Rusia a masat forte "fara precedent" la granita ucraineana - Pentagonul

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2014, 19:36 Actualitate | Internaţional

Rusia a masat la granita sa cu Ucraina forte si armament "fara precedent" de la debutul confruntarilor intre militantii separatisti si trupele Kievului, a anuntat joi Pentagonul, citat de AFP.

Colonelul Steven Warren, purtatorul de cuvant al Ministerului american al Apararii, a vorbit depre “profunda ingrijorarea” a Washingtonului.

"Fortele (rusesti) amplasate de-a lungul frontierei sunt dotate cu o capacitate exceptionala, potentialul lor de distrugere este fara precedent", a declarat colonelul Steven Warren.

"Sunt trupe la sol, o concentrare mai puternica de piese de artilerie, o mai mare concentrare de sisteme anti-aeriene, o mai mare concentrare de rachete", a explicat colonelul Warren, potrivit caruia "peste 10.000 de soldati rusi" ar fi masati de-a lungul granitei.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

12561 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    "Rusia a masat forte "fara precedent" ...... (Joi, 4 septembrie 2014, 19:52)

    translativus [utilizator]

    ....... la granita ucraineana" !!
    Pai la ce va asteptati ? Credeati ca Putin se cuminteste ?
    Pentru el, un pas inapoi in prostia pe care a facut-o, inseamna caderea din turnul kremlinului si o vizita definitiva in Siberia, unde il va astepta un islamist sa il spovedeasca.
  • +13 (21 voturi)    
    The future is bright (Joi, 4 septembrie 2014, 20:10)

    DoruCompostoru [utilizator]

    Indata vom avea alta stire : Rusia a lansat bombe fara precedent la granita ucraineana. NU vom mai reveni cu amanunte.
  • +18 (24 voturi)    
    Au venit la defilare (Joi, 4 septembrie 2014, 20:23)

    CristiC. [utilizator]

    Cu ocazia semnarii armistitiului de incetare a focului. O sa traga toti o salva. In directia Kiev-ului.
    • +13 (13 voturi)    
      ba, (Joi, 4 septembrie 2014, 22:27)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

      au venit ca sa se ratacesca spre vest.....
  • +12 (12 voturi)    
    ce vreti acum?! (Joi, 4 septembrie 2014, 21:43)

    hot news [utilizator]

    Si cei zece mii de soldati, si artileria autopropulsata, si AAA, toate S-AU RATACIT, de aceea se afla la granita cu Ucrina sau pe teritoriul vecinilor!
  • +9 (9 voturi)    
    Putin (Joi, 4 septembrie 2014, 22:51)

    Nelu-SM [utilizator]

    Daca gandim din punctul de vedere al lui Putin nu poate da inapoi. Oricata dictatura si control ar avea ar fi luat de un prost.

    Poveste: "parintii mei m-au pedepsit ca am intariziat si am venit la 8 acasa, in loc sa vin la terminarea scolii. Dupa pedeapsa am intrebat daca aceasi era pedeapsa daca vendeam la 12 noaptea. Au zis ca da. Data viitoare am ajuns la ora 12."

    Sper sa n-am dreptate dar cred cain urmatoarele clipe Putin decide daca ia jumate Ucraina sau toata. Lumea aflata in fata faptului implinit va decide sanctiuni. Odata ocupata va negocia o independenta.

    Cred ca va juca rolul nebunului cu grenada in mana.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu numai (Vineri, 5 septembrie 2014, 1:06)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Ca nu se opreste. Acum este practic fortat de imprejurari sa ia cat de mult poate din ucraina, oricum nu mai are importanta, ruptura intre vest si rusia s-a produs deja, prin urmare nu mai are nimic de pierdut.
  • +1 (1 vot)    
    forte "fara precedent" (Vineri, 5 septembrie 2014, 19:31)

    zar-zar [utilizator]

    Era si timpul de o schimbare. Chiar numai americanii... este drept, de cind cu discriminarea negrilor, au mai redus din motoare.