Casa Alba: SUA sunt in razboi contra Statului Islamic

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 9:31 Actualitate | Internaţional

Casa Alba a declarat vineri ca Statele Unite sunt in "razboi" contra jihadistilor din gruparea Stat Islamic (SI), dupa ce secretarul de Stat american, John Kerry, a afirmat cu o zi inainte ca Washingtonul desfasoara "doar o vasta actiune antiterorista", relateaza Mediafax citand AFP.

Kerry, aflat intr-un turneu in Orientul Mijlociu cu scopul de a crea o coalitie contra Statului Islamic in Irak si Siria, a parut joi reticent in a folosi termenul "razboi" pentru a califica operatiunea militara americana impotriva jihadistilor.

"Statele Unite nu duc un razboi impotriva Statului Islamic, ci pur si simplu desfasoara o vasta actiune antiterorista", i-a spus Kerry unei jurnaliste de la postul de televiziune CBS.

Insa Casa Alba si Pentagonul au subliniat, vineri, ca este vorba de un adevarat razboi.

"Washingtonul este in razboi contra Statului Islamic in aceeasi maniera in care ducem un razboi contra Al-Qaida si aliatilor sai in intreaga lume", a declarat purtatorul de cuvant al Casei Allbe, Josh Earnest.

Un mesaj similar a fost lansat de purtatorul de cuvant al Pentagonului, contraamiralul John Kirby.

"Suntem in razboi contra Statului Islamic si in acelasi mod continuam razboiul contra Al-Qaida si aliatilor sai", a afirmat el.

Presedintele american, Barack Obama, s-a declarat miercuri seara pregatit sa lanseze atacuri aeriene in Siria impotriva gruparii Stat Islamic si a anuntat ca fortele americane vor extinde raidurile pe care le efectueaza impotriva jihadistilor din Irak.

"Obiectivul nostru este clar: vom slabi si intr-un final vom invinge Statul Islamic", a subliniat presedintele american, apreciind ca jihadistii sunniti care au decapitat doi jurnalisti americani apartin "unei organizatii teroriste care nu are alta viziune decat masacrul celor care i se opun".

"Acesta este unul dintre principiile fundamentale ale presedintiei mele: daca amenintati America, nu veti mai fi niciodata in siguranta", a declarat Obama.

Generalul american John Allen, numit in fruntea coalitiei contra Statului Islamic

Generalul american John Allen, fost comandant al fortelor americane in Afganistan si omul-cheie in razboiul din Irak, a fost numit sa coordoneze coalitia internationala contra Statului Islamic (SI), a anuntat vineri Departamentul de Stat american, citat de AFP.

"Astazi, (secretarul de stat John) Kerry a anuntat numirea generalului John Allen in postul de trimis special al presedintelui pentru coalitia" contra Statului Islamic, a declarat Marie Harf, purtatorul de cuvant adjunct.

Generalul Allen a condus coalitia internationala in Afghanistan (ISAF), in perioada 2011-2013. El a fost numit comandant suprem al fortelor NATO (SACEUR) in octombrie 2012.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2404 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Statul Islamic (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 13:00)

    DanDare [utilizator]

    Cine este de fapt SI ?
    Eu nu am inteles de la inceput care-i treaba cu SI sau SISI ( SI Siria si Irak) , mi se parea ca au aparut asa de nicaieri, din cer, ca si omuletii verzi in Ucraina ! Am dat u search pe net si am gasit un site cu file documentare pe care vi-l recomand si cu un film despre SI: http://topdocumentaryfilms.com/islamic-state/ .
    Dupa ce au stat 10 ani in Irak si Afganistan ca sa ii prinda pe teroristi, americanii s-au hotarat sa go home, doar ca nu bine ce a decolat ultimul Hercules ca a si aparut SI.

    Eu am intels ca SI sunt musulmani fundamentalisti, majoritatea sunniti ( fosta etnie religioasa favorizata de regimul Saddam si care ulterior a fost supusa persecutiilor de catre Siitiii sustinuti de americani) si carora li se altura tot felul de mercenari din lumea araba/musulmana dispusi sa lupte pentru bani. Actiunile lor vizeaza crearea unui stat pe actualul teritoriu al Sirei si al Irakului, bineinteles in zone bogate in petrol :D

    Ce ramane totusi un mister pentru mine este sursa de finantare, in toate reportajele de la TV am vazut ca dispun de tehnica militara moderna spre deosebire de talibanii in slapi cu un AK si AG din Cold War ! Si in plus ca sa conduci un tanc cred ca totusi trebuie sa ai ceva experienta militara, nu e ca la un pistol unde inveti sa-l folosesti de pe net.

