Ostaticul francez Herve Gourdel, rapit in Algeria, a fost decapitat de un grup afiliat Statului Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2014, 18:31 Actualitate | Internaţional

Un grup afiliat organizatiei teroriste Statul Islamic (SI) si care a rapit duminica un francez in Algeria a difuzat miercuri o inregistrare video intitulata "Mesaj de sange pentru guvernul francez" in care este aratata decapitarea acestuia, scrie AFP.

Acest grup, Jund al-Khilafa, amenintase luni ca il va ucide pe Herve Gourdel, un ghid montan in varsta de 55 de ani, daca Franta nu renunta in termen de 24 de ore la loviturile aeriene din Irak, un ultimatum respins de presedintele Francois Hollande.

Intr-o inregistrare difuzata luni noaptea, gruparea islamista algeriana "Jund al-Khilafa" (Soldatii Califatului), afiliata organizatiei teroriste Statul Islamic, il arata pe cetateanul francez luat ostatic, Herve Pierre Gourdel, cerandu-i presedintelui francez sa rezolve situatia.

"Ii las lui Hollande, presedintele statului francez criminal, grija de a opri atacurile contra Statului Islamic in urmatoarele 24 de ore dupa publicarea acestui comunicat sau cetateanul francez Herve Gourdel va fi macelarit", spune in inregistrare unul dintre cei doi barbati inarmati.

Potrivit autoritatilor franceze si algeriene, Herve Pierre Gourdel a fost rapit in apropiere de localitatea Tizi Ouzou, situata la 110 kilometri est de Alger.

Imaginile incep cu Hollande la conferinta de presa in care anunta loviturile aeriene impotriva SI in Irak, dupa care este aratat ostaticul, in genunchi si cu mainile legate la spate, inconjurat de patru barbati cu fata acoperita. In cateva cuvinte, isi exprima dragostea pentru familia sa.

Unul dintre barbati citeste apoi un mesaj in care denunta interventia "cruciatilor criminali francezi impotriva musulmanilor in Algeria, in Mali si in Irak".

Regia si decapitarea seamana cu cea a ziaristilor americani Syrie James Foley si Steven Sotloff si a britanicului David Haines de catre SI, in ultimele saptamani.

Jund al-Khilafa a aparut pe scena jihadista la finele lui august, dupa ce a publicat un comunicat in care a anuntat ca a parasit al-Qaeda, criticata pentru atitudine "devianta", proclamandu-si aderarea la SI, caruia ii jura credinta.

Doua ziarle algeriene au precizat miercuri ca principalul responsabil pentru rapirea lui Herve Gourdel ar fi un fost consilier militar al lui Abdelmalek Droukdel, seful al-Qaeda Magrebului Islamic (Aqmi).

Acesta, Abdelmalek Gouri, supranumit Khaled Abou Selmane, este in varsta de 37 de ani si facea parte dintr-o celula a Aqmi aflata la originea atentatelor sinucigase impotriva palatului guvernamental si a unei cladiri a ONU, in 2007, in Alger.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9736 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    Incident regretabil (Miercuri, 24 septembrie 2014, 18:42)

    Trojan.H [utilizator]

    Asteptam raspunsul statului francez, daca o mai fi in stare de ceva. Sau mai stii, poate ca corectitudinea politica ii va face sa inteleaga totusi si punctul de vedere al musulmanilor. In cazul acesta, toata intimplarea n-ar fi decit un incident regretabil.
    • -26 (42 voturi)    
      Statul Islamic e fa fel de real ca Omul Zapezilor (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:16)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Cind detectati in vreo stire cuvintele Statul Islamic, cunoscut si sub initialele IS, ISIS sau ISIL, ignorati-o deoarece este generata de serviciile secrete americane si nu are nici o legatura cu realitatea.

      Ori afli ca Omul Zapezilor a omorit o persoana ori ca Statul Islamic a decapitat un ostatec tot aceeasi valoare de adevar se ascunde in spatele informatiei.

      Statul Islamic nu exista. Este o organizatie fictiva, ce nu traieste decit in mass media, creata de conducerea SUA pentru a justifica diverse campanii militare americane cum ar fi cea pentru inlaturarea de la putere a presedintelui Al Assad si instaurarea unui regim marioneta pro american la Damasc.
      • +12 (20 voturi)    
        Ibn "Dumitrica" (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:48)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        regimul marioneta de la Moscova.
      • +11 (19 voturi)    
        Multi tigniti... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:17)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Umbla in libertate pe blogurile si prin forumurile patriei...
      • -20 (26 voturi)    
        Nuuu creeed ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:39)

        MarinPuscas [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Refuz sa cred ce zici tu !
        Americanii sunt apostolii democratiei in aceasta lume ! Islamistii extremisti trebuie convertiti la democratie, capitalism, libertate ... by all means and by all guns !!!

