Victor Ponta despre organizarea votului in strainatate: Au fost cozi pentru ca nu s-a mai furat ca in 2009

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 3 noiembrie 2014, 10:35 Actualitate | Internaţional

Victor Ponta a sustinut duminica seara ca alegerile au fost organizate foarte bine in diaspora. 

"A fost exact acelasi numar de sectii de vot ca si in 2009. Spre deosebire de 2009, de data asta nu se mai fraudeaza votul. In 2009 s-a furat in diaspora, acuma vedeti, la Paris daca nu se fraudeaza se face coada", spunea Victor Ponta, scrie Realitatea TV. 

Coada e formata din oameni adusi cu autobuzele, a declarat premierul la Antena 3.

"S-au organizat, deja aveau pancartele pregatite de dimineata ca o sa blocheze, au venit seara, domnul Diaconescu stie ca in diaspora au trimis la 7-8 seara autobuze cu oameni, au blocat sectia si v-au trimis poze".

Reactia a venit dupa ce mi de romani au protestat la Paris, Londra si in alte orase europene pentru ca nu au putut sa voteze dupa ce au stat la cozi timp mai multe ore. Proteste fata de organizarea proasta a votului in strainatate au fost duminica seara si la sediul MAE din Bucuresti, Peste 200 de oameni au cerut demisia ministrului Titus Corlatean.

Ei au scandat printre altele: "Vrem ca vii sa voteze, nu ca mortii sa conteze!".












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
22718 vizualizari
  • +42 (44 voturi)    
    da, autobuze spatiale (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:37)

    DrInOrice [utilizator]

    De pe planeta trilu-lilu nino-nino de la Putin de unde vine si Tonta
    • -14 (26 voturi)    
      cu pancartele (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:59)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Si eu merg la vot cu pancarta dupa mine, doar asa, in caz ca ma enerveaza ceva.
      • +13 (13 voturi)    
        nu, la tine e altceva (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:09)

        DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        mergi linistit pe strada la universitate, iarna, si brusc scoti fulare rosii si pancarte anti-boc, breloace si sepci cu Latrina3 si bolsevicii psd. Nu-i asa, alea le tii mereu in buzunare
        • +10 (10 voturi)    
          dezamăgire totală (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:27)

          m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

          ce mă doare mai tare e să scot 10 euro din buzunar, să-l dau pe motorină ca să merg sute de km (că au redus centrele de votare), apoi să stau cu copilul 5 ore în frig că mâine trebuie să fiu la 5 la lucru în austria și să mi se închidă ușa în nas după care a doua zi să mi se spună că din cauza că sunt HOȚ de-aia n-am votat.
      • +9 (9 voturi)    
        uite ce-i ciudat !!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:30)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        BEC – prezenta la vot diaspora:
        - tur 1/ 2009 – 94 383 persoane.
        - tur 2/ 2009 – 146 876 persoane.
        - 1/ 2014 –numaratoare partiala– 118 908 persoane.
        Anul asta, au votat mai multi decat in 2009, si totusi, exista dovezi FILMATE ca in Europa a fost coada si s-a stat 3-4 ore la vot !? Unde s-a votat mai mult ?
        Italia + Spania:
        -tur 1/2009 – 45 215 persoane.
        - PARTIALE tur 1/2014 – 68 561 persoane !!
        • +13 (13 voturi)    
          ciudati sunt hotii care fura romanilor dreptul la (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:56)

          Inuka [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

          S-a stat la coada pentru ca reprezentantii guvernului Romaniei a facut tot ce a putut pentru a intarzia votul.
          Nu numarul de cabine a fost problema, pentru ca in multe locuri erau doar 1 sau 2 persoane la cabine ci intarzierea cu care s-a acordat stampila de vot fiecarui votant.
          Indiferent daca in 2009 s-a furat sau nu, organizarea alegerilor trebuia sa permita tuturor sa isi exprime votul. Ok, nu putea fi fizic posibil votul la 2 secunde (legenda urbana propagata de PSD, infirmata de realitate) atunci asigura numar dublu de personal, formulare si stampile care sa permita votul acelui numar de persoane intr-un timp rezonabil.
          Cozile inregistrate in TOATE sectiile de votare din Occident in timp ce in tara s-a votat in veselie pe liste suplimentare sau cu urna mobila (30% din numarul toatal de voturi exprimate in anumite sectii de votare!!) arata clar sabotarea votului din strainatate si furtul pe scara larga in tara.
          Sa acuzi opozitia ca a adus autocare pentru turism electoral e o dovada de imbecilitate suprema. Adica autobuzele si urnele mobile PSD nu sunt frauda, dar fascistii de romani din strainatate s-au organizat ca sa se plimbe cu autocarele cate 400-500km intre sectiile de votare ca sa voteze multiplu.
          Niste gunoaie.
          • +7 (7 voturi)    
            :/ (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:37)

            hootman [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

            In 2009 cand a iesit Geoana sa se declare castigator majoritatea celor din psd au trait cu impresia ca voturile celor din diaspora au facut diferenta si l-au ajutat pe Basescu.
            In 2014, ca sa nu se mai intample asa ceva, psd-ul a luat cateva masuri:
            1. a micsorat in mod ridicol numarul de sectii de votare si implicit de stampile.
            2.au mutat responsabilitatea la bec.
            3.au introdus un sistem cu declaratii si hartii care sa prelungeasca cat mai mult procesul

            in fapt, au facut tot ce au putut sa intarzie si sa opreasca votul impotriva psd( de care sunt constienti).

