Rusia isi mobilizeaza rezervistii pentru doua luni de antrenamente cu armament nou

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 1 august 2014, 16:26 Actualitate | Internaţional


Ministerul rus al Apararii intentioneaza sa mobilizeze rezervistii de pe teritoriul Rusiei pentru doua luni de antrenamente cu armament nou, relateaza vineri agentia Interfax, citata de Reuters.

Moscova a folosit anterior astfel de exercitii ca sa isi mareasca numarul de trupe de la granita sa cu Ucraina.

Occidentul este ingrijorat ca fortele ruse ar putea interveni in conflictul dintre fortele guvernamentale ale Kievului si separatistii pro-rusi din estul Ucrainei.

Oficialul rus a aratat ca exercitiile au fost planificate inca din luna noiembrie a anului trecut si ca se vor desfasura incepand din august pana in octombrie.

"O atentie speciala va fi data antrenarii rezervistilor pentru utilizarea unor arme noi si modernizate si a echipamentellor speciale", a declarat ministrul, citat de Interfax.

Spre deosebire de majoritatea guvernelor occidentale, Rusia si-a marit bugetul pentru Aparare si intentioneaza sa aloce 21 trilioane de ruble (586 miliarde dolari) pana la sfarsitul deceniului pentru a-si moderniza armamentul si tehnologia.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5338 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    astia vor sa atace si alti vecini (Vineri, 1 august 2014, 16:30)

    Razvan_M [utilizator]

    Este vrajeala treaba cu antrenamentul. Probabil ca rusii stiu ceva despre vreun nou soc economic in America si vor sa profite de el prin cateva invazii.
    • +5 (11 voturi)    
      nu (Vineri, 1 august 2014, 18:18)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      E doar frustrarea lui Putin, dar nu-i nicio problemă. Să ardă banii că vine iarna peste măreața Rusie.
    • -2 (4 voturi)    
      Magog va fi invins (Vineri, 1 august 2014, 20:20)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Va ataca Israelul conform Bibliei. Dar mai e pana atunci
  • -17 (21 voturi)    
    sper (Vineri, 1 august 2014, 17:20)

    vladimir14 [utilizator]

    Sa-l darame pe Basescu ca prea facea declaratii belicoase.
    • +12 (14 voturi)    
      Daca prostia ar durea ... (Vineri, 1 august 2014, 17:52)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      ai avea niste migrene cumplite ...
    • +5 (5 voturi)    
      Credeam ca rusii trimit oameni mai educati (Vineri, 1 august 2014, 21:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui vladimir14

      care sa se bleduiasca in marea masa de cetateni romani; m-am inselat si nu amarnic, era de astepta ca doar taraturile sa faca treburile mizerabile.
  • +7 (11 voturi)    
    Sa nu mai doboare ca prostii (Vineri, 1 august 2014, 17:23)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Avioane civile ca in Ucraina.
  • +11 (15 voturi)    
    Chelul (Vineri, 1 august 2014, 17:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce armament si-au modernizat rusii?! Chelului tichie de margaritar ii lipseste! Sanctiunile economice nu-I mai satisfac pe rusi. Vor ceva mai contondent.

    Pina la urma NATO o sa le administreze o lectie practica militara rusilor, ca sa-i puna definitiv cu botul pe labe. Nu este vorba despre razbunare aici. Este vorba despre stilul rusesc. Pina nu-i dai mujicului doua bite pe spinare, nu se potoleste.

    Eu sint de parere sa le dam rusilor ceea ce vor daca vor incalca teritoriul ucrainian.
  • +11 (15 voturi)    
    Rusia se pregateste sa se apere (Vineri, 1 august 2014, 17:53)

    Dalinar [utilizator]

    hihihihi NOOOT, cine ar indrazni sa atace Rusia? E clar ca Putin s-a scrantit la cap. Au mai fost nebuni ca el in istorie si se stiu nenorocirile pe care le-au facut.
    PUTIN TREBUIE OPRIT.
  • +1 (1 vot)    
    varza.. (Sâmbătă, 2 august 2014, 8:42)

    raven77 [utilizator]

    e clar ca ruznacii se pregatesc sa se apere, nu l mai ajuta ologarhii nici pe putin,dar de unde ia rezervisti oare...dintro tara betiva care nu stie omu cum il cheama cu buletinul in mana?!
    daca mai scriu aici mult va aparea pe propaganda rusa vreo poza cu un betiv de prin teleorman drept raspuns la ce a scris referitor la popoarele slave betive!
    daca va uitati atenti in poza polonezului care il ironizeaza pe putin cu marul in gura, are pe birou o bere...hahaha(nu m as mira sa fie bere)