US Air Force l-a informat pe un pilot ateu ca trebuie sa depuna juramantul standard, care foloseste expresia "asa sa imi ajute Dumnezeu", daca vrea sa ramana in armata

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:25 Actualitate | Internaţional

US Air Force l-a informat pe un pilot american ca va fi nevoit sa paraseasca fortele aeriene daca nu depune juramantul folosind fraza "asa sa-mi ajute Dumnezeu", au afirmat marti oficiali americani.

Cererea de reangajare a pilotului, un ateu, a fost refuzata luna trecuta, din cauza refuzului acestuia de a depune juramantul in fata lui Dumnezeu, informeaza Mediafax citand AFP. Acum, el este dispus sa declanseze o actiune in justitie impotriva armatei, a declarat avocata sa.

"Nu am primit raspunsul Fortelor Aeriene la scrisoarea pe care am trimis-o. Armata nu si-a exprimat nici cea mai mica vointa de a se ajunge la un acord", a precizat Monica Miller, o avocata de la The American Humanist Association care a preluat cazul.

Avand in vedere ca data-limita de reangajare in armata a fost stabilita pentru noiembrie, acest sergent de la Baza aeriana Creech, in Nevada (vest), al carui nume nu a fost divulgat, va fi nevoit sa dea in judecata Guvernul, intr-un tribunal federal, a declarat ea pentru AFP.

In trecut, pilotii puteau sa opteze pentru o fraza alternativa si sa evite cuvintele "asa sa-mi ajute Dumnezeu" la momentul depunerii juramantului. Insa US Air Force a schimbat aceasta practica in octombrie 2013.

Alte arme din armata americana nu impun aceasta referinta la divinitate in cadrul prestarii juramantului.

"Este singura arma care, din cate stiu eu, obliga pe toata lumea, in toate cazurile, sa recurga la un limbaj religios", subliniaza avocata.

In opinia sa, acest lucru incalca prevederile Constitutiei, iar "Guvernul nu poate obliga o persoana care nu crede sa depuna un juramant care afirma existenta unei fiinte supreme".

O purtatoare de cuvant a US Air Force, Ann Stefanek, a declarat pur si simplu ca sergentul are timp pana la data-limita, in noiembrie, sa se reangajeze si sa depuna juramantul.

Intre timp, "un aviz juridic scris a fost cerut" avocatului principal al Pentagonului, a spus ea.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3431 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Normal! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:54)

    BEDE [utilizator]

    Daca juramantul asta cere pt ca asa e legea, atunci asa sa fie. Daca nu crede in Dumnezeu, totusi se cuvine sa fie loial si i eventualitatea ca Dumnezeu nu ar exista. Sa fie mulumit ca nu depune unjuramant ca in Wemachtul ca sa-i fie fidel ui Hitler!
    • +7 (17 voturi)    
      Nu doar... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:28)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ...că legea nu prevede așa ceva, dar care ar fi valoarea unui jurământ fals dacă omul nu crede că Dumnezeu există? Ar putea la fel de bine să jure pe roșu, e fix același lucru.

      De exemplu, în România, când depui mărturie, poți jura în fața lui Dumnezeu sau îți poți lua angajamentul în fața legii. Și mi se pare că angajamentul cu o bază reală este mult mai valoros decât jurământul (un termen vag în sine) în fața unor personaje mitologice.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Cosmin (Joi, 11 septembrie 2014, 10:02)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Vad ca esti ateu. O.K. e alegerea ta. Dar cred ca ai intrat intr-o biserica macar odata , poate la Pasti, Insotind o ruda crestina. Si cred ca si tu ti-ai facut macar ofata cruce cu acea ocazie .
        Deci ai facut un gest ipocrit ? Sau te-ai conformat la gestul celor din jur pentru a nu-i ofensa ?
        • 0 (0 voturi)    
          Da, am intrat în biserici (Joi, 11 septembrie 2014, 11:17)

          CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Și mi-am făcut și cruce, din respect pentru persoane la care țin. Sau nu mi-am făcut, în funcție de circumstanțe.

          Dar analogia nu este corectă. Pilotul nu intră în organizație creștină, ci face parte dintr-o instituție a unui stat secular, și face lucrul ăsta din proprie inițiativă, ca să apere și să lupte pentru cetățenii acelui stat, indiferent de religia acestora (or lack thereof). De asemenea, el nu a fost lăsat să aleagă dacă-și face sau nu cruce, ci a fost obligat să-și facă.
          • 0 (0 voturi)    
            pentru Cosmin (Vineri, 12 septembrie 2014, 10:01)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