            la turul II nu vor face altceva, tot la fel se va intampla.

            p.s. la ceea ce s-a intamplat pe listele suplimentare in tara, daca as fi in locul DNA, mi-as face timp sa studiez fiecare vot pe liste suplimentare in judetele unde s-a votat masiv.
          • +4 (4 voturi)    
            Frauda (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:53)

            GabrielaBejan [anonim] i-a raspuns lui Inuka

            Asa o rusine nu am mai trait nici macar pe vremea lui Iliescu! Cum e posibil sa nu fii lasat sa-ti exerciti dreptul la vot? Asa o frauda pe fata.... Cat de prosti ne considera tovarasul Ponta ca sa putem crede ca in strainatate au venit cu autocarele la vot sute de km? Sper ca in turul II sa nu se mai intample asa ceva si sa nu iasa comunistii ca vor distruge si ce-a mai ramas din tara asta.
      • +7 (7 voturi)    
        esti ori chior ori crezi in latrine si tonta (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:02)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        io n'am vazut p;ancarte. numai dottore le'a vazut, cat a mancat popcorn in fata tembelizorului din kizelev.

        Solutia sta in schimbarea orelor de votare.
        dimineata prezenta este f. sca zuta, in tim ce dupa amiaza si seara lumea se buluceste
        SA SCHIMBE ORARUL INTRE 9 AM SI 11 PM
        9-23 PE. CEI CU CEASURI ELECTRONICE :)
        ba chiar ar putea prelungi pana la 12 noaptea.
        si mai multe stampile si cabine de vot.
        sa se distribuie formularele afara, ca atunci cand intra in sala de vot, omul sa'l aiba completat, urmand sa semneze numai in fata oficialilor din sectia de votare, sa primeasca buletinful si stampila si sa voteze.
    • +9 (9 voturi)    
      MANIPULARE TOTALA - ASTA CHIAR NU ARE LIMITA (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:27)

      java [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Sa se uite aici sa vada cum a fost in Paris in 2009:
      http://www.youtube.com/watch?v=_CFTnMxXDyc

      Aceeasi situatie a fost si in 2009. Aglomeratie si ROMANI care nu au putut sa-si exercite dreptul la VOT. Ar trebui sa dam STATUL in judecata si sa cerem anularea votului daca nu reusim sa votam.
      ESTE DREPTUL NOSTRU.
      • +7 (9 voturi)    
        Iarta (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:50)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui java

        Iarta-l ! Cretinul asta cunoaste doar gara din Paris si banca pe care dormea invelit cu ziare; pentru ca-i era frig a ramas cu o ranchiuna pe ziare !
    • +8 (8 voturi)    
      Pai ceva tot s-a furat (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:38)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      .. mai exact stampilele de la sectiile de vot. Au mai lasat cate doua-trei de samantza lotrii de la MAE!
    • +3 (3 voturi)    
      Mda.... (Luni, 3 noiembrie 2014, 14:29)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Aloooooo ... nenea Poanta, vezi ca dai din casa prea multe.
      Tu ai impresia ca in toate tarile umbla autobuze, asa cum se plimba cele ale lui Dragnea prin capitala?
      Acolo lumea munceste, din acest motiv vine mai pe seara la vot.
      In alte tari cu 10 euro in buzunar te duci la primul magazin si-ti scrie ala pe ce vrei tu, plastic, carton, fier cu ce culoare vrei tu in functie de cati bani ai.
      Si la noi in capitala, in centru, la magazinul Unirii la parter, in buricul targului, iti personalizezi un tricou, cana, agenda, bucata de plastic, tatuaj cu mesaje de genul; Multa "sanatate"dle. Poanta! in fix 3 minute.
      Hai ca aberezi deja, oamenii aia au inghetat in frih cateva ore ca sa-si exercite un drept elementar, oamenii aia au ceva in cap, nu asteapta sacosa cu ulei si faina pt. un vot.
      Acei oameni iti mentin economia cu banii care ii trimit in tara, altfel ramai in curul gol.
      Da stiu, ei iti fac concurenta, nu-si lasa parintii sa moara de foame si sa ajunga ca multi alti batrani din aceasta tara, sa-si vanda votul pt. o punga cu malai si ulei.
      Da dl. Poanta, cam la acest nivel ai adus Romania.
      Acei romani nu vor uit si de cate ori o sa voteze te vor penaliza( asta vine de la faptul ca esti penal), din cauza ta si a gastii tale de mafioti corupti au ajuns sa-si paraseasca tara pt. un trai decent.
      Crezi ca nu preferau sa munceasca in Romania, sa-si vada zilnic parintii si copii? Sa-si petreaca weekendurile cu prietenii din copilarie?
      O sa ramai singur in tara asta si dupa ce-ti vor muri si votantii o sa ajungi spanzurat de un semafor.
      Ce mare treaba ai facut anul asta, ai lasat acelasi nr. de sectii de votare, dar in stil birocratic le-ai mai dat o hartie de completat.
      Mi-e sila de tine si de tot ceea ce reprezinti, imi provoci greata si sper sa ajungi intre cei 4 pereti, sa te gandesti cativa ani la cat rau ai facut acestei tari.
  • +37 (39 voturi)    
    cata nesimtire (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:38)

    codo [utilizator]

