Financial Times: Sapte aliati NATO vor crea o forta multilaterala de interventie rapida, cu cel putin 10.000 de membri

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 august 2014, 14:28 Actualitate | Internaţional


Sapte state membre ale Aliantei Nord Atlantice vor crea o forta de interventie rapida, formata din cel putin 10.000 de membri, o masura de consolida capacitatea de aparare a NATO ca raspuns la interventiile Rusiei in Ucraina, relateaza Financial Times, potrivit Reuters.

Scopul este crearea unei forte multilaterale, cu capacitate de mobilizare rapida, dar care sa fie folosita si pentru exercitiile obisnuite. Divizia britanica din cadrul fortei de interventie rapida ar urma sa includa atat unitati aeriene si navale, precum si trupe la sol, arata publicatia citata.

Cele 7 tari sunt Marea Britanie, Danemarca, Lituania, Letonia, Estonia, Norvegia si Olanda. Se pare ca si Canada si-a exprimat dorinta de a fi implicata in operatiuni.

Premierul britanic david Cameron ar urma sa anunte saptamana viitoare, in contextul summit-ului NATO din Wales din 4-5 septembrie, crearea acestei forte de interventie rapida.

Dupa anexarea Crimeei de catre Rusia in luna martie, membrii NATO au luat cateva masuri pe termen scurt pentru a consolida securiatea aliatilor din estul Europei ingrijorati de noua atitudine internationala a Rusiei.

In cadrul summit-ului de saptamana viitoare, presedintele Barack Obama si alti lideri NATO urmeaza sa se puna de acord asupra unui plan pe termen lung pentru consolidarea flancului estic al aliantei.

Un element al planului va fi reorganizarea forei actuale de interventie rapida a NATO astfel incat unele unitati sa aiba capacitatea de raspunde la o criza in decurs de cateva zile, au declarat diplomati NATO.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11201 vizualizari

  • -24 (42 voturi)    
    avem si noi asa ceva (Sâmbătă, 30 august 2014, 15:20)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Traian Basescu tot agita ideea ca Romania sa fie si ea implicata - sa trimita ceva pe mare sau pe uscat (dosarele DNA merg oare?) Forta "multilaterala" si cu reactia cea mai rapida din Romania este chiar Elena Udrea. S-o impacheteze rapid si s-o puna la "dispozitia" aliatilor!
  • +22 (34 voturi)    
    masura excelenta (Sâmbătă, 30 august 2014, 15:28)

    akanom [utilizator]

    Nu inteleg de ce nu sunt si Romania si Polonia pe lista ?

    Avand in vedere situatia in care suntem, ar trebui sa fim acolo.
    • -22 (40 voturi)    
      du-te repede (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:13)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      mai primesc voluntari
    • +12 (22 voturi)    
      Romanii si Polonezii trebuie sa o faca cu SUA (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:32)

      333 [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      Articolul original sugereaza ca MB doreste sa foloseasca modelul de interventie rapida pe care il construiesc de cativa ani cu Franta, si care ar trebui sa fie deplin functional din 2016, si cu alte tari din EE, nu in ultimul rand fiindca devreme ce MB ar conduce acest grup, MB ar castiga diplomatic si din vanzarea de arme britanice catre membrii acestui grup,si alte legaturi economice care s-ar dezvolta pe aceasta cale.

      Este o idee care trebuie salutata!

      Parerea mea este ca Romania si Polonia ar trebui ori sa se alature unui astfel de grup condus de britanici, ori sa le ceara americanilor sa conduca un astfel de grup compus de SUA, Polonia si Romania in baza parteneriatului strategic pe care il au ambele tari EE cu SUA.
      • -10 (18 voturi)    
        Romanii si polonezii o fac demult cu SUA (Sâmbătă, 30 august 2014, 18:18)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui 333

        .
    • +12 (20 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:44)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      Romania si Polonia sunt principalele beneficiare ale unei forte de interventie rapida. Macar construirea unei infrastructuri care sa faciliteze o asemenea interventie ar fi necesara.

