nu se poate face cu lumea islamica, care vedem bine ca a luat-o razna si nu pare sa se opreasca curand....
    Atata vreme cat religia are drepturi si lumea aplica aceleasi reguli, lucrurile n-are cum sa ia o alta turnura...
    Erdogan este unul din milioanele care gandesc asa, si nu doar ca gandesc, insa sunt uniti in gandirea asta si extrem de perseverenti.
  • +12 (12 voturi)    
    La ce va asteptati (Luni, 24 noiembrie 2014, 18:47)

    istoriograf [utilizator]

    ...de la un islamist fanatic care joaca la toate nuntile ? Acum ca a pus mana pe toata puterea in stat v-a da Turcia inapoi cu cateva decenii. Acesta e islamul . Cine-si face iluzii sau crede inca in corectitudinea politica, va constata ca a gresit amarnic.
  • +9 (9 voturi)    
    Erdogane, (Luni, 24 noiembrie 2014, 18:51)

    John M. [utilizator]

    Sper sa nu vizitezi America in sezonul rosiilor. Si ai grija sa eviti cu orice pret centrele universitare sau asociatiile de artisti. Ia-ti un translator destept care sa traduca altceva cand spui asemenea ineptii.
  • +7 (7 voturi)    
    Acest Erdogan (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:46)

    Centurion [utilizator]

    a suparat pana acum : armata turca si generalitatea, Statul Israel, Statele Unite ale Americii si UE. Are in schimba drept aliati : Rusia si Ungaria.... Doamne ajuta...
    • +3 (5 voturi)    
      si poporul (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

      Are de partea lui si poporul turc. Nu stiu ce le spune, pe ce corzi joaca dar, ca si Victor Orban, este sustinut de oameni. Nu putem sa ne miram prea mult, pana acum doua saptamani aveam si noi un Victoras victorios, in fruntea unui partid majoritar penal, dar sustinut de bobor.
  • +7 (7 voturi)    
    Sa inteleg ca Erdogan gaseste ca femeile (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:13)

    dbdb [utilizator]

    au naturelul mai delicat si ar trebui protejate. Atunci sa si faca ceva in acest sens, sa nu mai fie abuzate fizic si psihic de barbatii din Turcia!
  • +8 (8 voturi)    
    Despre pedeapsa (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:34)

    Teris [utilizator]

    Presupun ca Alah al lor a facut numai barbatul. Daca a facut, totusi, si femeia...inseamna ca a facut marfa second hand...ceea ce e greu de crezut.
    Ca nu toate fiintele umane sunt identice, e un dar al cerului.
    Ca Erdogan e o fiinta umana...pare mai degraba o pedepsa.
    • +6 (6 voturi)    
      Niciun sultan de-al lor, (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:26)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Teris

      dar absolut niciunul nu a avut copii cu femei turce. Numai straine, captura de razboi sau cumparate. De unde si sindromul de care sufera "Erdogan Magnificul" care bate la portile UE de ani de zile, dar nu-i deschide nimeni. Nu cu aceste idei.
  • -2 (4 voturi)    
    Rezumat pentru nerauintentionati (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:17)

    EXEs [utilizator]

    Dincolo de scoaterile din context si reactia feminista exagerata Erdogan sustine acelasi lucru ca orice politician si filozof occidental curat de dreapta si anume ca femeia si barbatul nu sunt egali (genetic, fiziologic, fizionomic etc.) ci sunt individualitati care se completeaza reciproc.
    Dupa ce a aplicat catva timp politica falimentara de control al populatiei China incepe sa o lase mai moale. Toata lumea inteligenta incearca sa evite dezastrul demografic cu care se confrunta acum Europa si America. In timp ce Europa e invadata de africani si musulmani, America e invadata de sud-americani si africani. Fluxul asta este total nenatural si e determinat de imbatranirea rapida a populatiei occidentale care a dus la o gaura uriasa de personal calificat in economia occidentala. Obama e atat de disperat incat a ajuns sa legalizeze imigratia ilegala. Sistemul social este supradimensionat si falimentar si singura lor iesire este sa puna la munca o groaza de imigranti pentru a sustine bunastarea bosorogilor occidentali. Singura solutie pe care am vazut-o care sa nu implice milioane de imigranti sunt dronele si robotii si din cauza asta este Google cel mai mare finantator la campaniile democratilor americani.
    Principial Erdogan are perfecta dreptate chiar daca astfel femeile trebuie sa se sacrifice pentru viitorul tuturor. Fiecare trebuie pana la urma sa se sacrifice daca se doreste ca lucrurile sa mearga inainte si sa nu fim invadati de barbari care nu stiu decat sa produca puradei si razboaie. Barbatii trebuie sa produca mai mult, iar femeile trebuie sa asigure viitorul societatii, altfel intr-o suta de ani toate bisericile din Europa o sa fie moschei.
    • +5 (5 voturi)    
      Cand te casatoresti cu menajera ta, PIB-ul (Marţi, 25 noiembrie 2014, 2:51)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      tarii se injumatateste - Funky Business. Barbatii mor primii, dupa ei raman vaduvele fara suportul material pe care l-au avut cat timp traiau sotii lor. Daca n-au lucrat niciodata, nu au nicio pensie, devin sarace lipite pamantului.
  • +1 (7 voturi)    
    in Spania au avut loc manifestatii (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    impotriva avortului, adica urmasii inchizitiei sunt la fel de indoctrinati religios la fel ca si Erdogan.
  • -3 (9 voturi)    
    de acord cu turcul (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:17)

