Vladimir Putin a aprins o lumanare in memoria celor care si-au dat viata pentru Noua Rusie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:05 Actualitate | Internaţional

Presedintele rus Vladimir Putin a aprins o lumanare intr-o biserica moscovita in memoria celor care au murit in regiunile separatiste ucrainene pentru a apara "Noua Rusie", scrie AFP.

"Pentru ce am aprins o lumanare? Pentru cei care au fost raniti si care si-au dat vietile pentru a apara Noua Rusie", a spus presedintele, miercuri, in fata ziaristilor care il asteptau in fata unei biserici ortodoxe.

Expresia Noua Rusie, pe care presedintele a utilizat-o pentru prima oara in aprilie, intr-o alocutiune televizata, desemneaza regiunile rusofone din Ucraina susceptibile de a reveni la rusia si unde separatistii se lupta impotriva trupelor loiale Kievului pentru a obtine independenta.

Kremlinul este acuzat de Kiev si de occidentali ca sustine rebelii, carora le trimite arme si soldati pentru a lupta impotriva armatei.

Potrivit presei rusesti, Vladimir Putin a vizitat in aceasta mica biserica moscovita un preot care ar fi fugit din orasul ucrainean Odesa, unde ar fi fost persecutat.























2704 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Lacrimi veninoase (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce lacrima?! Familiile soldatilor rusi rapusi in Ucraina nu au voie sa spuna adevarul despre ruda lor pierita in Ucraina.

    Ce fel de lacrima varsa Putin? Poate venin varsa el prin fiecare aparitie si fiecare vorba. Pina la urma poporul rus o sa se trezeasca si o sa loveasca naprasnic in oligarhie.
    • +3 (3 voturi)    
      Deja-vu (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:46)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nici o zi fără „ Iubitul Conducător”!
      O mică schimbare de fundal, în sensul că, dacă în trecut descoperea amfore antice, acum aprinde lumânări pentru un lucru care n-a fost și nu va exista decât în închipuirea lui, respectiv Noua Rusie.
      Poate că lumânarea a fost aprinsă pentru sufletele victimelor nevinuvate, totuși.
  • +9 (11 voturi)    
    gh gh dej (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:11)

    tenere [utilizator]

    in anii 45-50 era absolut la fel, bravo tov putin, ne-ai adus aminte de bolsevicii adusi tot de voi acum aproape 70 de ani de ne-ati eliberat de prosperitate
  • +9 (11 voturi)    
    Abia astept (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Abia astept sa aprind si eu o lumanare in memoria bolsevismului si a comunismului. Dar nu cred ca am sa apuc, vor exista intotdeauna descreierati de genul lui ImPutin. De aia se si zice ca mama tampitilor e mereu gravida!
  • +9 (11 voturi)    
    cata (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:33)

    Manes [utilizator]

    ipocrizie...a aprins cumva si pentru copiii ce se aflau in avionul malaezian?
    sper ca nimeni nu va aprinde pentru el......
  • +9 (11 voturi)    
    sa ne (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:34)

    Manes [utilizator]

    spuna si nou pana unde se intinde noua rusie...
    • -1 (1 vot)    
      Ucraina e bandita ca si rusii. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:33)

      cocodino [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      Tovarasul ilici putin inca nu stie unde va fi noua rusie, probabil ca va fi ca inainte de razboaiele mondiale, adica pina la ...Odessa.
      Basarabia ar trebui sa fie libera de la Odessa in sud pina la bratul deltei.
      Reamintesc ca Ucraina nu are dreptul acestor pamanturi basarabene.
  • -5 (5 voturi)    
    Se apropie referendumul scoțian (Miercuri, 10 septembrie 2014, 21:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Oare cum va privi lumea agresiunile armatei ucrainiene în Noua Rusie, după ce Scoția își va declara independența față de UK și se va despărți pașnic de englezi?

    Până la urmă, Mel Gibson ar putea fi aliatul momentului pentru Putin!
  • +5 (5 voturi)    
    luminari (Miercuri, 10 septembrie 2014, 22:33)

    naturalu [utilizator]

    A uitat sa aprinda si pt nevinovatii din MH 17,dinozaurul sovietic.
  • +5 (5 voturi)    
    Armta rusă s-a modernizat (Miercuri, 10 septembrie 2014, 23:04)

    PetruMoldovan1306437705203 [anonim]

    Acum nu mai spun "Davai ceas davai palton" ca în al doilea război mondial
    ci "Dava ceas davai smartphone"... :)