      In plus, vreau sa vad un exercitiu cu 10,000 de militari concentrati la moment - exact cum face Rusia din ianuarie incoace.
  • -22 (30 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:00)

    hot news [utilizator]

    Bisonii maltezi Lituania, Letonia, Estonia,Danemarca si Olanda ori vor sa fie rasi de pe fata pamantului, ori chiar isi inchipuie ca unchiu' Samoila va incepe un razboi nuclear de dragul lor :)
    • +12 (18 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:31)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Pana una alta un alt bishon maltez, Belgia, a facut praf la fotbal taurul rusesc castrat (cauta pe google)...
      Sa nu crezi ca razboiul e asa diferit...
    • +17 (23 voturi)    
      - (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:43)

      Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Daca tu iti inchipui ca toata lumea va adopta o pozitie de drepti in fata rusilor, te inseli amarnic. Momentan Europa + SUA nu doresc sa inceapa un razboi, pentru ca ar insemna in primul rand o risipa inutila de vieti omenesti, dar si de bani, de ambele parti. Si pentru ce? Pentru ambitiile unui bolnav la cap.

      Bichonul de la Kremlin stie foarte bine asta, tocmai de aceea mizeaza pe ideea ca nimeni nu-i va sta in cale. Pana in momentul in care va trece de linia rosie, atunci s-ar putea sa aiba o surpriza. ;-)
      • +1 (3 voturi)    
        Poi... (Duminică, 31 august 2014, 11:03)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

        cand va trece linia rosie o sa discutam despre suprizele pe care o sa le aiba de pe lumea ailalta ;-)
        • +1 (1 vot)    
          - (Duminică, 31 august 2014, 19:40)

          Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          Apreciez faptul ca esti constient de forta militara a NATO , dar cred ca voiai sa zici "[...] discutam despre surprizele pe care o sa le aiba, de pe lumea ailalta". Am dreptate?
    • +12 (20 voturi)    
      pasol na turbinca! (Sâmbătă, 30 august 2014, 17:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Vorovesti fix din manualul micului comunist al lui nen'tu Lenin.
      • -2 (4 voturi)    
        Iar... (Duminică, 31 august 2014, 11:04)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Vorovesc bine...daca ai ceva impotriva rozi lantu ;-)
  • +11 (25 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:14)

    stefan2008 [utilizator]

    Romania are putea contribui lejer cu 10000 de soldati la forta de reactie rapida.
    • -10 (24 voturi)    
      cu tine... (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:37)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      10001!
    • -10 (24 voturi)    
      Poi da... (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:58)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Avem carne de tun de calitate la pret bun :)
      • +3 (3 voturi)    
        Catre: moderator (Sâmbătă, 30 august 2014, 23:50)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Moderatorului care imi cenzureaza comentariile ii doresc viata lunga... in Rusia. Preferabil in compania tutoror trolilor pro-rusi de pe-aici.
        Ca replica, sper sa-mi doreasca viata lunga in SUA, preferabil in compania celor ce urasc Rusia. Nu de altceva, dar cand vad atatea mizerii rusesti pe un site de stiri din Romania, mi se face greata...
      • -1 (1 vot)    
        Păi da ... (Duminică, 31 august 2014, 21:13)

        LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui hot news

        ... carne de tun este, creierul le lipsește.
  • +16 (22 voturi)    
    in sfarsit.... (Sâmbătă, 30 august 2014, 16:21)

    translativus [utilizator]

    .....au inceput sa se miste lucrurile, ca de aceea se zice ca "frica pazeste bostanaria".

    Ar trebui ca la aceasta forta de interventie rapida sa participe toate tarile NATO, pentru ca este in interesul tuturor sa aiba militari bine pregatiti si gata oricand pentru a raspunde rapid oricaror situatii.

