Serghei ​Lavrov: Legaturile Moscovei cu Washingtonul au nevoie de o "resetare 2.0"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2014, 15:58 Actualitate | Internaţional

Kerry Lavrov
Foto: AFP
Moscova a cerut duminica o "resetare 2.0" a relatiilor sale cu Washingtonul, spunand ca situatia din Ucraina, care a dus la impunerea sanctiunilor occidentale asupra Rusiei, se imbunatateste gratie initiativelor de pace ale Kremlinului, relateaza Reuters.

Washingtonul si Bruxellesul au acuzat Moscova ca sprijina rebeliunea pro-rusa din estul Ucrainei si i-au impus sanctiuni, in mai multe valuri, dupa anexarea peninsulei Crimeea in luna martie.

Conflictul a adus relatiile dintre Moscova si Occident la cel mai tensionat nivel de la finalul Razboiului Rece. Presedintele Barack Obama a declarat saptamana trecuta ca sanctiunile ar putea fi ridicate daca Rusia ia calea pacii si diplomatiei.

In mai multe interviuri televizate, seful diplomatiei ruse Serghei Lavrov a declarat ca este timpul sa se repete "resetarea", un cuvant pe care Washingtonul l-a folosit pentru a descrie incercarea de a repara legaturile dintre cele doua mari puteri la inceputul mandatului presedintelui Obama.

Totodata, Lavrov a criticat "mentalitatea de Razboi Rece" a NATO, a criticat Washingtonul pentru ca l-a exclus pe Bashar al-Assad, aliatul Rusiei, din campania impotriva jihadistilor Statului Islamic din Siria, si a afirmat ca Washingtonul "nu poate continua sa se poarte ca acuzator, judecator si calau in fiecare parte a lumii".

"Suntem interesati sa aducem relatiile la normalitate, insa nu noi suntem cei care le-au distrus. Acum este nevoie de ceea ce americanul ar numi probabil o 'resetare'", a declarat Lavrov, potrivit unor transcrieri postate pe site-ul ministerului.

"Administratia curenta din SUA distruge astazi cea mai mare parte din structura de cooperare pe care a creat-o chiar ea impreuna cu noi. Probabil altceva se va intampla - o a doua resetare sau resetarea 2.0", a declarat Lavrov pentru televiziunea ruseasca Channel 5.


Citeste mai multe despre   






















6025 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    parsivenia Rusiei (Duminică, 28 septembrie 2014, 16:59)

    fit [utilizator]

    Nu am incredere in Rusia. Nu recunoaste NIMIC!
    • +9 (17 voturi)    
      Ba da, recunoaste ca nu e gata INCA de un conflict (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:31)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Si trage de timp cativa ani pana va fi gata. Au vazut unde au deficiente, sunt gata sa le astupe, au nevoie doar de timp pentru asta. Pentru ei acesta a fost exercitiul final de pregatire pt razboi.
      • +1 (1 vot)    
        Rusia e "contained" (Luni, 29 septembrie 2014, 11:16)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Din punct de vedere geografic, Rusia e inconjurata. Oricat s-ar zbate acuma, nu va scapa din pozitia de unde este, singura chestie e sa impiedice o coalitie impotriva lor. Cred ca asta e cel mai mare of al lor. Asa ca, orice conflict global ar declansa, ar fi tinta din multe multe parti. Doar cu astfel de conflicte regionale pot misca cate ceva, iti dai seama ce ar insemna un front de lupta contra Chinei?

        - Catre Vest, are restul Europei
        - Catre Sud, Turcia pana la China.
        Bine cu diverse foste republici prin ambele zone dar nu neaparat prietenoase acuma.
        - Iesirea din Marea Neagra e controlata de Turcia
        - Iesirea prin Marea Nordului e relativ controlata de NATO
        - Spre Nord nu prea au unde sa se duca, cu toate spargatoarele lor de gheata atomice.
        - Ramane Vestul, unde primii vecini sunt Japonia si SUA/Canada.
    • +5 (5 voturi)    
      as rade daca nu as plange (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:16)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Daca relatia asta ar fi o casnicie, Rusia ar fi partea care calca in strchini, vine inapoi "sa o luam de la zero...", merge la c**vit iara, apoi cu acelasi dulce si serpesc limbaj de manipulare: "Hai sa uitam trecutul... Si sa resetam...De data asta sigur va merge relatia". Ce ma doare si mai tare e ca SUA, UE , NATO incep sa se complaca in acest rol cu Rusia"Poate de data asta nu mai face". Yeah, right!!! Vorbiti cu orice familie care a trecut prin asa ceva de cateva ori. Vorba englezului, "Fooled me once, shame on you; fooled me twice, shame on me..." Si a treia oara?
    • +5 (5 voturi)    
      Lavrov si cu Putin (Luni, 29 septembrie 2014, 1:46)

      tovpona [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Sunt dusi cu pluta rau. Au avut mai multe sanse . Cecenia, Abhazia au fost episoade inghitite de occident. La Ukraina si-a dat seama vestul ce fel de jocuri face rusia. De data asta e pe bune. Rusia va pierde din ce in ce mai mult.
    • +5 (5 voturi)    
      se sparg de ras americanii (Luni, 29 septembrie 2014, 3:11)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui fit

      rushii is gargaristi, poate ca bani or mai avea o tara, dar nu au echipament, oameni si nici suport public sa intretina razboi de lunga durata sau pe nu stiu cate fronturi.
      scenariul in care ataca nu stiu cate tari deodata, e o gogorita, latra si ei sa para capabili, pe principiu da-te tare cand esti slab (camaradul sun tzu).
      acuma-si cauta exit, dar si americanii si chinezii stiu exact cam cate copeici gaurite fac rushii..
  • +7 (19 voturi)    
    atentie (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:04)

    fit [utilizator]

