VIDEO UPDATE Grecia: Sofer roman retinut, dupa ce a provocat un grav accident pe o autostrada din nordul tarii, soldat cu 4 morti si peste 20 de raniti

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 octombrie 2014, 13:58 Actualitate | Internaţional


Accident in Grecia
Foto: Captura YouTube
Cel putin patru persoane au murit si alte 23 au fost ranite intr-un accident in lant, in care au fost implicate aproximativ 40 de vehicule, produs duminica dimineata in nordul Greciei, au anuntat autoritatile. Potrivit presei grecesti, accidentul a fost provocat de un tir care circula cu viteza si a intrat intr-o coloana de masini stationate temporar din cauza unor lucrari la autostrada. Soferul tirului ar fi fugit de la locul accidentului, dar a fost prins la scurt timp de autoritati si arestat. Presa greaca mai scrie ca acesta este cetatean roman si conducea un vehicul inmatriculat in Bulgaria.

UPDATE 6: Ministerul de Externe a transmis noi precizari cu privire la accidentul din nordul Greciei. Potrivit MAE, soferul autocamionului a declarat in cadrul audierilor ca "nu a putut opri vehiculul  din cauza unor posibile defectiuni la sistemul de franare". MAE mai precizeaza ca, din informatiile obtinute pana acum, nu au fost implicati si alti cetateni romani in accident.

"Conform primelor declaratii date de soferul autocamionului in timpul audierilor, rezulta ca acesta  a vazut semnalizarile luminoase care indicau restrictii de circulatie cauzate de lucrarile la carosabil, insa nu a putut opri vehiculul  din cauza unor posibile defectiuni la sistemul de franare.

Autoritatile judiciare  elene vor efectua o noua audiere maine, 6 octombrie 2014, urmand a dispune masurile legale ce se impun.

Consulatul General al  Romaniei la Salonic a continuat, la fata locului, demersurile de obtinere a unor informatii cu privire la existenta si a altor cetateni romani implicati in accident.

Informatiile actualizate astazi, 5 octombrie 2014, la orele 19.00, arata ca nu au fost implicati si alti cetateni romani in accident.

Subliniem, inca o data, faptul ca cercetarile inclusiv sub aspectul stabilirii identitatii certe a persoanelor implicate in accident continua, reprezentantii oficiului consular roman aflandu-se la fata locului.

Consulul roman a asistat la audierile efectuate de autoritatile elene, soferul tirului beneficiind de asistenta unui traducator de limba romana, urmand sa decida asupra angajarii unui avocat care sa il reprezinte in instanta.

Consulatul General al Romaniei la Salonic urmareste indeaproape desfasurarea evenimentelor si ramane in legatura permanenta atat cu cetateanul roman, soferul autocamionului, cat si cu autoritatile elene competente cu gestionarea cazului".

UPDATE 5: Ministerul roman al Afacerilor Externe confirma, intr-un comunicat remis presei, ca un autocamion la volanul caruia se afla un cetatean roman a lovit mai multe autoturisme pe o autostrada in apropiere de Salonic si ca, in urma accidentului, 4 persoane au decedat, 4 persoane sunt ranite grav si peste 20 sunt ranite usor. "Soferul autocamionului, cetatean roman, a fost retinut si se afla la dispozitia autoritatilor elene", precizeaza MAE. Ministerul mentioneaza totodata ca, "din cauza caracterului recent al accidentului, nu rezulta, inca, decesul sau ranirea vreunui cetatean roman".

Precizarile MAE cu privire la accidentul din nordul Greciei:

"Consulatul General al Romaniei la Salonic s-a sesizat cu privire la producerea unui accident rutier in apropierea orasului Salonic, pe autostrada ce face legatura intre orasele Salonic si Veria, cu o posibila implicare a unui autocamion inmatriculat in Romania.

In acest sens, oficiul consular a intreprins demersurile legale pe langa autoritatile elene, in vederea obtinerii unor informatii certe, in regim de urgenta, cu privire la circumstantele producerii accidentului, cat si pentru confirmarea existentei unui autovehicul inmatriculat in Romania implicat in accident.

In paralel cu demersul initiat, o echipa a Consulatului General al Romaniei la Salonic s-a deplasat, de urgenta, la locul accidentului.

Conform primelor informatii obtinute inclusiv pe cale politieneasca, un autocamion la volanul caruia se afla un cetatean roman a lovit mai multe autoturisme stationate intr-o zona cu restrictii de circulatie, ca urmare a efectuarii unor lucrari pe carosabil.

