Petro Porosenko vrea ca engleza sa devina a doua limba de studiu in scolile din Ucraina, in locul limbii ruse

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 10:20 Actualitate | Internaţional


¬Presedintele ucrainean, Petro Porosenko, a propus vineri ca engleza sa devina a doua limba de studiu in scolile ucrainene in locul rusei, intr-un discurs sustinut la Universitatea din Liov, bastion nationalist din vestul Ucrainei. "Engleza trebuie sa devina a doua limba de studiu in scoli pentru ca exista o legatura intre nivelul de trai si nivelul de stapanire a englezei de catre populatia unei tari", a afirmat Porosenko, un miliardar care s-a specializat in relatii economice internationale si vorbeste foarte bine limba lui Shakespeare, potrivit Mediafax.

El a dat ca exemplu Singapore, al carei guvern a decis in anii '50 ca engleza sa devina a doua limba oficiala. "Nu mai trebuie sa vorbim de statutul limbii ruse, ci de cel al englezei", a subliniat el.

Dureroasa problema lingvistica a devenit mai politizata ca oricand in Ucraina, o fosta republica sovietica divizata intre o parte de vest nationalista ucrainofona si o parte de est rusofona si rusofila. Conflictul armat dintre armata ucraineana si rebeliunea prorusa din estul tarii este instigat, potrivit Kievului, de catre Kremlin sub pretextul protejarii populatiei rusofone.

Ucraineana este singura limba oficiala a tarii de la obtinerea independentei in 1991.

Chiar daca nu o vorbesc in familie, ucrainenii rusofoni inteleg ucraineana si scriu in aceasta limba, a carei invatare era obligatorie in perioada sovietica, in pofida dominatiei rusei, limba oficiala a Uniunii Sovietice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1575 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Grava eroare politica (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 12:00)

    UpNext [utilizator]

    Poroshenko "uita" ca restrictiile lingvistice impuse in februarie, in detrimentul populatiei rusofone, (limba oficiala, TV, presa etc. ) au contribuit masiv la generarea procesului separatist in SE Ukr.
    Daca in alte tari, pozitionarea limbii engleze ca a doua limba de studiu este normala si binevenita (eu sunt fan lb. engleza), in Ucraina ACTUALA aceasta este o decizie cel putin idioata, care va amplifica adversitatile existente intr-un conflict deja de proportii. Prin astfel de decizii prostesti, conducerea ucrainiana accepta de facto separatia din SE si intensifica dusmania dintre rusofoni si ucrainieni.
    • +1 (3 voturi)    
      Dar ce ? (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Rusofonii nu au voie sa invete o limba straina?
      Ei oricum stiu rusa , pentruca sunt " rusofoni".
      Stiu si ucraineana pentruca traiesc in Ucraina. O limba straina le stica ?
      Tu ce limba straina propui sa invete?
      Sau doresti sa ramana doar " rusofoni ".
  • +2 (16 voturi)    
    La fel in Harcov: Engleza ! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 12:20)

    MenInBlack [utilizator]

    Romana si Engleza.
    Eventual adoptarea Limbii Engleze ca a doua Limba oficiala in Romania (dat fiind larga utilizare internationala), fapt care ar ridica prestigiul Democratiei romanesti, ar inchide gurile tuturor carcotasilor, si ar deschide nebanuite oportunitati in toate domeniile (cultural, de afaceri, turism, etc).
    Parlamentul Romaniei ar deveni cel mai progresist din UE, si poate deschizator de drumuri in spargerea barierelor lingvistice in Comunitate !
  • +10 (20 voturi)    
    good! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 12:33)

    ..13 [utilizator]

    The future is better in UKraine!
    • +1 (1 vot)    
      bravo lor... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 19:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      la noi Tonta vrea chineza in scoli.

      ce retardati ne conduc...
  • -1 (3 voturi)    
    Săracii elevi din UA, au pierdut o materie ușoară (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Elevii ucrainieni avut până acum parte de echivalentul studierii limbii moldovenești ca limbă străină de către elevii români, sau viceversa, studierea limbii române ca limbă străină în școlile din R.Moldova.

    Adevărul e că ucraineana este un dialect al limbii ruse, este tratată ca o limbă separată doar din rațiuni politice. M-aș bucura ca ucrainienii să consfințească acest lucru, dar ceva îmi spune că nu ăsta este motivul pentru renunțarea la studiul limbii ruse.
  • +1 (5 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:43)

    istoriograf [utilizator]

    In teorie, adaugarea lb.engleze este benefica pentru integrarea in Europa. Dar nu acesta a fost scopul acestei miscari ostentative care va pune doar paie pe foc si va da un nou pretext pentru pro-separatisti . Dupa parerea mea, este o masura lipsita de orice intelepciune politica in situatia cand minoritatea rusa numara 18% din populatie. Nu-i sufar pe rusi si politica lor nerusinata, dar nici pe ucrainieni nu-i da desteptaciunea afara din casa.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru istoriograf (Duminică, 5 octombrie 2014, 22:36)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Sa reluam. Pana acum in scolile din Ucraine se invatau doua limbi : ucraineana si rusa. Rusofonii invatau de fapt doar ucraineana iar ucrainenii doar rusa. Cealalta limba era materna.
      Acum rusofonii vor invata in loc de rusa enhleaza.
      Ce-i va stresa asa de tare ? Rusa o stiu oricum , doar sunt " rusofoni ".
      Ce nu le va conveni ?
  • -2 (4 voturi)    
    pompa (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:04)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    vrea ca a prima limba materna sa fie rusa.\
    A doua maghiara!
    A treia rroma!
    Romana... ce e aia!
    Apropo, ca tot facea misto de engleza lui Basescu; am vazut/o pe domna Cretu; exact engleza lui ilici! De ce o mai fi stat aia sub biroul lui Powell?
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia trebuie sa demonstreze ca merita sa inveti (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:48)

    ty [utilizator]

    rusa. Nu sa impuna invatarea limbii ruse cu tancurile.
    Imi amintesc de grupul Ilascu in cusca din Tiraspol.
  • +2 (2 voturi)    
    Tertium non datur. (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:27)

    MichiuStefan [anonim]

    In ciuda secolelor de opresiune national-lingvistica, limba ucrainiana este o limba de sine statatoare, vehicolul unei culturi distincte- adevar axiomatic.Nu este-spre nemultumirea rusilor- un dialect, aceasta teorie a fost emisa in sec.19 de tarism, care de fapt a si interzis literalmente utilizarea limbii ucrainiane in...Ucraina!Derusificarea Ucrainei este un pas important in consolidarea independentei si specificului nationalCa se aseamnana cu rusa-nu e definitoriu, si portugheza se aseamana cu castiliana; catalana de asemeni si nu sustine nici un lingvist serios ca e dialect al castilianei.S-a interpretat -si exploatat in consecinta- ca masura neacceptarii rusei ca a doua limba oficiala ar fi cauza recentului razboi ruso-ucrainian.Dar a accepta asta, in urma secolelor de dominatie brutala a rusei ar echivala cu disparitia rapida a limbii nationale-vedeti exemplul bielorusei.Insasi supravietuirea ca stat independent al Ucrainei e conditionata de protectia limbii nationale.