Rusia a efectuat mai multe teste de rachete balistice. Vladimir Putin: Armata noastra joaca un rol esential in securitatea mondiala si regionala

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2014, 15:08 Actualitate | Internaţional


Rusia a efectuat joi mai multe teste de rachete balistice, in cadrul unor exercitii militare supervizate de presedintele rus Vladimir Putin, care a afirmat ca aceste exercitii au fost programate in noiembrie 2013, scrie AFP.

Fortele militare rusesti au efectuat un tir de racheta balistica intercontinentala de tipul Topol de la baza din Plesetsk (nordul Rusiai), precum si "mai multe" alte tiruri de rachete cu raza mai scurta de actiune de pe submarinele flotei Nordului si flotei Pacificului, potrivit agentiilor rusesti de presa.

Exercitiile prevad de asemenea lansari de rachete aer-sol de pe bombardierele strategice Tupolev Tu-95.

Manevrele au fost supravegheate din Moscova de Vladimir Putin si de presedintii a patru foste tari sovietice aliate cu Moscova: Belarus, Armenia, Tadjikistan si Kirghizstan.

"Ati avut cu totii ocazia sa va asigurati de inalta pregatire si de coeziunea fortelor strategice ofensive si defensive ale tarii noastre", le-a explicat Putin presedintilor invitati.

"Armata noastra este un garant fiabil al suveranitatii si integritatii teritoriale a tarilor noastre. Ea joaca un rol esential in punerea in practica a securitatii mondiale si regionale", a adaugat el.

Putin a precizat ca aceste exercitii au fost programate in noiembrie 2013 si nu sunt legate de evenimentele din Ucraina.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2503 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Pofitm? (Joi, 8 mai 2014, 15:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Mujicland, rol esential in securitatea mondiala? Gluma saptamanii! Proasta gluma, cum ne-au obisnuit neobolsevicii, insa este gluma saptamanii. :))))))
    • +7 (7 voturi)    
      are dreptate omul (Joi, 8 mai 2014, 17:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Armata rusa joaca intr-adevar un rol esential in securitatea mondiala, fiind zilele astea principala amenintare la securitatea mondiala.
      Rolul e intr-adevar, esential.
      • +4 (4 voturi)    
        SUA are capacitatea de a distruge la sol (Joi, 8 mai 2014, 17:19)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        99 % din rachetele sovietelor.
        Americanii isi fac griji pentru cele 1% ramase.
        Fhurtin are grija tot de un 1%...dar din populatia rusiei si anume mafioti kgbisti.
        In rest gargara, minciuna si dezinformare.
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 8 mai 2014, 15:24)

    Captain Romania [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Securitate regionala (Joi, 8 mai 2014, 15:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ce spunea Churchill despre Rusia in ''The Aftermath, the fourth volume16 of The World Crisis'', comentand despre situatia din Polonia in 1929.
    ''[La est de Polonia] se afla o Rusie enorma, nu o Rusia rănita, dar o Rusie otrăvita, o Rusia infectata, o Rusia, care poartă ciuma, o Rusia compusa de hoarde armate care nu lovesc doar cu baioneta și cu tunul, dar însoțită și sunt precedate de roiuri de virusi tifos care ucid trupurile oamenilor, și doctrine politice care au distrus sănătatea și chiar sufletele unor națiuni.''

    S-a schimbat ceva? poate nu mai au tifos dar in rest a ramas la fel.
  • +5 (5 voturi)    
    Interesanta declaratie (Joi, 8 mai 2014, 15:28)

    Tudor_Al [utilizator]

    De cand e armata rusa responsabila de protectia Armeniei ??? Mi se pare sau Rusia isi extinde incet incet sfera de influenta ???
  • +5 (5 voturi)    
    Putin si rusii lui primii la a distruge.. (Joi, 8 mai 2014, 16:28)

    Catalin_N [utilizator]

    Putin si clica de pe langa el se reped sa arate ce bine pregatiti sunt sa distruga ceva.
    Dar sa construiasca ceva durabil, in pace, astfel incat sa o duca bine toti rusii si alte populatii prinse in mrejele Rusiei nu ar face !
  • +5 (5 voturi)    
    Trebuie sa recunosc ca rusii au scoala de balet (Joi, 8 mai 2014, 16:46)

    andreesanu [utilizator]

    Rusii au scoala de balet !!!,si joaca tare privind securitatea or insecuritate mondiala si asta prin dimensiune ,ia uitati-va cit s-a cracanat Rusia in ultimii 500 de ani !!!.
    Cracanati cracanati ,dar cit pina unde ???
  • 0 (2 voturi)    
    videoclip MUST SEE (Vineri, 9 mai 2014, 10:01)

    dion [utilizator]

    Un videoclip cu exercițiile de ieri "simulare atac nuclear masiv" desfășurate în Rusia. 4 min 22 sec uimitoare.

    http://www.youtube.com/watch?v=hb6plZWdhfQ