In urma accidentului, 4 persoane aflate in autoturismele lovite au decedat, 4 persoane sunt ranite grav si sunt peste 20 de cetateni raniti usor.

Din cauza caracterului recent al accidentului, nu rezulta, inca, decesul sau ranirea vreunui cetatean roman, insa cercetarile sunt in plina desfasurare, urmand sa fie stabilite ulterior identitatile certe ale tuturor victimelor.

Soferul autocamionului, cetatean roman, a fost retinut si se afla la dispozitia autoritatilor elene.

In acest sens, reprezentantii Consulatului General raman in continuare la locul accidentului, fiind in legatura directa cu autoritatile elene competente".

UPDATE 4: Potrivit site-ului de stiri iefimerida.gr, soferul care a provocat accidentul este un cetatean roman, care conducea un vehicul inmatriculat in Bulgaria. Si site-ul skai.gr scrie ca tirul avea numere de Bulgaria.

UPDATE 3: Postul de televiziune Ant1 News anunta ca sunt patru morti si 23 de raniti. Potrivit televiziunii citate, soferul tirului ar fi fugit de la locul accidentului, dar a fost prins la scurt timp de autoritati. De asemenea, corespondentul postului de stiri afirma ca acesta ar fi cetatean roman.

UPDATE 2: Kathimerini anunta ca soferul tirului care a provocat accidentul, cetatean strain, a fost arestat.

UPDATE 1: Potrivit cotidianului grec Kathimerini, patru persoane si-au pierdut viata in accident si cel putin 20 au fost ranite.

______

Cel putin trei persoane au murit si alte 14 au fost ranite intr-un accident in lant, in care au fost implicate aproximativ 40 de vehicule, produs duminica dimineata in nordul Greciei, au anuntat autoritatile, citate de Greek Reporter.

Tragicul accident accident a avut loc in jurul orei locale 10.30 (10.30, ora Romaniei), pe autostrada Egnatia, in apropiere de orasul Veria din nordul tarii.

Martorii au relatat ca un tir care circula cu viteza a intrat intr-o coloana de masini stationate temporar din cauza unor lucrari la autostrada.

Imaginile surprinse de presa greaca arata un nor de fum negru ridicandu-se de la locul accidentului.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16449 vizualizari

  • -18 (24 voturi)    
    Intreb si eu ... (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:28)

    mionut [anonim]

    Un asemenea carnagiu de fieratanii contorsionate a fost facut de o singura masina care rula pe autostrada si nu a vazut ca e coloana oprita in fata? Ce naiba, era un tank de 120 de tone care rula cu 140 km/h? ...

    Doar intreb ...
    • +8 (12 voturi)    
      raspuns (Duminică, 5 octombrie 2014, 19:12)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      Pai daca daca tirul era incarcat, DA, era un tank care rula cu 140...
    • -5 (17 voturi)    
      Intrebarea mea e daca.. (Duminică, 5 octombrie 2014, 19:15)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      Ai inteles ca musai,intotdeauna(scuze de pleonasm) romanii sunt de vina si trebuiesc imediat/neaparat blamati.
      In 2012,langa Lipova,Valea Muresului,un ceh,ce conducea un T.I.R a intrat intr-o coloana care stationa la o lucrare de subtraversare a drumului.
      5 morti,12 raniti,drum inchis 6 ore.
      • -2 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 octombrie 2014, 0:33)

        [anonim] i-a raspuns lui cristian_n

        • +2 (4 voturi)    
          Nu a sarit nimeni... (Luni, 6 octombrie 2014, 10:46)

          cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui

          Mai ales poporul si prezidentul ceh sa isi puna imediat cenusa in cap,mai pustane...
          Dar la oamanii fara scoala,bac,etc nu ai pretentii.
          Argumentele tale=maimuta menelista,roman ortodox manelist,mon go,maimuta baroniala.
          Asta in 20 cuvinte scrise intru jignirea gramaticii.
    • +15 (17 voturi)    
      doar iti raspund (Duminică, 5 octombrie 2014, 20:19)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      nu era tanc, era un tir condus de o maimuta manelista.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai daca ai fi asteptat pana se completa articolul de catre Redactie ... (Duminică, 5 octombrie 2014, 21:47)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui mionut

      ... ai fi vazut ca, de fapt, un vehicul cu o incarcatura de greutate similara cu tancul autohton TR-85 a provocat accidentul.
    • +6 (6 voturi)    
      Imi cer scuze. (Luni, 6 octombrie 2014, 0:07)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui mionut

