Angela Merkel vrea o solutie in Ucraina care sa nu ofenseze Rusia

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 24 august 2014, 21:12 Actualitate | Internaţional


Cancelarul german Angela Merkel a facut apel duminica la o solutie la criza din Ucraina care sa nu ofenseze Rusia, insa care sa lase puterea de decizie "poporului ucrainean", scrie AFP.

"Vreau sa gasesc o cale care sa nu ofenseze Rusia", a declarat Merkel intr-un itnerviu pentru postul ARD, dupa o vizita la Kiev.

"Trebuie sa dialogam. Nu putem avea decat o solutie politica. O rezolvare a conflictului pe calea armelor nu ne aduce nimic. Poporul ucrainean trebuie să aibă posibilitatea de a-şi alege calea", a spus Merkel.

Dacă ucrainenii ar alege să adere la Uniunea Euroasiatică creată de Rusia, Belarus şi Kazahstan, europenii nu ar privi această situaţie cu ostilitate, pentru că Europa doreşte relaţii bune cu Moscova, a mai explicat cancelarul german.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5629 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Pact (Duminică, 24 august 2014, 21:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Pactul Ribbentrop - Molotov, versiunea 2014.
    • -4 (10 voturi)    
      cand faci afaceri de 5mld cu rusia (Duminică, 24 august 2014, 23:25)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      cand faci afaceri de 5 miliarde de euro cu rusii cred si eu ca nu vrei sa-i superi
      • +5 (7 voturi)    
        exact! pentru 5 mlrd Euro germanii o vand si pe (Luni, 25 august 2014, 11:52)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        exact! pentru 5 mlrd Euro germanii o vand si pe mama

        mai ales ca mama asta nici nu e a lor, este ucraineana.


        Guvernul german a dat unda verde vanzarii Dea, firma de petrol si gaz apartinand concernului energetic german RWE, catre LetterOne, o grupare de investitori condusa de oligarhul rus Michail Fridman. Vanzarea va fi parafata in cursul acestui an, iar sediul firmei ramane la Hamburg, dupa cum relateaza Focus.de. Tranzactia are o valoare de 5,1 miliarde de euro.


        Este inca o dovada ca apartenenta Ucrainei la U.E. este dorita de fapt de SUA si nu de Germania.
        Si apartenenta la U.E. si NATO a Romaniei a fost dorita de SUA, Italia, Spania si nu de Germania, Franta, UK !!

        Basescu avea dreptate cu merita licuriciul mare si nu licuricii mici tradatori.
    • -9 (19 voturi)    
      punct si de la capat (Duminică, 24 august 2014, 23:27)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Isteria anti Merkel este cel putin puerila.
      Crede cineva ca frau Merkel s-a trezit vorbind fara sa se consulte cu partenerii europeni?
      Va veti lamuri marti, la intalnirea de la Minsk unde sefa diplomatiei europene, doamna Ashton, va avea probabil acelasi discurs.
      Ce rezulta insa cu certitudine, este ca SUA si satelitii sai (printre care si Romania) au inregistrat cel mai rasunator esec de politica externa al ultimelor decenii.
      Repet ce am mai spus si alta data:
      Rusia este in Europa, Rusia are nevoie de Europa, Europa are nevoie de Rusia.
      Punct.
      • -3 (7 voturi)    
        continuare (Luni, 25 august 2014, 10:24)

        H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Europa are bani, Rusia are gaz. Amandoua partile vor sa faca schimb. Cooperarea este in interesul amandoura.

        Cine nu vrea sa fie pace? Pai guvernul ucrainian in primul rand, pt ca santajeaza UE sa ii dea bani si favoruri si santajeaza si Rusia pt conductele ei.

        Si cine nu mai vrea pace? Pai americanul, pt ca europenii se indepartasera de SUA de cand cu scandalul NSA si el (americanul) isi pierduse din influenta.

        Fazele cu rusia imperialista sunt niste baliverne, si la ei in Rusia tara e condusa in realitate de niste magnati economici exact ca in SUA, si ei controleaza si legislatia (tot ca in SUA).

