Viktor Orban: Ungaria are nevoie de o guvernare de tip crestin-democrat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 21:30 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban (foto arhiva)
Foto: Comisia Europeana
Ungaria are nevoie de o guvernare de tip crestin-democrat, din moment ce o democratie liberala ar fi fost incapabila, de exemplu, sa reduca facturile la utilitati sau sa-i ajute pe cei care au luat credite in moneda straina, a declarat sambata premierul ungar Viktor Orban, transmite MTI, citat de Agerpres.

Intr-un discurs in cadrul unei reuniuni a conducerii partidului crestin-democrat (KDNP) pe care il are partener in guvern, liderul FIDESZ a spus ca misiunea culturala a sistemului liberal de valori in lume s-a deteriorat.

Corectitudinea politica, cea care a stabilit vechea ordine politica, este de fapt "un sistem de tabuuri care ne tine departe de posibilitatile intrinseci ale gandirii oneste si inovatoare", a afirmat Orban.

Mentionand personalitati ale crestin-democratiei precum Konrad Adenauer sau Robert Schumann, Orban a afirmat ca, astazi, ideile lor nu mai sunt considerate a fi corecte politic. "Din acest motiv, crestin-democratia nu trebuie sa fie ingrijorata daca marii preoti ai sectei liberale cer si mai vocal excomunicarea noastra", a subliniat premierul.

Orban a adaugat ca a evidentiat un punct pe care l-a atins recent intr-un discurs controversat, in special ideea ca o democratie nu este neaparat liberala si faptul ca, daca nu este liberala, nu inseamna ca nu exista democratie.

"O comunitate poate avea alte teluri decat principii abstracte si moduri de gandire arogante", a spus el.

Prin urmare, daca cineva nu accepta ideologia liberala, atunci este considerat un sustinator al dictaturii si pus sub acelasi stigmat ca Rusia sau China. Totusi, Ungaria este o parte inseparabila a Occidentului, a subliniat Orban.

El a mai declarat ca o democratie liberala nu ar fi putut sa taxeze multinationalele, furnizorii de servicii de energie sau bancile. Nu ar fi fost posibile salvarea consiliilor locale din capcana datoriilor sau reinnoirea sistemului fiscal, a spus prim-ministrul, adaugand ca un alt lucru ce nu ar mai fi fost posibil este stabilirea obiectivului de a elimina somajul.

Uniunea Europeana va ramane 'un proiect nefinalizat' pana cand continentul nu va reusi sa revina la radacinile sale crestine, a adaugat el, subliniind ca, astazi, crestinismul este cea mai persecutata religie.

"Stam pe fundatia crestin-democratiei si suntem o guvernare a poporului. Guvernam in spiritul crestin-democratiei, in interesul fiecarui cetatean", a declarat premierul.























1606 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Ungaria are nevoi multe! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 21:41)

    PetcuSergiu [anonim]

    Dar cea mai mare nevoie a Ungariei, e o opozitie democrata puternica si in stare sa vina la putere in cadrul alegerilor legislative anticipate, altfel Ungaria va arata ca pe vremea lui Horthy.
  • +1 (1 vot)    
    Meandrele intrinseci ale gândirii (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 21:48)

    ionv [utilizator]

    „Corectitudinea politica, cea care a stabilit vechea ordine politica, este de fapt "un sistem de tabuuri care ne tine departe de posibilitatile intrinseci ale gandirii oneste si inovatoare", a afirmat Orban.”
    Rezultă că soluția, pentru rezolvarea tuturor crizelor, este incorectitudinea politică.
    Distanța Budapesta- Moscova se micșorează vizibil.
  • +3 (5 voturi)    
    Daca aveti nevoie de ajutor (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:08)

    ipolitic [utilizator]

    avem noi un creștin-democrat în plus. Tot Viktor.
    Ciorbea.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce farseur !! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 23:28)

    solar [utilizator]

    Ce farseur si ipocrit a devenit tipul ORBAN cu Ungaria lui cu tot!! Daca iei crucea intr-o mana si secera si ciocanul in ceealalta esti crestin democrat? Pai , atunci si Putin e crestin democrat, chiar si China in cele din urma poate fi considerata crestin democrata. Uite ,domnule, unde s-a cuibarit si scoate pui progresul filosofic si social al umanitatii secolului al XXI-lea: la Budapesta!!,Eurocomunismul lui Santiago Carillo, Enrique Berlinguer si George Marchais redivivus ? Acum , iata e foarte de inteles pentru ce intregul Occident a terminat-o cu inovatia filosofica si ramane extaziata in fata Rusiei salvatoare! Traiasca... Fratii Karamazovi ai salvarii sufletelor noastre. VIVAT . De la Vladivostok pana la LISABONA una si aceeasi culoare rosie si aceleasi uniforme ale noului sclavagism curat... "crestin democrat ".
  • -3 (3 voturi)    
    Cu aplauzele de rigoare (Duminică, 28 septembrie 2014, 0:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Iată discursul unui om care pune propria țară și propriul popor mai presus de interesele altora.

    Păcat că Băse n-a învățat nimic de la el.
  • +1 (3 voturi)    
    asa da (Duminică, 28 septembrie 2014, 0:18)

    andimi [utilizator]

    asa mai vii de acasa, domnule Orban. Daca te dezici clar si raspicat de Putin si compania, mai discutam. De acord ca Europa tre sa revina la valorile care au consacrat-o, cele crestine si democratice.
  • +3 (3 voturi)    
    Parte (Duminică, 28 septembrie 2014, 1:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Ungaria, parte inseparabila a Occidentului. Nea orbane, eu cred ca este, in realitate, parte inseparabila de banii occidentului, bani care tare sunt buni si folositori. In rest, ai si tu aceeasi foame de putere ca horthy.
  • +2 (2 voturi)    
    putinisim (Duminică, 28 septembrie 2014, 9:47)

    TeodorGligor [anonim]

    un nume interesant : "crestin-democratie", pentru un sistem politic autoritar si oligarhic asemanator cu cel din Russia lui Putin
  • +2 (2 voturi)    
    Periculos ... (Duminică, 28 septembrie 2014, 10:25)

    SHEAPA [utilizator]

    Foarte periculos discursul ….. impactul poate fi teribil pentru natiuni slab educate, ca a noastra.

    No wonder Ponta's copying this also!
  • +1 (5 voturi)    
    Da ! (Duminică, 28 septembrie 2014, 12:26)

    adrian88000 [utilizator]

    Are dreptate. De cand a refuzat sa recunosca valorile crestine ca fundament, Europa si-a pierdut busola.
    • +3 (3 voturi)    
      Are dreptate (Duminică, 28 septembrie 2014, 15:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      asa e, dar ce face el seamana mai degraba cu ce face putin, decit cu politica unui adenauer sau schumann. Se foloseste de crestin democratie ca deun scut, in spatele caruia practica un populism ordinar de tip musollini.
      • +1 (3 voturi)    
        pentru bec (Duminică, 28 septembrie 2014, 18:16)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Corect ! Eu ii dau dreptate la ceea ce zice. Atat !
        La ceea ce face.... mai putin sau chiar deloc .