            America nu e chiar un stat secular. E un stat care la nivel inalt se conduce dupa principiile moralei crestine. Doar doua exemple:
            -pe dolar scrie ceva despre Dumnezeu. Sunt convins ca stii ce scrie.
            - Presedintii Americii obisnuiesc micul dejun cu rugaciune. Sper ca stii despre ce este vorba.
  • -4 (20 voturi)    
    daca asta... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:09)

    liviu_ [utilizator]

    e "cea mai democrata tara din lume", eu sunt avion...
    america mai e democrata numai cand se auto-proclama si eventual in filmele de la hollywood....

    rusinos pentru o asemenea tara... in stilul asta o sa-i ajunga din urma pe musulmani...

    si eu ma simt jignit ca creo ~5.5 miliarde de oameni au prieteni imaginari...
    • +7 (9 voturi)    
      Imi pare rau, dar nu pricepi nimic! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:19)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Tocmai de asta e democrata, pentru ca cineva care se simte nedreptatit poate da Guvernul, Statul, Armata in judecata. Incearca sa vezi daca poti face asta intr-o dictatura, de ex in Correea de Nord!
    • -4 (12 voturi)    
      bautura... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu are nicio legatura cu democratia, ci cu respectarea unei legi/unui regulament.
      Ii doare la basca, pe cei din armata, ca individul e ateu, vor doar sa spuna juramantul.
      Pana la urma ar putea ca juramantul sa spuna 'Asa sa-mi ajute Scufita Rosie', poti sa speri ca Scufita Rosie te va ajuta, chiar daca nu crezi ca exista asa ceva.
    • -4 (18 voturi)    
      .... ai prin buzunar ...... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:50)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ai dolari prin buzunar ? Scrie mare pe ei: " IN GOD WE TRUST " Asa au devenit SUA ceea ce sunt astazi ( cu bunele si cu relele lor). Daca pilotul este ateu poate ca i-ar placea sa fie platit in RUBLE .
      • +4 (12 voturi)    
        In God we trust (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:20)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        ...a fost adoptat ca motto oficial al SUA în 1956. SUA au devenit ce sunt pentru că (încă) au cea mai bine concepută constituție dintre țările lumii. Iar una dintre cele mai importante prevederi din această constituție este cea care prevede separarea religiei de stat. Atât de importantă de fapt, încât părinții fondatori ai SUA au decis că merită să fie inclusă în chiar primul Amendament al Constituției:

        „Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.”

        E păcat că în țara care a definit cel mai bine atât timp libertatea de conștiință, ateii sunt considerați sub-oameni, cetățeni cu drepturi mai puține decât restul, decât majoritatea ”morală”.
        • +1 (1 vot)    
          as argumenta... (Joi, 11 septembrie 2014, 0:25)

          pandutzu22 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          ... cel putin 2 puncte...

          1. concluzia trasa cum ca atteii sint considerati sub-oameni si cu drepturi mai putine, decit restul este exagerata

          2. nu sint sigur despre ce majoriate morala insinuati, dar filozofic vorbind, s-ar putea argumenta ca daca nu exista D-zeu nu exista nici moralitate.

          si asta vine de la unul care nu e dus pe la biserica.
          • 0 (0 voturi)    
            Și eu aș contra-argumenta (Joi, 11 septembrie 2014, 9:44)

            CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui pandutzu22

            1. Sondaje de opinie realizate în SUA arată în mod repetat că dintre toate minoritățile (de tot felul, de la cele sexuale la cele rasiale), ateii sunt cea mai disprețuită categorie. 48% dintre americani nu ar vota un candidat ateu la prezidențiale nici dacă ar fi cel bine calificat candidat (sondaj Newsweek, 2007). 52% au o părere nefavorabilă despre atei (sondaj Pew Research, 2003). 50% consideră că ateismul este o amenințare la adresa SUA (sondaj Bertelsmann Stiftung, 2013). Și multe altele. Asta deși aceeași ”minoritate” conduce la nivelul de educație, inteligență, printre atei se înregistrează cei mai puțini criminali condamnați, cele mai puține sarcini la minori, cele mai puține avorturi, cele mai puțin avorturi, cel mai mic nivel al obezității etc. etc. etc.

            2. S-ar putea, într-adevăr. De fapt, nu doar că s-ar putea, se și întâmplă adeseori. Pe lângă pariul lui Pascal, ideea că moralitatea este imposibilă fără Dumnezeu este cel mai popular argument anti-ateism. Dar, ca și pariul, este ușor de combătut. Și a fost combătută de la Socrate la Peter Singer. Dacă vă pasionează subiectul moralității seculare, vă recomand în primul rând cartea lui Sam Harris - The Moral Landscape. Sau, mai pe scurt, căutați pe YT conferința The Superiority of Secular Morality de Matt Dillahunty.

            O zi bună.
    • +1 (1 vot)    
      Sper ca (Joi, 11 septembrie 2014, 10:03)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      America sa ramana bastionul crestinismului
      in lume.
  • +1 (3 voturi)    
    Buddhisti n-au? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 16:16)

    mcris [utilizator]

    Buddhistii n-au Dumnezeu, doar Nirvana.