        Granitele sunt folosite ca si motive politice, dar in realitate lumea este controlata de niste corporatii multinationale.
      • +3 (5 voturi)    
        Rusia nu este in Europa (Luni, 25 august 2014, 13:22)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        chiar rusii prin crearea uniunii euroasiatice recunosc asta. O tara care traieste aproape exclusiv din vanzarea de resurse (ce vor face cand vor termina petrolul si gazele naturale...vor vinde ce le va mai ramane) este mai degraba alaturi de tarile din Africa.
        Din acest punct de vedere China este mult, mult inaintea lor.
    • +6 (8 voturi)    
      Pactul Ribbentrop - Molotov, ........ (Luni, 25 august 2014, 10:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ..... versiunea 2014, nu este de ajuns pentru a nu "ofensa" Rusia.
      Realizarea acestui deziderat se va face doar predand toata planeta, Luna si pentru inceput, tot sistemul solar.
      Dupa aceea mai vedem, poate Calea Lactee....etc.
      Se pare ca Rusia lui Putin nu este altceva decat o imensa "gaura neagra" care ne vrea pe toti.
  • +12 (16 voturi)    
    interesant (Duminică, 24 august 2014, 21:31)

    g01an [utilizator]

    vulpoaica batrana, acum ca populatia majoritara si celelalte minoritati sunt pro-vest si anti-putin, este usor sa faci astfel de declaratii. as aprecia-o mai mult daca include si crimeea in aceeasi oala.

    oricum nu vor accepta niciodata rusii asa ceva. 55-60% din populatie ar vota asta pro aderare UE daca s-ar face referendum care sa includa toata Ucraina.
  • +17 (23 voturi)    
    Deja vu (Duminică, 24 august 2014, 21:43)

    ipolitic [utilizator]

    La ultima intilnire Putin-Merkel, gazdele au oferit o receptie,
    unde s-a servit un coctail Ribbentropp-Molotov
  • +21 (27 voturi)    
    Probabil ca o solutia care sa nu ofenseze Rusia... (Duminică, 24 august 2014, 21:47)

    taro [utilizator]

    ar consta din:

    -desfintarea Ucrainei si alipirea ei la Rusia, evident prin vot popular si corect ca-n Crimea...
    -refacerea URSS si a pactului de la Varsovia inclusiv cu Germania de Est
    -desfintarea NATO si a arsenalului nuclear din vest(pe cel francez o sa-l cumpere Rusia la reducere cu tot cu submarine)
    -inapoierea bucatilor din zidul Berlinului care au fost luate ca suvenir si refacerea zidului.

    Si pot sa mai continui cu lista asta pentru ca nimic nu o sa-i multumeasca pe tarul (ras)Putin
  • +19 (23 voturi)    
    "o cale care sa nu ofenseze Rusia" !!!!!!!!!! (Duminică, 24 august 2014, 21:48)

    linarel [utilizator]

    solutia e simpla madam : rusia pretena voastra sa ocupe cit mai mult din ucraina
    lupul si-a schimbat doar blana..... restul e la fel
  • +26 (30 voturi)    
    Adica Merkel ii vinde pe ucraineni rusilor (Duminică, 24 august 2014, 21:50)

    Matrafirefox [utilizator]

    Vedeti cum amesteca mesajele?

    Pe de-o parte zice "ucrainenii sa-si aleaga calea", pe de alta parte zice ca "nu vrea sa ofenseze Rusia" si ca daca ar intra Ucraina in sfera de influenta rusa pe ea n-ar deranja-o deloc.

    S-a dus la Kiev doar ca sa-i tradeze ? Ce pierdere de timp.
  • +15 (19 voturi)    
    Merkel (Duminică, 24 august 2014, 21:54)

    digi [utilizator]

    ...e slugoiul rusilor. Rusine.
  • +16 (20 voturi)    
    Merkel e politician, iar politica stim ce este (Duminică, 24 august 2014, 21:59)

    danduta [utilizator]

    Pacat.
  • +24 (28 voturi)    
    mda... (Duminică, 24 august 2014, 22:05)

    torna_fratre [utilizator]