    Deci in tara s-a furat pentru ca nu au fost cozi? sau prin natura, romanii din strainatate sunt condamnati la ore intregi de cozi pentru a vota?
    • +15 (15 voturi)    
      TOCMAI faptul ca au fost cozi imense (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:20)

      HotDog [utilizator] i-a raspuns lui codo

      arata ca in 2009 nu s-a furat!! Este evident ca numarul romanilor din diaspora este mare iar in 2009 diaspora a avut cu adevarat un cuvant de spus!!

      Ponta are o placere in a umili romanii!!
    • +14 (14 voturi)    
      :)) (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:22)

      IonelVaidianu [anonim] i-a raspuns lui codo

      Pai cum sa voteze daca se stie cu cine vor sa voteze... :))
    • +11 (11 voturi)    
      Era de asteptat (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:25)

      madriano [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Romanii plecati peste hotare au un pic de cap si au plecat din tzara in cautarea unui trai decent. Oamenii cu minte nu sunt tocmai electoratul PSD-ului, asa ca au gasit o modalitate de a-i "scoate" de pe liste. Din fericire comunistii nu sunt prea destepti, trebuia sa tina asul asta pentru turul doi.
  • +41 (43 voturi)    
    bucuria hotului... (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:40)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    Ponta insista prin orice declaratie sa ne arate cat de hot este. Daca in 2009 nu au fost cozi, fiindca s-a votat eficient nu e bine. Daca au fost cozi in 2014, fiindca PSD a obstructionat votul atunci el se bucura.

    In München timpul mediul de asteptare a fost de peste 6h, La final au fost cateva sute care nu au putut vota, fiindca s-au inchis usile. Deci unde e frauda ?
    • +8 (8 voturi)    
      N.are sens! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

      Prostii de acasa sunt mult mai multi decat dsteptii plecati!
      Ce folos ca peste ceva vreme vor plange?!
      Si atunci vor da vina pe Basescu sau...
      Ëu de unde sa stiu?, Daca asa a zis la televizor?...
    • +2 (2 voturi)    
      Lehamite (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:26)

      veduma [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

      Orele 22:00 Munchen, Germania: https://www.youtube.com/watch?v=6gsUq8-4dWM

      Dupa ce s-a inchis consulatul au aparut si politistii (chemati de consulat bineinteles, presupun ca le era frica?)

      Dar stau si ma gandesc: eu in Romania nu ma voi intoarce niciodata (si nici copii mei) asa ca ce ma intereseaza pe mine? Va las sa votati cu cine vrei voi, eu renunt la cetatenia romana
  • +48 (48 voturi)    
    Mda (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:41)

    pathfinder [utilizator]

    Asta-i nebun.
    Si nerusinat.
    El confunda mosia lui Dragnea cu lumea civilizata.

    Ba, astia de pe forum, daca nu iesiti la vot in turul al doilea, praf va fac!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu asa, (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:09)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      ci viceversa confunda.
    • +16 (16 voturi)    
      iesim, dar cu TV... (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:17)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      vom solicita posturilor tv din tarile unde se voteaza sa ne insoteasca si sa arate lumii intregi de ce este in stare guvernul Ponta! Hotul de Ponta, nu a furat numai lucrarea de doctorat ci si timpul nostru si DREPTUL DE VOT! Asta NU MAI E O TARA DEMOCRATICA!
      • +1 (1 vot)    
        TV (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:44)

        alinsas [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        Au fost chemati ieri cei de la BBC sa vada si sa filmeze "democratia" din romania, dar dintr-un oarecare motiv, nu au vrut sa vina, nu i-a interesat :)
        • +3 (3 voturi)    
          la BBC motivul era Antena 3... (Luni, 3 noiembrie 2014, 15:08)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui alinsas

          Dar exista si posturi tv informative, arte, 3 sat, rtl, ziare FAZ, FR, etc. chiar ziare de bulevard ca Bild-Zeitug, psd-istilor trebuie sa le raspunzi pe limba lor. Si mai putem chema studentii de la Academia de film si arte sa faca reportaje si filme ca exercitiu practic pe tema "cui ii e frica de diaspora romana?" Chiar si scurtmetrajele pot fi relevante. Ii facem plagiatorului "Intrarea" in Lumea civilizata asa cum merita...
    • +12 (12 voturi)    
      la vot (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:20)

      myrella [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Nici ieri nu au iesit la vot cei care au stat acasa in 2009
      In turul 2 tb sa voteze toata lumea "pasiva", altfel ne mananca de vii ponta si haita lui
    • +4 (4 voturi)    
      In strada, acum! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:25)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Vreau si eu sa vad daca romanii sunt in stare sa rastoarne cancerul asta de guvern pentru ca si-a batut joc de cetateni, atat in tara cat si in strainate!
      Altfel regulile de obstructionare a votului nu vor fi schimbate!!!
      Toata ziua s-a plimbat un autobuz cu numar de Sibiu prin fata alegatorilor de la München. De coborat nu a coborat nimeni, cel putin cat am fost noi acolo! Data viitoare trebuie filmat tot ce misca in zona si facuta,afara, o lista a votantilor!
  • +38 (38 voturi)    
    Pe cine incerci sa prostesti, ma? (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:42)