        Spuneti-mi unde ma pot alatura acestei campanii, vreau sa donez pt ca mai multe bombe inteligente sa fie lansate asupra infidelilior !

        Eu zic sa initiem o campanie de strangere de fonduri pentru eliberarea si democratizarea Orientului Mijlociu :D:D:D
        • +2 (4 voturi)    
          Marine, (Joi, 25 septembrie 2014, 11:09)

          dekar [utilizator] i-a raspuns lui MarinPuscas

          cobori pe forum in ironie si derizoriu un lucru grav,motiv pentru care imi exprim dispretul pentru parerea ta .
      • +10 (16 voturi)    
        Corect (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:42)

        helene [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Ca sa te credem pe bune, de ce nu ne spui tu chestia asta cand te-or prinde aia, in fata unei camere de filmat? Sa fie de impact maxim, nu de alta.
      • +15 (21 voturi)    
        Interesant (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:55)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        As da o lege ca cei care fac afirmatii la fel de inteligente si informate ca tine sa fie considerati teroristi. Prostia omoara mai multi oameni decat ISIL.
      • -7 (17 voturi)    
        macar (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:12)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        macar de a instala un regim marioneta, dar tare mi-e frica ca vor doar sa exporte modelul 'de succes' libian
      • +13 (19 voturi)    
        da, bre dumitrica (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:18)

        graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        niste nenorociti americanii astia; cand am fost ultima oara la hollywood de exemplu n-am putut sa vizitez studiourile pentru ca erau inchiriate de armata americana, care angajase cateva sute de mii de figuranti maslinii la fata, barbosi si acoperiti cu cearceafuri pe care ii trainuiau in decapitari si violuri.
        la fel, cand m-am intors in tara a trebuit sa astept vreo 17 avioane ca armata ii trimitea pe actorii aia in siria si irak. asa cum ziceam, niste nemernici.
        da' matale nu-ti bate capul, nea dumitrica, da-i in continuare cu dusuri reci si ceiut c-o sa treaca si asta.
      • +10 (16 voturi)    
        Absolut, Conspiratia Marmotelor (Miercuri, 24 septembrie 2014, 22:25)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Mai ai? Propaganda din asta de 2 lei?
      • +8 (10 voturi)    
        Stimate domn (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:04)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Va las dreptul la replica pentru ca traim intr-o democratie. Aproape ca v-as crede insa puteti cauta pe internet cu Google la Videos urmatoarea linie: "isis mass execution". As da linkul aici insa imi e teama ca imaginile sunt mult prea violente pentru multi dintre cititori.

        Va intreb: ce i-ati face unuia care ucide oameni ca intr-un joc pe calculator, dar in realitate?

        Eu unul l-as lichida fara nici cea mai mica ezitare. Indiferent ca se numeste "primaver arab", "luptator pentru libertate" sau "membru isis".

        Pur si simplu oamenii care comit astfel de orori in mod constient trebuie judecati si lichidati. Asa cum au fost ofiterii nazisti, asa cum ar fi trebuit sa fie tortionarii din lagarele sovietice si asa cum ar merita chiar si unii tortionari romani din perioada comunista.

        OK: eu unul sunt impotriva pedepsei cu moartea, insa tot i-as inchide pe viata. In cazul de fata in desert cam greu.

        Haideti sa zicem ca ISIS e o creatie diversionista americana. Cum ramane cu mortii? Sunt tot o inventie? Chiar si cand arabii se tem de ISIS si spun ca e extremista?!? Chiar si cand Al-Qaida recunoaste ca ISIS sunt extremisti? Adica exista un diavol al diavolilor si e tot creatie americana?
        • -6 (10 voturi)    
          "isis mass execution" se gaseste in Daily Mail (Joi, 25 septembrie 2014, 3:15)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          S-a discutat de inregistrarea in cauza si este vazuta ca un clip de propaganda, un film ce nu reflecta evenimente reale. Nici un ziar serios nu a prezentat-o drept adevar.