      Scuze. Condoleante pentru familiile celor decedati. Stirile televizate au vorbit initial de "o masina" nu de "un TIR". Ceea ce vedeam in imagini nu parea sa fie un rezultat al unei "masini".
      • 0 (8 voturi)    
        Nu-ti mai cere scuze (Luni, 6 octombrie 2014, 10:27)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mionut

        Asta e semn de buna crestere, cu care devii suspect pe-aici. Ia si tu exemplu de la veterani, gen @bec. Asta e modelul pe care-l promoveaza cu asiduitate Hotnews.
  • +16 (24 voturi)    
    ! (Duminică, 5 octombrie 2014, 17:35)

    tudorr [utilizator]

    Nu e exclus sa fi fost baut...sport national la romani! Toleranta ZERO pentru alcool la volan! Toleratii pe betivi si maine va vor omora familia pe trecere!!!
    • +6 (8 voturi)    
      Corect! (Duminică, 5 octombrie 2014, 19:16)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Nu trebe a mai capata inapoi carnetul...nici vorba..
  • +10 (12 voturi)    
    Legea trebuie schimbata (Duminică, 5 octombrie 2014, 18:04)

    rov [utilizator]

    Daca pentru un olandez civilizat de exp., un om cu constiinta, este suficient sa pui o atentionare si un semn de circulatie pentru a respecta legea, pentru un /// tupeist si pentru un infractor recidivist cred ca trebuie aplicate legi apropiate de sistemul lor de valori... Nu dau exemple , desi as dori...
    • -2 (6 voturi)    
      la ce ar ajuta? (Luni, 6 octombrie 2014, 9:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui rov

      sa presupunem ca legea ar fi schimbata la extrem si soferul asta ar ajunge sa faca inchisoare pe viata. crezi ca a facut-o intentionat? crezi ca a vrut sa-i omoare si daca ar fi fost o astfel de lege nu s-ar mai fi suit la volan?

      degeaba schimba legile. oamenii gresesc.. mutati transportul de marfa pe calea ferata, unde este mai sigur si mai eficient, obligati producatorii de autoturisme sa le faca mai usoare si mai sigure, cu limitari automate de viteza in functie de drum, si veti avea mult mai putine accidente ca acesta.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu ai inteles nimic... (Luni, 6 octombrie 2014, 16:45)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Soferul asta cu siguranta nu a vrut sa omoare pe nimeni, dar prin inconstienta si lipsa de educatie care il caracterizeaza era doar o chestie de timp pana ca tragedia sa se intample.
  • +14 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 5 octombrie 2014, 18:53)

    qwerasdf [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    soferii romani (Duminică, 5 octombrie 2014, 21:17)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Recent am strabatut distanta Iasi -Bucuresti cu o firma de autocare numita Massaro. Soferri conduc cu un cot in timp ce vorbesc la telefon iar cu cealalta mana aruncau cate o aluna in gura. Au existat 4 situatii de coliziuni,una dintre acestea fiind cu un tir incarcat cu butelii de gaz..in toate cazurile soferul frana prea tarziu sau nu avea capacitatea sa prevada anumite situatii. Practic.este o chestiune de timp pana cand se vor produce tragedii uriase pe strazile din Romania
    • +2 (4 voturi)    
      abia acum.. (Luni, 6 octombrie 2014, 2:08)

      daia_bre [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Iti dai seama de ce se intampla. Am mers mult cu massaro, fiind din iasi si locuind in bucuresti. Pe scurt, 100 km/h, probabil consum optim.
      Acum ~1 luna am facut bucuresti - iasi cu masina personala si am prins un massaro pe drum. Noi am oprit de 2 ori pe drum, ( buzau, focsani), am mers cu 130~140 in afara, 60-70 in localitati si am fost depasiti de fiecare data cand eram in localitate, ~100km/h.
      Ok, inteleg ca toti o mai calcam cand vedem ca e liber, la fel cum toti reducem cand face unul din fata flashuri, dar noi nu suntem platiti sa facem asta si daca ne opreste cu 10-20 km/h in plus. asta e, ne asumam - eu eram.
      Intrebarea e, daca ai 40 suflete pe care trebuie sa le duci, la fel conduci?
      Toate bune, drive safe
  • +5 (5 voturi)    
    frâna (Luni, 6 octombrie 2014, 1:10)

    Sakura [utilizator]

