VIDEO Vladimir Putin pune la indoiala statalitatea Kazahstanului, Nazarbaev avertizeaza cu iesirea din Uniunea Euroasiatica

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 septembrie 2014, 16:12 Actualitate | Internaţional

Nursultan Nazarbaev si Vladimir Putin
Foto: Captura YouTube
Presedintele rus Vladimir Putin a afirmat recent ca istoria Kazahstanului ca stat independent este una scurta, iar dorinta poporului kazah pentru legaturi mai stranse cu Rusia este un profunda - o retorica ce aminteste de pozitia Moscovei cu privire la Ucraina si care ii ingrijoreaza pe locuitorii din Kazahstan, relateaza The Moscow Times.

Kazahii au reactionat pe retelele de socializare sustinand "trimiterea unui manual de istorie lui Putin", ca raspuns la remarcile facute saptamana trecuta de liderul rus, potrivit carora poporul central-asiatic nu a avut niciodata parte de vreun fel de independenta decat pana de curand.

Presedintele Kazahstanului, Nursultan Nazarbaev, a "creat un stat pe un teritoriu ce n-a avut niciodata un stat", a declarat Putin la o tabara de tineret pro-Kremlin desfasurata pe malul lacului Seliger, in apropiere de Moscova. "Kazahii nu au avut niciodata vreo suveranitate statala, el (Nazarbaev, n.r.) a creat-o", a sustinut presedintele rus.

Un capitol din istorie pe care kazahii ar dori sa i-l aminteasca lui Putin este Hanatul Kazah independent, care a durat din secolul al V-lea pana in secolul al XIX-lea, inainte ca acesta sa fie slabit de invazii, sa ajunga sub stapanirea Imperiului Rus si mai apoi sa devina parte a Uniunii Sovietice, noteaza The Moscow Times.

Afirmatiile lui Putin nu sunt primele venite de la Moscova care sugereaza ca si Kazahstanul ar putea avea nevoie de "ajutor" din partea fostei sale lidere din epoca sovietica.

Liderul nationalist rus Vladimir Jirinovski a declarat saptamana trecuta ca si-ar dori ca "lucrurile sa se rezolve cu Ucraina" mai intai, dar ca si Kazahstanul merita o atentie mai sporita.

"Atitudini rusofobe sunt cultivate si acolo", a spus Jirinovski intr-un interviu acordat miercuri postului de radio Ekho Moskvy.

Ingrijorarea cu privire la drepturile vorbitorilor de limba rusa a fost motivul invocat de Moscova pentru anexarea peninsulei Crimeea, in primavara, si pentru apararea separatistilor ucraineni pro-rusi care se lupta cu fortele guvernamentale in estul Ucrainei.

Jirinovski a sugerat insa ca tara central-asiatica ar merita un tratament     intrucatva diferit, pentru ca este membra a Uniunii Vamale conduse de Moscova, o coalitie a fostelor state sovietice care include de asemenea si Belarus.

Acest lucru nu l-a linistit insa pe presedintele kazah Nursultan Nazarbaev, care a avertizat ca tara sa s-ar putea retrage din Uniune, daca aceasta ameninta independenta Kazahstanului.

"Kazahstanul are dreptul de a se retrage din Uniunea Economica Euroasiatica (...) Kazahstanul nu va face parte din organizatii care constituie o amenintare la adresa independentei noastre", a declarat Nazarbaev la televiziunea kazaha Khabar.

"Independenta e comoara noastra cea mai de pret, pentru care au luptat stramosii nostri (...) In primul rand, nu o vom ceda nimanui, iar in al doilea rand, vom face totul pentru a o apara", a mai spus Nazarbaev.


























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

12043 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    da-i un deget lui Ivan (Luni, 1 septembrie 2014, 17:23)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si se suie pe divan. Iar de pe divan, greu il dai jos.
    • +4 (4 voturi)    
      deci nu conteaza, ca sa fie clar! (Marţi, 2 septembrie 2014, 10:28)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Ca sa fie clar pentru toti prostii care nu sunt agenti sovietici: nu conteaza cat il pupi in dos pe Ivan, cand vrea sa ti-o traga, nu tine cont.
      Asa ca mai bine sa fii demn si sa te tii departe, eventual si pe cat posibil in NATO.
  • -34 (38 voturi)    
    Cine sunt kazahii? (Luni, 1 septembrie 2014, 17:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Un popor pastoral mongoloid care s-a trezit că vecinii de la nord, cu ochi albaștri și păr blond, încep să construiască pe teritoriile unde-și duceau vitele și oile la păscut drumuri, căi ferate și chiar cosmodromuri de rang mondial (Baykonur). Cam la fel au procedat și americanii cu indienii, și se pare că în ambele cazuri răsplata băștinașilor este degetul mijlociu. Poate singura diferență: kazahii sunt cam jumătate din populație în Kazahstan, indienii sunt zero virgulă din populația oricărui stat SUA.
    • +22 (22 voturi)    
      gresit ! (Luni, 1 septembrie 2014, 20:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Kazahii sunt noua tinta a lui Putin pentru ca au "obraznicia" sa se imbogateasca din petrolul lor si culmea, sa nu dea spaga russiei.