    Herodot [utilizator]

    Au fost cozi pentru ca nu ati infiintat suficiente sectii de votare in strainatate, nu pentru ca "nu s-a mai furat ca in 2009". Si nu le-ati infiintat pentru ca stiti ca romanii din diaspora nu voteaza cu hotii!
  • +23 (23 voturi)    
    disperare mare la psd.... (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:43)

    un oarecare [utilizator]

    grabs popcorn....
  • +37 (37 voturi)    
    Mda (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:44)

    electron [utilizator]

    Asta ii o alta mostra o nesimtirii lui Ponta. Asta ii declaratia care m-a enervat cel mai tare aseara. Ok a castigat omul a luat 40% ca lumea voteaza cum voteaza. Dar sa zici asa ceva.... Pai omule vin mii de oameni si sunt numai 3 stampile? Mai pui lumea sa completeze si ceva formular acolo pe loc nu se poate inainte cat sta la rand Doamne fereste sa mearga cumva mai repede.
    Asa romani bravo stati acasa la calduria, un astfel de personaj o sa fie presedinte.... sunt altii la care nu le e lene sa mearga la vot si voteaza si pentru voi
  • +40 (40 voturi)    
    Traiasca Diaspora! (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:44)

    Martinezu [utilizator]

    Deci, intelegem ca daca se respecta legea, atunci votul din strainatete este doar unul simbolic, nu conteaza la numaratoare.
    In schimb in Teleorman si Turnu Severin se depaseste recordul la votanti pe liste suplimentare.

    Sper ca diaspora sa nu il ierte vreodata pe mitoman si sa ii faca o imagine pe masura afara.
    Incredibil cum oamenii de afara stau ore intregi la coada si concetatenii lor de aici dorm in sosoni asteptind ajutoare de la guvern.
    • +12 (12 voturi)    
      diaspora (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:22)

      un anonim [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Diaspora nu-l va ierta. In turul doi va primi 0 (zero) voturi de la noi. Problema este ca cei ramasi in tara uita destul de repede. In mod normal NIMENI n-ar trebui sa voteze un presedinte care impiedica exercitarea dreptului la vot. Din pacate astea sunt metehnele comunismului.
  • +40 (40 voturi)    
    Nu am cuvinte (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:45)

    Xtian [utilizator]

    Eu locuiesc in strainatate si pot spune ca au fost cozi foarte lungi toata ziua, nu doar seara.

    Colegii mei de aici stiau de dimineata de problemele de la sectiile de vot din strainatate, se pare ca au aparut stiri aici pe aceasta tema. Ne-am facut de ras rau de tot, din nou.

    Cat despre Ponta...minciunile si nesimtirea lui nu au nicio limita.
    • +11 (11 voturi)    
      Asta il supara pe Ponta!! D-voastra ganditi!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:21)

      HotDog [utilizator] i-a raspuns lui Xtian

      Pentru prezidentiabilul Ponta, asta este un defect cert al diasporei!!
    • +7 (7 voturi)    
      Tot respectul (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:00)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui Xtian

      pentru dvs si ceilalti romani din strainatate care au facut eforturi pentru a vota. Multumim!
      Prim-mincinosul ne ofera astfel o mostra din ce o sa traim daca iese presedinte, si-anume minciuna sfruntata pe model comunist. Exact asta face si Putin in tara lui.
  • +31 (31 voturi)    
    mda... (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:46)

    liviu_ [utilizator]

    nesimtire, sfidare, prostie, ingamfare, minciuna, incompetenta...
    ce sa mai zic.... asta e ponta
    • +8 (8 voturi)    
      ..felicitari.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:48)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ..ai definit un nou cuvnat in Limba Romana:
      (a) ponta =(a fi) un nesimtit, sfidator, prost, ingamfat, mincinos (notoriu ,de ingheata apele) si incompetent..!
      ..probabil mai sunt necesare niste corectari..
      Ar trebi sa iti dea un premiu membrii Academiei Romane!
  • +32 (32 voturi)    
    nesimtire (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:46)

    red.herring [utilizator]

    What? Nu imi vine sa cred, cita nesimtire si tupeu are omul asta in el. Dat fiind ca si-a cumparat Biserica Ortodoxa, nu ma astept "sa il bata Dumnezeu", cum spune romanul, dar sper ca macar Karma sa aiba grija de el (aia nu e ortodoxa)
  • +33 (33 voturi)    
    Dumnezeule... (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:48)

