Serghei Lavrov: Rusia nu este interesata sa creeze "o a doua Transnistrie" in Ucraina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:19 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Rusia nu este interesata sa aiba o "zona-tampon" in Ucraina, a declarat sambata ministrul rus de Externe Serghei Lavrov, in contextul in care Kievul acuza Moscova ca vrea sa creeze un stat-marioneta in aceasta fosta republica sovietica, eventual sa cucereasca intreaga Ucraina. Toate declaratiile despre "presupusul nostru interes de a crea o o doua Transnistrie, o zona-tampon, tin de domeniul absurdului", a apreciat Lavrov, citat intr-un comunicat emis de diplomatia rusa, intr-un interviu pentru postul TV Centru, potrivit Mediafax.

Transnistria, o fasie de pamant situata in estul Republicii Moldova, si-a declarat independenta in anii '90, sustinuta din umbra de Rusia.

"Doar un creier bolnav care spera sa insele publicul ar putea sa inventeze ca am esuat procesul de solutionare pasnica in Transnistria si vrem sa facem acelasi lucru in Ucraina", a declarat seful diplomatiei ruse.

"Avem interesul unei Ucraine puternice, prospere si amicale. Ucrainenilor le revine sa hotarasca felul in care va fi organizat acest lucru din punct de vedere adminsitrativ", a subliniat el.

Kievul, la fel ca numerosi analisti rusi si straini, apreciaza ca Rusia viseaza sa creeze un stat-marioneta pe teritoriul ucrainean, asa cum a fost cazul in Republica Moldova si in Georgia, in contextul in care separatisti prorusi din regiuni aflate in sud-estul Ucrainei isi reclama independenta.

Pe de alta parte, premierul ucrainean Arseni Iateniuk l-a acuzat sambata pe presedintele rus Vladimir Putin ca vrea sa "elimine Ucraina ca stat independent" si "sa ia intreaga Ucraina".

In opinia lui Iateniuk, Moscova incearca sa creeze un "culoar" care sa asigure o legatura intre Peninsula ucraineana Crimeea, anexata de catre Rusia in martie, care sa treaca prin mai multe regiuni din sudul Ucrainei si care sa ajunga pana in Transnistria, regiunea separatista prorusa din Republica Moldova.























4020 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Evident (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:30)

    Kepler [utilizator]

    nu sint interesati sa creeze o noua Transnistrie ci o noua Rusie: NovoRosia.
    Bu cred ca ideea de federalizar Ucraina mai este de actualitate nici de o parte si nici de alta.
    • +7 (7 voturi)    
      Rusia nu e declarativ interesata... (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:55)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      ... nici sa trimita soldati in Ucraina, dar o face.
      Ceva imi spune ca actualul aparatcik rus in frunte cu Volodea nu va muri de moarte buna, si si-o cam cauta.
      • 0 (0 voturi)    
        Lavrov asta e ca Ponta... (Luni, 15 septembrie 2014, 10:36)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        minte permanent! Inseamna ca Rusia exact de asta e interesata!
        Oare Ponta n-o fi rus? La cum minte cum respira, nu-l cred cand zice ca e italiano-albanez... Si mai ales ca are tupeul rusesc la spus minciuni.
    • +8 (8 voturi)    
      exact... acelasi lucru vroiam si eu sa scriu... (Duminică, 14 septembrie 2014, 1:09)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Novo Rossia. parca o singura Rusie nu le ajunge...
      mai mult de trei sferturi este nelocuita si 99% este in stadiu epocii de piatra.
      Dar las sa fie sa se gaseasca...
    • +10 (10 voturi)    
      In schimb (Duminică, 14 septembrie 2014, 9:34)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      In schimb ar fi interesante si de urmarit ideile despre dorintele de autonomie a anumitor zone din rusia. Asa cum rusii din provincia ucraineana Crimeea au dreptul la autodeterminare, la fel au si ceilalti.
    • +8 (8 voturi)    
      Corect (Duminică, 14 septembrie 2014, 17:47)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Vor s-o anexeze, nu sa faca un tinut separat. Iar s-a scapat. :)))
  • +9 (9 voturi)    
    Lavrov - Gandon Mincinos (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:51)

    MaximMaximm [anonim]