    Să admitem că şoferul are dreptate şi nu mergeau frânele. Dar volanul? Nu mergea nici volanul? Putea ieşi pe banda de urgenţe, putea freca parapetul pentru frânare, putea ieşi în câmp dacă era cazul. Camionul oricum suferea, dar nu distrugea încă alte zeci de autoturisme şi mai ales nu omora pe nimeni. Până nu o confirmă expertiza tehnică, nu pot să cred că ar fi avut camionul ceva defect.
    • +3 (7 voturi)    
      . (Luni, 6 octombrie 2014, 2:10)

      daia_bre [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Din 10, vezi un tir care "nu vrea sa te lase" sa-l depasesti. Punct.
      • +3 (5 voturi)    
        oare? (Luni, 6 octombrie 2014, 9:20)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui daia_bre

        eu cred ca te referi la un tir care nu vrea sa franeze ca sa te lase sa depasesti.
        in rest.. daca e libera o banda in stanga, ai vizibilitate si putere sub capota, il depasesti, ca doar nu s-o pune de-a curmezisul drumului?.. cu totii am vrea sa traga pe dreapta basculanta aia incarcata cu piatra care urca in fata noastra pe serpentine cu viteza melcului, dar nu o face.. asta nu inseamna ca e un sofer rau intentionat sau tu esti o fiinta mai speciala sa fie obligat sa se dea la o parte.. pe autostrada de ce nu ai probleme la depasit camioane?..
  • +2 (4 voturi)    
    Inmatricularea in Bulgaria si problemele tehnice (Luni, 6 octombrie 2014, 9:18)

    transalpinarum [utilizator]

    Problema care se pune este pentru ce firma opera tirul? Adica era o firma smechera de romania care si-a inmatriculat tirul in Bulgaria ca sa fenteze taxe? Daca asta e cazul, nu numai ca soferul+firma trebuiesc aspru pedepsiti, dar politia romana trebuie sa-si bage mintile in cap referitor la cum trateaza masinile inmatriculate in Bulgaria. Hai sa va dau un alt exemplu. daca mergeti la Busteni, la telecabina o sa vedeti un roi de masini 4x4 care va promit ca ba duc in plimbare pe la Pestera, Babele, etc, offroad, ce mai. O mare parte din aceste masini sunt inmatriculate in Bulgaria, ba chiar si cu volan pe dreapta. Sunt riscuri enorme aici prin faptul ca aceste autovehicule sunt lasate sa circule pe niste drumuri foarte periculoase spre Babele, cu o conditie tehnica indoielnica (deh, inmatriculat ein Bulgaria si pentru acest motiv), cu niste soferi cam fara creier caare conduc ca la raliu. Se asteapta cazuri mortale ca sa se face ceva?
    • +1 (1 vot)    
      Impozite aberante (Luni, 6 octombrie 2014, 11:36)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Nu stiu daca esti la curent cu realitatea. In Romania se percep impozite aberante pentru masinile cu motoare mari.
      Chiar daca tie nu iti convine, unii romani au nevoie de acele autoturisme si isi asuma costurile intretinerii si ale carburantului.
      Din pacate exista niste minti comuniste care pun impozite mari, special pentru a multumi maimutele asistate social.
      In loc sa incaseze cateva sute de lei pentru o masina, prostii percep sume de cateva mii le dei anual.
      In aceste conditii este clar ca toate motoarele mari vor fi inmatriculate in Bulgaria.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Luni, 6 octombrie 2014, 14:56)

        mionut [anonim] i-a raspuns lui Victtor

        Pentru un Jeep Grand Cherrokee cu motor de 2996 cmc se plateste anual 2500 RON impozit, cu alte cuvinte peste 200 RON numai sa o ai in garaj. In schimb pentru o Skoda Octavia cu motor de 1196 cmc se platesc doar aproximativ 45 RON impozit anual ... Diferentele sunt mult prea mari.
  • +1 (3 voturi)    
    Soferii romani de tir... (Luni, 6 octombrie 2014, 16:42)

    Qwertz [utilizator]

    ... spaima Europei. Dupa ce au insangerat sosele Romaniei, Ungariei, Austriei sau a Germaniei, soferii "profesionisti" de tiruri romani ataca Grecia.
  • 0 (0 voturi)    
    Soferii romani (Marţi, 7 octombrie 2014, 11:33)

    madd0507 [utilizator]

    Pentru toti cei care au postat pe aceasta tema, doresc sa fac urmatoarele precizari:
    - soferii romani de TIR sunt printe cei mai buni din Europa si foarte cautati de catre angajatorii straini.
    - ansamblul nu era inmatriculat in Bulgaria de o firma de smecheri, asa cum s-a vehiculat mai sus, ci era in Romania. Capul tractor era inca in leasing, si avea numere de Ilfov, iar semiremorca era inmatriculata pe Ages.