Rusia anunta ca va reactiona in cazul unor noi sanctiuni la adresa sa din partea UE

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:07 Actualitate | Internaţional

Rusia a avertizat sambata ca va reactiona in caz unor noi sanctiuni economice impotriva sa din partea Uniunii Europene, dupa acordul de principiu incheiat vineri de membrii UE in acest sens, scrie AFP.

"Daca noua lista de sanctiuni ale Uniunii europene intra in vigoare, va exista fara indoila o reactie din partea noastra", a declarat ministerul afacerilor externe rus intr-un comunicat.

In ciuda armistitiul la care s-a ajuns vineri la Minsk, in urma negocierilor dintre reprezenantii Ucrainei, separatistilor, rusilor si OSCE, pentru conflictul din estul Ucrainei, ambasadorii celor 28 de state membre au convenit sa impuna noi sanctiuni economice Rusiei pentru incalcarea suveranitatii Ucrainei.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4822 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    I-auzi (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Mai, sa fie. mujicstan va reactiona!, zise bolsevila si trase un sughit duhnind a vodca.

    Si cam cum va reactiona, ma rog? Va face ceva care sa atraga noi sanctiuni, adica? Ca pe aici le e nivelul.
    • +4 (6 voturi)    
      Le da vodca la mujici (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 16:04)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      si la fel...le da liber la tras cu tunul, ii trimite sa se rataceasca pe la vecini, liber la farturi si mojicie...tot prin vecini.
    • +1 (1 vot)    
      mujicul (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 21:49)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Va reactiona prin lovituri nucleare preventive..
    • 0 (2 voturi)    
      Biserica ortodoxa rusa (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 23:08)

      om_normal [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      are pregatite rugaciuni sa vina iarna grea peste europa. Atunci nu o sa mai miste nimeni de frica sa nu se joace putin putin cu robinetul.
    • +1 (1 vot)    
      Dar e normal... (Duminică, 7 septembrie 2014, 7:14)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... la ce regim reactionar este acum in Rusia, nu este atunci normal sa reactioneze? Au reactionat la dorinta ucraineenilor de a parasi zona "euroasiatica" inapoiata tehnologic si social cu o invazie a Crimeei si a estului Ucrainei...
  • +16 (22 voturi)    
    . (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:44)

    Wilson [utilizator]

    Noua URSS trebuie îngropată în sancţiuni până când poporul rus o să îşi dea seama că Vladimir Putin o să îi ducă la ruină.

    A înceta administrarea de sancţiuni acum este echivalentă cu victoria lor, înseamnă acceptarea anexării Crimeei şi secesiunea regiunilor estice ale Ucrainei.

    UE ar face bine să se uite în istorie să vadă cât de bine au mers politicile excesiv de permisive.
    • +3 (3 voturi)    
      Poporul (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 15:07)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Wilson

      Poporul nu va gandi niciodata mai mult decat propriul portofel. Pe ce ma bazez: noi romanii cum am votat, pe cine regretam, cine a iesit in sondaje ca cel mai bun presedinte al Romaniei?

      Daca noi ca natie nu suntem in stare, de ce ar trebui altii sa fie?!?
  • +17 (21 voturi)    
    Daca... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 12:45)

    tenismenul [utilizator]

    reactia Rusiei este asa de dura, inseamna ca sanctiunile economice impuse isi fac efectul dorit. Rusia trebue stransa cu usa, fiindca numai asa se poate trezi la realitate. Orice reactie a Rusiei nu va face decat sa intarzie procesul de pace in Ucraina.
  • +7 (9 voturi)    
    Mistocareala (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 13:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Parca sanctiunile economice erau egale cu zero pentru rusi? Cine zicea asta, ca nu-mi aduc aminte?

    Tot asa aprecia cineva despre mina slaba a administratiei Obama. Ia uitati acum Rusia ingenuncheata! Nici macar un glont nu a tras NATO! Daca nici asta nu e performanta politica ...

    Dincolo de satisfactiile noastre ieftine, troneaza eficienta. Vestul pe ansamblu a ales strategia optima pentru a contracara imperialismul rusesc. Si nu numai atit. Rusia incaseaza lovituri nevazute chiar la ea acasa. Influenta culturala a vestului nu se vede direct, dar lucreaza la radacina inapoierii rusesti.
    • -2 (6 voturi)    
      Economic (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 15:08)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Economic se resimte, fireste. Dar ingenunchiata?!?!? Pai daca Rusia e ingenunchiata economic acum, inseamna ca exista state sub pamant dpdv economic....
  • +2 (6 voturi)    
    e complicat (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:01)

    Nelu-SM [utilizator]

    Desii am dorii o reactie mai ferma a NATO e complicat sa intrii pe val in lupta ca turcul. La final s-ar putea doar sa curga sange.

    Nu e proasta strategia de slabire a Rusiei dar trebuie sa fie consecventa si unitara.
    Mi-ar placea ca sanctiunile sa prevada pasi pentru cel putin 10 ani chiar daca se retrage din Ucraina si pe termen lung o izolare ca a coreei de nord. Lucru mai greu de facut din cauza armei nucleare.

    Inca occidentul spera ca are cu cine sa vorbeasca, dar nu are. Unul care se lauda la copiii din tara lui ca are bomba atomica e dus de-a binelea cu capul.
    • +1 (5 voturi)    
      Fara izolare (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 15:53)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Ca unui copil obraznic, Rusiei ii trebuie aratate batul si zaharelul.

      Izoarea poporului rus ar fi foarte periculoasa. Coreea de Nord nu e un stat. E un monstru. Daca rusii ar involua asemananator nord-coreenilor, rusii ne-ar ucide pe toti inr-un razboi sinucigas. Nici nu e de gindit sa izolam vreun popor fata de restul lumii. Extrem de periculos!
    • 0 (2 voturi)    
      toti vecinii nostri din UE (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 23:10)

      om_normal [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      sunt unitari ... cu rusii . Ungurii , sarbii, bulgarii ...
  • +3 (5 voturi)    
    Salutam noile sanctiuni rusesti (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 17:22)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca rusia pune si ea sanctiuni, probabil sunt gandite ca europenii sa piarda mai mult si ei mai putin, dar, rusia pe distanta lunga nu se poate pune cu occidentul, mult mai bogat.

    Oricum, vor avea de pierdut, au schimburi comerciale putine istoric si cu japonezii, pt. insulele kurile, a treia economie a lumii. Deci, ei se bazeza ca lumea civilizata nu au chef de cearta, dar strategic sunt in inferioritate.