    Laurentiu78 [utilizator]

    mare...Cat de prosti ne poate crede asta?!?!...Adica aia din Londra, Paris, Munchen, Boston, etc...veniti unii din ei de la sute de kilometri, sunt de fapt adusi cu autobuzele in stil autohton, pentru ca altceva nu aveau de facut nu?!?!
    • +14 (14 voturi)    
      prosti (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:23)

      myrella [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Eu cred ca suntem intr-adevar "stupid people", dovada votantii-oi care s-au dus cu turma la tara sa voteze psd, dupa slujba la biserica unde preotii le-au spalat creierele
  • +21 (21 voturi)    
    sa spui asa ceva (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:48)

    sentenced [utilizator]

    cand l-am auzit azi dimineata pe tonta la tv spunand asta mi-am dorit mai mult ca niciodata sa-i crap capul.
  • +22 (22 voturi)    
    Puie Monta (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:51)

    transalpinarum [utilizator]

    atat am de zis
  • +21 (21 voturi)    
    formulare (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:54)

    jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator]

    in Germania, ca sa te deplasezi de la o sectie de vot la alta iti trebuie in cel mai fericit caz 5-6 ore. dupa care trebuie sa stai cel putin 6 ore la coada. cu toate acestea trebuie completate formulare !? ca nu cumva sa fie fraudate alegerile...

    in tara ii plimba cu autobuzele de la o sectie la alta si nu trebuie sa completeze nici un formular pe propria raspundere.

    cat am mers 20 de secunde sa pun stampila am auzit-o pe duduie spunand-i urmatorului: "dar asteptati, ca sa primim stampila inapoi..."
    • +3 (3 voturi)    
      ..plus ca te costa bani.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:50)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

      ..mai ales pentru drumuri express, autostrazi(nu stiu cum se numesc toate motorband) etc...
  • +21 (21 voturi)    
    Cu asta presedinte (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:55)

    subcultura [utilizator]

    nu avem dreptul sa existam ca tara.
    Asta face din Romania, vorba jandarmului francez, o pubela.
    Prefera sa fie presedinte pe o pubela, decat deputat sa zicem, intr-o tara cat de cat normala.
  • +21 (23 voturi)    
    ce nesimtit! (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:56)

    je2012 [utilizator]

    sectia din Paris a fost blocata deoarece erau sute de oameni veniti sa voteze nu sa o blocheze nesimtitule!! dar intrucat imbecilii de acasa au votat 40 % cu Mickey Mouse, nu au decat sa si-l faca presedinte. Il merita pe deplin si "succesuri" in apropierea de rusia, idiotilor.
  • +10 (10 voturi)    
    vot fraudat (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:57)

    Marius Muntean [utilizator]

    Alegerile din diaspora au fost fraudate masiv. Nu, nu s-au furat voturi ci s-a furat dreptul constitutional a zeci de mii, daca nu a sute de mii de romani de a-si alege presedintele.
    Cei vinovati trebuie pedepsiti exemplar si oamenii trebuie sa-si primeasca dreptul inapoi.
    Primul tur ar trebui anulat si reorganizat cum trebuie pe 16 noiembrie.
  • +8 (8 voturi)    
    Raspuns (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:04)

    avint [utilizator]

    de CARNAT, ca de obicei. Ah, cata sila imi este de caricatura asta de politician.
    Doamne, nu lasa ca tara asta sa fie condusa de un MITOMAN si HOT dovedit!
  • +6 (6 voturi)    
    Se poate fura cu 5%? (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:10)

    Miky60 [utilizator]

    Atata reprezinta romanii din strainatate raportat la toti romanii. Sa zicem ca 70% din ei vor vota cu Iohannis, adica 3,5%. Dar nu vor fi toti prezenti (sa zicem inca 70%), deci 2.45%. Pentru atata pierdere, ii e frica de cei din strainatate? Pai, el se lauda ca are pentru 70%, deci de ce face atata "nesimtire" pentru 2.45%?
    • +6 (6 voturi)    
      "cazul Geoana" (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:03)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      pai da, le e frica ca vorba aia, la Geonel era sigur si
      7 000 de voturi or facut diferenta, majoritatea venind din diaspora.
      Nuami ca ce face acum Pontache e sinucidere curata. daca el crede ca ma "sperie" cu 3 cacaturi , 2 stampile ..le putem arata ca "Nu pot ei dezgroba si infunda cat putem noi fura".

      Turul 2 ne mobilizam de la 7 dimineata.
  • +10 (10 voturi)    
    nesimtire maxima (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:10)

    neurino [utilizator]

    mai ne4simtitule, adica vrei sa imi explici mie ca, am fost carat cu autocarul (cum iti cara tie Dragnea mortii)????
    Mai scursura planatera...dupa ce am stat 1 ora si ca boul (asta la tentativa 2 cu ora inainte de inchiderea urmelor) ca la prima stateam si 4 ...tu vii ca o semintire si imi epxlici ca or venit cu autocarul????