    Problema este acum, cat de repede se va misca birocratia cea incotopenita in maldare de hartii, inutilitati si interese ascunse si cate bariere si oprelisti prostesti vor pune militarilor acestei forte.
    Pana la urma, birocratia este dusmanul cel mai mare !
  • +15 (21 voturi)    
    dar (Sâmbătă, 30 august 2014, 17:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pacifista germanie si mercantilista franta, nimic? Sau astia n-au teama de rusi, la cit de indragit e comunismul in tarile respective asa se pare.
  • +12 (16 voturi)    
    Un zid la granitele cu mujicii (Sâmbătă, 30 august 2014, 18:18)

    Dalinar [utilizator]

    asta ii trebuie lumii civilizate, ca nu te pui cu prostul, cand i se termina bautura iti da in cap de ciuda.
  • -5 (17 voturi)    
    Sondaj HN (Sâmbătă, 30 august 2014, 19:25)

    DanDare [utilizator]

    Cred ca HN ar putea sa puna un nou sondaj pe prima pagina legat de acest subiect.
    E destul de clar cum ar reactiona cititorii HN la un ordin de mobilizare generala, hai sa vedem si cum am fi de acord sa finantam cu bani, timp, vieti integritatea teritoriala a unui stat vecin.
    • -8 (18 voturi)    
      Relevanta (Sâmbătă, 30 august 2014, 19:54)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Nu stiu cat de relevant ar fi acest sondaj la nivel de tara. Se stie ca HN este o comunitate formata din luptatori de elita anti-rusi care de abia asteapta sa se inroleze pe frontul de est pentru a apara un vechi stat prieten, si anume Ucraina. (vezi comentariile de mai sus, ale debililor care cer trimiterea la moarte a romanilor pentru.... nimeni si nimic).
      • +1 (9 voturi)    
        Adica... (Sâmbătă, 30 august 2014, 21:17)

        DanDare [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        ... tu vrei sa spui ca cititorii HN nu s-ar inrola ca sa-si apere propria tara dar s-ar duce in Ucraina sa se lupte cu rusii ?

        Nu creeed !!!
        • +2 (2 voturi)    
          M-as duce, (Sâmbătă, 30 august 2014, 22:50)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

          cu conditia ca postul meu sa fie la un lansator de rachete anti-aeriene, sa le fac rusilor ce le-au facut victimelor zborului MH17.
    • +8 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 30 august 2014, 20:03)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Pai nu stiu ce sa-ti zic, de ex.:
      - timp: 50 de ani de comunism (plus ce au patit basarabenii)
      - bani: tezaurul plus ce s-a mai furat pe langa
      - vieti: diverse puscarii pentru dizidenti anticomunisti, baraje, casa poporului, s.a
      • -1 (1 vot)    
        Mai Gigi (Sâmbătă, 30 august 2014, 22:58)

        DanDare [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

        Spune-ne aici te rog cat timp si bani ai cheltuit tu cu sustinerea cauzei ucrainiene si cand ne trimiti un selfie din Donetk ?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Duminică, 31 august 2014, 19:53)

          rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

          Vorba englezului: "time is money" :)
          Cu alte cuvinte am cheltuit si timp, si bani implicit.
          Prin faptul ca-ti raspund la intrebare reprezinta timp cheltuit... Probabil nu e foarte mult, dar e mai mult decat ce fac altii, si nu e doar pentru Ucraina ci mai ales pentru Romania si alte tari din estul Europei.
          Legat de selfie din Donetk, chiar nu e pozitia mea sa ma duc acolo, n-am pregatire/formatie militara... Iar deciziile de implicare militara se iau la alt nivel, nu pe un forum, si oricum nu cred ca m-as incadra.
          Poate o sa-ti trimit un selfie dupa ce se termina razboiul acolo, in calitate de turist, cine stie...
    • +5 (5 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 30 august 2014, 23:04)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Intr-un sistem occidental cu armata profesionista, un sondaj de opinie despre "ordin de mobilizare" este complet aiurea.
      Evident ca sustinem din impozitele care le platim toata forta militara NATO.

      Iar daca voi, trolii rusi, aveti impresia ca armata profesionista a NATO nu face fata unei armate de oameni ostracizati si torturati, asa cum este armata rusa, unde serviciul militar este obligatoriu, habar n-aveti ce inseamna sa ai un job care sa-ti placa. Pentru voi trolii, insasi notiunea de "job" va este straina, pentru ca sunteti troli.
      Chiar daca pare incredibil pentru voi, unii chiar fac o cariera din armata si nu s-ar imagina facand altceva. Nu sunt pusi de nimeni sa spele podeaua cu periuta de dinti, nu sunt violati la dus, sau alte obiceiuri rusesti de pe la voi.