Criza din Irak: Zeci de militari irakieni, executati de jihadistii de la SIIL, reiese din fotografii facute publice de gruparea terorista/ SUA trimite preventiv un portavion in Golful Persic

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2014, 11:29 Actualitate | Internaţional


Portavionul USS George H.W. Bush
Foto: facebook.com/USSGeorgeHWBush
Haosul si violentele continua in Irak, la o saptamana de la debutul crizei. Zeci de militari irakieni au fost executati de juhadistii SIIL, dupa cum reiese din fotografii facute publice duminica de gruparea tereorista. Tot duminica, un atac sinucigas cu bomba comis in centrul Bagdadului a facut cel putin 9 morti si 20 de raniti. Fortele kurde au preluat de mai multe zile controlul asupra a unul sau doua puncte de trecere oficiale intre Irak si Siria, din care trupele irakiene s-au retras, a declarat duminica unr esponsabil kurd, citat de AFP. Washingtonul a anuntat ca trimite portavionul USS George H.W. Bush in Golful Persic.

Cel putin 6 combatanti au fost omorati si 20 raniti intr-un raid aerian al armatei irakiene asupra unui convoi al trupelor kurde din nordul Bagdadului, au declarat duminica pentru AFP un responsabil militar si un medic. Nu se stie deocamdata daca atacul, care s-a produs in timpul noptii la Khanaqin, la 150 de km nord-est de Bagdad, a vizat trupele kurde sau acestea au fost lovite din greseala.

Sambata, sectorul de la nord de Bagdad era divizat intre zone aflate sub controlul insurgentilor si zone sub controlul kurd. Ofensiva juhadistilor Statului islamic din Irak si Levant (SIIL), care au ocupat zone importante din nordul si centrul Irakului, a permis totodata fortelor kurde sa isi afirme autoritatea asupra teritoriilor disputate de mai multa vreme cu puterea centrala de la Bagdad.

Insa in conditiile in care trupele federale au inceput sa raspunda avansului jihadist, pare putin probabil ca guvernul irakian sa vrea sa deschida un al doilea front impotriva kurzilor.
  • Principalele evenimente de duminica din Irak
--------------------
Ora 17:14 Zeci de militari irakieni, executati de juhadistii SIIL, reiese din fotografii facute publice de gruparea tereorista (Vezi aici fotografiile)

Jihadistii din Gruparea Statului Islamic din Irak si Levant (SIIL), afiliata retelei teroriste Al-Qaida, au facut publice mai multe fotografii in care sunt prezentate executiile a zeci de militari irakieni luati prizonieri in confruntarile din nordul Irakului, informeaza AFP. agentia de presa precizeaza ca autenticitatea imaginilor nu a putut fi verificata.

Imaginile au fost postate pe Twitter de insurgentii din provincia irakiana Salahedin de la nord de Bagdad.

Intr-una dintre imaginile postate, insugentii se uita la mai multi barbati imbracati in haine civile care merg in sir, aplecati in fata, cu ochii fixati in pamant si pe picioarele lor goale. Prizonierii au fost ulterior urcati in camioane.

In imagini sunt prezentate zeci de vehicule de teren de tip Humvee, Ford si Chevy care apartineau militarilor capturati si care sunt abandonate in unitati militare si pe campuri.

O alta poza ii arata pe barbati fortati sa se intinda intr-un sant de mica adancime, sub privirile unor insurgenti, dintre care unul flutura steagul SIIL. Un barbat imbracat intr-un tricou galben pare sa implore sa fie lasat sa traiasca.

Se pot vedea ulterior jihadisti inarmati ce par sa traga in sant.

Intr-o alta fotografie, un insurgent isi indreapta arma Kalasnikov catre un sant in care se afla doua randuri de barbati, cu mainile la spate. Pe pamant se observa balti de sange iar din sant se ridica un nor de praf care ar putea fi rezultat al focurilor de arma.

Intr-o alta imagine, un barbat purtand o bereta rosie, asemanatoare cu cele purtate de armata irakiana, trage asupra unui sir de barbati dintr-un alt sant.

Fotografiile par sa fie realizate in 3 locuri diferite, poate chiar patru.

Executiile ar avut loc la periferia orasului Tikrit, dupa ce insurgentii sunniti au ocupat provincia irakiana Salahedin.

