VIDEO Zeci de mii de persoane au manifestat la Budapesta impotriva lui Viktor Orban

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 6:26 Actualitate | Internaţional

Zeci de mii de persoane si-au manifestat "indignarea" luni, pe strazile Budapestei, fata de politica premierului Viktor Orban. Aceasta "Zi a indignarii" a fost ultima dintr-o serie de manifestatii care au inceput luna trecuta contra unui proiect de lege privind taxarea utilizatorilor de Internet in Ungaria, potrivit Mediafax.

Pus sub presiune si aspru criticat de Washington si Bruxelles, Orban a anuntat la sfarsitul lunii octombrie retragerea acestui proiect de lege controversat.

Potrivit unui fotograv al AFP, la manifestatia au participat aproximativ 25.000 de persoane, care au scandat "Orban, afara!".

"Nu vrem ca Orban sa ne impinga in bratele (presedintelui rus Vladimir) Putin si ale Rusiei. Suntem un stat din cadrul Uniunii Europene si vrem sa ramanem acolo", a declarat unul dintre manifestanti, Balint Farkas, un student in varsta de 26 de ani.

Dupa dispersarea manifestantilor, cateva mii de persoane au ramas pe loc.

Unii indivizi au incercat sa patrunda in Parlament, fapt ce a provocat confruntari cu fortele de ordine. Sute de politisti au fost mobilizati la intrarea in cladire.


Alte peste 20 de manifestatii de "indignare", dar de o amploare mai mica, au fost organizate, de asemenea, luni pe teritoriul intregii tari.

Renuntarea la taxa pe internet, dupa manifestatiile din octombrie, constituie unul din rarele esecuri ale premierului Orban dupa venirea sa la putere in 2010.

Saptamana trecuta, aproximativ 10.000 de persoane au manifestat la Budapesta pentru a cere demisia sefului serviciului fiscal din Ungaria careia i s-a refuzat intrarea in Statele Unite din cauza unor acuzatii de coruptie.


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3800 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    In sfirsit (Marţi, 18 noiembrie 2014, 8:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Budapesta civila se agita nelinistita. Cam tirziu dar mai bine mai tirziu decit niciodata.
    • +1 (9 voturi)    
      nu-i iubesc pe unguri (Marţi, 18 noiembrie 2014, 9:37)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dar ar trebui sa luam notite si exemplu.
      • +3 (5 voturi)    
        Imi pare rau, (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:56)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        dar e exact invers.
        Ponta a iesit repede la rampa duminica si a admis infrangerea, felicitarea lui Iohannis si al 3-le a zis "Nu trebuie sa demonstrati-gata!" pentru ca un tavalug de 10,000 de oameni furiosi veneau peste el. (Cu ocazia asta a aflat si el "ca asa nu mai merge" si ca poporul roman are doua moduri de exprimare: tacere si furie).
        • +2 (2 voturi)    
          da da da (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:45)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Curs 4.73 accize. S-a iesit din parti. Vociferam 3-4 fraieri si atat. Si teoretic n-ai zice ca este atat de greu de observat ca magaria aia afecteaza pe TOATA lumea. Pana si media mainstream a inceput sa comenteze mai vocal doar in apropierea alegerilor. Deci, despre ce vorbim?

          E ok ca s-a iesit acum in numar mare, dar hai sa nu ne dam mai rotunzi, mai darji si brazi decat este realitatea. Daca tema e simpla, misto sau la moda, se iese... altfel, nema. Chiar daca magaria afecteaza un sistem fragil si prost oricum. Vezi ordonanta traseism primari.
    • -7 (7 voturi)    
      Agitatia din Ungaria (Marţi, 18 noiembrie 2014, 11:50)

      TanaseVasile [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sunt curios cine este in spatele acestor valuri de nemultumiri intr-o tara vecina in care poporul o duce mai bine ca noi, romanii si unde coruptia nu a devenit un sport national ?!
      Ei nu au avut un contract "Bechtel" cu efect devastator pentru economia Romaniei, trecut sub tacere de catre SUA ,desi a generat o coruptie imensa pe plaiurile noastre mioritice !
      Asta sa fie motivul? Cand ungurii cauta parteneri de contract pe criterii de competitivitate pe alte meleaguri decat in SUA, inseamna ca se apropie periculos de Moskova? Este bine de reflectat asupra acestui subiect inainte de a face fel de fel de afirmatii superficial fundamentate.
      • +4 (4 voturi)    
        Fundament (Marţi, 18 noiembrie 2014, 12:20)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui TanaseVasile

        Cauta Viktor Orban parteneri de contract??!! Dar cu internetul ce are de vrea sa-l inlantuie cu taxe pe spinarea internautilor??!!

        Fara suparare, viktatorii sint chiar super-prosti. Ala din Ukraina a tras in protestatari. Asta din Romania a dispretuit diaspora, inconstient. A ramas ungurul izolat la Budapesta. O sa dispara si el, pe propria prostie.
      • -1 (5 voturi)    
        argument (Marţi, 18 noiembrie 2014, 12:56)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui TanaseVasile

        L-a mancat in c.r pe orban sa taxeze internetul ca sa mai mulga niste bani. Si a facut acest lucru singur, singurel. Suficient de bine fundamentata afirmatia mea?

        In alta ordine de idei, orban exagereaza, dar nu face un lucru rau cu rusii cand se da baiat bun ca sa obtina pret ok la gaze. A vazut ca Germania si Franta isi fac jocurile si-i pun pe altii sa sanctioneze Rusia in timp ce ei fac afaceri cu ea. Totusi... de la asta pana la teoria conspiratiei sustinuta prin a-i acuza pe altii ca fac afirmatii "superficial" fundamentate... e cale lunga.
  • +6 (10 voturi)    
    Asteptam trezirea si la Moscova (Marţi, 18 noiembrie 2014, 9:42)

    rov [utilizator]

    De acolo vine raul asta mizerabil ce poarta si un nume: fhurtin.
    • +4 (4 voturi)    
      Sa nu uitam (Marţi, 18 noiembrie 2014, 10:35)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Libertatea in est a inceput-o Gorbaciov la Moscova, laureat Nobel, cu mult timp in urma. Inventia lui Gorbaciov de-atunci era limitata. Se numea glasnost si perestroika. Dar el, cu mintea lui indoctrinata, credea totusi cu multa incapatinare in libertate si adevar. Numai ca habar n-avea ce sa puna in loc. URSS era complet nepregatita pentru libertate. Si totusi Gorbaciov si-a impus credinta sa sincera in libertate si adevar. A fost un pas foarte mic catre democratie. Si totusi intreaga Europa de est s-a eliberat. Si nici Rusia nu mai este chiar ce era in trecut.

      Rusii sint si ei imprevizibili. Dar cind incepe revolta la Moscova, se lasa cu chestii grele, singeroase. Mi-e mila deja de rusi. Sacrificiul de singe pare inevitabil. Sau poate ca oligarhia ruseasca de astazi va fi pacalita de un lider democrat. Greu de crezut. Dar nu imposibil. Minuni se mai intimpla. Ca in Ukraina.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa e... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:59)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Puskin, poetul lor national a spus, "Revolta rusului...
        fara sens, fara mila..." (Russian mutiny- senseless, mercyless...)