    Mai parasuta...turul " zbori ca ma duc de la 7, sa nu mai am surprinze.
    • +4 (4 voturi)    
      nesimtire (Luni, 3 noiembrie 2014, 14:02)

      alinsas [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      degeaba vii de la 7, tot or sa ramana persoane care nu or sa poata sa voteze, daca nu esti tu, e altu. dar da, peste 2 sapt sunt in romania, si chiar daca aveam treaba duminica aia, acum o sa ma duc special sa ii dau puie lui monta!
      • +1 (1 vot)    
        exista si varianta asta :) (Luni, 3 noiembrie 2014, 16:16)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui alinsas

        din fericire, stau intr-o tara unde consulatul nu isi permite chiar atat de mari magarii ca-n Paris si Londra.
        Insa ai perfecta drepate, in caz de urgenta m merita investiti 80 euro.
  • +8 (8 voturi)    
    Romani din toate tarile, uniti-va! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:11)

    Om bun [utilizator]

    Daca macar jumatate din cei aproape 1 milion de romani plecati la munca in strainatate ar merge la vot, rezultatul ar fi altul.
    Ce se intampla de fapt este o alta dovada ca nu suntem o natiune unita macar in cel de-al doisprezecelea ceas.
    Romani din toate tarile, uniti-va!
  • +8 (8 voturi)    
    Vor fi iarasi ce au fost si mai mult decat atat! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:11)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Asta e o mostra de exprimare marca Ponta. Sa ne pregatim pentru stilul asta comunistoid de comunicare, unde mereu albul va fi negru si invers, in functie de interesele guvernantilor, caci se pare ca ne vom intoarce iarasi in anii '90.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta repetent in DREPT CONSTITUTIONAL (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:17)

    andreesanu [utilizator]

    "Doctorul "Ponta repetent in drept constitutional,ignrant
    al legii de baza Constitutia Romaniei considera bulibaseala in organizarea votului de la consulate,ambasade ca fiind un fapt banal desi este un caz penal acela de a nu permite accesul la vot .
    Accesul la vot nu-i strunga oilor asa cum o vrea Ponta !!
    Romani ati dovedit ca v-ati saturat de hotia PSDsta.
  • +7 (7 voturi)    
    incredibil ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:18)

    haddess [utilizator]

    ... dar adevarat!
    marele merit al acestui om este acela ca da noi intelesuri cuvantului "nesimtire".
    marele meu regret este ca suntem contemporani!!!
    "dac-as zice: luate-ar dracu', ar fi pacat, nu?" intreba un pesonaj dintr-o renumita sceneta cu Toma Caragiu.
    in cazul de fata insa ... pacat ar fi sa nu zic!
  • +15 (15 voturi)    
    nesimtirea nu are limite!!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:23)

    vali2 [utilizator]

    Ba nu ti-e rusine??? Ne-am saturat de tine si de gasca ta de hoti! Nu va mai suportam. Muriti odata!
  • +8 (8 voturi)    
    Pinocchio! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:25)

    zenovia [utilizator]

    cum poate sa minta in acest hal! ca s-au adus oameni cu autocarele doar pentru poze. incredibil, imi vine sa plang de ciuda ca acest om are sanse la presedintia Romaniei. Eu locuiesc in Londra, cozile au fost infernale in toate cele 3 sectiile de votare (mai putine decat in 2009). Am copil mic si m-au lasat in fata altfel nu reuseam sa votez.
  • +6 (6 voturi)    
    Concluzia - nu se va schimba nimic (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:29)

    Laseru [utilizator]

    Deci concluzia lui este ca a fost bine ca romanii sa nu voteze, ce minciuna gogonata, cozi au fost toata ziua bai hotule!
  • +8 (8 voturi)    
    Paris (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:31)

    zenovia [utilizator]

    si l-am vazut aseara pe unul la antena 3, nu stiu cum il cheama,probabil acest Diaonescu, care spunea ca la Paris au fost mai multe stampile acum si ca au votat mai multi oameni decat in 2009! imi cer scuze dar mie imi scapa logica asta. inseamna ca ori acum s-a votat un om la 7 (sau cate ziceau cei de la antena 3) secunde (exclus, dovada oamenii furosi), ori in 2009 nu s-a votat asa cum sustineau ei. manipulare si minciuna toata ziua, trist cand vin de la primul ministru al tarii. sper sa se mobilizeze lumea in tururl 2 si sa-l trimita pe acest domn (whatever) unde ii e locul.
    • +2 (2 voturi)    
      ..telespectatorii la3.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:54)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui zenovia

      ..au ajuns in stadiul in care nu mai rationeaza nimic, ci accepta cu ochii bine inchisi si urechile larg deschise orice minciuna le toarna in continuu latratorii sefi de-acolo...!!
      daca s-ar opri emisia la3 foarte multi oameni vor intra in sevraj...!!
  • +8 (8 voturi)    
    cozi (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:31)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Ponta a gresit: a vrut sa spuna, ca asa de bine a condus tara in ultimii ani, ca a reusit cu mari eforturi sa multiplice exportul la COZI...
    • +2 (2 voturi)    
      Evident, evident, (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:20)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      fiind el PRESEDINTELE CARE UNESTE prezentul psd-ist cu trecutul pcr-ist al presedintelui de onoare psd-ist...
      Ce roman mindru! Si ortodox pe dinauntru...
  • +1 (3 voturi)    
    Ma bucur ca apreciati (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:32)

    xrogo [utilizator]

    prestatia viitorului presedinte,continuati va rog tot asa!!!
  • +6 (6 voturi)    
    idei putine, dar fixe (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:41)

