VIDEO Statul Islamic difuzeaza a treia inregistrare cu jurnalistul britanic John Cantlie: Statul Islamic saluta intalnirea cu trupele slab pregatite ale lui Obama

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 30 septembrie 2014, 11:25 Actualitate | Internaţional

Lend Me Your Ears and Messages From The British Detainee John Cantlie. Episode 2
Foto: Captura YouTube
O a treia intregistrare cu jurnalistul britanic John Cantlie, capturat in urma cu aproape doi ani de militantii Statului Islamic, a fost difuzata pe internet. La fel ca in filmele anterioare, imaginile il arata pe Cantlie, in varsta de 43 de ani, stand la un birou imbracat intr-un costum portocaliu, relateaza The Guardian. Este neclar cand a fost realizat filmul, care dureaza cinci minute si jumatate.

Imaginile sunt introduse sub titlul "Lend Me Your Ears and Messages From The British Detainee John Cantlie. Episode 2" (n.red. Fiti atenti si mesaje de la detinutul britanic John Cantlie. Episodul 2)

In inregistrare, Cantlie este calm si pare ca recita un scenariu pregatit. Toate cele trei video-uri difuzate pe internet in ultimele saptamani par foarte bine produse, sunetul si luminile utilizate fiind de foarte buna calitate.

Cantlie s-a descris ca fiind "un prizonier pe terment lung" si a continuat sa critice strategia presedintelui american Barack Obama  in ceea ce priveste atacurile aeriene asupra luptatorilor Statului Islamic.

Noua inregistrare este cea de-a doua dintr-o serie de "programe" prezentate de catre jurnalistul britanic in care acesta critica acumularea de forte militare din regiune.



Intr-un videoclip postat martea trecuta, Cantlie, care a fost prizonierul ISIS timp de 22 de luni, spunea ca va vorbi despre ISIS si in inregistrarile viitoare. In cel mai recent video, Cantlie spune "Ramaneti cu mine si in programul urmator".

Cantlie raspunde discursului presedintelui american Barack Obama de pe 10 septembrie si descrie retorica acestuia ca fiind plina de mandrie, in special atunci cand arata ca Statele Unite salveaza mereu lumea de una singura. Jurnalistul specifica faptul ca Statul Islamic saluta intalnirea cu trupele lui Obama, care sunt slab pregatite.

Criticand atacurile aeriene americane din Irak, Cantlie spune "Puterea aeriana este buna pentru a indeparta tinte specifice, dar nu este de folos atunci cand avem nevoie de control pe pamant. Pentru asta ai nevoie de trupe eficiente si disciplinate si este greu de vazut cum o armata cu o lunga istorie de neperformante va deveni orice fel de infanterie credibila".

Acesta a descris si Armata Libera Siriana ca pe o "forta de lupta nedisciplinata, corupta si extrem de ineficienta", adaugand ca inarmarea rebelilor sirieni cu arme occidentale este "extrem de nefolositoare" pentru ca acestea ar putea ajunge in mainile luptatorilor ISIS.

Cantlie a fost rapit in noiembrie 2012, impreuna cu fotograful american James Foley, a carui crima a fost filmata si postata pe internet de catre militantii Statului Islamic luna trecuta.

Aceasta este a doua oara cand John Cantlie este tinut ostatic in Siria. Cantile a fost rapit in iulie 2012, cand a fost incatusat si legat la ochi timp de o saptamana. Jurnalistul a scapat cu ajutorul Armatei Libere Siriene.

El a revenit in Siria la sfarsitul anului 2012, atunci fiind rapit pentru a doua oara.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8639 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Pfoaaa (Marţi, 30 septembrie 2014, 11:44)

    M. G. [utilizator]

    Cat de prost sa fii sa te duci din nou sa te rapeasca aia?
    • +5 (7 voturi)    
      pai ... (Marţi, 30 septembrie 2014, 12:58)

      cian [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Doua prietene vorbeau:
      - Draga sa vezi ce am patit ... ieri m-a rapit un nemernic de pe strada, m-a dus la el acasa si m-a violat 3 zile la rand!!!
      - Dine, dar ai zis ca te-a rapit ieri ... cum te-a violat timp de 3 zile ???
      - Pai ma mai duc si azi si maine ...