    Eu ma gandeam ca tu ca mare "leader" te gandesti sa ajungi la o solutie care respecte integritatea teritoriala a Ucrainei si legile internationale.
    Dar cand nu ai "cojones" ci esti la menopauza ce mai vorbim de legi,de respect...noi nu trebuie sa ofensam Rusia.
    Dar cand a fost doborat avionul malaezian de catre prorusi tu,Merkel,nu te-ai simtit ofensata?Dar cand Crimeea a fost anexata tu,Merkel,nu te-ai simtit ofensata?
    Exista o vorba inteleapta:in momentele de criza care necesita decizii drepte si transante poti sa vezi diferenta intre adevaratii lideri si impostori.
    Mie,Merkel,mi-a dovedit ca e cam impostoare...parca ar fi amanta lui Putin si nu un urmas al tarii care a fost umilita de rusi prin atarnarea steagului rosu pe Reichstag.
    In utlimele luni Germania si dovedit suficienta si impotenta.
    • -2 (4 voturi)    
      hai ca-mi place (Luni, 25 august 2014, 10:09)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Mai zi-o odata pe aia cu avionul doborat de rebeli.
      Ori ai adormit acum o luna si te-ai trezit abia acum, ori nu te-ai trezit deloc.
      De ce crezi ca se tergiverseaza atata comunicarea rezultatelor preliminarii ale anchetei?
  • +24 (28 voturi)    
    Propun (Duminică, 24 august 2014, 22:09)

    Buonarroti [utilizator]

    mai bine sa dea inapoi Berlinul de Est pentru a nu ofensa Rusia.
  • -6 (12 voturi)    
    si cine decide? (Duminică, 24 august 2014, 22:18)

    freejack [utilizator]

    Si cand o parte vrea UE si alta Rusia, cum se decide? Tine cineva cont de doleantele unei parti a populatiei?
  • +29 (31 voturi)    
    Jalnic! (Duminică, 24 august 2014, 22:40)

    Moll Flanders [anonim]

    Mi-e atit de greata de politica vestului...
    Nu mi-as fi inchipuit niciodata ca germania este facuta schweizer de rusi.
    Vesticii sint lasi si interesati doar de propria burta. Li se filfiie de zona vecina cu rusia, este departe de ei si se simt la adapost. Haha! ce idioti!
    UE ca si NATO se dovedesc niste organizatii fara noima si continut.
    Nu conteaza politica energetica in UE, conteaza ca marile companii vestice obtin profituri uriase din comertul cu gaze si petrol de la rusi. Sigur ca rusia nu trebuie sa se simta ofensata ca se supara putin si nu e bine. Strica la buzunarul EON.
    Ii fitilesc pe ucrainieni si modoveni, le promit laptele si mierea si cind putin ridica o sprinceana se sperie si fug cu coada intre picioare.
    Politici europene... un mare cacat.
    Mi-e atit de greata...
    • +11 (17 voturi)    
      ... (Duminică, 24 august 2014, 23:05)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Moll Flanders

      Vesticii, adica Germania si Franta. Ca SUA si UK nu accepta astfel de compromisuri.
      • -2 (14 voturi)    
        haha (Duminică, 24 august 2014, 23:29)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Roosevelt și Churchill cu cine au împărțit lumea, cu tataia?
      • -4 (12 voturi)    
        daca voi nu ma vreti, eu va vreau (Luni, 25 august 2014, 0:00)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Este cumva SUA membru al UE si noi nu stim?
  • +14 (14 voturi)    
    ...şi cîştigătorul este... (Duminică, 24 august 2014, 22:49)

    mono61 [utilizator]

    Urmează aşadar descentralizarea (citeşte 'federalizarea') Ucrainei şi, pe termen mediu, asocierea vestului la Uniunea Europeană şi a estului la Uniunea Euroasiatică. Cîştigător net: gospodin Putin. Nu-i aşa, Herr (!) Merkel, că Ucraina este prea mare pentru a fi acceptată în UE?
  • +14 (18 voturi)    
    Asta cu "sa nu ofenseze Rusia" ... (Duminică, 24 august 2014, 23:01)

    Herodot [utilizator]