    TDB [utilizator]

    pitecantropul copy-paste, om de nimic care nu are nicio realizare concreta in viata lui, are in schimb idei foarte putine si foarte fixe, pe care le repeta ca un papagal limitat: USL, regimul Basescu, 7.4 milioane. Atata stie, atata spune. Si da, uitam punctul principal ; cat de bine a guvernat el, dimpreuna cu gasca lui de cartier. Pai am vazut cu totii aseara modelul ideal de guvernare : 2 sau 3 stampile pentru cateva mii de oameni. Daca as fi in situatia celor din diaspora care nu au putut vota, as depune plangere penala pentru obstructionarea dreptului meu la vot.
  • +9 (9 voturi)    
    la un astfel de comantariu de cretin.. (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:43)

    akillies [utilizator]

    ..eu as ruga toata Diaspora sa vina in tara de 16 nov si sa voteze la sectiile de unde apartineau pe liste suplimentare...!!
    Sau cel putin cei care au vrut sa voteze si nu au putut...
    un week-end in RO si o zi de lucru libera...!

    Au furat acum, mai mult ca in oricare alt an(!!) si mai mult, si-au batut joc de romanii din Diaspora!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:49)

    verid [utilizator]

    Are copii.Unul din copii e mare si intelege despre ce e vorba.Oare nu-i este rusine sa debiteze asemenea enormitati?Ar trebui sa fie decazut din drepturile parintesti pentru atentat la educatia copilului.
  • +10 (10 voturi)    
    Revoltator! (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:58)

    ticbis [utilizator]

    Asta e presedintele tuturor romanilor?
    Asta e presedintele care declara ca Basescu a dezbinat societatea si ca el o va reuni?
    Asta e presedintele care promite pacea si intelegerea intre toate categoriile sociale, intre romanii din tara si cei din diaspora, intre bugetari si privati, intre pensionari si salariati?
    Asta e presedintele care promite linistea in societatea romaneasca?
    Asta e presedintele "mandru ca e roman"?

    Si-a batut joc de romani si de Romania, tupeul si dispretul acestui derbedeu la adresa cetatenilor romani a atins cote inimaginabile pentru o tara care se vrea a fi democratica.
    Acest mitoman din nastere ar trebui extirpat definitiv din politica romaneasca, judecat pentru crima impotriva poporului si declarat public "persoana non grata" pe teritoriul tarii.
    Ura, mizeria morala si laturile pe care le imprastie zi de zi la adresa propriului propor au atins cote inimaginabile pentru orice om de bun simt din lumea asta.
    Aceasta scursura umana abjecta ar trebui eliminata definitiv din politica si trimisa in exil in Rusia, China sau Coreea de Nord. Este un cancer ce trebuie extirpat de urgenta!
    Este o rusine imensa, o pata dezonoranta pe obrazul Romaniei!

    Romani, iesiti la vot! Doar asa putem scapa tara de ciuma rosie!
    Nu lasati pe acest bolsevic sa ne sugrume in urmatorii 10 ani.
    Iesiti la vot si alegeti un viitor democratic, nu-l lasati pe dezaxatul asta sa ne duca inapoi in trecut! Am suferit destul sub talpa slinoasa a dictaturii comuniste; poporul asta n-ar mai putea suferi o noua dictatura rosie, s-ar stinge si ar muri pentru totdeauna!
    Romani din tara si de pretutindeni, iesiti la vot! Este singura sansa pe care o puteti oferi copiilor vostri!
    Altfel, va fi prea tarziu sa mai puteti repara raul facut!
    • +1 (1 vot)    
      A reusit (Luni, 3 noiembrie 2014, 16:57)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui ticbis

      A reusit sa reuneasca oamenii ! Dar la cozi!
      Si tocmai Ponta care a fost procuror sa o tina de 5 ani cu furtul de la Paris!
      Cum poate omul asta sa minta atat?
  • +8 (8 voturi)    
    Berlin (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:04)

    adiior [utilizator]

    Am calatorit mai mult 200km ca sa votez in Berin. Se pare ca am fost printre cei norocosi pentru ca am stat la rand doar 3 ore.
    La ora 19:50 am iesit din sectia de votare. Erau inca oameni la rand care vroiau sa voteze dar nu ii mai lasau sa intre in Ambasada deoarece (chipurile): "sunt prea multi inauntru". Insa, inauntru erau oameni care terminau cu votatul in 20 min.
    Au fost folosite DOAR 5 stampile de vot.

    Strategia lor a fost clara. Numarul foarte mic de stampile o numesc ei "masura anti frauda".