          Am vizionat asa zisele atrocități ale ISIS si nu am vazut altceva decit un circ ieftin cu partea propriuzisa a executiei cenzurata, adica dovezi zero ca inregistrarea este reala. Mai mult, cautind pe net cu "isis mass execution" primul lucru pe care ti-l afiseaza Google este situl Daily Mail (tabloid englezesc). Ce m-a distrat in mod deosebit a fost "islamistul" care dadea cite o palma usoara, prieteneasca, pe spinare asa zisilor viitori executati, unora le venea sa si rida.

          vezi: http://www.dailymail.co.uk/video/news/video-1111424/Shocking-video-shows-extent-execution-Iraq-ISIS.html
          • +5 (5 voturi)    
            Clipurile complete (Joi, 25 septembrie 2014, 12:45)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            Le gasiti pe Ogrish. Cand le tasneste sangele din cap credeti ca oamenii aia se prefac?
      • +5 (5 voturi)    
        ai luat-o razna (Joi, 25 septembrie 2014, 10:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        am vazut imagini mai mult decat socante cu ziaristii decpaitati de ISIS, facute chiar de executori cu telefonul mobil..Se vedea toata operatiunea, de la cap la coada.
        Nu mai spune ca decapitarile nu au fost reale, au fost cat se poate de reale, la fel ca si alte masacre pe care islamul le-a facut in istorie, in numele dictonului ,,Allah e singurul Dumnezeu si Mahomed profetul sau".
    • +9 (13 voturi)    
      Atrocitatile nu sint "incidente regretabile" (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      chiar daca li se intimpla altora!
  • -3 (19 voturi)    
    Bravo Obama, stai departe de Middle East (Miercuri, 24 septembrie 2014, 19:23)

    Maniu [utilizator]

    ca asta doresti, o "pace" a salbaticilor.
  • +13 (17 voturi)    
    si iata ca dupa mult (Miercuri, 24 septembrie 2014, 20:55)

    Kepler [utilizator]

    trimbitata primavara araba apare acest rezultat penibil pt secolul in care traim: un califat al teroristilor, o adunatura de banditi ai nisipurilor gata sa comita orice categorie de crime oribile.
  • +13 (19 voturi)    
    oh da (Miercuri, 24 septembrie 2014, 21:40)

    Mazeta [utilizator]

    ISIS pare că face tot posibilul să atragă cât mai multe state în coaliția ce se formează împotriva lor.
    • -4 (10 voturi)    
      Franta (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:35)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai Franta s-a bagat singura in rahat, sarind in barca timpuriu si bombardand deunazi pozitiile IS. Il asteptam acum pe Base sa faca gura mare si el la tembelizor, poate-poate vreun IS-ist ii ia capul Pontacului...
    • +4 (4 voturi)    
      OH, NU! (Joi, 25 septembrie 2014, 0:33)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      State de religie musulmana care tin cu dintii de un extremism religios odios si de imperativa contracarare pentru sec. 21 din partea oricaror altor state care inteleg pericolul IS/ISIS etc sau, in alta parte a lumii, pericolul anexarii hordoronc-tronc a Crimeii.
  • -8 (12 voturi)    
    Frantujii (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:32)

    Taras Bulba [utilizator]

    Cretinoizi frantuji platesc acum tribut pentru bombardarea gratuita a IS la indemnul Marelui Licurici...... Pesemne la Elysee se credea ca daca sar repede in barca "coalitiei" impotriva "axei raului" vor mai sterge din impresia lasata dupa tergiversarea afacerii "Mistral".

    Iaca, se vede ca politica fara cap......lasa oamenii fara cap de-a dreptul.
  • -3 (5 voturi)    
    gdc (Joi, 25 septembrie 2014, 3:05)

    zar-zar [utilizator]

    Am vazut si o multime de manifestanti .. nemusulmana cu steaguri ucrainene si rusesti si arabesti-portocalii intr-o piateta dintr-un oras ne arabesc (o fi fost o greseala, sau ceva neretusat inca).
    Dar mai interesant este ca dind klic pe fotografii ajung la alte site-uri cu texte in ... arabeste sau mai stiu eu ce (dar cu litere latine) unde la sfirsit vad "Sumber : Diolah dari The Guardian" si " Publish Date : September 23, 2014 Category : Enemies Of Islam Last update on September 23, 2014, at 6:23 am".
    Hei asta-i acuma. Mai dau niste klicuri si ajung la " How To Release Islamic State Prisoners? http://world.al-mustaqbal.net/how-to-release-islamic-state-prisoners/ Publish Date : 20:28
    © 2012 - 2014 Copyright Al-Mustaqbal Channel. War & Islamic News Website, based on Indonesia. All Rights reserved. Contact Us". Imi zic, daca tot sunt aici, hai sa-i contactez. Dar sa nu va exaltai. Pe un alt site dau de asta:"Flames of War Video Transcript" si cind am vrut sa vad video ... This video has been removed due to a breach of the Terms of Use". Intr-o engleza corecta. In orice caz, revenind la Indonezia. Vad aici un site frumusel cu vaci si oi pe care scrie in ... indoneziana: do not miss, contact us si ... provider of sacrificial animals cow goat. De aici a plecat si poza cu frantuzul si calaii mascti de linga el (ma miram eu sa stea cu totii ca la fotograf si totusi fotografia sa ajunga la noi.
  • -1 (7 voturi)    
    A reusit cineva... (Joi, 25 septembrie 2014, 10:31)