    Oare Rusia nu sprijina jihadistii??? Ar fi in stare! Ca prea au luat in vizor SUa si statele Europei, intocmai ca si Putin!
    • -6 (24 voturi)    
      da da da (Duminică, 28 septembrie 2014, 18:28)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui fit

      vezi ca ai gresit destinatarul Jihadistii aia sunt creatia SUA pentru fortarea primaverilor arabe si matrasirea indezirabililor. Cand zicea Assad de ei ca sunt criminali, SUA le tinea partea. Ca au inceput sa muste mana care-i inarma, e partea a doua...
      • +1 (17 voturi)    
        nevermind, ai citit stirile din doi in doi (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        In primul rand in Siria opozitia a fost fragmentata de la bun inceput. Factorul comun a fost lupta anti-Assad dar exista numeroase grupari incepand de la asa-zisa opozitie democratica-sustinuta politci dar nu militar de US si UE, grupari Al-Queda si acesti ISIL care sunt considerati extremisti chiar si de Al_Queda. Deci a sustine ca fanaticii aia au fost creeati si sponsorizati de americani e putin cam deplasat in context. Dar daca asa o fi zis A3 sau Vocea Rusiei asa o fi.
        • +1 (5 voturi)    
          oare? (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:00)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          In conditiile in care una din bazele isil este in irakul cel plin de arme de distrugere in masa numai bun de cotropit? Sau te referi la luptatorii pentru "independenta" care au luptat in Libia cu echipament nou-nout made in us of a si acum fac parte din isil?
          Cred ca esti constient ca sustinerea cu arme nu se face oficial. Sper.

          Mai lasa si tu licuriciul ala sa respire, ca oricat de potent este, e solicitat de prea multi mancurti. Ce-mi plac mie inteligentii care incep sa zbiere a3 si rusia cum indrazneste careva sa gandeasca si sa zica ceva de the licuriciul.
        • +2 (4 voturi)    
          :) (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:42)

          404.8 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          E bine sa asculti si sa citesti mai multe opinii.Nu te grabi.

          Uite aici , in link ,ce spun unii ca ar spune Snowden si o poza cu un oficial US si liderul ISIL( poate fi trucata insa e greu de crezut)

          https://wikispooks.com/wiki/Islamic_State

          si uita-te si aici ca sa vezi si ce spun altii( poate nu tot ce spune e adevarat insa nu iese fum fara foc,de obicei)

          http://syrianfreepress.wordpress.com/2014/08/13/isis-is-run-by-simon-elliot-a-mossad-agent-reports-and-links-collection/
  • +17 (25 voturi)    
    minciuni KGB-iste (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:15)

    fit [utilizator]

    Cica situatia din Ucraina "se imbunatateste gratie initiativelor de pace ale Kremlinului" !

    Lavrov a mai spus:
    "Suntem interesati sa aducem relatiile la normalitate, insa nu noi suntem cei care le-au distrus."

    Minciuni, minciuni, minciuni! Aceeasi scoala KGB ca la Ponta. Nu recunosc nnimic niciodata si dau vina mereu pe ceilalti.
  • +9 (17 voturi)    
    Rusia-aceeasi politica inselatoare. (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:57)

    Azra [utilizator]

    Declaratiile lui Lavrov reflecta perfect politica pe care o duce in prezent Rusia, acea politica a "pasilor mici" sau cum spun americanii a "bastonului si a morcovului", cu scopul de a obtine recunoasterea a ceea ce a facut Rusia pana acum -anexarea prin forta a Crimeei, destabilizarea Ucrainei si ceea ce va mai urma - profitand de ezitarile si slabiciunea presedintelui Obama si a admnistratiei ale.Este un "patern" foarte asemanator cu politica dusa de Hitler fata de tarile occidentale europene, in anii pemergatori celui de al doilea razboi mondial. Istoria ne-a aratat ca acest "patern" este deosebit de periculos.
    • +3 (3 voturi)    
      Vor rusii recunoasterea anexarii Crimeei? (Luni, 29 septembrie 2014, 1:29)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Sigur ca vor.

      Din arhivele istoriei, pentru revoltatii de serviciu:

      Göring: "After the United States gobbled up California and half of Mexico, and we were stripped down to nothing, territorial expansion suddenly becomes a crime. It's been going on for centuries, and it will still go on."
      (At lunch during the Nuremberg War Crimes Tribunal (11 December 1945); Nuremberg Diary p.66, 1947 edition.)
  • +2 (8 voturi)    
    Sigur !!! (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:52)

    sipu [utilizator]

    Si unchiul Sam crede ce spun rusii...........................hahaha....................poate germania ar inghiti "galusca"(voit) in schimb sigur americani nu se lasa pacaliti de rusi,sunt si ei patiti ..... cuba ...... samd .
  • +7 (13 voturi)    
    Rusia trebuie sa plateasca (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sanctiunile economice trebuie administrate Rusiei ani de zile. Pentru ca Moscova nu a inteles in ce situatie se afla. Rusii inca au impresia ca traiesc intr-un joc. Atitudinea lor este continuu sfidatoare fata de principii si alte tari.
  • +2 (2 voturi)    
    Putin (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:53)

    Demian [utilizator]

    poporul rus din pacate traieste inca pe timpul dictatorilor si 'putin' este cel mai rau dintre toti
  • 0 (4 voturi)    
    Ha (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:05)

    EXEs [utilizator]

    Good one!
    Smecher Lavrov ca de obicei, dar adevarul e ca are dreptate. Resetarea lui Obama e o gluma.
    Resetarea reala va veni la urmatoarele alegeri americane.