Pozitie comuna SUA-Germania: Orice interventie ruseasca in Ucraina, chiar si sub pretexte umanitare, este inacceptabila. Moscova va trebui sa suporte consecintele

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 august 2014, 21:47 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama si cancelarul german Angela Merkel au discutat sambata si au decis ca orice interventie a Rusiei in Ucraina facuta fara permisiunea guvernului de la Kiev va fi sanctionata, transmite Reuters.

"Cei doi lideri au fost de acord ca orice interventie ruseasca in Ucraina, chiar si sub pretexte <<umanitare>>, fara acordul expres, oficial si autorizat al guvernului ucrainean este inacceptabila, incalca legislatia internationala si va provoca consecinte aditionale", arata Casa Alba intr-o declaratie de presa pe tema conversatiei telefonice dintre cei doi lideri.

Merkel si Obama au facut din nou apel la Rusia cerandu-i sa incerce sa gaseasca o solutie politica la criza.

Barack Obama a avut discutii pe acest subiect si cu premierul britanic David Cameron in cadrul carora s-a ajuns la concluzii similare.

La randul sau, Moscova neaga orice tentativa de a intra cu trupele sale in Ucraina, asa cum acuza Kievul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4346 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Mda, 20.000 de soldati rusi (Sâmbătă, 9 august 2014, 21:50)

    Matrafirefox [utilizator]

    s-a dus pana la granita cu Ucraina ca sa faca miscare.
    • +6 (10 voturi)    
      pai e la moda sa te duci la plimbare... (Duminică, 10 august 2014, 5:12)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Putin se uita la latrina3 cred/
  • +8 (8 voturi)    
    Nu cred ca (Sâmbătă, 9 august 2014, 22:06)

    Kepler [utilizator]

    Ucraina va reusi vreodata sa controleze granita cu Rusia. Noaptea se vor infiltra elemente care vor duce un razboi de guerilla lung si f. scump pt Ucraina. Sa ne mai uitam cit de multe zile au trecut si nu au reusit sa ocupe Donetskul.
    • +8 (16 voturi)    
      daca va urma un razboi de guerilla.. (Duminică, 10 august 2014, 0:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Cu siguranta razboiul va fi lung si scump si pentru Rusia in aceeasi masura.
      Planul Rusiei era sa ocupe rapid zona, sa aiba loc faimosul referendum model "Crimeea" in care 97% din zona sa declare ca vor la mama Rusie si gata.
      Treburile nu le-au iesit cum trebuie si acum au doua optiuni- 1. retrag sprijinul teroristilor separatisti
      2. invadeaza Ucraina
      • -6 (14 voturi)    
        usurel (Duminică, 10 august 2014, 4:27)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        deocamdata, acte de teroare comit banditii Kievului, nu prorusii
      • -5 (13 voturi)    
        Esti mic (Duminică, 10 august 2014, 5:03)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Esti mic si n-ai deloc gandire strategica, Kimikule :)
      • +7 (7 voturi)    
        intradevar.... (Duminică, 10 august 2014, 8:59)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ....cam acestea doua sunt optiunile.
        Vom vedea, acum dupa recenta epurare de cadre de la Kremlin, care dintre ele va fi urmata.
        Sper ca prima dar nu stiu ce ma face sa cred ca va fi a doua.

        Oricum, situatia este din ce in ce mai asemanatoare cu cea de la inceputul ultimului macel mondial. cand Polonia a fost atacata si s-a declansat "razboiul ciudat", al vaicarelilor si declaratiilor belicoase.
        Ce a urmat, stim cu totii.
    • +10 (10 voturi)    
      de ce nu? (Duminică, 10 august 2014, 1:54)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      pana la urma este singura granita pe care trebuie s-o pazeasca.
  • -7 (23 voturi)    
    Ia uite! (Duminică, 10 august 2014, 1:52)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ia uite cine vorbeste!!! :)))) Aia care trimit iar bombe "umanitare" in Irak, la zeci de mii de KM departare de propriile granite!

    Va dati seama cat de ridicoli sunt americanii?! Adica ei au dreptul sa se amestece cand vor pe partea cealalta a globului, iar altii n-au voie langa granitele lor, basca unde sunt si oameni de aceeasi etnie?!

    Rusine SUA! Ipocriti si mincinosi fara margini!
    • +5 (7 voturi)    
      Chiar esti postac? Sau poate... (Duminică, 10 august 2014, 3:15)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      /// SUA nu e singura in afacerea asta. NATO e foarte puternica. Cele mai civilizate natiuni ale planetei, cele mai inaintate tehnologii, cele mai marete culturi ale lumii. Asta e.