    Gornistul [utilizator]

    ...sa gaseasca pe internet videoclipuri EXPLICITE cu decapitarile facute de S.I.? Nu am curiozitati morbide dar ma asteptam ca S.I. sa aiba interesul de a-si populariza pe you tube aceste crime pentru a impresiona opinia publica !
  • +1 (1 vot)    
    Este (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 3:03)

    zar-zar [utilizator]

    Este foarte greu de crezut ca cineva, fie si o organizatie terorista, sa-si puie gitul in latul international. Adica: uite-ma-s gata de condamnare.
    Si nu sunt singurul care nu crede pozele cu decapitari, marsurile cu steaguri negre, mitraliori fericiti, samd.
    Cinematografia face minuni si alea plictisitoare.
    Sa nu fiu inteles ca acopar niste ucigasi, sau teroristi. Chiar si daca au ei o teorie jihadista religioasa si singeroasa.
    Stim cu totii ca este vorba de petrol. Ori il ei gratis, ori il platest ieftin, ori il platesti cinstit,...Cine il vinde, cine il cumpara, cine il redistribuie, samd.
    Vad anuntul cu frantuzul de 55 rapit si decapitat - un oarecare (totusi cetatean francez, ca Franta a promis sa se alature, dar nu prea convins).
    De data asta mi-am zis, hai sa vad cum a ajuns informatia asta la BBC, la CBC, si preluata ... dar cine sa n-o preia.
    Nu am mai auzit de Jund al-Khilifa (de fapt si in Siria au aparut alte doua grupari pe care sa le atace americanii - o zacusca clasa intiia, D-ale carnavalului.
    De la Jund al-Khilifa, ajung la un site (n-are importanta cum ii spune, intrati pe oricare si sa-mi spuneti ce ati gasit) cu citeva poze:
    An IS militant firing a cannon mounted on a truck during fighting near the Syrian Kurdish town of Ain al-Arab (pe Google vad ca zona este muntoasa/stincoasa, au si cariere, de unde nisipuri ca in poza)
    An IS militant fires a heavy machine gun during the fighting. Some 140,000 mainly Kurdish refugees have now crossed the border into Turkey after the militants moved on the town of Ain al-Arab
    An IS militant fires a rocket propelled grenade launcher during fighting near the Syrian Kurdish town of Ain al-Arab, known as Kobane by the Kurds
    si imi spun: teroristii astia il casapesc pe un batrinel nevinovat dar de fotograful care se delecteaza fotografiindui nici ca le pasa, si nu sunt din satelit. Mai sa fie.
  • +1 (1 vot)    
    Greu (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 3:04)

    zar-zar [utilizator]

    Dar cine-i asta: APP Getty Images. Apare pe unele din fotografii cu teroristi si mitraliori (pe fundal nimic care sa poata fi identificat - poate sa fie si Canionul californian), dar si cu Kery si Holande samd.
    Am vazut si o multime de manifestanti .. nemusulmana cu steaguri ucrainene si rusesti si arabesti-portocalii intr-o piateta dintr-un oras ne arabesc (o fi fost o greseala, sau ceva neretusat inca).
    Dar mai interesant este ca dind klic pe fotografii ajung la alte site-uri cu texte in ... arabeste sau mai stiu eu ce (dar cu litere latine) unde la sfirsit vad "Sumber : Diolah dari The Guardian" si " Publish Date : September 23, 2014 Category : Enemies Of Islam Last update on September 23, 2014, at 6:23 am".
    Hei asta-i acuma. Mai dau niste klicuri si ajung la " How To Release Islamic State Prisoners? http://world.al-mustaqbal.net/how-to-release-islamic-state-prisoners/ Publish Date : 20:28
    © 2012 - 2014 Copyright Al-Mustaqbal Channel. War & Islamic News Website, based on Indonesia. All Rights reserved. Contact Us". Imi zic, daca tot sunt aici, hai sa-i contactez. Dar sa nu va exaltai. Pe un alt site dau de asta:"Flames of War Video Transcript" si cind am vrut sa vad video ... This video has been removed due to a breach of the Terms of Use". Intr-o engleza corecta. In orice caz, revenind la Indonezia. Vad aici un site frumusel cu vaci si oi pe care scrie in ... indoneziana: do not miss, contact us si ... provider of sacrificial animals cow goat. De aici a plecat si poza cu frantuzul si calaii mascti de linga el (ma miram eu sa stea cu totii ca la fotograf si totusi fotografia sa ajunga la noi.