    Gandacu asta jegos minte. Taman ca Rusia special a mentinut conflictul bagand in 2003 in textul acordului dintre Chisinau si Tiraspol prevederea ca fascistii rusi isi vor mentine legal baza militara in Republica Moldova. Fix asa mananca la rahat si in privinta Ucrainei. Rusia- tara de ocupanti si hoti.
  • +5 (5 voturi)    
    ne grabim (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:59)

    kripton [utilizator]

    sa credem aiurelile indrugate de sarpele asta cu ochelari. ba lampa,daca tu spui ce gandesti,nu esti bun de ministru de externe;ai fost pus acolo k sa minti,sa manipulezi,sa-i inseli pe smecherii ceilalti care stau de vorba cu tine la reuniuni internationale. daca nu esti in stare,e posibil sa faci o tura prin siberia.
  • +7 (11 voturi)    
    prin (Duminică, 14 septembrie 2014, 0:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    anii 1930, hitler zicea la fel, nu vrem sa anexam austria, cehoslovacia nu ne intereseaza, integritatea teritoriala a poloniei e sfinta. Multi l-au crezut, unii, putini, nu. Urmarea o cunoastem cu totii.
  • +9 (9 voturi)    
    Viitorul politic (Duminică, 14 septembrie 2014, 1:06)

    cornel19 [utilizator]

    al lui Putin este strict dependent de marirea spatiului geografic al Rusiei. Solutiile de tip: Transnistria, Abhazia, Osetia nu mai pot reprezenta combustibil pentru nationalismul rus. Deja a devenit de domeniul trecutului faptul ca Putin a preluat federatia de la predecesorul lui Boris Eltin, in o situatie grea dar acest stat, in perioada Putin, nu a inregistrat succese interne si externe notabile. Alimentarea si dezvoltarea nationalismului rus, este singura carte pe care poate juca Putin. Nu este mai putin adevarat ca in Ucraina sau produs grave erori tactice, atat de catre Kiev, dar si de UE si Nato.
  • +5 (5 voturi)    
    lavrov spune: (Duminică, 14 septembrie 2014, 1:31)

    caprairinucai [utilizator]

    "Avem interesul unei Ucraine puternice, prospere si amicale. Ucrainenilor le revine sa hotarasca felul in care va fi organizat acest lucru din punct de vedere adminsitrativ".DPDV politic insa....nu sunteti cu/ca noi...........................................AAAAAAAAAAAAA !!!!va aduceti aminte de Soviet Story???
  • -5 (7 voturi)    
    Lavrov (Duminică, 14 septembrie 2014, 1:44)

    Taras Bulba [utilizator]

    Lavrov ar face bine sa nu mai raspunda elucubratiilor venite din gura oligofrenului Yatseniuk.
    • +1 (1 vot)    
      Hopaaaaa! Bulbaku trece la insulte! (Luni, 15 septembrie 2014, 10:43)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Cand bulbaku terce la insulte, inseamna ca i s-a atins un punct sensibil. Asta inseamna ca Iatseniuk are perfecta dreptate, daca sluga lui Putin a fost pus sa-l insulte!
  • +5 (5 voturi)    
    Da pa dracu .... (Duminică, 14 septembrie 2014, 2:20)

    trilulilu [utilizator]

    o-ntoarceti ca la Ploiesti.
    Baai "No pagadiii" voi nu stiti ca si la Ploiesti io cam luat DNA-ul pe toti? Sau va faceti ca nu stiti?

    adicatelea dupa ce v-ati facut de cap cat ati vrut prin Ucraina inainte si-napoi, apoi ati luat o groaza de palmi din partea UE si SUA cu restrictiile, de se rascoleste clasa muncitoare in fosta URSSSSSST (adica liniste), acum v-ati trezit ca de fapt voi nu vreti nimic.
    Bullshit la greu, dar ieftin ca nu are calitate :-))
    HA HA HA
    Va ingropati singuri politic, economic, social etc.

    Doar doar sa nu va puna necuratu in ultima voastra disperare, de a dovedi ca totusi sunteti cineva, sa dati cu o bomba pe undeva, pt ca in secunda urmatoare vin din toate partile si peste voi.
    cred eu. nu stiu. dar asa ar fi normal.
    si veti fi rashi, defi(nitiv). inseamna "for good"la Washington :-))
    pacat ca nu va duce mintea profitorilor de zacaminte date de natura.
    nu e vorba doar de rusii vostri, ci si de restul oiropenilor pe spinarea carora traiti, ...tu-va ceapa voastra de idioti
  • +2 (2 voturi)    
    scuze tuturor pt commentul anterior (Duminică, 14 septembrie 2014, 2:26)

    trilulilu [utilizator]

