VIDEO Cum arata aeroportul din Lugansk dupa ce a fost timp de mai multe luni teatrul luptelor dintre fortele separatiste si trupele ucrainene

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2014, 16:28 Actualitate | Internaţional

Aeroportul din Lugansk
Foto: Captura lifenews.ru
Aeroportul din Lugansk, punct strategic disputat intre fortele separatiste si trupele ucrainene de la izbucnirea conflictului din estul Ucrainei, este complet distrus. Corespondentul publicatiei rusesti LifeNews a reusit sa intre si sa filmeze pe teritoriul aeroportului din Lugansk, care a fost recucerit recent de militiile pro-ruse.

Aeroportul din Lugansk a fost in repetate randuri tinta luptelor dintre armata ucraineana si insurgenti.

Acum dupa atatea luni de lupte, zona aeroportului este o ruina, din cladirile complexului raman in picioare doar scheletele si bucati de perete, echipamentul, utilajele dar si imobilele sunt arse, arata corepondentul LifeNews.






















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

8051 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Nimic nou (Joi, 4 septembrie 2014, 16:30)

    Ionut P. [utilizator]

    Parcă e "aeroportul" Bacău.
    Pardon, Chioșcul Bacău...
  • +4 (16 voturi)    
    ! (Joi, 4 septembrie 2014, 17:04)

    tudorr [utilizator]

    Idioti...si asa erau saraci si vai de ei, isi distrug singuri bunurile si pamanturile in loc sa-si vada de familiile lor si sa-si faca viata mai frumoasa!
    • +9 (15 voturi)    
      ajutoarele Umanitare trimise de Putin (Joi, 4 septembrie 2014, 17:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      contin Vodca si Armament....intai Vodca si apoi armamentul..consecinta ? prorusii ..au sarbatorit ceva..nici ei nu isi mai aduc aminte ce
    • +9 (17 voturi)    
      Bine ma si tu (Joi, 4 septembrie 2014, 17:29)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Unde ai vazut tu rusi sa-si doreasca viata frumoasa?

      Stii cum zice rusul? Ce iti pasa tie ca eu vreau sa traiesc in mocirla?

      Daca a vazut cineva in Romania o cladire construita de rusi - eu sunt gata sa ii arat o suta construite de germani.
    • +8 (16 voturi)    
      Tudor, isi apara tara... (Joi, 4 septembrie 2014, 17:33)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Ucrainenii lupta sa-si apere tara, sau poate mai corect spus sa-si ia inapoi o parte din tara luata cu forta de rusi. Daca rusii ataca si ocupa o parte din Romania, sper ca vom avea curajul sa facem la fel.

      Cel mai usor citesti stirile despre Ucraina inlocuind cuvintele "separatisti" / "rebeli" cu "trupele rusesti". Sa vezi cum devine mai clar :-)
    • +6 (8 voturi)    
      somn usor (Joi, 4 septembrie 2014, 17:40)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Cand te trezesti (la realitatea razboiului cu Rusia)... culca-te 'napoi.
  • -1 (3 voturi)    
    aeroport (Joi, 4 septembrie 2014, 21:07)

    zar-zar [utilizator]

    Chinezii vor reconstrui cladirile si turcii, pista.
  • -3 (7 voturi)    
    haha (Joi, 4 septembrie 2014, 21:49)

    Mazeta [utilizator]

    De fapt ucraineenii au distrus intenționat aeroportul din Luhansk, așa cum ei înșiși recunosc:

    http://www.kyivpost.com/content/ukraine/anti-terrorist-operation-forces-intentionally-destroy-luhansk-airport-runway-2-363090.html
    • -1 (3 voturi)    
      Iar motivul? (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:53)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      L-au distrus ca să nu cadă în mâinile teroriştilor pro-ruşi astfel încăt aceştia să dea acces aerian liber ruşilor! Ce ţi-e greu să pricepi?
      • +1 (1 vot)    
        In Belgrad (Vineri, 5 septembrie 2014, 19:24)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Yeltin a ocupat aeroportul cu blindate ca sa nu-l poata folosi americanii. Este mai simplu si nu distrugi.