Jumatate din americani vor ca religia sa influenteze politica (studiu) 

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 8:25 Actualitate | Internaţional

Jumatate din americani cred ca bisericile ar trebui sa vorbeasca in mod regulat despre probleme sociale si politice, o cifra in crestere semnificativa fata de anul 2010, conform unui studiu publicat luni de Institutul Pew si citat de AFP. 

SUA sunt acum impartite in mod egal in aceasta chestiune: 49% dintre americani sunt deacord ca bisericile si asezamintele de cult sa fie implicate in dezbateri politice, fata de 43% in 2010, in timp ce 48% cred ca acestea ar trebui sa stea departe de politica, potrivit sondajului realizat la inceputul lunii septembrie pe 2.002 de adulti. Marja de eroare este de 2,5 puncte. 

Cresterea a fost determinata de catre republicani. 59% dintre ei sprijina un rol mai mare al religiei in politica, fata de 48% in 2010, in timp ce cifra ramane practic neschimbata in randul democratilor. Pentru aproape trei sferturi dintre republicani si jumatate dintre democrati este important ca reprezentantii lor in Congres sa aiba convingeri religioase puternice.

O majoritate semnificativa, dar in scadere (de la 70% in 2010 la 63% in prezent), continua sa dezaprobe ca bisericile sa faca le spuna enoriatsilor sa mearga la vot. 

In acelasi timp, un procent record de 72% dintre americani cred ca religia isi pierde influenta in viata lor, lucru pe care majoritatea il regreta. 























895 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Foarte bine ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:22)

    adrian88000 [utilizator]

    E nevoie de crestini care sa se implice in politica. Acei oameni vor avea morala crestina drept fundament al comportarii lor. Si e bine asa.
    • -1 (5 voturi)    
      Ce prostie!!! (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:06)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Este cea mai mare prostie, si un pericol fara de margini, sa implici religia in politica. Sa obligi oamenii sa nu mai rationeze, si sa se ghideze dupa niste dogme religioase, multe dintre ele neverificate, insa care stim ca au adus in secolele trecute atat de mult rau omenirii. Eu nici nu cred ca sondajul nu este masluit.
      Se stie ca toate statele religioase sunt rasiste, intolerante cu ceilalti, si cu o majoritate a populatiei adanc indoctrinata cu acel complex ( distructiv pana la urma) al superioritatii fata de semenii lor de alte confesiuni
      • +3 (3 voturi)    
        In parte ai dreptate (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:15)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Asta pt ca orice religie poate fi folosita ca pretext pt a pune o grupare de oameni impotriva altora. Si, in mod trist, si crestinismul a ajuns sa fie denaturat in asa masura incat sa nasca monstrii ca inchizitia.
        Dar, in primul secol dupa Hristos nici nu existau "biserici nationale", ci toti crestinii, indiferent din ce provincie a Imperiului roman ar fi fost erau pur si simplu crestini si intre ei era unitate. Da, era unitate fara ca ei sa fi avut deasupra lor un Papa care sa dea legi prin care sa fie pastrata unitatea.
        Si pe atunci nici gand ca biserica sa faca politica. Doar apostolul Pavel spunea "cetatenia noastra este in ceruri". Si atunci crestinii nu cautau sa faca un partid politic.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Inna (Miercuri, 24 septembrie 2014, 9:54)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Dai dovada de reacredinta. Eu spun una si tu imi raspunzi ca si cum as fi spus altceva. Eu am spus
        ca este bine sa se implice in politica crestinii pentruca ei se conduc in viata dupa morala crestina. Ce te deranjeaza pe tine la un om cere are o conduita morala crestina ? Ce te deranjeaza
        pe tine daca un politician respecta " Cele zece porunci "?
        Ai auzit de cele zece porunci ? Daca nu , te rog mai intai sa le citesti . Le gasesti in Biblie.
        Dar poate tu preferi politicieni care se conduc dupa " morala" Satanei ? E posibil si din acest motiv esti asa de inversunata.
  • +3 (3 voturi)    
    Complet gresit! (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:23)

    BEDE [utilizator]

    Daca este sa o ia dupa ceea ce scrie in Noul Testament, Biserica se ocupa de lucruri spirituale si nu cauta sa faca ordine in guvernarea in lume. Si toate abuzurile bisericii catolice vin tocmai din faptul ca Papa a vrut o imparatie pe pamant si si-a justificat aceasta pe temeiul ca, fiind Vicarius Filii Dei (loctiitorul Fiului lui Dumnezeu), are imparatia cerurilor, careia se cuvine sa i se subordoneze orice putere pamanteasca. Nimic mai fals! Doar Isus i-a spus lui Pilat: "Imparatia mea nu este din lumea aceasta acum". Daca Isus a spus "nu acum", atunci este oare corect ca unul care se pretinde a-L urma sa pretinda sa aiba putere asupra a tot ce misca pe pamant?
    Iata unde poate duce amestecul bisericii in politica. S-a vazut clar ca daca biserica se amesteca in politica, atunci ajunge sa se ocupe in principal de politica si mai deloc de lucruri spirituale.
    • 0 (0 voturi)    
      ...... este....... (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:18)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Este muuuuuuuuult mai complicat. Si cred ca stirea este trunchiata (sa ne dea noua subiecte de comentat).
    • 0 (0 voturi)    
      pentru BEDE (Miercuri, 24 septembrie 2014, 10:05)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ai dreptate ! NU este normal ca Biserica cu ierarhia ei sa ia locull conducerii laice a statului.
      Dar eu cred ca este preferabil ca cei care se implica in politica sa se conduca in viata dupa morala crestina si nu dupa " morala " Satanei.
      Indiferent de confesiune ( ortodox , catolic , protestant ). Tu ce crezi ? E bine sau e rau sa fie asa?