    Alina_Ana [utilizator]

    Ca sotie si mama de doi copii mici, nu pot decat sa fiu de acord cu aceste afirmatii (nu stiu daca sunt scoase din context sau nu, dar asta a fi pacatul celor de hotnews). Doua exemple: cand revin la serviciu dupa cel de-al doilea concediu de maternitate (ce tupeu, al doilea!!!), as vrea sa nu fiu tratata precum un barbat care in ultimul an nu a fost in stare sa vina la serviciu. Iar cand ajung seara acasa si muncesc de pic lata, ma simt foarte diferita de un barbat care nu vede ca rufele nu sunt spalate, copiii au nevoie de atentie, podelele sunt murdare etc.
    • +7 (7 voturi)    
      Turcu' zice ca sa stai acasa si sa cresti (Marţi, 25 noiembrie 2014, 2:45)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alina_Ana

      copii, sa ai grija de casa si de barbat, sa nu te mai duci la serviciu, asta zice!
      Nu stiu daca mai ai sansa sa-ti cooptezi barbatul in actiunile casnice, daca n-ai reusit sa-l implici pana acum - dar daca ai baieti, invata-i sa stie sa faca treaba in casa de cand sunt mici, ca altfel, o sa propagi sistemul mai departe si iti vor "multumi" nurorile precum probabil ii "multumesti" si tu soacrei tale pentru companionul pe care ti l-a pregatit.
    • +2 (2 voturi)    
      punte-ti barbatul la treaba (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:03)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui Alina_Ana

      lasa preferintele .
      iar daca nu iti convine, stai acasa sa cresti copiii (asa cum iti sugereaza turcul tau). Nu ne mai incurca aiurea.
  • -4 (8 voturi)    
    cine poate sa spuna (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:31)

    popescu_dtru [utilizator]

    ca nu are dreptate? punct cu punct
  • +6 (6 voturi)    
    BORul si Turcul (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:02)

    Skeptical [utilizator]

    "Sfintii parinti" care isi fac cruce cu mita de la PSD si filozoful Erdogan - asta e nivelul.

    Astea nu sint religii sint abominatii medievale.
  • -1 (5 voturi)    
    dap (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    femeia care sofeaza, maimuta care patineaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Am vazut maimuta sa patineze, era (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:33)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      destul de naturala si facea fata situatiei. Am vazut insa si prea multi barbati beti-maimuta la volan, semn de IQ debil. Ce-o fi mai bine, sa vedem femei care sofeaza sau barbati-rupti-in-freza-de-beti care sofeaza?
  • +2 (2 voturi)    
    Trist (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:17)

    Michael333 [utilizator]

    Realitatea anului 2014 este trista. Omenirea a facut pasi importanti in ultima suta de ani pentru iesirea din intuneric (intunericul nu e o chestie exclusiv medievala!), ca acum sa vina un batut in cap si sa faca pasi inapoi. Pe ce baza? Pe baza unei carti asazis sfinte (ce dracu` o mai fi insemnand si aia) scrisa de niste neterminati care nu stiau unde se duce soarele noaptea- valabil si pentru alte 'carti sfinte'. Ceea ce este la fel de trist este faptul ca, dupa mii de ani, omenirea INCA mai crede in acele carti si le ia drept litera de lege. Pana nu renuntam la asemenea aberatii (si ma refer aici si la crestinism) nu o sa reusim niciodata sa iesim total din mocirla.
  • +1 (3 voturi)    
    Corect (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:17)

    Protoss [utilizator]

    Insa doar doar daca privim dintr-un anumit unghi, este clar ca nu suntem egali, unora li se potrivesc mai bine unele meserii decat altora.
    • +1 (1 vot)    
      Nu (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:41)

      Michael333 [utilizator] i-a raspuns lui Protoss

      Nu despre asta e vorba in propozitie.
  • +2 (2 voturi)    
    Ignoranta (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:00)

    Daenerys [utilizator]

    Intelectualii turci care vor progres, majoritatea deveniti atei din pura sila cauzata de amestecul nepermis in secolul XXI al religiei in guvernarea statului, au, la scara mult mai mare, aceeasi problema pe care o avem si noi cu ignoranta unei portiuni mari din electorat.

    Tin minte bine ca un tanar foarte educat din Istanbul(si conform spuselor sale, extrem de multi sunt ca el) aproape cu lacrimi in ochi imi spunea ca nu este posibil ca republica lui Atatuerk, sa aiba o Prima Doamna cu hijab(sau turban nu stiu exact cum se face distinctia acolo). Pe Atatuerk il elogiaza si actuala clasa politica, dar nimeni nu se sinchiseste sa ii urmeze ecemplul. Se facusera pe atunci progrese atat de mari incat este normal sa te frustreze teribil cand faci pasi inapoi.
    Ei dau vina pe lipsa de educatie a electoratului, spun ca acesta este format in mare parte si din femei care se lasa asuprite, care accepta sa nu se duca la scoala si voteaza orb la ordinele barbatului lor. Oamenii aceia aceia lupta cat pot sa deschida ochii maselor, dar este foarte greu
    . Aici nu e vorba numai de intratul in UE. Poti sa iti doresti sa fii o tara extraordinar de avansata fara sa ai miza asta(a se vedea Norvegia, Elvetia etc)