      In rest, balanganeli de propagandisti tristi !
    • +18 (18 voturi)    
      iepuras sovietic (Luni, 1 septembrie 2014, 20:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ai uitat ca rusii au stat sub suzeranitatea Hoardei de Aur din Crimeea cam 400 de ani? Iar Kazahii foloseau teritoriile locuite de rusi(ca stat nu prea exista) ca sures de sclavi.
      Cat despre nativii din US tin sa iti aduc aminte ca baietii nu decoperisera inca roata, cam asta era nivelul civilizatiei lor si cand doua civilizatii cu o diferenta asa mare se ciocnesc rezultatul este din pacate acesta.
      Am uitat, au incercat si rusii prin 1920 sa ii extermine pe kazahi cu arma favorita a comunistilor si anume foamea dar le-a iesit partial, doar 1 milion de kazahi morti. Banuiesc ca kazahii nu au uitat asta.
      • +4 (4 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 2 septembrie 2014, 9:35)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Iti dau nota 10. Putini mai cunosc istorie in ziua de azi.
        Hanatul Hoardei de Aur a fost altceva, a fost infiintat de mongoli dupa invazia mongola asupra Europei de pe la 1250 (cand populatia din tarile invadate a fost redusa la jumatate). Era cu capitala la Soci, si s-a aliat cu turcii (de fapt a fost supus de Selim I, tatal lui Soleiman Magnificul).
        Pe teritoriul Kazahstanului a existat un alt mare Hanat, fara legatura directa cu cel al Hoardei de Aur, care intr-adevar a fost supus abia dupa razboaiele napoleoniene.
        Acestia faceau dese incursiuni asupra rutenilor (rusilor), si vai de mama lor ce le faceau, ca sclavia inca se practica in triburile mongole
  • +22 (26 voturi)    
    ... (Luni, 1 septembrie 2014, 18:20)

    dragos234 [utilizator]

    Putler a pus ochii si pe Kazahstan.
  • +15 (15 voturi)    
    Containment (Luni, 1 septembrie 2014, 20:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Poate e timpul ca Occidentul sa-si faca noi prieteni.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Luni, 1 septembrie 2014, 23:47)

    rocknum [utilizator]

    Nu vedeti evidentul...

    Asta chiar e chitit sa refaca U.R.S.S. cu el in rol de Stalin

    Putin - Stalin... se pare ca tot ce se termina in "in" e toxic
    • -2 (4 voturi)    
      John McCain (Marţi, 2 septembrie 2014, 10:24)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      'in' .
  • -5 (7 voturi)    
    Statalitatea Kazakhstanului !!! (Marţi, 2 septembrie 2014, 0:19)

    andreesanu [utilizator]

    Kazakhstanul ca si Ukraina o republica facuta din cirpeli in stilul stalinist :incurca-i drace !!!,si de ce spun asta ?,fiinca am trait ,am muncit in Kazakhstan ,vorbesc rusa si am reusit sa-i cunosc cu adevarat pe cei care azi traiesc pe acel teritoriu.
    Spatiu ocupat de Kazakhstanul de azi era o zona ocupata in mare parte de triburi :tatari,turci,unguri ,da unguri acea zona ce cuprinde Karaganda de unde se trage si acest fost secretar a URSS - Nazarbaiev ce azi e presedinte !!!.
    Dupa infringerea armatelor ALBE ,dupa razboiul civil rusii nu i-au impuscat pe toti simpatizantii tarului ,in special KAZACII de pe Nipru ,Don si varsarea Volgii i-au trimis cu domiciliu fortat in sudul Siberiei in acel spatiu ce azi este intre granita Rusiei si Muntii Tian-San ,acolo s-au amestecat cu :ucrainieni vrun milion deportati,belarusi deportati vro 500 mii,basarabeni tot vro 500 de mii deportati,polonezi
    vrun milion deportati ,si altii,asa ca de la Kazaci se trage numele kazakhstanului printr-un joc de cuvinte
    opera lui Stalin.Industrializarea acestui spatiu se datoreaza caderii rapide a frontului rusesc in cel de-al 2 lea razboi mondial si mutarii uzinelor din vestul URSS in estul
    • +2 (2 voturi)    
      cazaci? (Marţi, 2 septembrie 2014, 10:32)

      asdff [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      si kazahii cine sunt? si ei se trag tot din cazaci?

      N-ai acces la wikipedia?
  • +5 (5 voturi)    
    Convoiae umanitare (Marţi, 2 septembrie 2014, 10:56)

    om_normal [utilizator]

    Cred ca e un avertisment catre Kazakhstani sa nu miste in front daca nu vrea sa primeasca convoaie "umanitare".