Serghei Lavrov a criticat interventionismul militar american in fata Adunarii Generale a ONU

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2014, 10:07 Actualitate | Internaţional

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a criticat, sambata, la ONU, interventionismul militar american, intr-o aluzie la raidurile aeriene lansate de Statele Unite in Irak si in Siria. "Washingtonul si-a declarat deschis dreptul de utilizare a fortei oriunde pentru apararea intereselor sale", a denuntat ministrul rus de Externe intr-un discurs sustinut in fata Adunarii Generale a ONU, potrivit Meiafax.

"Amestecurile de natura militara au devenit noma, chiar in pofida unui rezultat lamentabil al operatiunilor militare conduse de Statele Unite in acesti ultimi ani", a mai spus el, enumerand in principal interventiile in Irak, in Libia sau in Afganistan.

Rusia, care sprijina Siria, apreciaza ca Guvernul sirian ar trebui inclus in randul coalitiei actuale de lupta impotriva jihadistilor din cadrul gruparii Stat Islamic (SI), in contextul in care Damascul "a anuntat clar ca este pregatit sa se alature", a adaugat Lavrov.

Statele Unite, care participa la o coalitie de mai multe tari, in special arabe, conduc, de la inceputul saptamanii, atacuri aeriene contra SI in teritoriul sirian. De asemenea, Statele Unite efectueaza, de la inceputul lui august, raiduri aeriene contra unor pozitii ale SI in Irak.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1984 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    Obiectivele Rusiei pe termen lung/mediu/scurt (Duminică, 28 septembrie 2014, 10:51)

    zizin [utilizator]

    1. Obiectivul final pe termen lung al Rusiei este de a supraviețui și prospera, odată cu prăbușirea Imperiului AngloZionist.
    2. Obiectivul pe termen mediu al Rusiei este de a crea condițiile pentru o schimbare de regim în Kiev, pentru că Rusia nu va fi niciodată în siguranță cu un regim rusofobic neo-nazist la putere în Kiev.
    3. Obiectivul pe termen scurt a Rusiei este de a preveni cotropirea Novorusiei de către junta de la Kiev.
    4. Metoda preferată de Rusia pentru atingerea acestor obiective este negocieri cu toate părțile implicate.
    5 O condiție prealabilă pentru a atinge aceste obiective prin negocieri este de a împiedeca ca Imperiul sa creeze o criză continentală acută.
    • +1 (1 vot)    
      Babicule, daca se prabuseste imperiul anglo sionis (Luni, 29 septembrie 2014, 0:19)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      cum ii spui tu...te intorci in dark ages cu 1000 de ani; chiar v-a papat vodca mintile de tot?
    • +1 (1 vot)    
      Alo, Radio Erevan? (Luni, 29 septembrie 2014, 11:37)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Mama ce propaganda tovarase.
      Junta, neo-nazisti, cotropirea Novorusiei? WTF? Astea sunt scoase din putul gandirii, asa limbaj aveau si nazistii in WW2. Asa, reinviati istoria, acusica vine Imperiul Otoman sa va ceara Crimeea. Mwahahaha Si Polonia sa-si ia inapoi Belorusia, ooups. Suedia oare ce ar mai putea cere? Nu va dati seama ca voi ati tot furat teritorii in ultimii 200 de ani?

      Poate ati uitat ca toata zona aia din Caucaz nu era a Rusiei acu nici 100 de ani. Voi destabilizati Ucraina si peste 6 luni va treziti cu 5-6 focare de insurgenta (independenta). Si aia or sa fie neo-nazisti? Probabil ca da, daca nu-s rusii si manevrati de la Moskva.
  • +5 (7 voturi)    
    mancator de r...t (Duminică, 28 septembrie 2014, 12:03)

    urob [utilizator]

    are si nu are dreptate.
    Nu au fost SUA nici cand vreun "sfant",dar interventia din Siria ar fi fost necesara.Dupa cum cea impotrica Is este deja o NECESITATE.
  • +9 (9 voturi)    
    Lavrov, tupeu pontist sau....... (Duminică, 28 septembrie 2014, 12:11)

    translativus [utilizator]

    ....ponta, tupeu lavrovist ? Aceasta este intrebarea !

    Deci, in opinia mincinosului, "interventionismul militar american" a dus la anexarea miseleasca a crimeei si tot americanii lupta pentru dezmembrarea ukrainei. Lipseste doar lozinca "Basescu e de vina", in rest minciunile sunt similare.

    Cat jeg poate sa fie in actuala politica a gastii de la Kremlin si a celor care ii imita !
  • +7 (7 voturi)    
    Diferenta este ca (Duminică, 28 septembrie 2014, 12:42)

    rov [utilizator]

    Americanii isi asuma razboaiele si isi platestesc soldatii ce merg benevol, iar rrusia isi trimite soldatii in termen chipurile in aplicatii dupa granite si ii bombardeaza cand sunt prinsi. Mentalitate comunista ce pune zero pret pe oameni si valori, dar mananca zi de zi rahat cum ca... si ce...
    Rusi ati ajuns o plaga pentru planeta. ///
  • +7 (7 voturi)    
    Spre deosebire (Duminică, 28 septembrie 2014, 12:49)

    istoriograf [utilizator]

    .....de URSS (pardon,Rusia) care incurajeaza susinerea intereselor strategice in mod pasnic prin convorbiri si tratative cu vecinii sai.....Cata neusinare din parea altui lacheu al lu Putin !!
  • -9 (13 voturi)    
    Serghei ... te inseli ! (Duminică, 28 septembrie 2014, 14:08)

    MarinPuscas [utilizator]

    US doar propovaduieste democaratia si libertatea in lume !
    In numele acestor doua drepturi fundamentale ale tuturor cetatenilor planetei, ei pot sa bombardeze oriunde si oricand considera necesar. Din cate am observat de-a lungul timpului astfel de interventii sunt necesare mai ales in zone bogate in resurse naturale vitale: petrol si gaze.
    Ca sa-si mai spele constiinta incarcata cu mii de oameni nevinovati omorati "inteligent", din cand in cad mai ies sa curate o plaja, ca sa vada si tzaranii astia de romani ce inseamna civilizatie !
    • +1 (1 vot)    
      spre deosebire de tine care (Luni, 29 septembrie 2014, 0:22)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MarinPuscas

      ti-ai facut nevoile pe plaja....is extrem de civilizati, zic.
    • 0 (0 voturi)    
      mai (Luni, 29 septembrie 2014, 0:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MarinPuscas

      ales un taran ca matale are mare nevoie sa vada ce-i aia civilizatie, nu manele si seminte si mizerie ca in satul natal de unde te-a adus ceasca la oras.
  • +7 (9 voturi)    
    mujicul comunist are logica rupta de realitate (Duminică, 28 septembrie 2014, 14:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mujicul comunist are logica rupta de realitate
  • +8 (8 voturi)    
    va tzatzaie (Duminică, 28 septembrie 2014, 16:46)

    Manes [utilizator]

    curul ca pierdeti ultima baza in mediterana?