Actorul rus Alexei Devotcenko, opozant activ al regimului lui Vladimir Putin, a fost gasit mort la Moscova

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:25 Actualitate | Internaţional


Actorul rus, Alexei Devotcenko, cunoscut drept opozant activ al regimului lui Vladimir Putin, a fost gasit mort intr-o casa din nordul Moscovei, au declarat miecuri surse din politie pentru agentia rusa de presa Interfax.

Serviciul de presa al Ministerului Afacerilor Interne al Federatiei Ruse a confirmat pentru Interfax ca in jurul orei locale 18:36 a fost descoperit cadavrul unui barbat intr-o casa din nordul capitalei ruse.

Cauza decesului nu este deocamdata cunoscuta. Politia nu exclude o crima si face cercetari pentru a determina circumstantele decesului.

Alexei Devotcenko, in varsta de 49 de ani, era cunoscut drept un opozant activ al regimului lui Vladimir Putin.

In martie 2010, Devotchenko a lansat un apel catre elita culturala ruseasca sa inceteze  sa mai accepte bani de la stat, pe care ii rasplateste prin atitudinea servila, si sa iasa sa protesteze impotriva autoritatilor, relata la acea vreme Radio Free Europe, Liberty.

Devotcenko, membru al Frontului Civil Unit din Sankt Petersburg - miscare de opozitie opuse lui Vladimir Putin- , a luat parte de-a lungul timpului la numeroase actiuni ale opozitiei.

In ianuarie 2012, Devotcenko a fost batut de doi barbati, originari din Dagestan, in statia de metrou Shabolovskaya din Moscova, pentru ca purta cercel in ureche. Actorul relata atunci ca nici politia si nici personalul serviciului de metrou nu au intervenit sa il ajute.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16084 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:41)

    [anonim]

    • +23 (25 voturi)    
      asa o sa ajungem si noi (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:45)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui

      asa o sa ajungem si noi cu Ponta presedinte.
      • +7 (9 voturi)    
        Am fost asa pe vremea lui Bombonel (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 23:43)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ..unii spun ca si Panait ar fi o asemenea victima. Eu ma gandesc insa numai ziaristii maltratati in acei ani.
    • +17 (17 voturi)    
      Râdem noi (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:56)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar nu e râsul nostru.
    • +11 (11 voturi)    
      :))))) (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui

      Comentariul zilei! :))
    • +8 (8 voturi)    
      Cadavrul (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 22:38)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui

      zacea sub scara fara trepte, ascuns intr-o cutie de chibrituri. Ultimele cuvinte ale sinucigasului au fost: "Nu ma impuscati cu cutitele, fesebishtilor!"
  • +14 (16 voturi)    
    Cauza mortii: (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:55)

    2vest [utilizator]

    Accident - a fost lovit de un elicopter in beci sau cel mai probabil a murit calcat de tramvai in lift !!!
  • +15 (17 voturi)    
    hehehe (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 20:57)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, noi sa ramanem mai prejos ?!
    dr.viktor viorelici pontin, nepotul pe linie directa al marelui ilici kaghebeski...acoperitul de serviciu...

    shit happens !
  • +12 (12 voturi)    
    stati ca ajunge si mr. part presedinte (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:13)

    giigi [utilizator]

    vedeti voi!
  • -20 (26 voturi)    
    Cred ca e clar, nu? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:13)

    PromotorFidei [utilizator]

    Ca acest mare actor si activist politic a fost asasinat de Putin personal, insotit de Ponta si de Orban, cu sprijinul logistic al lui Kim Jong Un, Fidel Castro si (..mai puneti voi..), sub auspiciile lui Stalin, Mao, Dej, Ulbricht, Pol Pot, Kim Ir Sen si tanti Veta de la curatenie, Din cate se "vorbeste", a fost impuscat si injunghiat (@dr.Fly), electrocutat, otravit, defenestrat, spanzurat, incendiat, calcat de tren/avion/submarin si mancat de Yeti.

    Totusi, parca un infarct sau un AVC, pe fond de alcoolism, par mai aproape de realitate........
    • -6 (8 voturi)    
      mai degraba (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 23:23)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui PromotorFidei

      Omul purta un cercel în ureche și lupta împotriva homofobiei. Remember Ioan Luchian Mihalea?
      • +5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 6 noiembrie 2014, 0:24)

        [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

    • +9 (9 voturi)    
      Putin este un mare lider (Joi, 6 noiembrie 2014, 0:45)

      math [utilizator] i-a raspuns lui PromotorFidei

      Opozitia este aparata si incurajata. In Rusia este o democratie care tinde spre perfectiune, economia duduie, poporul e madru ca este rus.

      Incercam si noi dupa puteri, sa il punem pe Ponta presedinte si sa o luam pe aceasta cale glorioasa.
  • +16 (16 voturi)    
    pai (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:22)

    kripton [utilizator]

    daca te pui cu stapanu te calca tramvaiul in lift.
    doar nu-si imagina ca o sa-l tolereze la nesfarsit; asasinatul politic in rusia a fost mereu in uz,nu ca la noi unde doar tipii tari au recurs la asa ceva;
    in rusia crima e necesara si obligatorie in politica ; daca vladimir vladimirovici il lauda mereu de stalin,e clar ca nu va tolera opozitia politica iar prezentul omor e un avertisment pt ceilalti... asta e rusia si vad ca boborului rus ii place.
  • +16 (16 voturi)    
    deja vu? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 21:50)

    paranoid_android [utilizator]

    in curand va fi pace si liniste in rusia;

    si, era sa uit, multa armonie, ca pe vremea lui stalin