Ora 14:24 Un atac sinucigas cu bomba produs duminica in centrul Bagdadului a provocat moartea a cel putin 9 politisti si a ranit 20 de persoane, au declrata surse medicale si din randul politiei pentru Reuters.

Explozia a avut loc in apropiere de Piata Tahrir, in centru capitalei irakiene, fiind provocata de un atacator imbracat intr-o vesta cu explozibili.

Incidentul are loc in contextual in care trupele guvernametale se bat la nord de Bagdada cu insurgentii sunniti, un conflict care ameninta sa rupa tara de-a lungul unor linii etnice.

Ora 12:34 Fortele kurde controleaza de mai multe zile unul sau doua puncte de trecere oficiale intre Irak si Siria, din care trupele irakiene s-au retras, a declarat duminica unr esponsabil kurd, citat de AFP.

Trupele kurde au preluat marti controlul asupra postului de frontiera, a declarat pentrua gentia de presa Jabbar Yawar, secretarul general al ministerului responsabil cu peshmergas, fortele armate kurde.

Ora 12:29 Statele Unite au anuntat sambata ca trimit portavionul USS George H.W. Bush in Golful Persic, pentru a dispune de "mai multa flexibilitate" daca va fi decisa o operatiune aeriana in Irak, informeaza Mediafax. Anuntul americanilor a fost primit negativ de Iran care a declarat ca se opune oricarei interventii militare straine in Irak, anunta Ministerul de Externe de la Teheran.

"Irakul are capacitatea si pregatirea necesare pentru combaterea terorismului si extremismului. Orice actiune care ar complica situatia in Irak nu este in interesul tarii si al regiunii", a subliniat Ministerul de Externe de la Teheran.

Statele Unite nu intentioneaza sa trimita efective terestre in Irak, dar au in vedere alte optiuni, a declarat presedintele Barack Obama. "Nu vom trimite efective militare combatante in Irak, dar am cerut echipei de consilieri in materie de securitate nationala sa pregateasca un evantai de optiuni pentru sustinerea fortelor de securitate irakiene", a declarat Obama de la Casa Alba, subliniind ca "fara un efort politic, orice actiune militara va fi sortita esecului".

In paralel, Obama a indemnat liderii comunitatilor religioase din Irak sa puna capat disensiunilor. "Din nefericire, liderii irakieni sunt incapabili sa depaseasca ostilitatile si disensiunile, iar acest lucru a creat vulnerabilitati in cadrul Guvernului si in randul fortelor de securitate", a subliniat Obama. "Daca grupul Stat Islamic in Irak si Levant va reusi sa obtina controlul asupra marilor rafinarii, aceasta situatie poate deveni o sursa de preocupare", a atras atentia presedintele SUA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10082 vizualizari

  • -12 (32 voturi)    
    Americanii trimit portavionul Bush.... (Duminică, 15 iunie 2014, 13:12)

    potaissa [utilizator]

    vor sa democratizeze din nou Irakul??
    • +8 (24 voturi)    
      Nu (Duminică, 15 iunie 2014, 14:18)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      De data asta vor rusii cu Putin in frunte.
      • -10 (26 voturi)    
        Dar ce legatura au rusii cu asta?? (Duminică, 15 iunie 2014, 15:19)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

        Ca inca tot n-am inteles....
        Din cate stiu eu ,doi membi ai familiei Bush au ``democratizat`` Irakul,nu??
        • +12 (20 voturi)    
          A fost "democratizat" de Saddam (Duminică, 15 iunie 2014, 15:43)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          si asa cum noi tragem ponoasele distrugerilor comunismo-ceausismului si ei trag ponoasele unei societati distruse care n-a avut nici macar sansa pe care-a avut-o Romania in interbelic.
          • -5 (9 voturi)    
            OK, (Duminică, 15 iunie 2014, 18:23)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

            dar eu inca tot nu vad o legatura cu rusii....
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:22)

            [anonim] i-a raspuns lui Maniu

    • +9 (23 voturi)    
      lasa ca democratizeaza rusii tot (Duminică, 15 iunie 2014, 14:53)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      sa traiesti tu mai fericit
      • -4 (10 voturi)    
        SIIL nu exista. Imaginile sunt false, puse de SUA! (Duminică, 15 iunie 2014, 22:04)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Gruparea Statul Islamic in Irak si Levant nu exista cum nu exista nici Al Qaeda. Pozele, pe care le vedem pe internet, cu militanti islamisti SIIL savirsind diverse atrocitati sunt intoxicari de presa plantate de serviciile pentru propaganda si razboi psihologic ale Statelor Unite.