    dar nu m-am putut abtine.
    am baut 4 beri si cand beau patru beri chiar si sotia imi zice uneori (ce-i drept, finutz) "hai acasa, ca esti prea sincer" :-)
    mereu fut meciul ca pun punctul pe "i", in sensul ca adevarul ii supara pe ceilalti.
    Big deal, cine se supara, "shit happens, such as life".
    Ii trece.
    asha o sa le treaca si rusilor cheful de glume. dupa toate sanctiunile si repercursiunile care se resimt in viata rusului, nu cred ca le mai arde de glume gen "Hai sa redesenam niste harti".
    :-)
  • +7 (7 voturi)    
    Pasnica Rusie! (Duminică, 14 septembrie 2014, 5:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Lavrov :
    "presupusul nostru interes de a crea o a doua Transnistrie, o zona-tampon, tin de domeniul absurdului. E adevarat ca ne-ar veni bine cate o a doua, a treia, etc. Transnistrie - zona tampon, in Franta, in Germania, in Anglia si, mai ales in America., un fel de ambasade ale bunei vointe".
  • +6 (6 voturi)    
    coment (Duminică, 14 septembrie 2014, 8:10)

    grimis [utilizator]

    Acest ministru de externe al Rusiei,i-a scăzut credibilitatea datorită minciunilor afirmate despre conflictul din Ucraina.
    America şi-a dat seama de seriozitatea lui Lavrov cât şi a lui Putin,de aceea Nato a luat aceste măsuri de securitate urgente pentru ţările "satelite"ale fostei URSS.
  • +4 (4 voturi)    
    Art.30 Constituţia României (Duminică, 14 septembrie 2014, 8:27)

    grimis [utilizator]

    Lavrov la fel şi Putin sunt nişte mincinoşi în ceea ce priveşte politica externă a Rusiei.
    America şi-a dat seama de neseriozitatea acestor conducători ,de aceea Nato au luat măsurile de securitate militară pentru ţările baltice,Polonia,România precum şi Bulgaria.
    Ministrul de externe Lavrov susţine nişte idei care în viitorul apropiat vor avea alt sens,s-a contrazis de multe ori şi-n privinţa conflictului din sud estul Ucrainei.
  • +6 (6 voturi)    
    in limbajul politic rusesc asta se traduce.. (Duminică, 14 septembrie 2014, 8:39)

    baimarean [utilizator]

    ...ca ESTE.
    Daca am invatat ceva e ca rusii si comunistii fac exact pe dos de cum vorbesc.
  • +6 (6 voturi)    
    Asa deci (Duminică, 14 septembrie 2014, 8:51)

    ac [utilizator]

    Pe prima recunoasteti ca ati creat-o voi.
  • +8 (8 voturi)    
    Cine-i crede pe rusi ???? (Duminică, 14 septembrie 2014, 11:01)

    cartofil [utilizator]

    Timp de 300 de ani au mintit, au furat, au jefuit, au ucis, au ocupat tari, au deportat popoare intregi, au exterminat minioritati etnice si intotdeauna au avut un discurs gen Lavrov. Javrov trebuie sa priceapa ca nu-i mai crede nimeni. Statul rus este un stat terorist, medieval, asiatic. Cum poti sa te increzi intr-un vecin care atunci cand iesi pe poarta, te asteapta ca sa-ti ia, prin forta, banii de cumparaturi?? Si dupa aceea se apuca sa zbiere pe strada ca l-ai agresat.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu vrea nicio Transnistrie (Duminică, 14 septembrie 2014, 11:51)

    Inchizitia [utilizator]

    Vrea sa creeze o noua Rusie, tip Kaliningrad.
  • +6 (6 voturi)    
    ... doar o minte bolnava ... (Duminică, 14 septembrie 2014, 12:06)

    Observatore [utilizator]

    ... poate sa creada ca javrov asta spune adevarul .
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 14 septembrie 2014, 12:33)

    dragos234 [utilizator]

    Deci a recunoscut ca prima Transnistrie ei au creat-o.
  • +9 (9 voturi)    
    deci recunosc ca ei au creat prima Transnistrie (Duminică, 14 septembrie 2014, 13:48)

    rakleta [utilizator]

    de asta ii urasc pe sovietici si tot ce tine de asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Adevar pur (Duminică, 14 septembrie 2014, 18:56)

    ValDietrich [anonim]

    Au de gand sa faca a 3-a Transnistrie, a doua o au deja in Abhazia
  • 0 (0 voturi)    
    Prima Transnistrie (Luni, 15 septembrie 2014, 9:40)

    _tudor_ [utilizator]

    Si prina Transnistrie "tine de domeniul absurdului".
    Si totusi, desi nerecunoscuta de nimeni formal, ea exista.
    O fi Cumva Rusia obisnuita cu absurdul?