    Dar cu toate astea, voi merge si in turul doi si o sa ma pregatesc sa stau si mai mult la rand. Pentru ca nu pot sa stau si sa nu fac nimic impotriva nesimtirii, minciunii si hotiei. Votul este singura mea arma.
  • +6 (6 voturi)    
    In 16 noiembrie o sa fiu acolo la ora 7:00 (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:08)

    johnnny [utilizator]

    Locuiesc in Germania de 5 ani. Ieri am reusit sa votez pana la urma, insa am prieteni care nu au mai reusit pentru ca s-a inchis sectia de votare.
    Nu este momentul acum sa incep sa ma plang pentru motivele pentru care am plecat din tara sau sa deschid o discutie despre ce nu functioneaza in Romania.
    Promit insa un singur lucru: in 16 noiembrie o sa fiu in fata sectiei de votare la ora 7:00, la fel cum o sa fie foarte multi din prietenii mei de aici. Doar ca sa fim siguri ca votam.
  • +9 (9 voturi)    
    am vrut sa ma abtin sa ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:10)

    greenforest [utilizator]

    Am vrut sa ma abtin sa comentez o astfel de declaratie, dar nu pot.
    Sunt cateva probleme cu declaratia lui:
    1. De meserie e procuror, si el acuza ca s-a furat.
    2. Se voteza incet pentru a nu se fura. Din asta eu inteleg ca daca se misca repede votarea, atunci cei care au stat la coada ar fi furat. Tocmai i-a facut hoti se cei care vroiau sa voteze. Concluzia lui este ca romanii din care traiesc in afara tarii si vor sa voteze sunt hoti.
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare retorica (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:22)

    Dana Bob [anonim]

    Daca sustine ca in 2009 au fost fraude la vot inclin sa cred ca si demiterea lui Basescu au fost!
    Unde sunt 7.4 milioane pe care ii tot invoca Ponta ?
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:25)

    n3ssaj [utilizator]

    Ce mizerii de oameni , am stat 6 ore la coada in Londra, eu si altii mii de oameni veniti acolo doar ca sa punem umarul poate poate scapam de acesti ticalosi. Din cauza lor am plecat din tara, acum isi bat joc de noi in halul asta cu 3 stampile la zeci de mii de oameni? Niste ticalosi, niste nemernici.
  • +2 (2 voturi)    
    Stuttgart report (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:25)

    s.t.e.f. [utilizator]

    In Stuttgart a fost TOATA ziua coada de minim 4 ore, cu exceptia intervalului 7-10 AM. Treceau nemti pe langa noi, ne intrebau mirati ce se intampla, inca o bila neagra pentru Romania. Am auzit ca in Munich a fost si mai rau.
    Premierul tarii minte cu nesimtire. Eu nu am vazut "agitatori" sau oameni cu pancarde, dar am vazut oameni normali care nu voiau decat sa voteze, nimic mai mult, nimic mai putin. Imi este foarte, foarte greu sa nu injur cand aud de Victor Viorel Ponta.
    In acelasi timp, am tot respectul pentru romanii care au asteptat si au votat. Chiar daca s-au imbulzit la sfarsit, pierzandu-si rabdarea, e de inteles.
  • +2 (2 voturi)    
    Problema este ca acest om, dr. Ponta, (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:29)

    ofCAER [utilizator]

    conduce guvernul Romaniei de 2 ani jumate.
    Si tot el si tot de doi ani jumate nu a facut altceva decit sa se pregateasca pentru aceste alegeri (remember suspendarea din 2012).
    Iar cind a venit momentul alegerilor: fiasco total!
    Iar doctoru' iese si ne vorbeste nonsalant.
    Dar el este cel care vrea sa reprezinte Romania in lumea straina. Adica exact acolo unde s-a facut de ris chiar prin proasta organizare a alegerilor pe care, ca sef de guvern, trebuia sa o asigure.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Luni, 3 noiembrie 2014, 12:55)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

      In voturile lui Ponta ar fi trebuit sa se regaseasca cei 7. 4 milioane trambitati de 2 ani incoace!
  • +3 (3 voturi)    
    cica frauda (Luni, 3 noiembrie 2014, 13:22)

    sue_ellen [utilizator]

    Ei spun ca n-au mai dat tipizatele alea ca sa nu mai spuna lumea ca se face turism electoral. Au existat suspiciuni de turism electoral in comune si sate dar nu-i normal sa nu se termine de votat in Bucuresti unde sunt studenti multi, pana si pietari multi care vin sa vanda in Bucuresti si multi oameni care s-au mutat aici si inca n-au buletin. E un oras mare si vin multi oameni aici, trec prin el, vin in weekend in vizita. Sa n-apuci sa votezi in capitala e ridicol si suspiciunea de turism electoral in Bucuresti nu prea poate exista, ci in comune si sate necunoscute. In 2012 la referendum au prelungit ora de vot pana 23 si au alergat cu urna mobila pe ulite prin bezna. Acum nu s-a mai putut.
  • +2 (2 voturi)    
    La o astfel de nerusinare un singur raspuns (Luni, 3 noiembrie 2014, 16:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    VOTUL.
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Luni, 3 noiembrie 2014, 17:39)

    LiviuVasiliu [anonim]

    ai sa mai vezi voturi din diaspora am sa stau la rind pe16 nov ca la ulei si zahar pe timpul lui ceausescu de la 12 noaptea numai ca sa votez contra comunistilor
    • +1 (3 voturi)    
      Bravo. Joiannis a mai primit un vot sigur ! (Luni, 3 noiembrie 2014, 18:10)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui LiviuVasiliu

      Bravo. Joiannis a mai primit un vot sigur ! Ajunge sigur la 44% + 1 in turul doi. Inca putin !