        Se si vede, imaginile cu SIIL au aceeasi regie, acelasi stil ca cele care ni se tot toarna din 11 Sep. 2001 incoace. Mereu, niste musulmani mascati, neidentificabili, fac ceva rau si cu asta o interventie americana este pe deplin justificata.

        Luptatorii care au eliberat nordul Irakului si se pregatesc sa faca acelasi lucru cu Bagdadul sunt de fapt sunitii lui Sadam Husein, reorganizati de Siria cu sprijin rusesc pentru a-i da afara pe americani din Irak si a le crea acestora probleme militare si economice deosebite datorita carora sustinerea pe care US o acorda Ucrainei in razboiul sau cu Rusia sa se diminueze.

        Daca americanii au instalat in februarie 2014 o conducere anti Moscova la Kiev, si rusii, in contrapondere, sunt acum pe cale de a instaura la Bagdad un regim anti SUA de tip Sadam Husein.
        • +2 (2 voturi)    
          ...... (Luni, 16 iunie 2014, 9:47)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          teoria conspiratiei este de obicei fascinanta indiferent care e ea. In cazul de fata sunt la fel de multe dovezi despre ce spui tu cum sunt si despre filmele Marvel.
          Captain America chiar s-a batut cu nazisti, extraterestrii si alti zei etc ....
          Daca ai 12 ani e ok. Daca nu ma bufneste rasul.
        • +1 (1 vot)    
          Domnule, (Luni, 16 iunie 2014, 10:13)

          Kappa [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Sa ma pici cu ceara daca inteleg de ce ti-ai luat minusuri.
          Sigur ca-i un truism, dar nimic nu-i totul doar alb sau doar negru.
          Pina una alta, asta e, sîntem cu dnii.americani.
          Si nimeni nu te poate opri sa gînesti.
          Iar domnilor care-au cu dat cu degetul în jos, sanatate!.
          Este chiar mai sus un interviu cu un Profesor de Fizica echilibrat.
          Cu stima.
          • 0 (0 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:37)

            [anonim] i-a raspuns lui Kappa

        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:28)

          [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

    • +4 (6 voturi)    
      nu, doar Turda (Duminică, 15 iunie 2014, 20:24)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Tu desteptu satului numit Turda cu antiamericanismu tau...
  • -12 (22 voturi)    
    eh (Duminică, 15 iunie 2014, 14:29)

    Mazeta [utilizator]

    Rebelii irakieni au furat deja 429 milioane $ de la Banca Centrală din Mosul și se pare că au capturat și folosesc cel puțin un elicopter Blackhawk.

    Sper ca Obama să nu fie târât înapoi într-un război catastrofal, cel puțin nu în timpul Campionatului Mondial de fotbal.
  • -9 (21 voturi)    
    OBAMA EMPATICUL (Duminică, 15 iunie 2014, 14:36)

    stefanarsene [utilizator]

    A gasit obama problema, ca ii ocupa aia marile rafinarii si nu mai poate lua petrolul ieftin :))) dar faptul ca 1000000 de iraqieni sunt refugiati dupa evenimentul mosul nu e mare preocupare
  • +5 (19 voturi)    
    Pretul petrolului (Duminică, 15 iunie 2014, 15:35)

    KostasP [utilizator]

    Este in urcare. Daca rebelii preiau bagdadul va recomand calduros sa va ungeti lantul de la bicicleta si sa va umflati pneurile. Veti avea nevoie.
    • +15 (17 voturi)    
      D-LE kOSTAS (Duminică, 15 iunie 2014, 15:56)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      V-am apreciat permanent postarile, dar aia nu sunt rebelki , sunt teroristi sadea.
      • -4 (18 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 iunie 2014, 18:22)

        [anonim] i-a raspuns lui soringusar

        • +6 (8 voturi)    
          ma intreb daca ai vazut (Duminică, 15 iunie 2014, 19:11)

          mictatorul [utilizator] i-a raspuns lui

          vreun american vreodata in satul tau din care nu ai iesit...

          daca ti-as spune, ca unul care a avut de-a face cu americanii, ca nimic din ce ti-au spus altii nu e adevarat ?

          cum iti explici ca cei care au avut de-a face cu americanii ii nu ii urasc ca cei care habar nu au cine sunt de fapt ?

          de ce toti inapoiatii planetei fug in mod natural de americani ca dracul de tamaie ?

          crezi ca te deosebesti cu mult de fanaticii aia gata oricand sa omoare nevinovati pentru singurul sentiment pe care il pot avea si anume URA ?