      Nu e obligatoriu ca NATO sa aiba dreptate intotdeuna. Dar nici sa te porti cu dispret, sa ataci Ucraina chiar linga granitele NATO, ...hai recunoaste. Nu se face asa ceva. Sau se face, dar iti iei papara, cit te crezi tu de mare putere mondiala.
    • -1 (7 voturi)    
      Politica e ipocrita (Duminică, 10 august 2014, 4:22)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      indifferent de unde vine. Americanii si Occidentul Europei propun un system economic social care duce la progres departe de a fi perfect. Rusia in afara de materii prime si armament nu ofera nimic. Referitor la granita Ucraina-Rusia cu sau fara conflict va fi intotdeauna un paradis al traficantilor de tot felul. Nu cred ca situatia se va schimba intr-o generatie.. Ukraina este deja o zona tampon.
    • 0 (12 voturi)    
      da (Duminică, 10 august 2014, 4:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      un stat terorist, care merita suturi cat mai dese, ca in Coreea, Vietnam, Irak, Afganistan si, sper, Ucraina
    • -6 (12 voturi)    
      Rusine SUA! (Duminică, 10 august 2014, 5:29)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Ipocriti si mincinosi fara margini!

      Traiasca URSS-ul drept si cinstit cu margini! Uraaaaa!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      Absolut corect (Duminică, 10 august 2014, 18:35)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Patton, la tine in batatura nu fac altii ce vor ei. Noi romanii nu suntem in stare sa ne aparam conationalii nici in Basarabia. Nu sunt prorus, nu-i suport nici pe rusi nici pe ucrainieni.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred c-ai gresit articolul.. (Luni, 11 august 2014, 16:55)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Aici era vorba de Ucraina, nu de Irak. Da' daca tot ai adus vorba de Irak, sa inteleg ca esti un suporter al Califatului Islamic? De astia nu prea auzisem pe HN!
  • +4 (6 voturi)    
    In plus, Problema (Duminică, 10 august 2014, 5:32)

    Kepler [utilizator]

    mai este ca in cel putin doua zone care astazi sint in Ucraina se afla romani in calitate de minoritate care vor avea de suferit.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Duminică, 10 august 2014, 10:14)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Daca Ucraina intra in UE, romanii minoritari vor avea de suferit mai putin.
      • 0 (4 voturi)    
        fereasca Dumnezeu! (Duminică, 10 august 2014, 12:52)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        ucraina in UE? nu judeci deloc? atunci de ce nu si alt "stat" artificial banditesc, kosovo?
  • 0 (6 voturi)    
    pozitia comuna (Duminică, 10 august 2014, 11:51)

    mbembe [utilizator]

    a SUA si lingailor au dus la dezastrul de acum din africa de nord si orientul mijlociu.
    Libia, Irak, Siria...
    In toate conflictele din ultima vreme tuca Sam si lingaii au finantat "armatele libere" in ciuda tarului in speranta ca tarul o sa crape de ciuda!
    Ei tarul nu a crapat si toate politicile SUA&lingaii au dat fail in tarile sus numite.
    Imi pare rau de ucraineni- USA le garanteaza un nou irak/libie/afganistan... iar noi prostii ii finantam cu taxe!
    • 0 (0 voturi)    
      Care noi? (Luni, 11 august 2014, 16:57)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

      Poti fi mai specific?
  • 0 (4 voturi)    
    Parca ati sarit de pe fix (Duminică, 10 august 2014, 18:44)

    mopsu [utilizator]

    cum sa ne para rau de ucrainieni, habar n-aveti de istorie.Ati uitat de insula Serpilor de Bucovina de Nord, de Herta, de sudul Basarabiei, de teroarea in care traiesc romanii din asa zisa Ucraina de sud?De canalul Bastroe? De Krivoi Rog?De ticalosia cu care s-au purtat cu noi in anii 90 cand le tranzitam tara spre Polonia?Cu ajutorul nepasarii americanilor si cu heirupul rusilor s-ar putea sa vedem teritoriile ocupate de salbatici, inapio in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Uite ca n-am uitat! (Luni, 11 august 2014, 17:04)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      .. Regiunile de care vorbesti..parca le-a inhatat maica Rusie, cu sau fara razboi. Ca le-a dat apoi Ucrainei fiindca mai avea nevoie de un stat care sa voteze la ONU, asta e alta poveste! Cea mai buna sansa pentru romanii de acolo ar fi sa ajunga candva Ucraina in UE, unde sunt respectate drepturile minoritatilor! Ca in imperiul Euro-asiatic .. merci, dar vad ca nu vrea nimeni si stiu ei de ce!