      Cam asa si cu baiatul asta ...
    • 0 (4 voturi)    
      Pfaaaaiii (Marţi, 30 septembrie 2014, 13:58)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Cat de prost poti sa fi ca sa crezi tot ce-ti toarna in cap spalatorii pe creier de la TVeu?!
      Toate asazisele decapitari arata fake, prima fiind de-a dreptul penibila. Nici unul din asazisii ziaristi nu au istoric solid de ziaristi seriosi, fiind mai degraba agenti acoperiti. Se vede cu ochiul liber pentru oricine vrea sa vada ca totul e o facatura a serviciilor secrete care probabil ca il lucreaza pe imbecilul de Obama si sleahta lui de incapabili comunisti. Cine a mai auzit ca toti nebunii sa intre pe usile din White House neasigurate nici macar cu o banala cheie.
      Prosti nu sunt decat cei care cred tot ce se da la TVeu, restul indivizilor in cel mai rau caz doar mimeaza prostia cand sunt dati la TVeu.
    • 0 (0 voturi)    
      romanii (Marţi, 30 septembrie 2014, 16:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      nu e asa prosti. :)
      as vrea sa vad si io primul voluntar roman in zone cu probleme/
      bine ca nu ne'au dat comisarul pt. situatii de urgenta si ajutor umanitar.
      la tunuri si numarat banii ne pricepem...
  • 0 (0 voturi)    
    isis (Marţi, 30 septembrie 2014, 12:30)

    nimrod [utilizator]

    Tokyo Rose
  • +1 (5 voturi)    
    e stupida (Marţi, 30 septembrie 2014, 13:32)

    nash pandelica [utilizator]

    inarmarea rebelilor sirieni.
    duce la un haos si mai mare.
    normal ar fi ca americanii sa adune guvernele din siria si irak, sa le ajute sa bata singure isis.
    un atac din trei parti, armata statului sirian, a statului irakian si a kurzilor ar termina treaba, daca nu repede, in mod sigur.
    si ar intari si ideia de ordine in acea regiune.
    aliatii nato ar putea contribui cu logistica, armament si sprijin din aer.
    o'banana e un fanfaron care a mai luat si premiul nobel pt. pace.
    de fapt, asta este ghiuleaua de picioarele americii...
    si'ar pierde aura de om al pacii, my arss.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:42)

    zar-zar [utilizator]

    Pe CNN (american) vad "did US Inteligence miss ISIS warnings?", ca replica la Obama care declara ca a fost informat sa ISIS a fost subestimat. Imi este greu sa cred acest "miss" si "underestimated" cind suntem aprovizionati din plin cu imagini video de la antrenamentele ISIS, fara ca vre-un reporter sa fie prins (?!). "U.S. air strikes have no effect", dar au existat asemenea atacuri? In ciuda acestor jocuri pe calculator, destul de obisnuite, ma cam indoiesc. Se anuntase la un moment dat ca l-au ucis pe un lider al ISIS. Chiar am vazut niste copii umblind pe niste ruine. Nici astazi nu am aflat cum se numea liderul.
    Cind Congresul a aprobat 500 milioane pentru inarmarea rebelilor din Siria (pe vremea aceia se specifica ca ar fi vorba de niste sunni moderati), precizind ca nu au antiaeriana si nici antitanc. Si ca ar putea fi folositi contra ISIS. Pe aceste considerente, pina la urma, fondul a fost aprobat. Astazi, mai mult decit ciudat, tot CNN ni-i arata pe ISIS cu antiaeriana (vinind ceva pe sus, un avion sau o drona), ba chiar avea unul si o arma cu luneta de calibru mare, cu care a aruncat in aer o senilata - deci o scula usoara/portabila si antitanc. Nu mult timp in urma, citeam pe internet, la romani, ca americanii scosesera recent asa ceva cu bataie la 5 km.
    Ca americanii nu dau doi bani pe povestioarele astea reiese din opiniile lor: Congresul da importanta 65% economiei si numai 35% lui ISIS (dupa 1/4 ora, s-a modificat, 29%). Saful republicanilor vrea o sesiune a Congresului pe teme ISIS - "vrem sa stim cel putin cine-i vinovat". John Kerry nici nu se mai aude, sade chitic. De cind li s-a stricat trampa cu Iranul, britanicii nici n-au mai vrut sa auda de nici o colaborare contra ISIS (Cameron s-a straduit, a "decapitat" si el pe cineva). De francezi si italieni, s-au lamurit.
    Totusi, daca rebelii care sunt contra lui Asadd ii ataca pe ISIS, face sa apara ca Asadd este cu ISIS. Si el spune ca sustine atacurile aeriene US dar nu trupe la sol.
  • 0 (0 voturi)    
    si minciunele (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:46)

    zar-zar [utilizator]

    Turcia nu este contra Siriei si deci nici contra ISIS, iar ISIS nu-i ataca pe turci. Ni se arata civili kurzi trecind granita siriana la turci, dar nu am vazut trupe kurde in lupta. Deci ISIS se lupta de fapt numai cu sitii irakieni. In rest, gargara.