          PS: nu ma astept sa imi dai vreun raspuns, nici macar sa intelegi intrebarile.
          • +2 (4 voturi)    
            imi place cum ai pus problema (Luni, 16 iunie 2014, 4:13)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mictatorul

            bravo!
          • +1 (3 voturi)    
            depinde pe cine intribi... (Luni, 16 iunie 2014, 9:02)

            Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui mictatorul

            depinde in ce ipostaze te-ai intalnit cu americanii, corect? Viata nu e doar in alb si negru, ci infinite nuante de gri. Pai ia pune aceasta intrebare faimiliei lui Teo Peter sau unor fani Compact
          • -1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:08)

            [anonim] i-a raspuns lui mictatorul

        • +2 (4 voturi)    
          Clar pe youtube! (Duminică, 15 iunie 2014, 19:23)

          @Horea [utilizator] i-a raspuns lui

          Acelasi individ posteaza decapitarile soldatilor sirieni, si apoi intrarea cu sustinerea populatiei din Kirkuk, si intrarea cu strigate intr-un depozit de alimente!
          Logic!
          Cand luptau contra Siriei, au primit ajutor saudit, sau stiu eu ce intermediar, apoi a fost oprita sustinerea! De ce? Numai ei stiu! De unde si declaratia comandantului SIIL :))
          Sa vina americanii, avem niste conturi de reglat!
        • +1 (1 vot)    
          Maestre (Luni, 16 iunie 2014, 10:14)

          soringusar [utilizator] i-a raspuns lui

          Ce nu ti-e clar ? Am spus ca sunt teroristi si asa sunt peste tot , in Irak, Siria , Yemen.
    • +2 (4 voturi)    
      aha (Duminică, 15 iunie 2014, 19:20)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Irakul produce sub 4% din petrolul mondial. Cântă la altă masă.
      • +1 (7 voturi)    
        De unde iti iei info (Duminică, 15 iunie 2014, 23:54)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Irakul era al doilea cel mai mare producator de petrol (din opec) dupa iran, in 2012. Are al 6-lea cel mai mare zacamant de petrol din lume. Iar in afara de asta habar n-ai cum functioneaza bursa...
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:48)

          [anonim] i-a raspuns lui KostasP

  • +16 (18 voturi)    
    cum (Duminică, 15 iunie 2014, 15:42)

    Adrian1 [utilizator]

    cum sa creasca pretul petrolului, nu zicea Ponta ca o sa se ieftineasca? si ca n-o sa simtim acciza?
    • -2 (4 voturi)    
      Bai nea Caisa (Luni, 16 iunie 2014, 6:43)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      cam atat te duce mintea,ce legatura are Ponta cu subiectele discutate si acciza cu Irakul?
      • 0 (0 voturi)    
        Are mare legatura (Luni, 16 iunie 2014, 10:17)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        D-l Ponta se vrea in tot si toate.
        Are explicatii despre absolut orice , este atotstiutor.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 iunie 2014, 14:53)

        [anonim] i-a raspuns lui xrogo

  • 0 (2 voturi)    
    Se indreapta spre Bagdad (Duminică, 15 iunie 2014, 20:17)

    @Horea [utilizator]

    Incepe macelul ...
    http://www.youtube.com/watch?v=fdGZuKS90mo
    Au pastrat si sigla "All eyes on Syria" :)))))
  • 0 (12 voturi)    
    Asta e rezultatul... (Duminică, 15 iunie 2014, 21:49)

    Taras Bulba [utilizator]

    Asta au reusit americanii......dintr-un stat puternic si stabil, au creat o cacareaza in care misuna de voie tembeli islamisti......

    Thank you USA for Democracy!
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Luni, 16 iunie 2014, 9:52)

    Arkan [utilizator]

    freedom fighters in Siria, teroristi in Irak
    • +1 (1 vot)