    ... e ca si cum o fecioara a fost violata de un bandit iar d-na Merkel e atenta ce spune ca nu cumva "sa ofenseze violatorul". Rusine, d-na Merkel! Rusine!
    • +9 (11 voturi)    
      Rusine Merkel? (Luni, 25 august 2014, 0:10)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Ar fi cazul ca romanii sa nu mai se uite de jos la Germania... se pare ca harnicia si onoarea sint mai mult mituri. Rusine Germania, nu rusine Merkel.
  • +7 (13 voturi)    
    nici o grijă (Duminică, 24 august 2014, 23:25)

    Mazeta [utilizator]

    Axa Washington-Londra-București va învinge axa Moscova-Berlin-Budapesta.
  • +9 (13 voturi)    
    Corect! (Duminică, 24 august 2014, 23:30)

    Cristean [utilizator]

    Acum le e frică să nu-i supere pe ruși în Ucraina. Mai târziu, când Rusia va sucomba economic cu politicile aberante ale dictatorului ăstuia, îi vor da o mână de ajutor că le va fi frică de instabilitate într-o putere nucleară. Și tot așa, din frică-n frică, până la victoria finală. A rușilor. Mândru că sunt european....
  • +10 (12 voturi)    
    UE (Duminică, 24 august 2014, 23:43)

    K.V [utilizator]

    canta cucu in coasta vai de .... noastra
  • -7 (9 voturi)    
    V-ati îmbàtat ràu, duminica ... (Duminică, 24 august 2014, 23:59)

    the [utilizator]

    Si hazliul care a scris varza asta de articol, si cei cinsh'pe clàpàugi care s-au fàcut cà-l citesc si comenteazà ca la ràdàcina politicii ...
    Treziti-và, bàh, mâine aveti de muncà, unii ...
  • +8 (12 voturi)    
    o solutie perfecta (Luni, 25 august 2014, 0:09)

    sorin3 [utilizator]

    De ce nu sacrifica fuhrerul fostul DDR?
    Precis balaurul Putin s-ar simti satul, macar pentru o zi sau doua.
    E usor e sa faci sacrificii oferind vietile altora...
  • +8 (12 voturi)    
    Mda... (Luni, 25 august 2014, 0:29)

    batmanss [utilizator]

    Independenta lor se va putea obține numai cu sânge. Nu mai așteptați ajutor de la europeni , interesu poarta fesu , nimeni nu o sa va ajute ! Adică cine e dispus ca sa-si trimită copiii la moarte pentru independenta altei tari ? Aici nu-i valabilă legea muschetarilor , toti pt unul si unul pt toti ! Daca nu aveti ceva de oferit : petrol, resurse , bani , soarta voastra nu interesează pe nimeni ! In aceeasi situație ne putem afla si noi dupa ce Ucraina va fi anexata Rusiei. Cei mari nu se bat intre ei asa ca Rusia va continua abuzand de cei mici. Atunci sa vedem eficienta NATO ! Rusia e un cancer care se extinde iar antidotul încă nu s-a gasit. Tare ma tem ca in spatele lui Putin mai e cineva ...un singur om nu se poate juca cu destinul a milioane de oameni. Sper ca tocmai oamenii lui sa-l asasineze , doamne ajuta !
  • +3 (5 voturi)    
    Merkel vrea o solutie (Luni, 25 august 2014, 8:41)

    coco04 [utilizator]

    Care sa nu ofenseze gazul rusesc.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce tie nu-ti place altuia nu-i face. (Luni, 25 august 2014, 12:42)

    dezamagitul [utilizator]

    De ce nu cauta solutii pentru tara ei nu a altora ca sa nui supere pe rusi . Sa nu uitam ca si Hitler a semnat un tratat cu rusia , pe care rusii nu l-au respectat.
  • +2 (4 voturi)    
    scuipat in fata (Luni, 25 august 2014, 13:02)

    revo [utilizator]

    Bai, dar toti cancelarii germani sunt vanduti rusilor? Pur si simplu le-a spus ucrainienilor sa intre rapid in Uniunea Euroasiatica!
    Dumnezeule, bine ca au apucat americanii sa-si trimita trupe in Romania, pt. ca altfel noi, bulgarii si ungurii am fi ajuns republici sovietice. Ce n-a reusit Stalin ar fi facut RDG-ista Merkel. RUSINE, RUSINE!!