    Deci : cine e SI , cu cine vrea America sa se bata din nou si de ce ?
    • 0 (2 voturi)    
      Inceput promitator (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 20:29)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Ai inceput bine, sunt sunniti, sunt bine instruiti (ex-soldati si ofiteri din armata lui sadam). Ca sa afli, pune-ti intrebarea cine are de castigat din toata afacerea asta, si incet incet vei descoperi creatorii si finantatorii organizatiei. Oare care este cel mai bogat stat sunnit care se ocupa si de export de terorism printre altele. De acolo vin banii. Cine mai are interes in crearea unui stat sunnit vecin cu iranul si siria (ambii avand componenta shia)?
      • -3 (5 voturi)    
        Intrebarea era retorica ! (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 22:40)

        DanDare [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        E evident ca intr-o zona bogata in petrol, cel mai mare consumator al lumii nu-si doreste niste state puternice, inafara sferei de influenta.
        In Africa mor mii de oameni macelariti de tot felul de dictatori si fractiuni revolutionare si totusi nu am vazu picior de G.I. in ultimul deceniu pe acolo. Poate doar in vacanta, intr-un safari !
        • +2 (2 voturi)    
          da (Duminică, 14 septembrie 2014, 0:21)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

          /// dar te anunt ca in 2010 USA importa 50% din petrolul necesar, in 2014 importa doar 20%. Asa, pentru informarea ta, desi convingerea mea intima este ca adevarul pentru tine e ca iarba verde pentru leu.
      • +2 (2 voturi)    
        SUNNI (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:09)

        JosephRosen [anonim] i-a raspuns lui KostasP

        Aveti dreptate, sunt componenti a gruparii SUNNI, care sunt adeptii islamului care pastreaza amintirea lui Ali, ginerele lui Mahomed.

        Cealalta grupare, SHIIA, nu recunosc 'sfintenia' lui Ali si pentru asta se lupta intre ei.

        Si acum procentajele din lumea musulmana:
        SUNNI: Arabia Saudita 85, Turcia 90%, Syria 75%, Qatar 95%.

        SHIIA: Iran 90%, Iraq 65%, Bahraim 75%, Yemen 60%

        Si acum care sunt coalitiile si unde sunt US?

        P.S. SUNNI sunt si cei din Gaza si Abu Mazel.
        • -1 (1 vot)    
          Coalitia (Duminică, 14 septembrie 2014, 2:18)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui JosephRosen

          A Saudita & Israel au creat, finanteaza si sustin ISIS, un stat marioneta care indeplineste insa un rol f important. A capturat cele mai importante zacaminte de petrol din zona, si ameninta (tacit) iranul. Asa zisele lovituri aeriene americane sunt ca o frectie la un picior de lemn si sunt doar de ochii lumii. In final se vrea atragerea in razboi a iranului si siriei impotriva isis. Cu alte cuvinte dezstabilizezi zona si creezi un razboi perpetu intre arabi, care va slabi atat iranul cat si siria (dusmanii declarati ai israelului).
          • 0 (0 voturi)    
            MINUNAT! (Duminică, 14 septembrie 2014, 21:30)

            JosephRosen [anonim] i-a raspuns lui KostasP

            Aveti un rationament CLAR care poate patrunde prin CEATA lansata de americani si israelieni. MINUNAT. Felicitari.

            Sunt sigur ca daca timpul v-ar permite ati putea CUPLA Isarelul si la aceste scenari:
            - probabila separare s Scotiei de Anglia.
            - a tensiunii dintre China si Japonia
            - acapararea Crimeii de catre Rusia.
            - invingerea Brazilii de Germania la CM.
            - confictul dintre Korea de Nord si de Sud.
            - relatiile "aspre" dintre Pakistan si India.
            - micsorarea numarului de pinguini datorita incalizirii globale, etc

            Daca nu stiti, va spun eu ca din 1973. deci de 41 de ani, la granite dintre Siria si Israel nu s-a tras un singur glont. Este Liniste!

            Iranul NU iubeste Israelul, [si nu este SINGURUL cu asemenea sentimente] insa puterea armata a Iranului - chiar si cea nucleara - va avea un EFECT deosebit asupra vecinilor sai, si mai putin asupra Israelului.

            Sa auzim totusi de bine si sa fie PACE!
            -
  • +6 (8 voturi)    
    dupa acest anunt.... (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 13:17)

    translativus [utilizator]

    .....Putin se poate linisti. Tot americanii il vor apara de islamistii care l-au amenintat.
    Asa ca, se poate concentra in continuare pe magaria facuta ukrainei si pe propaganda anti-americana.

    Ce bine o fi sa stai la umbra !
  • +1 (1 vot)    
    Deocamdată (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 18:10)

    batmanss [utilizator]

    Putin a fos amenințat doar cu vorbe. Pana nu vad un act terorist asupra Rusiei nu cred nimic.
  • +3 (3 voturi)    
    Nea Obama Chamberlain (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 20:35)

    Maniu [utilizator]

    the world greatest appeaser since Chamberlain.
    • +1 (1 vot)    
      si (Duminică, 14 septembrie 2014, 0:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      nu are nici o scuza, macar chamberlain se confrunta pentru prima oara cu un dictator maniacsi mincinos ca hitler.